Jak uzyskać alerty o wysokim procesorze i pamięci RAM w systemie Windows 10

Pilnowanie funkcji życiowych systemu jest niezbędne. Nie musisz martwić się o użycie procesora lub pamięci RAM, jeśli korzystasz z lekkich aplikacji, takich jak edytory tekstu lub przeglądarka internetowa, ale w przypadku cięższych aplikacji, takich jak narzędzia do animacji, gry, edytory wideo lub duże programy bazodanowe, musisz wiedzieć ile procesora i pamięci RAM jest zużywane. Omówiliśmy kilka narzędzi do monitorowania tych dwóch elementów. XMeters to doskonała aplikacja, która pozwala monitorować użycie procesora i pamięci RAM z paska zadań. Jest to jednak pasywne, więc jeśli chcesz otrzymywać alerty, gdy użycie procesora lub pamięci RAM przekroczy określony próg, będziesz potrzebować innej aplikacji. Wypróbuj program CPU Monitor and Alert. Nazwa wspomina tylko o procesorze, ale aplikacja może również monitorować użycie pamięci RAM i wysyłać dla niego alerty.

Ta aplikacja jest również dostępna dla systemu Linux.

Alerty o wysokim CPU i RAM

Pobierz CPU Monitor and Alert. Zainstaluj aplikację i uruchom ją. Przejdź do Plik> Ustawienia. Domyślnie aplikacja ostrzeże Cię, gdy użycie procesora i pamięci RAM przekroczy 85%. Możesz to zmienić, zmieniając odpowiednio wartości w polach „Próg ostrzegawczy procesora (%)” i „Próg ostrzegawczy pamięci (%)”. Progi procesora i pamięci RAM są ustawiane niezależnie od siebie.

Domyślnie, jeśli aplikacja wykryje, że próg został przekroczony, gdy sprawdza dziesięć razy z rzędu, wyświetli alert dźwiękowy. Możesz zwiększyć lub zmniejszyć ten próg, zmieniając wartość w polu „Liczba kolejnych przypadków przekroczenia progu wyzwalającego wysyłanie alertu”. Monitor i alert procesora sprawdzają użycie co 5 sekund, ale możesz to zmienić w opcji „Przedział czasu monitorowania”.

Na koniec musisz włączyć opcję „ Odtwarzaj dźwięk ostrzeżenia za każdym razem, gdy użycie przekracza limit progowy ”, zapisz zmianę i pozwól aplikacji działać w tle (zminimalizuj do zasobnika systemowego).

Gdy użycie procesora lub pamięci RAM przekroczy ustawiony próg, usłyszysz dźwięk syreny, a jeśli otworzysz aplikację, pokaże Ci, który komponent przekroczył próg.

Monitor i alert procesora stale monitoruje użycie procesora i pamięci RAM, ale można je zatrzymać z poziomu interfejsu aplikacji lub z menu kontekstowego, które pojawia się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ikony w zasobniku systemowym. Aplikacja nie wyświetla powiadomienia na pulpicie i opiera się wyłącznie na alertach dźwiękowych. Możesz wybrać inny dźwięk, jeśli nie podoba ci się domyślny dźwięk syreny.