Jak uzyskać szczegółowe informacje o systemie Linux za pomocą StatusPilatus

Jeśli kiedykolwiek chciałeś uzyskać szczegółowe informacje o systemie na komputerze z systemem Linux, dotyczące procesora, karty graficznej, pamięci RAM, użycia dysku i statystyk sieciowych, zwróciłeś się do programów takich jak Glances. Spojrzenia to doskonała aplikacja do monitorowania informacji o systemie, ale jest także oparta na terminalach, co nie zawsze jest najlepsze dla użytkowników komputerów stacjonarnych z systemem Linux. Aby uzyskać bardziej przyjazny dla użytkownika sposób monitorowania w systemie Linux, potrzebujesz StatusPilatus.

Zainstaluj StatusPilatus

StatusPilatus nie jest dostępny za pośrednictwem Centrum oprogramowania Ubuntu ani żadnych dołączonych źródeł oprogramowania dla głównych dystrybucji Linuksa, więc instalacja nie jest łatwa. Tak więc, zanim przejdziemy do tego, jak działa aplikacja i co możesz z nią zrobić, musimy przejść przez proces instalacji.

Aby rozpocząć proces instalacji, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia poniżej, aby StatusPilatus działał na wybranym systemie operacyjnym Linux.

Uwaga: niektóre funkcje programu StatusPilatus mogą nie działać poprawnie, ponieważ program jest w trakcie opracowywania.

Ubuntu / Debian

StatusPilatus można zainstalować zarówno w systemie Ubuntu Linux, jak i Debian Linux, dzięki temu, że programista udostępnił pakiet DEB do pobrania na stronie GitHub projektu. Aby uzyskać dostęp do tego pliku DEB, użyj wget pobieranie polecenia poniżej.

wget https://github.com/PilatusDevs/StatusPilatus/releases/download/0.5.0/StatusPilatus_0.5.0_amd64.deb

Po zakończeniu pobierania pliku StatusPilatus na komputer Ubuntu lub Debian można rozpocząć proces instalacji. Używając dpkg polecenie, załaduj plik StatusPilatus.

sudo dpkg -i StatusPilatus_0.5.0_amd64.deb

Po instalacji pliku pakietu StatusPilatus możesz zauważyć błędy pojawiające się w oknie terminala. Te błędy są najprawdopodobniej problemami zależności. Aby rozwiązać te problemy, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem dla Ubuntu lub Debian.

Fedora / OpenSUSE

Użytkownicy Fedory i OpenSUSE Linux mogą bez problemu zainstalować StatusPilatus dzięki plikowi pakietu RPM do pobrania na stronie wydania GitHub. Aby uzyskać najnowszą wersję tego pliku RPM, użyj wget pobieranie polecenia poniżej.

wget https://github.com/PilatusDevs/StatusPilatus/releases/download/0.5.0/StatusPilatus-0.5.0.x86_64.rpm

Po zakończeniu pobierania pliku pakietu RPM postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia dla Fedory Linux lub OpenSUSE w dół, aby uruchomić plik pakietu.

Fedora

Aby zainstalować plik pakietu StatusPilatus RPM w Fedorze Linux, musisz skorzystać z narzędzia do zarządzania pakietami Dnf. Za pomocą instalacja dnf, załaduj plik RPM.

sudo dnf install StatusPilatus-0.5.0.x86_64.rpm

OpenSUSE

Instalowanie plików pakietów RPM w OpenSUSE oznacza interakcję z narzędziem do zarządzania pakietami Zypper. Aby rozpocząć proces instalacji, użyj instalacja zyppera polecenie poniżej.

sudo zypper install StatusPilatus-0.5.0.x86_64.rpm

AppImage

StatusPilatus ma wersję AppImage na swoim GitHubie. Ta wersja jest idealna, jeśli używasz Arch Linux lub innej dystrybucji Linuksa, która nie ma oficjalnego pliku pakietu StatusPilatus do pobrania. Aby uzyskać najnowszy plik AppImage, użyj wget pobierz polecenie poniżej.

wget https://github.com/PilatusDevs/StatusPilatus/releases/download/0.5.0/StatusPilatus.0.5.0.AppImage

Po zakończeniu pobierania pliku StatusPilatus AppImage na komputer z systemem Linux użyj mkdir polecenie, aby utworzyć nowy folder z etykietą „AppImages”. Ten folder będzie używany do przechowywania aplikacji StatusPilatus AppImage, więc nie zostanie przypadkowo usunięty w późniejszym terminie.

mkdir -p ~/AppImages/

Po utworzeniu folderu „AppImages” użyj mv polecenie, aby umieścić w nim plik StatusPilatus.

mv StatusPilatus.0.5.0.AppImage ~/AppImages/

Zaktualizuj uprawnienia do pliku AppImage za pomocą chmod Komenda.

sudo chmod +x StatusPilatus.0.5.0.AppImage

Uruchom StatusPilatus za pomocą:

 ./StatusPilatus.0.5.0.AppImage

Alternatywnie, kliknij „AppImages” i dwukrotnie kliknij plik AppImage (lub kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Wykonaj).

Szczegółowe informacje o systemie Linux

Po zainstalowaniu programu StatusPilatus możemy używać programu StatusPilatus do wyświetlania różnych danych systemowych w systemie Linux. Otwórz aplikację StatusPilatus. Po otwarciu postępuj zgodnie z instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak go używać, aby uzyskać szczegółowe informacje o systemie Linux.

procesor

Chcesz sprawdzić, co porabia Twój procesor? Znajdź przycisk „CPU” po lewej stronie StatusPilatus. Tam zobaczysz szczegółowy wykres wykorzystania procesora. W tej sekcji wyświetlana jest również temperatura procesora (chociaż nie zawsze działa) oraz szczegółowe informacje o samym procesorze (takie jak marka, rdzenie / wątki itp.)

GPU

Sekcja GPU w StatusPilatus nie jest tak kompletna jak większość sekcji aplikacji, ale ten brak informacji o GPU jest oczekiwany, ponieważ karty graficzne w systemie Linux są prawie całkowicie zablokowane.

GPU, pomimo braku, nadal dostarcza przydatnych informacji! Jeśli klikniesz sekcję „GPU”, zobaczysz szczegółowe informacje o dostawcy karty graficznej, numerze modelu i nie tylko!

Pamięć

Próbujesz dowiedzieć się, ile pamięci RAM używa Twój komputer z systemem Linux? Znajdź sekcję „Pamięć” w menu po lewej stronie i kliknij ją. Wewnątrz „Memory” znajduje się wykres pokazujący w czasie rzeczywistym dokładnie tyle pamięci RAM, ile używa komputer.

Przechowywanie

Ciekawi Cię, ile miejsca zostało na komputerze z systemem Linux? Znajdź „Pamięć” po lewej stronie i kliknij ją, aby przejść do informacji o różnych urządzeniach. Dodatkowo w obszarze „Pamięć” znajduje się wykres, który może przedstawiać zużycie dysku w MB na sekundę.

OS

StatusPilatus może przekazywać informacje o używanym systemie operacyjnym Linux, od wersji jądra, do numeru wydania, do różnych zainstalowanych programów i wiele więcej! Aby uzyskać dostęp do szczegółowych informacji o systemie operacyjnym za pomocą aplikacji, kliknij „OS” na pasku bocznym.

Sieć

StatusPilatus ma doskonałą sekcję informacji o sieci wraz z wykresami wysyłania / pobierania w czasie rzeczywistym, testerem ping i nie tylko! Aby uzyskać dostęp do statystyk sieciowych, sprawdź swój wewnętrzny adres IPv4 / IPv6 lub przetestuj szybkość / powolność twojego pingowania, kliknij sekcję „Sieć” StatusPilatus.

Bateria

Czy używasz laptopa i szukasz szczegółowych statystyk dotyczących baterii? Znajdź sekcję „bateria”, a zobaczysz informacje dotyczące baterii laptopa.

x