Chcesz przyczynić się do walki z nowym koronawirusem? Możesz wykorzystać moc obliczeniową swojego procesora graficznego, angażując się w projekt Folding @ home. W ten sposób dołączysz do dużej sieci komputerów, które wykonują obliczenia, wspierając naukowców w badaniach nad wirusem.
Jak działa Folding @ home
Folding @ home to projekt obliczeniowy działający w modelu rozproszonym, który funkcjonuje od 2000 roku. Jego nazwa odnosi się do zjawiska „fałdowania białek.” Po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania, twój komputer będzie pracował w tle, wykorzystując wolne moce obliczeniowe GPU do przeprowadzania obliczeń. Twój komputer stanie się częścią ogromnej sieci, w której setki tysięcy innych maszyn współpracują ze sobą.
Oprogramowanie było wcześniej wykorzystywane w poszukiwaniach leków na różne schorzenia, takie jak rak, choroba Parkinsona, Huntingtona czy grypa. Aktualnie Folding @ home skupia się na SARS-CoV-2, wirusie odpowiedzialnym za COVID-19. Jak podkreśla Greg Bowman, dyrektor projektu, lepsze zrozumienie struktury wirusa może przyczynić się do opracowania skutecznych terapii.
Innymi słowy, możesz wykorzystać moc swojego procesora graficznego do obliczeń, które pomogą naukowcom w walce z nowym koronawirusem. Szczegółowe informacje na temat symulacji dynamiki białek COVID-19 oraz poszukiwania nowych możliwości terapeutycznych znajdziesz na stronie projektu.
Projekt wymaga użycia GPU i najlepiej działa na komputerach wyposażonych w wydajne karty graficzne NVIDIA lub AMD.
Jak skorzystać z GPU w projekcie Folding @ home
Aby zaangażować swój komputer w walkę z koronawirusem, pobierz instalator Folding @ home i uruchom go, aby zainstalować oprogramowanie. Program jest dostępny dla systemów Windows, Mac oraz Linux. W tym przewodniku pokażemy, jak to zrobić na Windowsie.
Po zainstalowaniu oprogramowania Folding @ home, zostaniesz przekierowany na stronę https://client.foldingathome.org/, gdzie możesz zarządzać ustawieniami programu. Możesz zdecydować się na anonimowe składanie lub skonfigurować swoją tożsamość.
Jeśli skonfigurujesz swoją tożsamość, będziesz mógł śledzić swoje postępy i zdobywać punkty. Możesz również dołączyć do zespołu z innymi uczestnikami i rywalizować o zdobycie jak największej liczby punktów, co wprowadza element przyjaznej rywalizacji.
Aby upewnić się, że wspierasz badania nad COVID-19, zaznacz opcję „Każda choroba” w polu „Popieram walkę z badaniami”. To ustawienie jest domyślne. Po aktywacji Folding @ home priorytetowo traktuje prace związane z nowym koronawirusem.
Może się zdarzyć, że prace związane z COVID-19 nie będą dostępne od razu, a twój program będzie zajmować się innymi schorzeniami, takimi jak choroba Alzheimera, rak, choroba Huntingtona lub Parkinsona, podczas oczekiwania na zadania dotyczące COVID-19. Pozostaw program uruchomiony w tle, a automatycznie podejmie się dostępnych zadań.
Oprogramowanie Folding @ home działa w tle – nawet jeśli zamkniesz stronę internetową. Automatycznie wykorzysta wszystkie dostępne zasoby i zwolni GPU, gdy będziesz potrzebować mocy obliczeniowej do innych zadań, takich jak granie w gry komputerowe.
Możesz znaleźć ikonę Folding @ home w obszarze powiadomień systemu (na pasku zadań), gdzie masz możliwość wstrzymania działania programu lub jego zamknięcia.
Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz już brać udziału w projekcie, przejdź do sekcji Odinstaluj lub zmień listę programów w systemie Windows i usuń program „FAHClient”.
Nawet firma NVIDIA zachęca graczy do zainstalowania Folding @ home i udostępnienia wszelkiej wolnej mocy obliczeniowej, jaką mogą mieć. Komputery na całym świecie przyłączają się do tej walki.
Więcej informacji znajdziesz w FAQ dotyczących projektów SARS-CoV-2 w Folding @ home. Możesz także śledzić aktualności na stronie z aktualnościami Folding @ home.
Gracze PC, uruchommy nasze GPU.
Dołącz do nas i naszych przyjaciół na @OfficialPCMR wspierając Folding @ home i przekazując niewykorzystaną moc obliczeniową GPU do walki z COVID-19!
Dowiedz się więcej → https://t.co/EQE4u7xTZT pic.twitter.com/uO0ZCq8PEv
– NVIDIA GeForce (@NVIDIAGeForce) 13 marca 2020 r
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.