Jak Web 3.0 zmienia Internet na zawsze

Web 3.0 reprezentuje Internet nowej generacji zbudowany przy użyciu technologii blockchain, aby wzmocnić pozycję użytkowników.

Web 3.0 nie ogranicza się teraz tylko do hasła kryptograficznego. Ta najnowsza wersja internetowa zapewnia kontrolę nad danymi użytkowników. Co więcej, mogą udostępniać swoje dane i zarabiać na nich tokeny.

Według raportu Grand View Research, szacowana wielkość globalnego rynku łańcucha bloków Web 3.0 wyniosła 1,73 miliarda dolarów w 2022 roku. Co więcej, rynek ten ma potencjał do skumulowanego wzrostu w tempie 47,1% w latach 2023-2030.

Aby zrozumieć Web 3.0, musisz wiedzieć, jak sieć ewoluowała od czasu jej powstania.

Ewolucja sieci

W ciągu ostatniej dekady sieć szybko się rozwinęła. Przyjrzyjmy się dwóm pierwszym wersjom internetowym:

Internet 1.0

Pierwsza wersja Internetu nosi nazwę Web 1.0. Ta początkowa wersja internetowa ze statycznymi stronami HTML była obecna w latach 90.

Web 1.0 obsługiwał prawie zero interakcji użytkownika i był używany do dostarczania informacji. Tę wersję internetową można na przykład traktować jako internetową wersję gazety.

Sieć 2.0

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych w 2004 r. Web 1.0 przekształcił się w Web 2.0. Postęp technologiczny doprowadził Web 2.0 do stworzenia bardziej interaktywnej wersji Internetu.

Wprowadzenie Web 2.0 doprowadziło do ogromnego rozwoju platform internetowych, takich jak Facebook, Twitter i YouTube, by wymienić tylko kilka. Co więcej, ta wersja internetowa pomaga uprościć nasze codzienne czynności, takie jak kupowanie biletów do kina lub zamawianie jedzenia przez Internet.

Skoro już rozumiesz Web 1.0 i 2.0, przejdźmy od razu do Web 3.0.

Internet 3.0

Web 3.0 to trzecia i najnowsza generacja Internetu. Ta wersja internetowa ma na celu zapewnienie użytkownikom większej kontroli nad ich danymi.

Giganci technologii Web 2.0, tacy jak Google, Amazon i Meta, czerpali zyski ze swoich baz danych użytkowników. Natomiast Web 3.0 pozwala decydować o udostępnianiu danych i zarabiać na tym.

Weźmy jako przykład Brave, przeglądarkę Web 3.0. Za pomocą tej przeglądarki możesz zdecydować, czy chcesz widzieć reklamy. Co więcej, jeśli zdecydujesz się zobaczyć te reklamy, otrzymasz w nagrodę tokeny kryptograficzne BAT. Imponujące prawda?

Wdrożenie technologii blockchain umożliwia użytkownikom Web 3.0 używanie, interakcję i zarabianie kryptowalut. Ponadto możesz również korzystać z tej najnowszej sieci bez wsparcia popularnych firm technologicznych.

Web 3.0 to innowacyjna koncepcja, która znajduje się na bardzo wczesnym etapie. Postęp technologiczny i przyjęcie przez użytkowników są niezbędne, aby ta wersja internetowa była w pełni funkcjonalna.

Niestety Web 3.0 nie ma powszechnie akceptowanej struktury ani definicji. Możemy jednak rozbić jego główne koncepcje dla lepszego zrozumienia.

Kluczowe cechy Web 3.0

Do istotnych cech odgrywających kluczową rolę w rozwoju i funkcjonowaniu Web 3.0 należą:

# 1. Blockchain i decentralizacja

Zbudowany w technologii blockchain, Web 3.0 działa w systemie zdecentralizowanym. Nie ma potrzeby, aby giganci technologiczni jako pośrednicy kontrolowali żądania użytkowników i zarządzali nimi.

Poprzednie wersje internetowe, takie jak Web 1.0 i Web 2.0, do przetwarzania danych wykorzystywały system jednego serwera. Natomiast Web 3.0 wykorzystuje swoją zdecentralizowaną sieć do przechowywania i zarządzania danymi z wielu sieci komputerów.

Brak pośredników pomaga również użytkownikom Web 3.0 osiągać szybsze wyniki niż poprzednie wersje internetowe. Co więcej, możesz używać platform DeFi do przeprowadzania transakcji bez ponoszenia wysokich opłat bankowych.

#2. Sieć semantyczna

Proste znaczenie słowa „semantyczny” można uznać za logikę lub język. Mając to na uwadze, sieć semantyczna ulepsza technologię sieciową, aby lepiej rozumieć zapytania użytkowników.

Sieć semantyczna przekształca zawartość sieci w strukturę bardziej zrozumiałą dla maszyny. Ponadto ta sieć łączy również różne dane zgodnie z ich znaczeniem.

Na przykład, jeśli szukasz konkretnego złożonego tematu na platformie Web 3.0. W takim przypadku sieć semantyczna analizuje wiele stron internetowych i wyodrębnia wymagane dane, aby zapewnić najlepszy wynik wyszukiwania.

#3. Wszechobecność

Jeśli chodzi o technologię, wszechobecność odnosi się do możliwości dostępu do różnych urządzeń, lokalizacji i platform. Tutaj Web 3.0 umożliwia dostęp do różnych zdecentralizowanych funkcji, zapewniając dostęp do wielu platform lub urządzeń.

Załóżmy na przykład, że korzystasz z przeglądarki Web 3.0, aby uzyskać dostęp do platformy DeFi na urządzeniach z systemem Android lub iOS. W takim przypadku możesz przebywać w dowolnym miejscu na świecie i korzystać z usług opartych na Web 3.0.

Krótko mówiąc, Web 3.0 ma na celu zapewnienie zaawansowanych możliwości korzystania z Internetu użytkownikom na całym świecie bez jakiejkolwiek dyskryminacji.

#4. Grafika 3D

Znudził Ci się tradycyjny interfejs 2D platform Web 2.0? Nie martw się; Web 3.0 wprowadza grafikę 3D, aby poprawić wrażenia użytkownika.

Rozpiętość uwagi ludzi zmniejsza się wraz z postępem technologicznym. W takich okolicznościach angażujące wizualizacje i efekty 3D pomagają użytkownikom skupić się na treściach internetowych.

Ponadto wprowadzenie interfejsu 3D pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć określony temat. Ponadto grafika 3D upraszcza złożoną analizę danych.

Zastosowania Web 3.0

Kluczowe cechy Web 3.0 pozwalają wzbogacić doświadczenia użytkowników w Internecie. Oto kilka ważnych zastosowań tej wersji internetowej:

# 1. Zdecentralizowane finanse (DeFi)

Zdecentralizowane finanse (DeFi) mają kluczowe znaczenie w przekształcaniu tradycyjnych usług finansowych. Dzięki temu można wykorzystywać platformy Web 3.0 do przeprowadzania różnorodnych transakcji finansowych.

Ponadto nie musisz polegać na tradycyjnych instytucjach finansowych. Możesz korzystać z funkcji Web 3.0 do przesyłania zasobów kryptograficznych za pomocą portfeli.

Co więcej, możesz również wysyłać swoje kryptowaluty na cały świat, nie martwiąc się o różne kursy wymiany w innych krajach. Ponadto opłaty będą znacznie niższe niż w przypadku banków lub innych giełd finansowych.

DeFi nie ogranicza się tylko do transakcji kryptograficznych. Możesz korzystać z platform Web 3.0, aby uzyskać dostęp do różnych usług DeFi, takich jak pożyczanie, obstawianie i pożyczanie.

#2. Tokeny niezamienne (NFT)

NFT są powiązane z fizycznym lub cyfrowym zasobem i są niezastąpione. Zasoby te mogą obejmować filmy, dzieła sztuki, muzykę, a nawet memy.

Platformy Web 3.0 umożliwiają użytkownikom tworzenie, kupowanie i sprzedawanie NFT. W efekcie wzrasta wartość aktywów posiadających własność.

Ponadto NFT umożliwiają utalentowanym artystom zaprezentowanie swoich talentów na rynkach Web 3.0. Mogą również sprzedawać swoje dzieła bezpośrednio potencjalnym nabywcom NFT.

#3. Zdecentralizowane aplikacje (DApps)

Mówiąc najprościej, DApps to cyfrowe aplikacje działające w oparciu o technologię blockchain. Te aplikacje zapewniają dostęp do wielu zdecentralizowanych usług.

Możesz używać tych DApps do kupowania, sprzedawania i handlu kryptowalutami. Co więcej, możesz także używać tych aplikacji do zdobywania nagród za granie w gry.

DApps obejmuje przeglądarki Web 3.0, które są dostarczane z portfelami kryptograficznymi. W takim przypadku możesz szybko podłączyć swój portfel bezpośrednio z przeglądarki, aby sprzedawać, kupować lub przechowywać swoje ulubione kryptowaluty.

#4. kryptowaluty

Kryptowaluty będą odgrywać kluczową rolę w monetarnych aspektach Web 3.0. W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu finansowego, do przeprowadzania transakcji możesz używać kryptowalut, takich jak Ethereum, Bitcoin lub Solana.

Ponadto możesz używać swoich kryptowalut do kupowania zasobów cyfrowych i usług. Ponadto otrzymasz nagrody dostarczane przez platformy Web 3.0 w postaci kryptowalut.

Kryptowaluty pozwalają użytkownikom ominąć instytucje finansowe podczas wykonywania transakcji Web 3.0. Ta forma transakcji pomoże użytkownikom zredukować koszty i czas transakcji.

#5. Metaverse

Głównym celem Web 3.0 jest zapewnienie użytkownikom wysokiej jakości korzystania z Internetu. Metaverse stanowi kluczowy element zaawansowanej wersji internetowej.

Wciągające doświadczenie oferowane przez Metaverse sprawia, że ​​interakcja Web 3.0 jest bardzo wciągająca i atrakcyjna. Co więcej, ten wirtualny świat zmienia gry, handel elektroniczny i działania towarzyskie.

Tutaj możesz również uczestniczyć w wydarzeniach i działaniach Metaverse, pozostając anonimowym. Co więcej, możesz korzystać z urządzeń rzeczywistości rozszerzonej (AR) lub rzeczywistości wirtualnej (VR), aby uzyskać lepsze wrażenia wizualne.

#6. Zdecentralizowana organizacja autonomiczna (DAO)

Mówiąc najprościej, DAO składa się z grupy ludzi bez centralnego organu zarządzającego. Co więcej, osoby te mają wspólny cel lub zainteresowania.

Decyzja większości członków DAO pomoże zaoferować strukturę dla platform Web 3.0. Tutaj możesz oddać swój głos na najważniejszy proces decyzyjny. Wreszcie, ekosystem Web 3.0 podąża za decyzją, która uzyskała największą liczbę głosów.

Najważniejszą zaletą jest to, że Web 3.0 nie jest kontrolowany przez zamożne lub wpływowe jednostki. DAO funkcjonuje bardziej jak system demokratyczny, traktujący jednakowo swoich użytkowników.

W jaki sposób sztuczna inteligencja (AI) i Web 3.0 są powiązane?

Web 3.0 integruje się ze sztuczną inteligencją (AI), aby zapewnić użytkownikom najlepsze możliwe wyniki. Co więcej, sztuczna inteligencja analizuje Twoje zapytanie za pomocą swojej zaawansowanej technologii i szybko znajduje dla Ciebie odpowiedni wynik.

Sztuczna inteligencja sprawi, że korzystanie z Internetu będzie bardziej połączone i inteligentne dla użytkowników Web 3.0. Ponadto połączenie łańcucha bloków i sztucznej inteligencji pomaga zapewnić użytkownikom Internetu wyniki podobne do ludzkich.

Z biegiem czasu, wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, Web 3.0 zapewnia użytkownikom lepszą jakość. Ten połączony postęp technologiczny odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu prawdziwego potencjału Web 3.0.

Oto kilka głównych przykładów znaczenia sztucznej inteligencji dla Web 3.0:

 • Przetwarzanie danych: sztuczna inteligencja pomaga analizować zdecentralizowane dane użytkowników Web 3.0. Dane te są następnie wykorzystywane do uczenia systemu uczenia maszynowego, aby zapewnić użytkownikom najlepszą jakość korzystania z Internetu.
 • Wykrywanie oszustw: Nie ma scentralizowanego organu do wykrywania oszustw na platformach Web 3.0. W rezultacie sztuczna inteligencja może rozpoznawać oszukańcze wzorce i podejmować restrykcyjne działania.

Web 3.0: Bezpieczeństwo i prywatność

Główne aspekty bezpieczeństwa i prywatności Web 3.0 obejmują:

 • Własność danych: zdecentralizowany charakter platformy Web 3.0 zapewnia użytkownikom pełną własność danych. Ponadto użytkownicy mają również możliwość kontrolowania swoich danych i zarabiania na nich.
 • Szyfrowanie danych: Za pomocą technologii blockchain dane użytkownika są szyfrowane przed atakami zewnętrznymi. Ponadto korzystanie z inteligentnych kontraktów ogranicza manipulowanie danymi.
 • Prywatność użytkownika: Web 3.0 umożliwia użytkownikom interakcję z DApps bez ujawniania ich oryginalnej tożsamości. W rezultacie trudno jest włamać się na konto użytkownika.
 • System bez zaufania: Web 3.0 opiera się na systemie bez zaufania, w którym dwie strony mogą przeprowadzać transakcje i wchodzić w interakcje bez wzajemnego zaufania. W tym przypadku weryfikacje kryptograficzne zapewniają prawidłowe wykonanie każdej transakcji.
 • Jak firmy mogą przygotować się na Web 3.0?

  Web 3.0 i technologia blockchain staną się bardziej widoczne w nadchodzących latach. Z tego powodu firmy muszą odpowiednio się przygotować:

  • Dostępność DApps: Przyjęcie Web 3.0 wiąże się również z szeroką gamą zdecentralizowanych aplikacji (DApps). Te aplikacje pomagają użytkownikom rezerwować bilety, oglądać filmy lub nawiązywać kontakty towarzyskie bez pośredników. Dlatego firmy muszą zapewnić, aby takie DApps były łatwo dostępne dla ich użytkowników.
  • Modyfikacja Marketplace: Web 3.0 zmieni tradycyjne rynki internetowe. W rezultacie platformy muszą zostać zmodyfikowane, aby umożliwić użytkownikom przeprowadzanie transakcji przy użyciu kryptowalut i walut fiducjarnych. Co więcej, portfele kryptograficzne muszą być zintegrowane z ich platformami w celu płynnego przeprowadzania transakcji kryptograficznych.

  • Edukuj zespół techniczny: Technologia Blockchain jest w fazie początkowej i nawet większość członków technicznych musi się z nią lepiej zapoznać. Z tego powodu właściciele firm muszą zapewnić odpowiednie szkolenia i edukację w zakresie tej nowej technologii.
  • Zbuduj społeczność Web 3.0: Tworzenie społeczności Web 3.0 i interakcja z nimi pozwala firmom być na bieżąco. Właściciele firm muszą wiedzieć o szybkich zmianach w przestrzeni Web 3.0, aby wyprzedzić konkurencję.

  Zasoby edukacyjne

  Chcesz dowiedzieć się więcej o Web 3.0? Oto kilka cennych zasobów dla Ciebie:

  # 1. Metaverse Web 3.0 i DeFi – Udemy

  Metaverse Web 3.0 i DeFi od Udemy pomogą Ci zrozumieć wszystkie istotne koncepcje Web 3.0. Całkowity czas trwania kursu to 6 godzin i 19 minut.

  Na tym kursie dowiesz się o następujących kwestiach:

  • Web 1.0, Web 2.0 i Web 3.0.
  • Metaverse.
  • NFT, DeFi, Graj, aby zarobić i GameFi.
  • Rzeczywistość rozszerzona (AR), rzeczywistość wirtualna (VR), rzeczywistość rozszerzona (XR) i rzeczywistość mieszana (MR).
  • Tokeny Metaverse.
  • Kroki zakupu ziemi w Metaverse.

  #2. WEB3: Co to jest Web3?

  Książka „WEB3: Czym jest Web3” została napisana przez Patricka Ejeke.

  Obejmuje podstawowe i zaawansowane tematy związane z Web 3.0, takie jak:

  • Podstawy i działanie Web 3.0.
  • Przyszłość modeli biznesowych Web 3.0.
  • Znaczenie blockchain w Web 3.0.
  • Podejście do budowania nowych biznesów.
  • Kryptowaluty i Web 3.0

  Przeczytaj także: Naucz się Web3 i bądź na bieżąco dzięki tym 12 najlepszym zasobom

  Myśli końcowe

  Web 3.0 odegra ważną rolę w przekształcaniu Internetu, z którego korzystamy dzisiaj. Szersze przyjęcie sztucznej inteligencji i technologii blockchain usprawni proces transformacji tej najnowszej wersji internetowej.

  Wreszcie będziemy mieli szczęście być świadkami kolejnego postępu w Internecie i jego technologii w nadchodzących latach.

  Następnie sprawdź najlepsze kryptowaluty Web 3.0 w 2023 roku.

  x