01/23/2022

Jak wykluczyć pliki i foldery z wyszukiwania Cortana w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:


Cortana może wyszukiwać pliki w systemie Windows 10. Jest to mniej więcej ta sama funkcja wyszukiwania systemu Windows, która była używana w starszych wersjach systemu operacyjnego, ale z pewnymi ulepszeniami i kilkoma opcjami filtrowania opartymi na interfejsie użytkownika. Cortana daje trochę więcej możliwości do pracy niż wyszukiwarka Windows. Na przykład, jeśli szukasz obrazu, pokaże ci ładny podgląd miniatury wszystkich dopasowań, dzięki czemu łatwiej ci będzie wybrać to, czego potrzebujesz. Obecnie wyszukiwanie Cortany nie jest najlepsze. Mówimy, że jest to podobne do wyszukiwania w systemie Windows, ale doświadczenie jest z pewnością mniejsze, często dając słabe i nieistotne wyniki podczas wyszukiwania plików. Jeśli zauważysz, że Cortana wielokrotnie wyświetla pliki, które wolisz, aby nigdy nie pojawiały się w wynikach wyszukiwania, możesz wyłączyć je z indeksowania plików i folderów systemu Windows i ukryć przed Cortaną. Oto jak.

Sprawdź -   Spojrzenie na 7 najlepszych klientów poczty e-mail dla systemu Windows

Otwórz Panel sterowania i przejdź do opcji indeksowania. Kliknij przycisk „Modyfikuj” i w oknie „Indeksowane lokalizacje” przejdź do folderu, który chcesz wykluczyć z wyszukiwania Cortana. Odznacz lokalizację i kliknij „OK”. Nie możesz wybrać pojedynczych plików do wykluczenia z wyszukiwania, więc jeśli istnieje jeden plik, który chcesz wykluczyć, dodaj go do folderu i wybierz.

Wróć do okna Opcje indeksowania i kliknij opcję „Zaawansowane”. Aby przejść dalej, będziesz potrzebować dostępu administratora i zostaniesz poproszony o wprowadzenie hasła administratora. Na karcie „Ustawienia indeksowania” kliknij przycisk „Przebuduj”. Spowoduje to odbudowanie indeksu wyszukiwania systemu Windows. Odbudowanie indeksu zajmie trochę czasu. Powinieneś się wylogować i zalogować ponownie.

Sprawdź -   Jak zamienić przycisk echa w przycisk blokady ekranu głównego

rebuild-index-windows-10

Cortana nie będzie już wyszukiwać i wyświetlać plików z wykluczonych folderów, a także nie pojawi się w wyszukiwaniu systemu Windows. Nie trzeba dodawać, że śledzenie wykluczonych plików i folderów należy do Ciebie.

x