Jak wyłączyć wygładzanie ruchu w telewizorze LG

Jeśli masz nowy telewizor LG, być może zauważyłeś, że obraz jest niesamowicie płynny. Ten efekt, który firma LG nazywa „TruMotion”, próbuje wygładzić obraz na telewizorze, ale często kończy się dziwnie.

Czym w ogóle jest „TruMotion”?

TruMotion to implementacja wygładzania ruchu opracowana przez firmę LG. Wygładzanie ruchu polega na zwiększeniu liczby klatek na sekundę (szybkości, z jaką telewizor wyświetla nowy obraz) wideo poprzez wstawianie dodatkowych „fałszywych” klatek między każdą prawdziwą klatkę. Większość filmów i programów telewizyjnych jest kręconych z prędkością 24 klatek na sekundę (FPS), a zgadując, jak będą wyglądać klatki pośrednie, telewizor może podnieść szybkość klatek do 48 lub 60 klatek na sekundę. Może to sprawić, że niektóre szybko zmieniające się treści (takie jak sport) będą wyglądać o wiele lepiej, ale niektórym ludziom psuje kinową jakość filmów i programów telewizyjnych.

Podczas gdy wideo o wysokiej częstotliwości odświeżania samo w sobie wygląda dziwnie, innym problemem związanym z wygładzaniem ruchu jest to, że jest to fałszywy efekt i często powoduje, że „fałszywe” klatki wyglądają na bardzo rozmyte. Ponieważ musi zgadywać, kończy się to przez większość czasu, co może sprawić, że będzie wyglądał jeszcze gorzej.

Jak wyłączyć TruMotion

Ustawienia wygładzania ruchu TruMotion w telewizorze LG

Funkcję TruMotion można wyłączyć w ustawieniach telewizora. Ustawienia LG są jednak nieco nienormalne. Ich technologia TruMotion zarządza również zsynchronizowanym skanowaniem podświetlenia, które synchronizuje częstotliwość odświeżania z podświetleniem. Mówią, że nie można tego wyłączyć na żadnym telewizorze, ale można dostosować interpolację ruchu, co sprawia, że ​​TruMotion wygląda dziwnie.

LG ukrywa opcję w menu Obraz> Ustawienia trybu obrazu> Opcje obrazu. Stamtąd możesz ustawić różne poziomy dla TruMotion:

Off: prawdopodobnie to, czego chcesz
Gładki: wykorzystuje rozmycie ruchu
Wyczyść: nie używa rozmycia ruchu
Clear Plus: oprócz interpolacji wykorzystuje skanowanie podświetlenia

Jeśli masz problem ze znalezieniem opcji, może ona znajdować się w innej sekcji, dlatego najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi telewizora, która można znaleźć w Internecie. Wystarczy wpisać numer modelu telewizora, a po załadowaniu strony użyj Ctrl + F (lub Command + F na Macu), aby wyszukać „TruMotion”.

Możliwe, że niektóre starsze telewizory mogą nawet nie mieć opcji, aby go wyłączyć, w takim przypadku będziesz musiał kupić nowy telewizor, jeśli chcesz go wyłączyć.

Kredyty fotograficzne: Shutterstock