Udostępnij teraz w social media:

Masz animowany obraz GIF, z którego chcesz wyodrębnić klatki na pulpicie systemu Linux? Nie wiesz, jak to zrobić? Możemy pomóc! Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, przechodząc przez dwa proste sposoby wyodrębniania ramek z GIF-ów w systemie Linux!

Metoda 1 – GraphicsMagick

Najlepszym sposobem wyodrębnienia pojedynczych klatek z obrazu GIF w systemie Linux jest użycie narzędzia GraphicsMagick. Ma solidną linię poleceń i możesz jej użyć do dekompilacji całego GIF-a do pojedynczych plików klatek PNG.

Niestety narzędzie GraphicsMagick nie jest preinstalowane w wielu systemach operacyjnych Linux. W związku z tym przed przystąpieniem do korzystania z niej musisz zainstalować aplikację na swoim komputerze.

Aby rozpocząć instalację GraphicsMagick na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala. Otwórz okno terminala na pulpicie systemu Linux i naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Lub, alternatywnie, wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji i otwórz go w ten sposób.

Po otwarciu okna terminala postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji opisanymi poniżej, które odpowiadają systemowi operacyjnemu Linux używanemu na komputerze.

Sprawdź -   Jak korzystać z czcionki Cascadia Code w wierszu polecenia w systemie Windows 10

Ubuntu

W systemie Ubuntu możesz uruchomić aplikację GraphicsMagick, korzystając z następującego polecenia apt install poniżej w oknie terminala.

sudo apt install graphicsmagick

Debiana

Jeśli korzystasz z systemu Debian Linux, będziesz mógł uruchomić narzędzie GraphicsMagick w swoim systemie za pomocą jednego polecenia instalacji apt-get w oknie terminala.

sudo apt-get install graphicsmagick

Arch Linux

Jeśli jesteś użytkownikiem Arch Linux, będziesz mógł zainstalować aplikację GraphicsMagick w swoim systemie za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Extra”, używając poniższego polecenia pacman.

sudo pacman -S graphicsmagick

Fedora

Osoby korzystające z Fedory Linux będą mogły uruchomić aplikację GraphicsMagick, korzystając z następującego polecenia instalacji dnf poniżej w oknie terminala.

sudo dnf install graphicsmagick

OpenSUSE

OpenSUSE Linux ma najnowsze narzędzie GraphicsMagick w swoich repozytoriach oprogramowania. Aby uruchomić go w systemie, użyj następującego polecenia instalacji zypper poniżej w oknie terminala.

Ogólny Linux

Jeśli używasz systemu operacyjnego Linux, który nie został opisany w tym przewodniku, możesz zainstalować GraphicsMagick na swoim komputerze, wyszukując „graphicsmagick” i instalując go za pomocą swojego menedżera pakietów. Możesz też przejść na oficjalną stronę internetową i postępuj zgodnie z instrukcją instalacji.

Sprawdź -   Jak wyodrębnić pliki z pliku .tar.gz lub .tar.bz2 w systemie Linux

Wyodrębnianie klatek za pomocą GraphicsMagick

Aby wyodrębnić klatki z GIF-a za pomocą GraphicsMagick, użyj polecenia gm convert. Najpierw jednak musisz użyć polecenia CD, aby przejść do katalogu, w którym znajduje się obraz GIF. W tym przykładzie GIF znajduje się w „Obrazy.

cd ~/Pictures

Będąc w katalogu, rozpocznij dekompilację. Nie powinno to zająć dużo czasu.

gm convert MY-GIF.gif -coalesce +adjoin GIF_Frame%3d.png

Po zakończeniu konwersji zobaczysz wiele obrazów PNG z nazwą pliku „GIF_FRAME”, po której następuje liczba. Przejrzyj te pliki obrazów w poszukiwaniu ramki, którą chcesz zachować, a resztę usuń.

Metoda 2 – Gimp

Jeśli wiersz poleceń nie jest dla Ciebie, innym sposobem wyodrębnienia klatek z obrazu GIF jest zaimportowanie GIF-a do Gimpa, zbadanie animacji jako pojedynczych klatek i zapisanie żądanej klatki.

Aby rozpocząć wyodrębnianie ramek z plików graficznych GIF za pomocą Gimpa, musisz zainstalować program. Aby zainstalować Gimp, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem instalacji.

Wyodrębnianie ramek za pomocą Gimp

Wyodrębnianie pojedynczych klatek z pliku GIF w Gimp jest dość proste. Aby rozpocząć, otwórz menedżera plików systemu Linux i kliknij prawym przyciskiem myszy GIF za pomocą myszy. Następnie przejrzyj menu prawego przycisku myszy dla „Otwórz za pomocą” i najedź na nie.

Sprawdź -   Jak korzystać z otwartego źródła Almond Assistant w systemie Linux

Po najechaniu na „Otwórz za pomocą” wybierz opcję „Otwórz za pomocą programu do manipulacji obrazem GNU” i kliknij ją. Spowoduje to załadowanie twojego GIF-a do GIMP-a.

Po załadowaniu GIF-a do GIMP spójrz na swoje warstwy. Każda klatka w GIF to osobna warstwa. Stąd kliknij ikonę oka, aby ukryć każdą klatkę, aby nic nie było widoczne na płótnie.

Gdy wszystkie obrazy są ukryte (klikając ikonę oka), przejdź przez warstwy i zlokalizuj pojedynczą klatkę, którą chcesz wyodrębnić. Następnie kliknij ikonę oka, aby ramka, którą chcesz pokazać na płótnie, była jedyną widoczną warstwą.

Teraz, gdy wybrana ramka jest jedyną widoczną na płótnie, kliknij menu „Plik”, aby wyświetlić jego opcje. Następnie kliknij przycisk „Eksportuj jako”, aby rozpocząć proces eksportu.

W menu „Eksportuj” zapisz ramkę jako plik PNG lub plik JPG. Pamiętaj, aby wybrać znajomą lokalizację w systemie plików Linux, aby ją zapisać. W przeciwnym razie ty [month] zapomnij, kiedy umieścisz plik obrazu.