W programie Photoshop istnieje możliwość wypełnienia tekstu obrazem lub odwrotnie. Umożliwia to narzędzie zwane maską przycinającą, które jest dostępne w tym programie od dłuższego czasu i znacznie ułatwia ten proces.
Wybór odpowiedniego obrazu
Na początek potrzebujesz wysokiej jakości obrazu, który będzie użyty do wypełnienia tekstu. Nie ma ograniczeń co do długości tekstu, jednak z punktu widzenia estetyki warto unikać długich fraz. Staraj się, aby tekst był możliwie krótki. Przy wyborze obrazu pamiętaj, aby dobrze komponował się z tłem oraz innymi elementami projektu.
Wypełnianie tekstu obrazem
Rozpocznij od otwarcia nowego pliku w Photoshopie i wklej obraz, który chcesz wykorzystać, jako osobną warstwę.
Następnie użyj narzędzia tekstowego, aby wprowadzić swój tekst. Najlepiej, aby czcionka była wyraźna i pogrubiona. Jeśli litery są zbyt cienkie, obraz wypełniający nie będzie dobrze widoczny, co wpłynie negatywnie na końcowy efekt.
Teraz, gdy masz już dwie niezbędne warstwy, tj. obraz i tekst, przyszedł czas na dodanie maski przycinającej. Najpierw przeciągnij warstwę z obrazem, aby znajdowała się nad warstwą tekstową, co spowoduje, że tekst będzie ukryty za obrazem.
Następnie przejdź do zakładki Warstwa i wybierz opcję Utwórz maskę przycinającą.
Poniżej przedstawiamy efekt końcowy;
Możliwe, że tekst stał się trudny do odczytania, więc dodanie konturu może poprawić jego widoczność. Teraz tekst jest bardziej czytelny, a co więcej, nadal masz możliwość dodawania efektów do warstwy tekstowej, nawet po zastosowaniu wypełnienia obrazem.
Ten efekt jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia i można go również wykorzystać do wypełniania obrazem innych obrazów. W dowolnym momencie masz możliwość zmiany rozmiaru obrazu, którym wypełniłeś tekst, korzystając z narzędzi do przekształcania. Warto jednak pamiętać, że niektóre efekty, takie jak nakładka koloru, mogą nie działać po dodaniu maski przycinającej. Efekty te będą zastosowane, ale wypełniony obraz może zostać ukryty, a tekst pozostanie w jednolitym kolorze.
Pamiętaj, aby nie przesadzić z tym efektem. Choć jego zastosowanie jest proste, uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu może być wyzwaniem. Ostateczny obraz powinien być estetyczny i nieprzeładowany, aby skutecznie przekazywał zamierzony komunikat.
newsblog.pl