Jak wyrównać tekst w pionie lub w poziomie w programie Microsoft Word

Microsoft Word jest wyposażony w narzędzie, które pozwala użytkownikom wyrównywać tekst w pionie i poziomie, dając pełną swobodę określania położenia tekstu w dokumencie Word. Oto jak to wszystko działa.

Wyrównywanie tekstu w poziomie w programie Word

Wyrównanie w poziomie, nazywane również wyśrodkowaniem, powoduje równomierne ustawienie tekstu między marginesami po obu stronach strony. To narzędzie umożliwia również selektywne wybieranie tekstu wyrównanego w poziomie, zapewniając większą kontrolę nad tym, co możesz zrobić z dokumentem.

Aby wyrównać tekst w poziomie na stronie, zaznacz tekst, który chcesz wyśrodkować. Następnie kliknij ikonę „Wyrównanie do środka” w grupie „Akapit” na karcie „Strona główna”. Alternatywnie możesz użyć skrótu klawiaturowego Ctrl + E.

Wyśrodkuj tekst w programie Word

Twój tekst zostanie teraz wyrównany w poziomie. Jeśli nie masz jeszcze wpisanego tekstu, możesz również wybrać opcję wyrównania do środka przed wprowadzeniem tekstu. Wszystko zależy od Ciebie.

Wyrównywanie tekstu w pionie w programie Word

Jak się zapewne domyślasz, wyrównanie w pionie umieszcza tekst równomiernie między górnym i dolnym marginesem strony. Nie zauważysz różnicy w wyrównaniu tekstu, jeśli użyjesz go na stronie, która jest już pełna tekstu.

Aby zobaczyć jakąkolwiek prawdziwą różnicę, spróbuj włączyć opcję tekstu poziomego przed wprowadzeniem tekstu do dokumentu.

Aby wyrównać tekst w pionie na stronie, przejdź do zakładki „Układ” i wybierz małą ikonę w prawym dolnym rogu grupy „Ustawienia strony”.

Ikona otwierająca okno dialogowe

Otworzy się okno dialogowe „Ustawienia strony”. Wybierz kartę „Układ”, a następnie kliknij strzałkę obok pozycji „Wyrównanie w pionie” w sekcji „Strona”. Pojawi się wybór opcji wyrównania w pionie. Śmiało i kliknij „Wyśrodkuj” (lub wybierz inną opcję, która lepiej odpowiada Twoim wymaganiom).

Wyśrodkowanie w pionie

Twój tekst będzie teraz odzwierciedlał wybraną opcję wyrównania w pionie.

A co, jeśli chcesz wyrównać określony tekst w dokumencie w pionie? Jest też łatwy sposób, aby to się stało.

Najpierw zaznacz tekst, który chcesz wyrównać w pionie. Po wybraniu wróć do zakładki „Układ” w oknie dialogowym „Ustawienia strony”. Następnie wybierz żądany typ wyrównania w pionie, otwórz menu rozwijane obok „Zastosuj do”, wybierz „Zaznaczony tekst”, a następnie kliknij przycisk „OK”.

dotyczy tylko tekstu

Wybrany tekst będzie teraz odzwierciedlał wybraną opcję wyrównania w pionie.