Jak wyróżniać i opisywać pliki PDF na iPadzie

Khamosh Pathak

IPad to świetny sposób na czytanie plików PDF, ale co zrobić, jeśli chcesz wyróżnić jego fragmenty, zrobić notatki lub dodać tekst? Oto, jak możesz to zrobić za pomocą bezpłatnej aplikacji PDF Expert 7.

W App Store znajdziesz mnóstwo aplikacji do przeglądania plików PDF i adnotacji. Kilka z nich przetestowaliśmy przed poleceniem PDF Expert 7. Aplikacja zapewnia właściwą równowagę między prostotą a funkcjonalnością. Interfejs jest łatwy do zrozumienia, a funkcje można łatwo wybrać.

PDF Expert 7 to bezpłatna aplikacja do edytowania plików PDF Readdle na iPhone’a i iPada. Darmowa wersja aplikacji umożliwia zaznaczanie, dodawanie adnotacji i robienie notatek na iPadzie. Jeśli chcesz edytować tekst PDF lub same strony, możesz zapłacić 49,99 USD rocznie za subskrypcję PDF Expert Pro.

Pierwsze kroki z PDF Expert 7 na iPada

Po pobraniu aplikacji PDF Expert 7 otwórz ją i rozejrzyj się. Możesz również skorzystać z przykładowego pliku PDF, aby dowiedzieć się, jak korzystać z aplikacji.

Teraz przejdź do aplikacji, w której zapisałeś plik PDF, który chcesz wyróżnić. Może to być aplikacja Pliki, aplikacja Książki, a nawet Safari. Po otwarciu pliku PDF dotknij przycisku „Udostępnij”.

Tutaj, w sekcji Aplikacje, kliknij przycisk „Więcej”.

Stuknij w przycisk Udostępnij z pliku PDF i wybierz przycisk Więcej w sekcji Aplikacje

Następnie wybierz opcję „Copy to PDF Expert”. Jeśli używasz iPadOS 13 lub nowszego, opcja „Kopiuj do PDF Expert” znajduje się również u dołu arkusza Udostępnij w sekcji Czynności.

Stuknij opcję Kopiuj do eksperta PDF

Ta czynność spowoduje bezpośrednie otwarcie aplikacji PDF Expert 7, w której plik PDF zostanie zaimportowany i gotowy do pracy.

U góry aplikacji znajdziesz interfejs kart. Tutaj upewnij się, że wybrana jest zakładka „Adnotacja”. Poniżej zobaczysz przyciski do podświetlania tekstu, dodawania tekstu, używania zakreślacza i narzędzia pióra i wiele więcej.

Spójrz na pasek narzędzi adnotacji w PDF Expert 7

Pierwszym narzędziem jest narzędzie „Podświetlanie”. Dotknij go, aby go wybrać. Jeśli chcesz zmienić kolor, możesz dotknąć ikony palety kolorów obok niego.

Następnie dotknij tekstu, który chcesz zaznaczyć, i przesuń palcem, aż dotrzesz do końca. Podnieś palec lub Apple Pencil, a aplikacja podświetli tekst w schludny i uporządkowany sposób.

Stuknij narzędzie Podświetlanie

Jeśli chcesz podkreślić tekst zamiast wyróżniać, możesz użyć ikony „A” z podkreśleniem.

Możesz także najpierw zaznaczyć tekst, a następnie wykonać na nim działanie. Na przykład wybierz tekst, w którym chcesz dodać notatkę, a następnie z menu podręcznego dotknij przycisku „Notatka”.

Zaznacz tekst, a następnie dotknij przycisku Notatka

Aplikacja wyświetli obszar notatek. Wpisz notatkę, a następnie dotknij przycisku „Gotowe”, aby wrócić.

Stuknij w przycisk Gotowe po napisaniu notatki

Jeśli chcesz po prostu robić notatki w pustym obszarze strony lub chcesz ręcznie podświetlać słowa, dotknij ikonę „Pióro” u góry (lub ikonę „Marker”).

Następnie za pomocą Apple Pencil lub palca rysuj lub zaznaczaj stronę.

Stuknij przycisk Pióro, aby rysować w pliku PDF

Jeśli Twoje pismo odręczne nie jest tak dobre, możesz nacisnąć przycisk „T” na pasku narzędzi, aby utworzyć pole tekstowe. Tutaj możesz napisać wszystko, co chcesz w pliku PDF (a także możesz dostosować czcionkę, rozmiar czcionki i kolor).

Użyj funkcji Tekst, aby dodać pole tekstowe w pliku PDF

Gdy skończysz zaznaczać i dodawać adnotacje do pliku PDF, zechcesz go komuś udostępnić lub możesz zapisać go na dysku zewnętrznym za pomocą aplikacji Pliki.

Aby to zrobić, dotknij przycisku menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu, a następnie wybierz opcję „Udostępnij”.

Stuknij w przycisk Udostępnij w menu

Aplikacja daje teraz trzy opcje, z których wszystkie będą przenosić Twoje adnotacje. Możesz udostępnić oryginalny dokument (z edytowalnymi adnotacjami, podpisami i polami formularzy), udostępnić spłaszczoną kopię (chroniąc swoje adnotacje i formularze przed edycją) lub możesz po prostu udostępnić strony z adnotacjami.

Po dokonaniu wyboru dotknij przycisku „Udostępnij”.

Wybierz format, a następnie dotknij przycisku Udostępnij

Spowoduje to wyświetlenie znajomego arkusza udostępniania. Możesz wybrać aplikację, której chcesz ją udostępnić (np. Apple Books, Mail itd.).

Wybierz aplikację, w której chcesz udostępnić plik PDF

Alternatywne aplikacje PDF na iPada

Jeśli nie podoba Ci się PDF Expert 7, zapoznaj się z niektórymi opcjami, które rozważaliśmy podczas poszukiwań w tym przewodniku.

Apple Books

Aplikacja Apple Books z podświetleniem i funkcją notatek

Jeśli chcesz po prostu wyróżnić pliki PDF, możesz skorzystać z wbudowanej aplikacji Apple Books, ale uznaliśmy, że aplikacja jest zbyt uciążliwa w użyciu. Podświetlanie za pomocą Apple Pencil nie jest płynne, a notatki można dodawać tylko do zaznaczonych części. Nie ma też funkcji rysowania w dowolnym kształcie.

Dobra Uwagi 5

GoodNotes 5 za pomocą funkcji Marker do adnotacji

Dobra Uwagi 5 jest uważany za najpotężniejszą aplikację do robienia notatek na iPadzie, ale tylko kilka funkcji przekłada się na wyróżnianie i dodawanie adnotacji do plików PDF. Podczas gdy GoodNotes 5 ma bogate w funkcje narzędzie Pióro i marker, brakuje narzędzia do podświetlania (a opcja Rysuj w linii prostej nie jest dobrą alternatywą). Jeśli używasz już GoodNotes 5 do odręcznych notatek, możesz spróbować użyć go również do dodawania adnotacji do plików PDF.

LiquidText

LiquidText pokazujący adnotację PDF

To jest wielki tata aplikacji do przeglądania i edycji plików PDF. Aplikacja posiada unikalny interfejs, w którym można zaznaczyć tekst z pliku PDF i przeciągnąć go do obszaru badań. Możesz robić notatki, rysować, a następnie łączyć je z określoną częścią pliku PDF. Jeśli chcesz przejrzeć 100-stronicowy dokument badawczy na swoim iPadzie Pro, LiquidText poczuje się jak dar niebios. Ale dla wszystkich innych, PDF Expert 7 jest lepszą opcją.

Apple Pencil nie jest jedyną metodą wprowadzania danych, której możesz używać na iPadzie. Począwszy od iPadOS 13, możesz teraz sparować i używać myszy z iPadem.