Jak wyświetlić hasło WiFi na macOS

Hasła to poufne informacje i należy je chronić. Dotyczy to niezależnie od tego, do czego służy hasło. Żadne hasło nie powinno być po prostu widoczne na urządzeniu, a dotyczy to hasła sieci WiFi. Jeśli masz połączenie z siecią Wi-Fi, masz już do niego hasło, ale jeśli później będziesz musiał je ponownie sprawdzić, przekonasz się, że nie wszystkie urządzenia będą miały te informacje. System Windows 10 ułatwia wyszukiwanie hasła WiFi, ale jeśli chcesz wyświetlić hasło WiFi w systemie macOS, potrzebujesz uprawnień administratora.

Wyświetl hasło WiFi na macOS

Istnieją dwa sposoby przeglądania hasła WiFi na macOS. Pierwszy odbywa się za pośrednictwem dostępu do pęku kluczy, a drugi za pośrednictwem terminala. W obu przypadkach będziesz potrzebować uprawnień administratora. Jedyna różnica między nimi polega na tym, że jeden daje interfejs użytkownika do pracy, a drugi wymaga polecenia do wykonania zadania.

Wyświetl hasło WiFi – Dostęp do pęku kluczy

Otwórz aplikację Dostęp do pęku kluczy i wybierz System w kolumnie po lewej stronie. Okienko po prawej stronie zawiera listę sieci, z którymi się łączyłeś lub z którymi się łączyłeś w przeszłości. Kliknij dwukrotnie swoją sieć Wi-Fi i włącz opcję „Pokaż hasło”.

W tym momencie zostaniesz poproszony o podanie nazwy użytkownika i hasła administratora. Wpisz go, a pole obok opcji „Pokaż hasło” pokaże hasło do sieci Wi-Fi.

Wyświetl hasło WiFi – Terminal

Otwórz terminal i uruchom następujące polecenie.

security find-generic-password -wa Name-of-WiFi-network

Upewnij się, że zastąpiłeś „Nazwa sieci Wi-Fi” nazwą sieci Wi-Fi, dla której chcesz wyszukać hasło.

Przykład

security find-generic-password -wa Isengard

Stuknij Enter, a po wyświetleniu monitu wprowadź nazwę użytkownika i hasło administratora. Może być konieczne wprowadzenie go dwa razy, raz w Terminalu i raz w monicie na ekranie.

Apple nie ułatwia przeglądania hasła Wi-Fi na macOS. W systemie iOS po prostu nie możesz go wyświetlić, chyba że chcesz wykonać jailbreak urządzenia, aby wykonać zadanie. Jeśli chcesz pomóc komuś połączyć się z tą samą siecią Wi-Fi, z którą jesteś połączony, możesz skorzystać z funkcji Udostępnij hasło WiFi, która została dodana w iOS 11. To naprawdę najbliższa dostępna funkcja udostępniania Wi-Fi .

Telefony z Androidem miały opcję przeglądania hasła Wi-Fi, ale od Androida 9 ta opcja już nie istnieje. Został on usunięty ze względów bezpieczeństwa, chociaż istnieje wiele urządzeń z starszymi wersjami Androida, które nadal umożliwiają wyświetlanie hasła WiFi bez rootowania urządzenia.