Jak zainstalować Apache Netbeans w systemie Linux

Apache Netbeans to IDE dla języka Java opracowane przez Apache Software Foundation. Jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa i korzystasz z aplikacji Java, prawdopodobnie musisz wiedzieć, jak zainstalować tę aplikację.

W tym przewodniku omówimy, jak skonfigurować Apache Netbeans we wszystkich głównych dystrybucjach Linuksa. Omówimy również instrukcje Snap i Flatpak, aby bez względu na to, z jakiej dystrybucji korzystasz, będziesz mógł uruchomić Netbeans!

Instrukcje instalacji Ubuntu

Apache Netbeans jest dostępny dla użytkowników systemu Ubuntu Linux i działa od wersji Ubuntu 14.04 LTS. Należy jednak pamiętać, że ta wersja jest znacznie starsza niż ta dostępna w witrynie internetowej aplikacji.

Jeśli nie masz problemu z nieznacznym przestarzałym programem Netbeans w repozytoriach Ubuntu, możesz łatwo zainstalować aplikację na swoim komputerze.

Najpierw otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie, po otwarciu okna terminala na pulpicie, użyj poniższego polecenia Apt, aby zainstalować Netbeans.

sudo apt install netbeans

W większości przypadków ta wersja Netbeans będzie satysfakcjonująca i będziesz mógł wykonać swoją pracę z nią na Ubuntu. To powiedziawszy, jeśli potrzebujesz nowszej wersji, zdecydowanie zalecamy zamiast tego postępować zgodnie z instrukcjami Flatpak lub Snap. Zarówno wersje Flatpak, jak i Snap Netbeans są bardziej aktualne i zawierają wersję 12 (najnowszą) zamiast wersji 10 w źródłach oprogramowania Ubuntu.

Instrukcje instalacji Debiana

Debian Linux ma stosunkowo nowe wydanie Netbeans w swoich źródłach oprogramowania. Jeśli jesteś użytkownikiem Debian Linux, możesz łatwo zainstalować aplikację. Najpierw otwórz okno terminala na pulpicie, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie stamtąd użyj polecenia Apt-get, aby uruchomić najnowszą wersję Netbeans.

Uwaga: w niektórych wersjach Debiana możesz nie być w stanie uruchomić Netbeans za pomocą poniższego polecenia. Jeśli tak się stanie, postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji Snap, Flatpak lub Generic.

sudo apt-get install netbeans

Należy zauważyć, że Debian Linux, nawet najnowsza iteracja (Debian 11) jest poważnie nieaktualna. W rezultacie wersja Netbeans, którą można zainstalować ze „głównych” źródeł Debiana, jest znacznie opóźniona pod względem funkcji. Dla większości użytkowników nie stanowi to problemu i będą mogli używać tej wersji Netbeans do wykonywania pracy bez problemu. Jeśli jednak potrzebujesz nowszej wersji aplikacji, zdecydowanie zalecamy postępowanie zgodnie z instrukcjami Snap lub Flatpak. Pakują najnowsze wydanie Netbeans i jest niezwykle łatwe do skonfigurowania w Debianie.

Arch instrukcje instalacji Linuksa

Arch Linux ma wiele sposobów instalacji Apache Netbeans. Pierwszym sposobem zainstalowania aplikacji jest repozytorium oprogramowania „Społeczność”. Jednak „Społeczność” ma tylko wersję 11.3, która nie jest najnowszą. Drugi sposób – i metoda, którą omówimy w tym przewodniku, to AUR. Wersja AUR Netbeans to 12.0, która jest najnowszą wersją.

Aby rozpocząć instalację Apache Netbeans na Arch Linux, musisz zainstalować pakiety „Git” i „Base-devel”. Korzystając z poniższego polecenia pacman, pobierz pakiety.

sudo pacman -S base-devel git

Po skonfigurowaniu dwóch pakietów użyj polecenia git clone, aby pobrać pomocnika Trizen AUR. To narzędzie znacznie ułatwi pobieranie i instalowanie najnowszego Apache Netbeans, ponieważ automatycznie obsługuje zależności, zamiast zmuszać użytkownika do robienia tego ręcznie.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

Zainstaluj Trizen za pomocą poniższych poleceń.

cd trizen
makepkg -sri

Po zainstalowaniu Trizen będziesz mógł szybko skonfigurować Apache Netbeans za pomocą jednego polecenia trizen -S.

trizen -S apache-netbeans

Instrukcje instalacji Fedory / OpenSUSE

Zarówno Fedora, jak i OpenSUSE Linux nie mają Apache Netbeans w swoich repozytoriach oprogramowania. Jeśli chcesz, aby aplikacja działała na którejkolwiek z tych dystrybucji, musisz postępować zgodnie z instrukcjami instalacji pakietu Flatpak lub Snap.

Instrukcja instalacji Flatpak

Apache Netbeans jest w sklepie z aplikacjami Flathub jako Flatpak, co jest świetną wiadomością, ponieważ daje użytkownikom Linuksa wszystkich pasków niezwykle łatwy sposób na uzyskanie najnowszej wersji. Aby rozpocząć instalację, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, jak skonfigurować środowisko wykonawcze Flatpak. Po uruchomieniu środowiska wykonawczego Flatpak użyj dwóch poniższych poleceń, aby zainstalować aplikację.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
 
 flatpak install flathub org.apache.netbeans

Instrukcje instalacji pakietu Snap

Apache Netbeans jest dostępny w Ubuntu Snap Store. Tak więc, jeśli używasz systemu operacyjnego Linux, który obsługuje Snaps, będziesz mógł łatwo uruchomić wersję Snap Netbeans. Aby rozpocząć instalację, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem na temat włączania przystawek w systemie Linux. Następnie, gdy masz włączoną funkcję Snap, wprowadź poniższe polecenie, aby zainstalować Netbeans!

sudo snap install netbeans --classic

newsblog.pl

x