Jak zainstalować Hyper-V w systemie Windows 11 Home

Photo of author

By maciekx

System Windows 11 zawiera opcjonalną funkcję Hyper-V, która standardowo jest wbudowana w system. Pozwala ona na tworzenie maszyn wirtualnych, na których można instalować i uruchamiać odrębne systemy operacyjne, zwane systemami gościa. Należy jednak pamiętać, że Hyper-V jest dostępny jedynie w wersjach Windows 11 Pro, Education oraz Enterprise. Użytkownicy wersji Home zmuszeni są korzystać z zewnętrznych programów do wirtualizacji.

Jeśli wolisz nie polegać na oprogramowaniu do maszyn wirtualnych firm trzecich, przedstawiamy alternatywny sposób na aktywację Hyper-V w Windows 11 Home, wykorzystując w tym celu specjalny skrypt wsadowy.

Jak włączyć wirtualizację sprzętową w Windows 11

Hyper-V to hiperwizor, który działa bezpośrednio na sprzęcie, tzw. bare-metal. Aby poprawnie funkcjonował, konieczne jest aktywowanie wirtualizacji sprzętowej w ustawieniach BIOS. Większość współczesnych komputerów obsługuje tę funkcję, a jej włączenie jest możliwe poprzez odpowiednie ustawienia w BIOS-ie.

Poniższa instrukcja oparta jest na przykładzie laptopa marki HP. Jeżeli posiadasz komputer innego producenta, skorzystaj z jego instrukcji obsługi lub poszukaj informacji w bazie wiedzy na stronie internetowej producenta.

Aby włączyć wirtualizację sprzętową w BIOS:

  • Wyłącz swój komputer, jeżeli jest aktualnie włączony.
  • Naciśnij przycisk zasilania, aby uruchomić komputer i zacznij cyklicznie naciskać klawisz F10, aby dostać się do ustawień BIOS. Klawisz dostępu do BIOS może się różnić w zależności od producenta. Spróbuj klawiszy F10, F2, F12, F1 lub DEL i sprawdź, który zadziała w Twoim przypadku.
  • Po wejściu do konfiguracji BIOS przejdź do zakładki Konfiguracja.
  • Używając strzałki w dół, wybierz opcję związaną z technologią wirtualizacji.
  • Naciśnij klawisz Enter i wybierz opcję Włączone. Potwierdź wybór ponownie klawiszem Enter.
  • Następnie naciśnij F10, aby zapisać zmiany i wyjść z BIOS-u.
  • Komputer uruchomi się ponownie z włączoną wirtualizacją sprzętową. Teraz możesz kontynuować instalację Hyper-V w swoim systemie.
  • Jak zainstalować Hyper-V w systemie Windows 11 Home

    Następnym krokiem jest utworzenie i uruchomienie specjalnego skryptu wsadowego. Pozwoli on na zainstalowanie niezbędnych plików, które umożliwią aktywację funkcji Hyper-V w systemie Windows 11 Home.

    Zanim przejdziesz dalej, utwórz punkt przywracania systemu. Dzięki temu będziesz mógł przywrócić komputer do wcześniejszego stanu w przypadku, gdyby coś poszło nie tak podczas wykonywania operacji.

    Aby włączyć Hyper-V w Windows 11 Home:

    1. Otwórz nowy plik w Notatniku. Możesz to zrobić, naciskając kombinację klawiszy Win + R, wpisując „notatnik” i zatwierdzając przyciskiem OK.

    2. W otwartym oknie Notatnika skopiuj i wklej poniższy skrypt:

     pushd "%~dp0"
    dir /b %SystemRoot%\servicing\Packages\*Hyper-V*.mum >hyper-v.txt
    for /f %%i in ('findstr /i . hyper-v.txt 2^>nul') do dism /online /norestart /add-package:"%SystemRoot%\servicing\Packages\%%i"
    del hyper-v.txt
    Dism /online /enable-feature /featurename:Microsoft-Hyper-V -All /LimitAccess /ALL
    pause

    3. Naciśnij klawisze Ctrl + S, aby wyświetlić okno dialogowe zapisu.

    4. W polu „Nazwa pliku” wprowadź „hyperv.bat”. Kluczowe jest dodanie rozszerzenia „.bat”, aby skrypt mógł zostać uruchomiony.

    5. Następnie kliknij w rozwijane menu „Zapisz jako typ” i wybierz opcję „Wszystkie pliki”.

    6. Kliknij przycisk „Zapisz”, aby zapisać plik.

    7. Kliknij prawym przyciskiem myszy na plik „hyperv.bat” i wybierz „Uruchom jako administrator”. Jeżeli pojawi się monit kontroli konta użytkownika, kliknij „Tak”.

    8. Skrypt rozpocznie wykonywanie w wierszu poleceń, instalując niezbędne komponenty Hyper-V. Proces ten może zająć trochę czasu, więc poczekaj na jego zakończenie.

    9. Po zakończeniu instalacji zobaczysz komunikat „Operacja zakończona pomyślnie”.

    10. Wpisz „Y” aby potwierdzić i zrestartować komputer. Jeżeli chcesz wyjść z wiersza poleceń bez restartu, wprowadź „N”.

    Pamiętaj, że restart komputera jest niezbędny, aby zmiany zostały zastosowane. Po ponownym uruchomieniu Hyper-V powinien być dostępny w Twoim systemie Windows 11 Home. Wyszukaj „Hyper-V” w menu Start i kliknij „Menedżer Hyper-V”, aby rozpocząć tworzenie nowej maszyny wirtualnej.

    Jeżeli Hyper-V nadal nie jest dostępny, możesz go włączyć za pomocą okna „Funkcje systemu Windows”, wiersza poleceń lub Windows PowerShell.

    Poniżej znajduje się opis, jak szybko włączyć Hyper-V za pomocą wiersza poleceń:

  • Naciśnij klawisz Win i zacznij wpisywać „cmd”. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na „Wiersz poleceń” i wybierz „Uruchom jako administrator”.
  • W oknie wiersza poleceń wprowadź poniższe polecenie i zatwierdź klawiszem Enter:
    DISM /Online /Enable-Feature /All /FeatureName:Microsoft-Hyper-V 
  • Powyższe polecenie wykorzystuje narzędzie Deployment Imaging Service and Management (DISM) do włączenia funkcji Microsoft Hyper-V oraz niezbędnych zależności w systemie Windows. Komunikat „Operacja zakończona pomyślnie” oznacza, że funkcja Hyper-V została aktywowana.
  • Jak wyłączyć Hyper-V w Windows 11 Home

    Hyper-V można dezaktywować w systemie Windows 11 Home za pomocą okna „Funkcje systemu Windows”.

    Aby wyłączyć Hyper-V:

  • Naciśnij Win + R, aby otworzyć okno dialogowe „Uruchom”.
  • Wpisz „optionalfeatures.exe” i kliknij „OK”.
  • W oknie „Funkcje systemu Windows” odszukaj „Hyper-V”.
  • Odznacz opcję „Hyper-V” i kliknij „OK”. Zaczekaj, aż proces dezinstalacji się zakończy.
  • Następnie kliknij „Uruchom ponownie teraz”, aby zrestartować komputer i zastosować zmiany.
  • Oprócz Hyper-V, system Windows oferuje również inne narzędzie do wirtualizacji – Windows Sandbox. Jest to lekkie środowisko graficzne pozwalające na bezpieczne uruchamianie aplikacji w izolacji. Windows Sandbox można włączyć w „Funkcjach systemu Windows”, ale opcja ta jest dostępna jedynie w wersjach Pro i Enterprise.

    Niestety, nie istnieje sposób na zainstalowanie Windows Sandbox w wersji Home za pomocą skryptu wsadowego, tak jak w przypadku Hyper-V. Użytkownicy wersji Home mogą skorzystać z alternatywnych rozwiązań, aby uruchamiać i testować aplikacje w odizolowanym środowisku.

    Uruchamianie Hyper-V w Windows 11 Home

    Oficjalnie firma Microsoft ogranicza dostęp do funkcji Hyper-V w wersjach systemu operacyjnego Pro, Education i Enterprise. Mimo to, niewielka modyfikacja ustawień BIOS i wykorzystanie odpowiedniego skryptu wsadowego pozwalają na uruchomienie Hyper-V również w Windows 11 Home.

    Po pomyślnym zainstalowaniu i uruchomieniu Hyper-V, możesz instalować na maszynach wirtualnych systemy Windows, Ubuntu i inne obsługiwane systemy operacyjne.


    newsblog.pl