Jak zainstalować Raspbian na Raspberry Pi

Masz Raspberry Pi i nie wiesz, co z nim zrobić? Rozważ instalację Raspbian: systemu operacyjnego Linux dla urządzeń Pi z bazą Debian. Jest to jedyny system operacyjny zaprojektowany specjalnie dla urządzeń Pi. W tym samouczku nauczymy Cię, jak zainstalować Raspbian na Raspberry Pi i pokażemy, jak uruchomić i uruchomić to urządzenie. Omówimy również odpowiednie typy kart SD do kupienia, najlepsze narzędzia do wyodrębniania plików do pobrania i nie tylko!

Wymagania

Raspbian to oficjalny system operacyjny dla wszystkich urządzeń Raspberry Pi. Oznacza to, że jeśli posiadasz Pi 1, 2, 3 (i dowolne z urządzeń pośrednich), ten system operacyjny jest najlepszy w użyciu. Należy zauważyć, że nie tylko każda karta SD / lub karta Micro SD będzie działać. Jeśli nie znasz się na tym, bądź ostrożny. Kupuj wysokiej jakości szybkie karty. Jeśli nie masz pewności, powinieneś użyć czegoś podobnego do Samsung Evo, albo PNY Turbo.

Wymagania specyficzne dla systemu operacyjnego:

Raspbian nie jest plikiem ISO, ponieważ jest przeznaczony do uruchamiania na wymiennej pamięci flash. W rezultacie twórcy systemu operacyjnego muszą rozpowszechniać pliki do pobrania w formacie archiwalnym. Do rozpakowania archiwum potrzebne są specjalne narzędzia.

Prochowiec

Tworzysz obraz Raspbian SD w systemie Mac OS? Użyj tego narzędzia.

Windows

Użytkownicy systemu Windows powinni korzystać z bezpłatnego 7-suwak narzędzie. Obsługuje wiele formatów archiwów.

Linux

Większość środowisk graficznych (i dystrybucji Linuksa) zawiera doskonałe narzędzia do archiwizacji. Te narzędzia obsługują wiele formatów. Nie masz zainstalowanego? Próbować Arka lub File-Roller.

Uruchomienie Raspbian

System operacyjny Raspbian jest dostępny w dwóch wersjach. Aby w pełni wykorzystać Debian Stretch na Pi, odwiedź ten link. Chcesz zamiast tego lżejszą, bardziej skondensowaną wersję? Zdobądź to tutaj.

Alternatywnie, użytkownicy mogą skierować swojego ulubionego klienta torrent do Raspian, ponieważ dystrybutorzy systemu operacyjnego oferują łącza torrentowe dla regularny i lite wersje systemu operacyjnego.

Biorąc pod uwagę, ile kosztuje przepustowość, rozważ pobranie przez torrent (jeśli możesz).

Konfigurowanie

Istnieje wiele sposobów flashowania karty SD. Być może najlepszym sposobem (we wszystkich trzech systemach operacyjnych) jest użycie rozszerzenia Narzędzie Etcher USB. Pomimo tego, że jest używany głównie do USB, jest dobrym narzędziem do flashowania SD. Pobierz go i otwórz.

Wypakuj pobrany program Raspbian na swój komputer i podłącz kartę SD do komputera. Kliknij przycisk „wybierz obraz” i przejdź do pliku .IMG Raspbian na swoim komputerze. Następnie wybierz kartę SD, której chcesz używać z Etcherem.

Na koniec kliknij „flash!” przycisk, aby rozpocząć proces. Pamiętaj, że Raspbian jest duży, więc może to zająć trochę czasu. Zachowaj cierpliwość i nie wyłączaj komputera ani nie wyciągaj karty SD.

Instalowanie Raspbian

Pierwsze uruchomienie z Raspbian ładuje narzędzie instalacyjne. Jest to lista numerowana z wieloma różnymi operacjami. Użytkownicy mogą uzyskać główny system operacyjny w zaledwie kilku krokach. Nie wykonuj każdego kroku na liście, chyba że jesteś zaawansowanym użytkownikiem i rozumiesz, co wszystko oznacza.

Krok 1: Wybierz opcję „rozwiń” system plików. Ta opcja umożliwia rozszerzenie systemu operacyjnego do pełnego rozmiaru karty SD.

Krok 2: Wybierz „włącz rozruch z pulpitu”. Ta funkcja jest krytyczna, szczególnie dla nowych użytkowników Debiana i Linuksa.

Włączenie go powoduje, że zamiast uruchamiania Raspbian na pustym terminalu, system operacyjny otwiera się bezpośrednio na użyteczne środowisko pulpitu.

Krok 3: Wszystkie ważne kroki zostały zakończone, a na komputerze jest zainstalowany program Raspbian. Zejdź na dół listy instalatorów i wybierz „Zakończ”.

Pi automatycznie uruchomi się ponownie w nowej instalacji.

Uwaga: Raspbian instaluje się w systemie w stanie offline. W rezultacie aktualizacje mogą czekać. Zainstaluj aktualizacje do swojego Pi za pośrednictwem terminala za pomocą polecenia aktualizacji.

sudo rpi-update

Ze względu na szybkość urządzenia aktualizacja systemu operacyjnego może zająć trochę czasu. Niech okno terminala zrobi to, a po chwili wszystko się zaktualizuje. Proces aktualizacji jest zakończony, gdy terminal będzie ponownie gotowy do użytku. Pamiętaj, aby co tydzień sprawdzać dostępność aktualizacji.

Wskazówki dla użytkowników Raspbian

Raspbian to system operacyjny działający na tablicy hobbystów. To powiedziawszy, nie jest to dystrybucja hobbystów. W rzeczywistości jest to prawie tylko Debian Linux na karcie SD.

Po pierwsze, jako użytkownik Raspbian załóż konto na forumi regularnie ją odwiedzaj. Te fora zapewniają wsparcie dla nowych użytkowników. Dodatkowo sprawdź ich Pokój IRC. To kolejna droga do poproszenia o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Na koniec przeczytaj Blog Raspbian. Jest to świetne źródło informacji o najnowszych wiadomościach dotyczących systemu operacyjnego, ogłoszeniach o funkcjach i nie tylko.

Wniosek

Debian jest niesamowicie wszechstronny, więc nie jest zaskoczeniem, że tak dobrze pasuje do rodziny urządzeń Raspberry Pi. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z komputerami hobbystycznymi, ten system operacyjny jest jednym z najlepszych.