Jak zbudować swoją karierę jako inżynier oprogramowania?

Inżynierów oprogramowania można nazwać niedocenianymi bohaterami cyfrowego świata.

Za każdym razem, gdy przeglądasz stronę internetową lub pracujesz nad pobraną aplikacją zasilaną przez Internet, jest to praca inżyniera oprogramowania. Praca włożona przez inżynierów oprogramowania może wydawać się zniechęcająca.

Inżynierowie oprogramowania to bardzo zaangażowane osoby, które wkładają ogromny wysiłek w zdobycie wszystkich niezbędnych umiejętności. Jeśli uważasz inżynierię oprogramowania za ścieżkę kariery, jest to idealny przewodnik dla Ciebie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zostać inżynierem oprogramowania.

Zanim zaczniemy ścieżkę, krótko przedstawmy inżyniera oprogramowania.

Kim jest inżynier oprogramowania?

Inżynierowie oprogramowania wykonują prace związane z tworzeniem oprogramowania. Nie ma ograniczeń dotyczących platformy dla inżynierów oprogramowania do tworzenia oprogramowania. Mogą tworzyć programy komputerowe, aplikacje mobilne lub aplikacje internetowe.

Inżynierowie oprogramowania są wysoko cenieni w każdej firmie i organizacji, ponieważ mogą pomóc organizacji, budując coś, co rozwiąże wszystkie problemy. Oprogramowanie w dowolnej organizacji może zminimalizować pracę tysięcy osób.

Na rynku istnieje ogromne zapotrzebowanie na inżynierów oprogramowania. Dlatego okazuje się, że jest to jedna z najlepiej płatnych prac. Aby odnieść sukces w tej dziedzinie, należy skupić się na ciągłym podnoszeniu umiejętności i nauce.

Przyjrzyjmy się teraz ścieżce, którą należy podążać, aby zostać inżynierem oprogramowania.

Krok 1: Określ swój cel końcowy.

Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek ścieżkę kariery, ważne jest, aby jasno określić swój ostateczny cel. Zostanie inżynierem oprogramowania wymaga konsekwentnych wysiłków, ciężkiej pracy i poświęcenia. Miej na uwadze ostateczny cel podróży, zanim jeszcze rozpoczniesz podróż.

Najbardziej oczywistym sposobem, w jaki ludzie o tym powiedzą, jest ukończenie studiów wyższych w dziedzinie inżynierii oprogramowania lub pokrewnej dziedziny i zostanie inżynierem oprogramowania. W rzeczywistości musisz zrobić znacznie więcej. Jak na Ankieta dla deweloperów 2019, tylko 62% inżynierów oprogramowania kształciło się w swoich dziedzinach. Stopień nie jest jedyną rzeczą, której potrzebujesz, aby zostać inżynierem oprogramowania.

Jest to uważane za tradycyjne podejście, które stosuje większość studentów, aby zostać inżynierami oprogramowania. Z pomocą licencjata studenci wyjaśniają dogłębne teoretyczne koncepcje niezbędne do zrozumienia inżynierii oprogramowania. Niektóre z kluczowych przedmiotów studiowanych na studiach to systemy baz danych, sieci komputerowe, technologia internetowa, struktury danych, języki programowania i wiele innych.

Przedmioty te pomagają wyjaśnić podstawy inżynierii oprogramowania i zrozumieć nowoczesne podejścia do tworzenia oprogramowania. Niektóre firmy stawiają w kryteriach kwalifikacyjnych jako czteroletnie studia licencjackie. Dlatego zdecydowanie powinieneś rozważyć opcję uzyskania stopnia naukowego w dziedzinie informatyki lub pokrewnej dziedziny.

Aby zostać inżynierem oprogramowania, nie musisz wybierać stopnia naukowego. Możesz nawet skorzystać z różnych kursów online i obozów treningowych, aby zdobyć wystarczającą wiedzę do pracy nad projektami w czasie rzeczywistym.

Ten krok ma na celu zapoznanie się z wiedzą teoretyczną. Rekruterzy zawsze chcieliby zobaczyć Twoje praktyczne podejście w każdej dziedzinie. Będziesz musiał zastosować swoją wiedzę teoretyczną i przedstawić swoje umiejętności.

Krok 3: Naucz się różnych języków programowania.

Podstawą każdego oprogramowania jest język programowania używany za nim. Twój stopień naukowy nie będzie miał żadnej wartości, jeśli nie będziesz miał głębszego zrozumienia konkretnego języka programowania, który może pomóc w tworzeniu oprogramowania. Musisz więc przejąć kontrolę nad ścieżką i zdecydować się na język programowania, który chcesz poznać.

Kiedy już zdecydujesz się na konkretny język, musisz zacząć zdobywać dogłębną wiedzę na jego temat. Nigdy nie jest dobrym pomysłem rozpoczęcie nauki 3-4 języków programowania jednocześnie. Powinieneś opanować jeden język, a następnie rozważyć wypróbowanie innych języków. Opanowanie jednego języka ułatwia również naukę drugiego.

Wybór języka programowania to całkowicie Twój wybór. Niektóre z najpopularniejszych języków programowania, które są powszechnie używane, to:

 • Pyton
 • JavaScript
 • Rubin
 • C++
 • Jawa
 • .INTERNET

Zapoznaj się ze składnią każdego języka programowania, którego się uczysz. Przećwicz to, pisząc różne programy. Nie zapomnij omówić wszystkich bibliotek, reguł, funkcji i niektórych projektów w tym konkretnym języku programowania. Projekty to najlepszy sposób na zbudowanie podstawowej wiedzy, a także zrozumienie koncepcji.

Krok 4: Naucz się dodatkowych narzędzi do kodowania.

Github to najlepsze miejsce do znalezienia wszystkich narzędzi używanych przez programistów. Bez względu na to, jakiego języka używasz, znajdziesz wielu programistów, którzy wspólnie dzielą się swoją wiedzą i projektami open-source. Tutaj poznasz również innych inżynierów oprogramowania na całym świecie.

Przejrzyj moduły różnych kursów i najlepszych artykułów, aby poznać narzędzia, z których powszechnie korzystają programiści. Kiedy już znasz narzędzia, musisz zacząć się ich uczyć, aby je opanować.

Krok 5: Pracuj nad projektami w czasie rzeczywistym

Aby zdobyć praktyczną wiedzę, musisz pracować nad projektami w czasie rzeczywistym i budować oprogramowanie. Za każdym razem, gdy wychodzisz na rynek, aby znaleźć pracę, rekruterzy poproszą Cię o praktyczne doświadczenie. Twoje praktyczne doświadczenie zawsze będzie cenniejsze niż wyniki w nauce. Nie ma sensu uczyć się wszystkich koncepcji teoretycznych i nie masz pojęcia o ich realizacji.

Możesz tworzyć własne projekty lub nawet pracować nad profesjonalnymi projektami grupowymi. Poza tym możesz nawet przyczynić się do społeczności open-source, budując jakiś projekt w czasie rzeczywistym i umieszczając go online. Projekty na żywo zwiększą wartość Twojego portfolio, gdy przedstawisz je rekruterom.

Możesz wybrać dowolny język programowania, który Ci odpowiada i chcesz kontynuować. Nie ma bariery językowej, jeśli chodzi o budowanie projektów do Twojego portfolio.

Krok 6: Weź udział w stażu

Staż jest uważany za najlepszy sposób na zdobycie ekspozycji w branży i doświadczenia zawodowego na poziomie branży. Studenci mogą pracować w zespole nad rzeczywistym projektem branżowym i lepiej rozumieć kulturę firmy. Po zdobyciu praktycznego doświadczenia podczas staży studenci mają do dyspozycji wiele możliwości pracy.

Staż Szkolenia Rozwój Biznes Wiedza Koncepcja

Zdecydowanie zaleca się każdemu studentowi, aby podczas studiów odbywał trzy do sześciu miesięcy stażu. Po odbyciu stażu w firmie istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz pracę na pełen etat w tej samej firmie.

Ponadto Twoje portfolio będzie wyglądało znacznie lepiej, gdy wspomnisz o stażu, ponieważ liczyłoby się to jako doświadczenie przemysłowe. Firmy postrzegają staże jako plus, ponieważ uważają, że studenci znają kulturę firmy i umiejętności pracy w zespole.

Krok 7: Zbuduj swoje portfolio

Jest to najważniejszy krok, ponieważ dostaniesz pracę w oparciu o to, jak reprezentujesz swoje umiejętności i wiedzę w portfolio. Portfolio jest uważane za najważniejszy zasób dla każdego początkującego inżyniera oprogramowania, który chce budować swoją karierę. Twoje portfolio to pierwsze wrażenie, jakie mają o Tobie rekruterzy.

Największym błędem, jaki często popełniają ludzie, jest dodawanie do portfela zbyt wielu projektów. Pomogłoby, gdybyś zbudował imponujące portfolio, które obejmuje wszystkie umiejętności, które rekruter musi znać. Tutaj musisz dodać różne projekty, aby pomóc rekruterom zrozumieć Twój wszechstronny charakter pracy jako inżynier oprogramowania.

W portfolio musisz szczegółowo opisać wszystkie narzędzia i technologie, których się nauczyłeś oraz role, które wcześniej objąłeś. Ubieganie się o stanowisko inżyniera oprogramowania będzie miało większe szanse, jeśli dobrze pracowałeś nad budowaniem swojego portfolio.

Krok 8: Zacznij szukać możliwości pracy.

Po wykonaniu wszystkich siedmiu powyższych kroków, musisz poszukać pracy. Zbuduj idealne CV i imponujący profil na różnych portalach z ofertami pracy. Teraz musisz codziennie sprawdzać te portale pracy i aplikować o pracę tam, gdzie wszystko wygląda dobrze.

Sieć może bardzo uprościć ten proces. Dlatego jest to doskonała opcja, aby stworzyć profesjonalny profil na LinkedIn i wspomnieć tam o swoich projektach. Łatwo nawiążesz kontakt z rekruterami, co może pomóc Ci wykorzystać wspaniałe możliwości.

Możesz także brać udział w różnych spotkaniach, seminariach i konferencjach, które pomogą Ci połączyć się z podobnie myślącymi osobami z dziedziny inżynierii oprogramowania. Możesz nawet aplikować bezpośrednio, odwiedzając stronę internetową dowolnej firmy i przechodząc przez sekcję z ofertami pracy. Jeśli Twój profil znajdzie się na krótkiej liście, rekruter skontaktuje się z Tobą.

Jeśli wykonasz te podstawowe kroki, łatwo będzie ci zbudować swoją karierę jako inżynier oprogramowania.

Obowiązki inżyniera oprogramowania

Jako inżynier oprogramowania będziesz mieć określone obowiązki. Oni są:

 • Analiza wymagań użytkownika
 • Pisanie i testowanie kodu wraz z modyfikacją w oparciu o wymagania
 • Badaj, projektuj i buduj nowe oprogramowanie
 • Ocena oprogramowania i systemów działających na sprzęcie
 • Modyfikowanie istniejących produktów oprogramowania
 • Napisz dokumentację operacyjną
 • Utrzymuj systemy, analizując i rozwiązując defekty
 • Ściśle współpracuj z kierownikami projektów, analitykami systemowymi, specjalistami ds. marketingu, programistami UI/UX i innymi członkami personelu.
 • Doradztwo klientów z punktu widzenia wydajności systemu i aktualizacji
 • Aktualizacja wiedzy technicznej poprzez udział w kursach i uczestnictwo w seminariach w celu ulepszenia systemów firmy

Najlepsze umiejętności wymagane, aby zostać inżynierem oprogramowania

Każdy profil zawodowy wymaga określonego zestawu umiejętności. Podobnie, aby zostać inżynierem oprogramowania, musisz posiadać określone umiejętności techniczne i nietechniczne.

Niektóre z istotnych umiejętności, na których należy się skoncentrować, to:

 • Programowanie i kodowanie komputerów
 • Rozwój oprogramowania
 • Projektowanie zorientowane obiektowo (OOD)
 • Testowanie i debugowanie oprogramowania
 • Rozwiązywanie problemów i logiczne myślenie
 • Komunikacja pisemna i werbalna
 • Umiejętność pracy w zespole

Wynagrodzenie Inżyniera Oprogramowania

Średnio wynagrodzenie inżyniera oprogramowania wynosi 53 213 GBP. Wynagrodzenie waha się od 33 000 do 85 000 funtów. Wynagrodzenie zależałoby w dużej mierze od firmy, w której pracujesz, regionu geograficznego, doświadczenia i innych czynników. Przy większym doświadczeniu możesz spodziewać się wyższej pensji.

Wniosek 👨‍💻

Inżynierowie oprogramowania są poszukiwani na rynku. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad zbudowaniem swojej kariery jako inżynier oprogramowania, nie ma lepszego czasu niż teraz. Najlepiej byłoby rozpocząć podróż od razu, zaczynając od procesu uczenia się i zdobywając więcej praktycznego doświadczenia.

Chcesz poćwiczyć kodowanie? Sprawdź kompilator online wdzzwdz

x