Jak zmienić głośność powiadomień w AirPods

Słuchawki Apple AirPods, niezależnie od tego, czy wybierzesz standardowe warianty, zaawansowane AirPods Pro, czy potężne nauszne AirPods Max, stanowią idealne rozwiązanie dla miłośników doskonałego dźwięku. Nawet modele bez redukcji szumów potrafią zapewnić wyjątkowe wrażenia podczas słuchania ulubionych utworów.

Jednakże, ta idealna harmonia może zostać zakłócona przez zbyt głośne powiadomienie, które może wręcz doprowadzić do dzwonienia w uszach. Z drugiej strony, może się zdarzyć, że powiadomienia są zbyt ciche i łatwo je przeoczyć. Na szczęście, głośność powiadomień na słuchawkach AirPods można w prosty sposób dostosować, aby uzyskać optymalny poziom. Dodatkowo, istnieje możliwość regulacji głośności asystenta Siri.

Czy powiadomienia na AirPods są zbyt natarczywe?

AirPods obsługują dwa różne rodzaje sygnałów dźwiękowych. Pierwszy typ to standardowe powiadomienia o wiadomościach SMS, e-mailach, połączeniach i tym podobne, które są generowane przez iPhone i jedynie przekazywane do słuchawek. Drugi typ to rozmaite efekty dźwiękowe, które odtwarzane są, gdy poziom naładowania baterii słuchawek AirPods jest niski, po naciśnięciu i przytrzymaniu elementu sterującego, po podłączeniu lub odłączeniu słuchawek, podczas przełączania trybów transparentności i w innych sytuacjach. Te dźwięki generowane są bezpośrednio przez słuchawki AirPods, aby zasygnalizować użytkownikowi różne stany urządzenia.

Sygnał o niskim poziomie naładowania baterii często pojawia się niespodziewanie i bywa szczególnie głośny, co może być irytujące. Pojawia się zatem pytanie, jak zmniejszyć głośność efektów dźwiękowych AirPods, nie zmieniając ogólnej głośności powiadomień?

Regulacja głośności za pomocą Centrum sterowania wpływa tylko na głośność odtwarzanych multimediów. Podobnie, modyfikowanie dzwonka i głośności alertów w ustawieniach Dźwięki i dotyk iPhone’a nie ma wpływu na głośność dźwięków emitowanych przez same słuchawki AirPods.

Na szczęście, istnieje sposób, by zmienić głośność efektów dźwiękowych odtwarzanych przez słuchawki AirPods, w tym alertu o niskim poziomie baterii. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać.

Sposoby na regulację głośności powiadomień przychodzących na słuchawki AirPods

Warto pamiętać, że głośność powiadomień systemowych (połączenia, wiadomości SMS, e-maile) na słuchawkach AirPods można zwiększyć lub zmniejszyć tylko poprzez zmianę głównej głośności iPhone’a. Aby to zrobić, należy przesunąć suwak w menu Ustawienia > Dźwięki i dotyk, w sekcji Dzwonek i alerty, w lewo lub w prawo.

Oczywiście, można również regulować głośność główną za pomocą fizycznych przycisków głośności na iPhonie, o ile nie została wyłączona opcja „Zmień przyciskami” w tym samym menu ustawień.

Regulacja głośności efektów dźwiękowych AirPods

Apple umożliwia zmianę głośności efektów dźwiękowych, takich jak zmiany trybu słuchawek AirPods (np. włączenie lub wyłączenie redukcji szumów) oraz innych dźwięków statusu, w ustawieniach dostępności. Te ustawienia są niezależne od głównej głośności powiadomień systemowych.

Aby to zrobić, załóż słuchawki AirPods, a następnie przejdź do Ustawienia > Dostępność > AirPods. Przewiń w dół, aż zobaczysz suwak głośności w sekcji Głośność tonu. Pomimo nieco mylącej nazwy, to właśnie ten suwak odpowiada za głośność dźwięków stanu AirPods.

Proces ten wygląda nieco inaczej na systemach watchOS i tvOS, jednak suwak głośności znajduje się w tym samym menu. Po założeniu słuchawek AirPods i podłączeniu ich do Apple Watch lub Apple TV, należy przejść do Ustawienia, wybrać Dostępność > AirPods i tam dostosować głośność.

Upewnij się, że słuchawki AirPods są założone i podłączone do urządzenia, w przeciwnym razie opcja regulacji może nie być widoczna. Jeśli to konieczne, włącz odtwarzanie muzyki, aby wybudzić słuchawki AirPods ze stanu uśpienia.

Kroki są nieco inne w przypadku komputerów Mac z systemem macOS Ventura i nowszym. Po założeniu słuchawek AirPods i podłączeniu ich do komputera, należy wybrać opcję Ustawienia systemowe > Dostępność, a następnie w sekcji Słuch kliknąć Dźwięk. W sekcji AirPods będzie widoczny suwak pozwalający na regulację głośności tonu.

Warto podkreślić, że ustawienie Głośność tonu jest niezależne od głównej głośności powiadomień w menu Dźwięki i dotyk. Nie trzeba się obawiać, że zmiana głośności dźwięków stanu słuchawek AirPods wpłynie na głośność powiadomień w innych miejscach i odwrotnie.

Jak dostosować głośność Siri w AirPods

Nawet jeśli głośność powiadomień i dźwięków stanu AirPods jest odpowiednia, asystentka Siri może brzmieć zbyt głośno lub zbyt cicho. Na szczęście, regulacja głośności Siri w AirPods jest bardzo prosta. Po podłączeniu słuchawek do iPhone’a, wystarczy powiedzieć „Hej Siri” lub dwukrotnie dotknąć dowolnej słuchawki (1. generacji) w celu uruchomienia Siri. Następnie należy powiedzieć „Mów głośniej” lub „Mów ciszej”.

Głośność głosu Siri powinna się wyraźnie zmienić, jednak warto pamiętać, że ta metoda ma jedną wadę. Zmiana głośności Siri w ten sposób wpływa również na głośność Siri na innych urządzeniach Bluetooth. Nie dotyczy to głośności Siri na iPhonie, którą można dostosować, naciskając przyciski głośności, gdy Siri mówi.

AirPods – czy rzeczywiście są tak elastyczne, jak się wydaje?

Mimo swoich zalet, słuchawki AirPods firmy Apple wciąż nie oferują tak szerokich możliwości konfiguracji, jak byśmy tego chcieli. Warto jednak zaznaczyć, że Apple regularnie wprowadza aktualizacje oprogramowania i dodaje nowe ustawienia, wzbogacając funkcjonalność tych urządzeń. Brak możliwości zmiany głośności powiadomień tylko w odniesieniu do słuchawek AirPods to jedna z brakujących funkcji, którą Apple powinien wziąć pod uwagę.