Jak zsynchronizować pliki konfiguracyjne Linuksa

Konfiguracja plików konfiguracyjnych systemu Linux jest uciążliwa, zwłaszcza jeśli masz wiele komputerów. Przez lata użytkownicy Linuksa rozwiązali ten problem (w większości), kompresując i przesyłając konfiguracje do różnych dostawców pamięci masowej w chmurze. Posiadanie archiwum różnych plików konfiguracyjnych Linuksa zarchiwizowanych w trybie online jest tak przydatne, jak bardzo uciążliwe. Twórca Symbolize też tak uważa. Aby rozwiązać problem, stworzył aplikację, która eliminuje żmudne synchronizowanie plików konfiguracyjnych Linuksa.

Aplikacja nazywa się Symbolize, a dzięki niej użytkownicy mogą szybko konfigurować pliki konfiguracyjne na wielu komputerach za pomocą linków symbolicznych (skrótów AKA) i magii Dropbox.

Uwaga: Symbolize działa najlepiej z aplikacją do synchronizacji Dropbox. Zanim zaczniesz od tego artykułu, zainstaluj najnowszą wersję klienta synchronizacji. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z samouczkiem tutaj.

Getting Symbolize

Aplikacja Symbolize nie jest skomplikowana, więc nie trzeba jej budować przy użyciu specjalnych narzędzi i zależności. Zamiast tego użytkownicy mogą pobrać go ze sklepu Snap za pomocą polecenia snap install lub pobierając skrypt z GitHub.

Aby rozpocząć instalację narzędzia Symbolize w systemie Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które odpowiadają temu, jak chcesz uruchomić program w swoim systemie.

Instrukcje Snap

Metoda Snap jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na uruchomienie Symbolize, ponieważ nie wymaga interakcji z GitHub. Po prostu złap Snap i ruszaj dalej.

Aby rozpocząć instalację Snap aplikacji Symbolize, musisz mieć uruchomiony system operacyjny Linux obsługujący format Snap. Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj Ubuntu, ponieważ środowisko wykonawcze Snap jest wstępnie skonfigurowane i nie jest wymagane żadne zamieszanie. Jeśli jednak nie korzystasz z Ubuntu, możesz dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak włączyć Snap na komputerze z systemem Linux, postępując zgodnie z tym przewodnikiem tutaj.

Po uruchomieniu środowiska wykonawczego Snapd w systemie Linux użyj polecenia snap install, aby pobrać najnowszą migawkę Symbolize.

sudo snap install symbolize

Bezpośrednie pobieranie

Nie każdy system operacyjny Linux działa z pakietami Snap i środowiskiem wykonawczym Snap. Na szczęście możliwe jest skorzystanie z użyteczności Symbolize, po prostu pobierając plik skryptu ze strony GitHub dewelopera.

Zwykle w newsblog.pl, gdy mamy do czynienia z programami na GitHub, poinstruujemy Cię, aby pobrać pliki za pomocą aplikacji Git. Tym razem pobieranie za pomocą aplikacji Git nie jest konieczne, ponieważ nie ma kodu do kompilacji. Możliwe jest użycie polecenia wget, aby pobrać wszystko, czego potrzebujesz, aby użyć Symbolize.

wget https://raw.githubusercontent.com/SlimG/symbolize/master/symbolize

Program do pobierania wget jest bardzo szybki, a skrypt otrzymasz w ciągu kilku sekund. Po zakończeniu procesu nadszedł czas, aby umieścić aplikację Symbolize w swojej ścieżce (AKA / usr / local / bin /). Aby umieścić plik skryptu w / usr / local / bin /, podnieś terminal do statusu Root i użyj polecenia mv.

sudo -s

mv symbolize /usr/local/bin/

Następnie zaktualizuj uprawnienia pliku za pomocą polecenia chmod.

chmod +x /usr/local/bin/symbolize

Powinieneś wtedy móc uzyskać dostęp i uruchomić Symbolize, wykonując polecenie symbolize.

symbolize

Korzystanie z Symbolize

Ta aplikacja działa, pobierając lokalizację pliku lub folderu i przenosząc ją do Dropbox, dzięki czemu wszystko jest zsynchronizowane. Aby dowiedzieć się, jak zsynchronizować pliki konfiguracyjne systemu Linux, wykonaj następujące czynności.

Krok 1: Otwórz terminal i uruchom ls -a, aby określić, który folder konfiguracyjny chcesz zsynchronizować z Symbolize. W tym przykładzie użyjemy folderu ~ / .ssh.

ls -a

Krok 2: Uruchom klienta synchronizacji Dropbox na komputerze z systemem Linux i upewnij się, że jesteś zalogowany do usługi.

Krok 3: Użyj polecenia mkdir i utwórz folder synchronizacji dla plików konfiguracyjnych na komputerze z systemem Linux.

mkdir -p ~/Dropbox/configs/

Krok 4: Użyj skryptu symbolize, aby zsynchronizować pliki konfiguracyjne z Dropbox.

symbolize ~/.ssh ~/Dropbox/configs/

Powtórz ten proces dla każdego pliku konfiguracyjnego i folderu w systemie Linux, które chcesz zsynchronizować.

Opcjonalnie – załaduj zsynchronizowane konfiguracje na innym komputerze z systemem Linux

Jedną dobrą rzeczą w Symbolize jest to, że synchronizuje pliki konfiguracyjne, umieszczając je w Dropbox. Ale naprawdę fajną rzeczą w Symbolize jest używanie go do uruchamiania tych samych plików konfiguracyjnych na wielu komputerach.

Aby skonfigurować wiele komputerów z systemem Linux do korzystania z tych samych plików synchronizacji, wykonaj następujące czynności.

Krok 1: wykonaj czynności opisane w sekcji „Korzystanie z Symbolize” powyżej, aby zsynchronizować wszystkie pliki konfiguracyjne z Dropbox. Wystarczy to zrobić na jednym komputerze z systemem Linux, a nie na wielu.

Krok 2: Zaloguj się na innym komputerze z systemem Linux bez skonfigurowanych zsynchronizowanych plików konfiguracyjnych, zaloguj się do Dropbox i zsynchronizuj pliki z usługi. Następnie uruchom symbolize, aby skonfigurować ustawienia.

Na przykład, aby dodać zsynchronizowany folder ~ / .ssh z ~ / Dropbox / configs /, zrobiłbyś:

rm -rf ~/.ssh
symbolize  ~/Dropbox/configs/.ssh/ ~/