Jak zsynchronizować pliki konfiguracyjne w systemie Linux z Syncthing

W przeszłości w newsblog.pl rozmawialiśmy o Symbolize, aplikacji dla systemu Linux, która współpracuje z Dropbox w celu synchronizacji plików konfiguracyjnych. Jednak nie każdy ma konto Dropbox.

Jeśli nie masz konta w chmurze Dropbox, ale nadal chcesz, aby Twoje konfiguracje Linuksa pozostały zsynchronizowane, kolejnym najlepszym narzędziem do użycia jest Synchronizacja. W tym przewodniku pokażemy, jak skonfigurować system Syncthing, który zawsze będzie synchronizował pliki konfiguracyjne w systemie Linux.

Instalowanie Syncthing GTK w systemie Linux

Syncthing GTK jest preferowanym narzędziem do synchronizacji na pulpicie systemu Linux, ponieważ Syncthing to aplikacja serwera WWW, a narzędzie GTK ułatwia korzystanie z niego na pulpicie. Jednak narzędzie Syncthing GTK nie jest wstępnie instalowane. W rezultacie będziemy musieli przejść przez sposób instalacji, zanim przejdziemy dalej.

Aplikacja Syncthing GTK jest dostępna do instalacji w Arch Linux, Debian 10, Ubuntu, OpenSUSE Leap i Flatpak. Aby rozpocząć instalację aplikacji na komputerze, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza poleceń poniżej.

Ubuntu

W systemie Ubuntu aplikację Syncthing GTK można zainstalować za pomocą polecenia Apt.

sudo apt install syncthing-gtk

Debian 10

Jeśli używasz Debiana 10, otrzymasz Syncthing GTK działające z poleceniem Apt-get poniżej.

sudo apt-get install syncthing-gtk

Arch Linux

Syncthing-GTK znajduje się w repozytorium Arch Linux „Community”. Aby go zainstalować, uruchom polecenie Pacman.

sudo pacman -S syncthing-gtk

Fedora

Syncthing-GTK jest dostępne w Fedorze 30 za pomocą polecenia Dnf. Jednak Fedora 30 jest nieaktualna (dokładnie 2 lata). Jeśli używasz Fedory i chcesz, aby Syncthing GTK działało, musisz zamiast tego postępować zgodnie z instrukcjami instalacji Flatpak.

OpenSUSE

Syncthing GTK jest dostępne w OpenSUSE 15.1 i 15.2 za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Oss”. Upewnij się, że masz włączony „Oss”. Następnie wprowadź poniższe polecenie, aby Syncthing GTK działało.

sudo zypper install syncthing-gtk

Flatpak

Syncthing GTK jest dostępny do instalacji jako Flatpak. Tak więc, jeśli jesteś użytkownikiem Fedory Linux (lub jakiejkolwiek innej dystrybucji, która nie ma dostępnej Syncthing GTK) i musisz ją zainstalować, to jest droga do zrobienia.

Instalacja Syncthing GTK przez Flatpak wymaga środowiska uruchomieniowego Flatpak. Aby zainstalować środowisko wykonawcze, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem na ten temat. Po skonfigurowaniu środowiska uruchomieniowego wprowadź dwa poniższe polecenia, aby go uruchomić.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
 
 flatpak install flathub me.kozec.syncthingtk

Skonfiguruj Syncthing GTK

Synchronizacja GTK wymaga konfiguracji przed użyciem. Aby to skonfigurować, uruchom aplikację na pulpicie systemu Linux. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby uruchomić aplikację na komputerze. Przeczytaj szczegółowe informacje Kreatora, aby zrozumieć, jak Syncthing działa na twoim komputerze.

Pamiętaj, że będziesz musiał skonfigurować Syncthing GTK na wszystkich komputerach, między którymi planujesz synchronizować pliki konfiguracyjne.

Synchronizowanie plików konfiguracyjnych

Synchronizowanie plików konfiguracyjnych z Syncthing w systemie Linux odbywa się za pomocą funkcji łączenia symbolicznego. Aby to skonfigurować, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Wybierz komputer z systemem Linux, którego używasz najczęściej. Ten komputer będzie tym, z którego pobieramy pliki konfiguracyjne i tym, który będzie hostował pliki konfiguracyjne.

Na przykład, jeśli wszystkie niezbędne pliki konfiguracyjne znajdują się na pulpicie, skonfiguruj synchronizację w Syncthing GTK na pulpicie i przenieś wszystkie pliki konfiguracyjne do folderu „Sync” na tym komputerze i synchronizuj z innymi systemami Linux.

Gdy już zorientujesz się, jakiego komputera używasz jako podstawowego, użyj polecenia mv, aby umieścić pliki konfiguracyjne w katalogu Syncthing „Sync”.

cp -r ~/.config ~/Sync

To polecenie powyżej przeniesie większość plików konfiguracyjnych do folderu „Synchronizacja” obsługiwanego przez Syncthing. Aby zsynchronizować inne pliki konfiguracyjne na komputerze, musisz zmienić ~ / .config w powyższym poleceniu na dowolny folder, który chcesz zsynchronizować.

Krok 2: W Syncthing GTK kliknij ikonę „Gear” obok przycisku minimalizacji, aby uzyskać dostęp do przycisku menu. W menu kliknij „Dodaj urządzenie” i wybierz je. Następnie użyj menu, aby dodać do synchronizacji inne komputery z systemem Linux w sieci.

Uwaga: może być konieczne kliknięcie opcji „Pokaż identyfikator” na komputerach, które chcesz dodać do synchronizacji, aby uzyskać ich identyfikator, zanim spróbujesz dodać go do komputera, z którego hostujesz synchronizację.

Krok 3: Na komputerze udostępniającym dostęp do Syncthing GTK, kliknij prawym przyciskiem myszy „Folder domyślny” i wybierz przycisk „Edytuj”. Następnie poszukaj „Udostępnij urządzeniom” i zaznacz je myszą.

W obszarze „Udostępnij urządzeniom” zaznacz pola obok komputerów, które dodałeś do folderu Syncthing, dając im dostęp do synchronizacji.

Krok 4: Po dodaniu urządzenia do udziału przejdź do dodawanego urządzenia i spójrz na aplikację Syncthing GTK. Zobaczysz powiadomienie z pytaniem, czy chcesz połączyć się z udziałem. Wybierz „Akceptuj”, aby zaakceptować połączenie.

Krok 5: Po zaakceptowaniu połączenia na komputerze z systemem Linux podczas próby połączenia się z udziałem Syncthing GTK, zobaczysz kolejne powiadomienie. To powiadomienie zapyta, czy chcesz dodać „Folder domyślny”. Wybierz „Tak”, aby dodać folder „Synchronizacja” do urządzeń z systemem Linux, które zostały dodane do synchronizacji.

Krok 6: Zezwól podłączonym komputerom na pobranie plików konfiguracyjnych z synchronizacji w sieci. Po zakończeniu procesu uruchom następujące polecenia na wszystkich komputerach, aby zachować synchronizację plików konfiguracyjnych za pomocą Syncthing GTK.

rm ~/.config
 
 ln -s ~/Sync/.config ~/

Po uruchomieniu dwóch powyższych poleceń pliki konfiguracyjne będą zsynchronizowane. Należy jednak pamiętać, że synchronizacja musi być uruchomiona, aby otrzymywać aktualizacje plików.