01/18/2022

Jakiego rodzaju ochrony potrzebują

Udostępnij teraz w social media:

Współcześni rodzice starają się pogodzić instynkt ochrony swoich dzieci online z potrzebą umożliwienia im rozwoju w internautów odpowiedzialnych za ich własną cyfrową prywatność. Dzisiejszy przewodnik pomoże ci określić najbardziej rozsądny stopień prywatności twojego dziecka. Pokażemy Ci również najlepsze przyjazne dla dzieci usługi VPN, umożliwiając im przeglądanie i pobieranie z większym bezpieczeństwem.

Jest to pytanie, nad którym zastanawia się każdy współczesny rodzic: na ile cyfrowej prywatności powinienem pozwolić mojemu dziecku? Chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczne, gdy korzysta z Internetu, ale chcesz też szanować ich rozwój i potrzebować pewnej prywatności w miarę starzenia się. Teraz, gdy tak wiele dzieci ma własne telefony lub tablety i może uzyskać dostęp do Internetu ze szkoły lub praktycznie gdziekolwiek indziej, to pytanie jest bardziej skomplikowane niż kiedykolwiek. Na ile powinieneś ograniczyć korzystanie z Internetu i na ile powinieneś pozwolić im odkrywać i odkrywać dla siebie? To temat, który dzisiaj omówimy, z naszym spojrzeniem prywatność dzieci i cyfrowa: ile to za dużo?

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

VPN może pomóc w zachowaniu Twojej cyfrowej prywatności

Jednym z dobrych sposobów ochrony prywatności cyfrowej Twojego i Twojego dziecka jest użycie VPN. VPN to mały program, który instalujesz na telefonie, tablecie lub komputerze i który szyfruje wszystkie dane wysyłane przez to urządzenie przez Internet. To szyfrowanie oznacza, że ​​dostęp do danych lub obserwowanie aktywności internetowej jest prawie niemożliwy dla osób spoza Twojej sieci domowej. Po włączeniu VPN możesz być pewien, że nikt nie będzie w stanie szpiegować Twojej komunikacji ani śledzić, gdzie odwiedzasz Internet. Jest to prosty i skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z Internetu dla Ciebie i Twojej rodziny.

Polecamy ExpressVPN

Najważniejszą siecią VPN, którą zalecamy w tej sytuacji, jest ExpressVPN. Ten dostawca jest znany z tego, że jest wyjątkowo bezpieczny i ma łatwe w obsłudze oprogramowanie oraz dobrą obsługę klienta. Usługa korzysta z silnego 256-bitowego szyfrowania AES, aby zapewnić bezpieczeństwo danych i ma zasady braku rejestrowania w celu ochrony Twojej prywatności. Otrzymasz dostęp do ogromnej sieci ponad 3000 serwerów w 94 różnych krajach i możesz zainstalować oprogramowanie na urządzeniach z systemem Windows, Mac OS, iOS i Android oraz wielu innych.

Przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

Plusy
  • OFERTA SPECJALNA: 3 miesiące za darmo (49% zniżki – link poniżej)
  • Fast służy z minimalną utratą prędkości
  • Szyfrowanie OpenVPN, IPSec i IKEv2
  • Żadne zasady rejestrowania nie są dobrze egzekwowane
  • 24/7 czat na żywo.
Cons
  • Opcje konfiguracji dla zaawansowanych użytkowników.

Rozsądny stopień prywatności zmienia się wraz z wiekiem

Zastanawiając się, jaki rozsądny stopień prywatności online należy przyznać swojemu dziecku, pierwszą kwestią do rozważenia jest jego wiek. Zasadniczo w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia warto nadzorować wszystko, co Twoje dziecko robi online. Powinieneś nadzorować ich, gdy korzystają z telefonu lub tabletu, a możesz pomóc im w korzystaniu z komputera, pokazując im, jak wyszukiwać w Google lub jak oglądać filmy na YouTube. Kiedy dzieci są nieco starsze, powiedzmy od 12 do 14 lat, możesz zacząć pozwalać im na dostęp do stron, które wcześniej zatwierdziłeś, bez ciągłego ich monitorowania. Zanim osiągną wiek 15 lub 16 lat, najlepiej byłoby założyć system, dzięki któremu zrozumieliby, jak bezpiecznie korzystać z Internetu i wspólnie doszli do porozumienia, ile będą mieli prywatności.

Sprawdź -   Najlepsza sieć VPN dla Rumunii w 2020 r. W celu ochrony Twojej prywatności

Zobaczysz porady, jak rodzice powinni monitorować całą komunikację swojego dziecka, w tym czytać e-maile, SMS-y i uzyskiwać dostęp do kont w mediach społecznościowych. Chociaż może to być uzasadnione dla dziecka poniżej 10 roku życia, zanim dziecko zostanie nastolatkiem, ta rada nie jest już rozsądna. Kiedy dzieci zdadzą sobie sprawę, że monitorujesz całą ich komunikację, prawie na pewno znajdą inną, która porozumie się za twoimi plecami – czy to po otrzymaniu drugiego telefonu, zakładanie tajnych kontlub za pomocą urządzeń znajomych. Jest to również ekstremalna ingerencja w prywatność, aby przeczytać wszystko. Pamiętaj, że lata młodzieńcze to czas na eksperymenty i rozwój, i musisz dać dziecku trochę miejsca, aby to osiągnąć.

Zamiast próbować kontrolować komunikację swojego nastoletniego dziecka, spróbuj wyjaśnić mu, że mogą z tobą porozmawiać, jeśli mają problemy lub nie są pewni, co powinni zrobić. Nie będą w stanie ci zaufać, jeśli dowiedzą się, że ich szpiegujesz. O wiele lepiej, jeśli twoje dziecko może swobodnie rozmawiać z tobą, gdy ma kłopoty, zamiast cały czas je monitorować.

Czy powinieneś używać aplikacji do monitorowania?

Jednym z rozwiązań, które kusi wielu rodziców, są aplikacje monitorujące, które rejestrują aktywność online Twojego dziecka w celu sprawdzenia. Możesz znaleźć aplikacje, które rejestrują wiadomości wysyłane przez dziecko lub aplikacje, które śledzą i lokalizują Twoje dziecko, śledząc jego telefon. Niektóre z tych aplikacji mogą być przydatne w nagłych wypadkach, na przykład gdy dziecko się zgubi i trzeba je zlokalizować. Jednak zawsze ważne jest, aby Twoje dziecko wiedziało o tych aplikacjach, jeśli zamierzasz je zainstalować. Jeśli wyjaśnisz swojemu dziecku, że masz sposób, aby je znaleźć w nagłym wypadku, ale obiecujesz, że nie będziesz go używać, chyba że jest to naprawdę konieczne, większość dzieci znajdzie aplikację do lokalizacji na swoim urządzeniu.

Jeśli korzystasz z tych aplikacji bez informowania swojego dziecka, naruszasz jego zaufanie i obawiasz się go. Jest to złe zarówno pod względem praktycznym, jak i psychologicznym. Praktycznie, jeśli dziecko jest zdecydowane skradać się za twoimi plecami, znajdzie sposób, aby to zrobić – a ten sposób może być bardziej niebezpieczny lub ryzykowny, niż gdybyś go nie monitorował. Z psychologicznego punktu widzenia, jeśli dziecko czuje, że nie może zaufać rodzicowi, może całkowicie działać lub go odciąć, niszcząc relacje rodzinne. Zawsze najlepiej jest być szczerym wobec dziecka w kwestii kroków, które podejmujesz, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.

Ile czasu ekranu jest dopuszczalne?

Innym zagadnieniem związanym z prywatnością cyfrową, które warto rozważyć, jest czas, jaki Twoje dziecko spędza przed ekranem. Każdy rodzic wie, że czasami tablet lub telefon może być niezwykle przydatny do zabawiania dziecka w długą podróż lub podczas oczekiwania na coś. Dając im urządzenie, możesz zachować ich szczęście i dobre zachowanie. Jednak spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed ekranem może być niezdrowe. Jeśli twoje dziecko nie ćwiczy lub nie śpi wystarczająco, może to mieć bardzo szkodliwy wpływ na jego zdrowie.

Sprawdź -   Jak wyczyścić historię ochrony w programie Windows Defender w systemie Windows 10

Możesz zastanowić się nad niedopuszczeniem urządzeń ekranowych w sypialni swojego dziecka i nakłonienia ich, aby oddały ci telefon, gdy kładą się spać. Pomoże to zapewnić, że ich urządzenie nie będzie rozpraszać uwagi i nie będzie czuło, a także pomoże im lepiej spać. Możesz także spróbować zorganizować czas lub zajęcia, które wykonujesz jako rodzina bez zaangażowanych ekranów. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej, aby twoje dzieci chciały rezygnować z urządzeń przez kilka godzin, niż je odbierasz wbrew ich woli. Spróbuj wymyślić zabawne zajęcia, o których wiesz, że Twoje dziecko się spodoba, i wykorzystaj to, aby przekonać je do rozstania się z urządzeniem na kilka godzin.

Jest to również szansa, że ​​musisz modelować zdrowe zachowanie swojego dziecka. Jeśli na przykład masz regułę dotyczącą braku telefonów przy stole, to daj dobry przykład, nie sprawdzając telefonu samodzielnie. Staraj się nie sprawdzać stale telefonu, gdy jesteś razem lub gdy odwiedzasz znajomych, ponieważ to sugeruje dzieciom, że sprawdzanie ich również jest w porządku.

Naucz swoje dzieci korzystania z haseł

Dzieci muszą nauczyć się zarządzać swoją cyfrową prywatnością od wszystkich, nie tylko od Ciebie. Dlatego powinieneś porozmawiać z nimi na temat haseł i upewnić się, że rozumieją, że nigdy nie powinni podawać swojego hasła do jakiejkolwiek usługi innej osobie. Jeśli Twoje dziecko jest nieco starsze, powiedzmy w wieku młodzieńczym, możesz przedstawić je menedżerowi haseł, takim jak LastPass lub 1Password, które pomogą im zachować bezpieczeństwo haseł. Upewnij się, że wiedzą, co stanowi dobre hasło, i wyjaśnij im, dlaczego nigdy nie powinni używać hasła 12345 lub słowa hasło.

Jeśli będziesz mieć dostęp do haseł swojego dziecka, na przykład jeśli masz małe dziecko, które ma adres e-mail, na który masz hasło, upewnij się, że Twoje dziecko to wie. Powinni zrozumieć, że możesz sprawdzić ich adres e-mail lub konto, jeśli masz ich hasło, i powinni wiedzieć, że możesz monitorować ich aktywność. Najlepiej od czasu do czasu sprawdzać wiadomości dziecka i zgłaszać do nich obawy tylko wtedy, gdy są one poważne. Jeśli spróbujesz monitorować wszystko, co wysyła Twoje dziecko, może to doprowadzić do znalezienia sposobów obejścia tego monitorowania, na przykład poprzez utworzenie tajnego konta.

Porozmawiaj z dziećmi o tym, jak wiele danych osobowych udostępniają online

Istnieją inne obawy dotyczące prywatności cyfrowej, a dotyczy to ilości informacji, które dziecko może chcieć udostępnić online. Cyberstalking do kradzieży tożsamości może wiązać się z ryzykiem, jeśli w serwisach społecznościowych, na forach, na czatach lub w innych miejscach udostępnianych jest zbyt wiele danych osobowych. Jeśli chodzi o radzenie sobie z tym jako rodzicem, po pierwsze, musisz zdać sobie sprawę, że różne pokolenia mają różne poglądy na temat tego, ile udostępnień online jest do przyjęcia. Na przykład wiele starszych osób powiedziałoby, że nie powinieneś pokazywać zdjęcia swojej prawdziwej twarzy w Internecie. Jednak dla pokolenia z wielką miłością do selfie nie jest to realistyczne oczekiwanie dla nastolatka.

Powinieneś porozmawiać z dzieckiem, aby omówić, w jaki sposób i w jaki sposób udostępnia on dane osobowe online. Na przykład w przypadku ich szkoły daj im znać, że dobrze jest rozmawiać o szkole we wpisie na Facebooku tylko dla przyjaciół, ale nie jest dobrym pomysłem dzielenie się nazwą ich szkoły na Twitterze. Staraj się, aby zastanowili się, kto może mieć dostęp do wszelkich informacji, które umieścili w Internecie, i czy mogliby swobodnie dzielić się tymi informacjami z nieznajomymi.

Sprawdź -   Jak tworzyć animowane wykresy kołowe w programie PowerPoint

Możesz także nauczyć ich, aby nie podawali adresu e-mail zwykłym tekstem na otwartej stronie internetowej, aby zniechęcić do spamowania pocztą e-mail, i pokazać im, jak wsteczna wyszukiwarka grafiki Google może znaleźć zdjęcia, nawet jeśli uważają, że zostały usunięte. To kolejny obszar, w którym możesz modelować dobre zachowanie online, utrzymując profesjonalne konto na Twitterze lub wyłączając wykrywanie lokalizacji w aplikacjach i usługach, które nie muszą znać Twojej lokalizacji.

Czy kontrola rodzicielska jest dobrym rozwiązaniem?

Możesz mieć pokusę, aby poradzić sobie z tymi drażliwymi problemami, ustanawiając blokadę rodzicielską w Internecie. Wielu dostawców usług internetowych umożliwia rodzicom zablokowanie połączenia internetowego, aby uniemożliwić dostęp do nieodpowiednich treści, co wydaje się być szybkim i łatwym sposobem na zarządzanie problemami prywatności dziecka. Jest jednak kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przed wybraniem tego rozwiązania. Pierwszym problemem jest to, że żaden filtr nie jest w 100% dokładny, więc zawsze istnieje możliwość, że nieodpowiednie treści mogą się przedostać przez filtr i dziecko może je znaleźć. Po drugie, jeśli twoje dzieci są bardzo biegłe technologicznie (tak jak wiele dzieci), wtedy mogą i znajdą sposób na obejście filtra za pomocą serwera proxy lub VPN. Jeśli Twoje dziecko jest naprawdę zdeterminowane, aby szukać określonej treści, znajdzie sposób, aby to zrobić, nawet z zainstalowanym filtrem.

Innym problemem jest to, że filtry mogą czasami być zbyt gorliwe. Filtry rodzicielskie mogą blokować treści, których dziecko potrzebuje do nauki lub odrabiania lekcji, takie jak informacje o bieżącym wydarzeniu, które zostało uznane za kontrowersyjne. Lub filtry te mogą blokować wszelkie treści omawiające problemy seksualne, takie jak problemy LGBT lub witryny z poradami dla nastolatków, takie jak Scarleteen, nawet jeśli te treści są skierowane i odpowiednie dla młodych ludzi.

Filtr może być przydatną funkcją dla bardzo małych dzieci, ale w tym wieku powinieneś nadzorować korzystanie z Internetu przez dziecko. Gdy Twoje dziecko jest starsze, filtr raczej nie przyniesie wiele dobrego, dlatego powinieneś raczej omówić z dzieckiem, w jaki sposób korzysta z Internetu, zamiast polegać na filtrze.

Wniosek

Ilość cyfrowej prywatności, jakiej może oczekiwać Twoje dziecko, jest z pewnością trudnym problemem. Jako rodzic, ważne jest, aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo i upewnić się, że nie jest ono narażone na zagrożenia w Internecie. Ale ważne jest również, aby dać dziecku trochę przestrzeni i prywatności na samodzielne rozwijanie się. Oczekiwania dotyczące rozsądnej prywatności zmienią się z czasem wraz z dorastaniem dziecka, więc bądź przygotowany na częste odwiedzanie dyskusji na temat prywatności w Internecie, abyś mógł dojść do porozumienia, które zapewni oboje komfort. Pamiętaj, że jednym z najlepszych sposobów, w jaki możesz pomóc dziecku zachować bezpieczeństwo, jest samodzielne modelowanie dobrych nawyków związanych z bezpieczeństwem w Internecie oraz dzielenie się z dzieckiem, w jaki sposób korzystasz z Internetu i co robisz, aby chronić swoją prywatność.

Czy nasi czytelnicy mają przemyślenia na temat rozsądnej ilości prywatności, jaką może mieć dziecko w Internecie? Jeśli jesteś rodzicem, jakie zasady przestrzegasz w zakresie prywatności cyfrowej dziecka? Poinformuj nas o tym w komentarzach poniżej.

x