Możesz teraz dołączyć do Bluesky bez zaproszenia, ale czy powinieneś?

Szybkie linki

  • Wcześniej firma Bluesky wymagała kodów zaproszeniowych, aby dołączyć, ale teraz platforma została udostępniona publicznie.
  • Dołączenie do Bluesky zależy od tego, czy priorytetowo traktujesz przejrzystość i kontrolę nad znanymi funkcjami i wygodą.
  • Bluesky to projekt w toku, z brakującymi funkcjami, ale może być atrakcyjny dla tych, którzy chcą czegoś innego niż ich platformy mediów społecznościowych.

Jeśli czekałeś na kod zaproszenia Bluesky, czekanie dobiegło końca; platforma jest teraz otwarta dla wszystkich. Ale czy bez wymogu zaproszenia warto dołączyć do Bluesky?

Dlaczego firma Bluesky zrezygnowała z wymogu dotyczącego kodu zaproszenia?

W dniu 6 lutego 2024 r. ogłosił Błękitny że każdy może teraz dołączyć do ich platformy. Wcześniej trzeba było znać kogoś już na Bluesky lub czekać miesiącami na upragnionej liście zaproszeń.

Ten ekskluzywny system miał zapewnić łatwość zarządzania podczas opracowywania funkcji i testowania ich z mniejszą grupą. Bluesky Social to alternatywa X (Twitter), która w pierwszym roku zyskała 3 miliony użytkowników.

W ciągu kilku miesięcy po jego uruchomieniu w lutym 2023 r. zespół Bluesky stworzył niestandardowe kanały i narzędzia do moderacji, ulepszył aplikacje mobilne i przeglądarkowe oraz dodał fajne funkcje, takie jak nowy proces wdrażania. Jednak nad niektórymi podstawowymi funkcjami wciąż pracujemy.

Mimo to platforma zdecydowała się teraz otworzyć dostęp. Choć twierdzi, że jest „gotowa na przyłączenie się każdego”, może wykorzystać interes publiczny, zanim będzie za późno.

Czy powinieneś dołączyć do Bluesky teraz, gdy jest ono otwarte dla wszystkich?

To, czy powinieneś dołączyć do Bluesky, zależy od tego, czego oczekujesz od platformy mediów społecznościowych.

W zeszłym roku w końcu udało mi się zdobyć kod zaproszenia do Bluesky i nabrałem ochoty, żeby w to wejść. Ale szybko zrozumiałem, dlaczego Bluesky wciąż jest tak ekskluzywny.

Brakowało wielu funkcji, do których byłem przyzwyczajony na innych platformach społecznościowych. Żaden z moich znajomych jeszcze na tym nie był. Duża część treści to po prostu spam NSFW. W tym czasie platforma wciąż pracowała nad moderacją, więc dość szybko się wycofałem.

I w tym właśnie tkwi problem – ludzie oczekują, że Bluesky będzie po prostu lepszą wersją X (dawniej Twitter). Jest to jednak inna platforma społecznościowa zbudowana w innym celu — otwartości i kontroli użytkownika.

Możesz wnosić, co chcesz, widzieć tylko to, co wybierzesz i odfiltrowywać to, czego nie chcesz widzieć. Wymaga to jednak ciągłego dostosowywania.

Bluesky jest oprogramowaniem typu open source (w większości), zdecentralizowanym (w pewnym sensie) i opiera się na „moderowaniu, które można układać w stosy”.

Masz moderatorów pierwszego poziomu, którzy mogą wysyłać ostrzeżenia, oznaczać nielegalne i budzące zastrzeżenia treści lub usuwać obraźliwe posty lub konta. Następni są administratorzy na poziomie serwera, którzy moderują; możesz zmieniać serwery, jeśli chcesz (tak jak możesz przenosić stany). Ostatecznie etykietowanie społecznościowe umożliwi Ci utworzenie lub przyjęcie już dostosowanych zestawów etykiet w celu uporządkowania pliku danych.

Aby cieszyć się Bluesky, musisz znaleźć i obserwować więcej osób niż w X, ponieważ nie ma scentralizowanego algorytmu zarządzającego treściami. Zachęcamy Cię nawet do korzystania z klientów zewnętrznych, takich jak Szare Niebo Lub Pokład Niebieski aby dostosować swój kanał i wygodę użytkownika.

Śledzenie niestandardowych kanałów i znajdowanie dobrych ludzi do obserwowania wymaga pracy. Jeśli nie możesz się tym przejmować, Bluesky może nie być Twoją platformą.

Na razie możesz dodawać etykiety ostrzegawcze do swoich postów i wyłączać odpowiedzi, aby zapobiec nadużyciom.

Ta moderacja jest kluczowa, ponieważ w sieci dostępnych jest wiele treści dla dorosłych.

Sieć otwarta ma również bardzo publiczny charakter. Twój profil, posty, polubienia, bloki i listy ignorowanych są publiczne. Nie ma również możliwości ustawienia konta jako prywatne.

Dodatkowo nie ma tutaj kluczowych funkcji, takich jak czaty i hashtagi, które mogłeś pokochać.

Czy zatem warto już teraz dołączyć do Bluesky? Jeśli chcesz zainwestować czas w platformę społecznościową, dla której priorytetem jest otwartość i kontrola użytkownika, możesz. Bluesky zdecydowanie ma potencjał.

Ale to wciąż praca w toku, która wymaga dopracowania. Jeśli nie chcesz poświęcić czasu na dostosowanie swoich funkcji, nie jest to jeszcze pełnoprawna alternatywa dla Twittera (X).

x