Przełączanie mocy dla optymalnego grawerowania i cięcia

The iKier K1 Pro Max ma na celu zaoferowanie kompleksowego pakietu dla tych, którzy chcą rozpocząć lub ulepszyć swoje grawerowanie i cięcie laserowe. Dzięki przydatnym funkcjom użyteczności i systemowi wspomagania powietrznego stanowi ekscytujący punkt wyjścia dla tych, którzy chcą rozwijać firmę lub poszerzać swoje poszukiwania materiałów.

iKier K1 Pro Max

Dla tych, którzy szukają solidnego zestawu opcji do swojego grawera laserowego, iKier K1 Pro Max oferuje funkcje usprawniające przepływ pracy. Dzięki 32-bitowej płycie głównej, przełączanej mocy lasera 24 W lub 48 W i dołączonemu wspomaganiu pneumatycznemu, masz dużą kontrolę przy wyborze najlepszego podejścia do zadania grawerowania lub lasera. Aby pomóc w optymalnym ustawieniu wszystkiego, K1 Pro Max oferuje również zmotoryzowaną oś Z, pozycjonowanie krzyżowe w podczerwieni i opcję automatycznego ustawiania ostrości. Łożyska liniowe umożliwiają również szybsze grawerowanie, a iKier K1 Pro Max osiąga prędkość do 900 mm/s. Ponadto iKier oferuje szereg funkcji bezpieczeństwa obejmujących zamek zabezpieczający, żyroskop, wyłączniki krańcowe i wykrywanie płomienia.

Marka iKier

Możliwość przełączania mocy lasera (24/48 W)

Obszar roboczy 410 x 410 mm (~16,1 x 16,1 cala)

Ekran 4,3-calowy ekran dotykowy

Oprogramowanie Lightburn, LaserGRBL, aplikacja iKier

Kamera pozycjonująca Brak

Plusy

  • Różnorodne funkcje zabezpieczające
  • Automatyczne ustawianie ostrości
  • Dołączone wspomaganie powietrzne pozwala na lepszą kontrolę i bezpieczeństwo
  • Przełączana moc cięcia
  • Celownik na podczerwień pomaga w pozycjonowaniu
  • Automatyczne cięcie wgłębne

Cons

  • Magnetyczny ekran dotykowy nie zawsze mocno się przyczepia
  • Brak pomiarów na urządzeniu w celu porównania
  • Sporadyczne błędy i usterki oprogramowania
  • Grawerowanie offline nie jest optymalne

Konfigurowanie iKier K1 Pro Max

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Jako droższy grawer laserowy iKier K1 Pro Max wymaga pewnego montażu, ale nie jest on tak uciążliwy i zwykle można go ukończyć w niecałą godzinę. Daje to również dużo czasu na skonfigurowanie dowolnych opcjonalnych akcesoriów, takich jak łóżko laserowe o strukturze plastra miodu lub pudełko ochronne iKier.

Jednakże ze względu na wymiary maszyny wynoszące 650 x 750 x 222 mm (25,6 x 29,5 x 8,7 cala) prawdopodobnie będziesz potrzebować pomocy w tym procesie, a także odpowiedniego miejsca na stole do konfiguracji.

Dołączona instrukcja będzie najdokładniejszym przewodnikiem, ale dołączony do niej film instalacyjny jest dobrym źródłem odniesienia. Chociaż jest to ogólnie proste, musisz wizualnie sprawdzić, co już zostało dla Ciebie zrobione, w porównaniu z filmem. Ale ogólnie rzecz biorąc, kiedy już ustawisz szynę osi X i zainstalujesz moduł laserowy, większość pracy zostanie wykonana.

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Kolejna para rąk sprawi, że końcowe okablowanie będzie nieco płynniejsze; można sobie z tym poradzić przy odrobinie majsterkowania. Podczas konfigurowania i instalowania układu wspomagania pneumatycznego połączony film okazuje się nieoceniony.

Dane techniczne iKier K1 Pro Max

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

iKier K1 Pro Max oferuje spory obszar grawerowania o wymiarach 16,1 x 16,1 cala (410 x 410 mm). Ale jeszcze bardziej interesująca jest regulowana moc lasera, którą można przełączać pomiędzy 24 W a 48 W za pomocą przełącznika na module lasera. W zależności od bieżącego trybu rozmiar plamki lasera zostanie dostosowany do 0,08 x 0,1 mm przy 24 W lub 0,1 x 0,15 mm przy mocy 48 W, dzięki czemu można zoptymalizować pod kątem większej szczegółowości lub wyższej mocy.

Do cięcia K1 Pro Max może zastosować automatyczne cięcie wgłębne, które może zwiększyć głębokość cięcia nawet o 25%. Dodatkowo łożyska liniowe i algorytmy ruchu pozwalają na grawerowanie z prędkością do 900 mm na sekundę. Jeśli chodzi o funkcjonalność, łożyska liniowe wykorzystują konstrukcję ślizgową dla osi X i konstrukcję śrubową dla osi Y.

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

32-bitowa płyta główna zasila urządzenie i umożliwia grawerowanie w trybie offline za pośrednictwem dołączonego 4,3-calowego ekranu dotykowego. Dołączonym systemem wspomagania powietrza można sterować za pomocą Lightburn, a przepływ można regulować za pomocą przełącznika regulacji przepływu. Dodatkowo zmotoryzowana oś Z oferuje opcję automatycznego ustawiania ostrości za pomocą jednego przycisku, umożliwiając laserowi ocenę odległości od materiału.

Ochrona oczu i bezpieczeństwo

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Oprócz bardziej standardowej akrylowej osłony ochronnej wokół lasera, iKier K1 Pro Max jest wyposażony w szereg funkcji bezpieczeństwa, które zmniejszają ryzyko podczas pracy. Jeśli zdecydujesz się na obudowę do grawerowania laserowego iKier (nieuwzględnioną w naszym modelu testowym), otrzymasz dodatkową ochronę przed kurzem i ognioodpornością wraz z wentylatorem wyciągowym, który szybko odprowadza zapachy i dym. Aby monitorować postęp, posiada także wiele okien podglądu, dzięki czemu możesz chronić oczy i nie używać okularów laserowych.

W przypadku osób korzystających z podstawowego pakietu K1 Pro Max w zestawie znajdują się okulary laserowe, ale nadal zaleca się zakup wygodniejszych okularów OD5+, ponieważ dołączone mogą wywierać dodatkowy nacisk na uszy, co staje się zauważalne po wielokrotnej pracy lub długotrwałym użytkowaniu .

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Dzięki dołączonemu systemowi wspomagania powietrzem ryzyko pojawienia się płomienia jest znacznie zmniejszone, szczególnie przy właściwym użyciu z ustawionym procentem mocy lasera. iKier zaleca utrzymywanie nadmuchu na poziomie 80% lub niższym, aby zmaksymalizować jego żywotność. Jeżeli pod głowicą lasera pojawi się płomień, po włączeniu zostanie uruchomiona funkcja wykrywania płomienia; laser powróci do punktu początkowego i uruchomi alarm.

Oprócz ochrony wzroku, iKier posiada dodatkowe funkcje ograniczające niebezpieczeństwo. W przypadku przechylenia żyroskop w urządzeniu powiadomi urządzenie, przestanie działać i aktywuje alarm. Wyłączniki krańcowe zapobiegają nadmiernemu wysięgowi, więc nowi użytkownicy nie muszą się martwić o uderzenie głowicy lasera w boki podczas przeglądania projektu.

Dodatkowo urządzenie posiada blokadę bezpieczeństwa z fizycznym kluczem uniemożliwiającą obsługę.

Korzystanie z kontrolera ekranu dotykowego iKier K1 Pro

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

K1 Pro Max można obsługiwać niezależnie od komputera, dzięki możliwości pracy w trybie offline za pośrednictwem 4,3-calowego ekranu dotykowego. Po podłączeniu napędu USB z obsługiwanymi plikami do wycinania lub grawerowania można kontynuować zadanie po drobnych konfiguracjach, takich jak regulacja ostrości. Dopóki nie przećwiczysz wcześniej pracy z plikiem, nadal zaleca się wypróbowanie go najpierw za pomocą oprogramowania komputerowego, ponieważ elementy sterujące są znacznie bardziej ograniczone w trybie offline i brakuje im dodatkowych elementów odniesienia wizualnego.

Ekran dotykowy oferuje podstawowy zestaw elementów sterujących, przy czym większość poleceń konfiguracyjnych znajduje się po lewej stronie, natomiast elementy sterujące ruchem znajdują się po prawej stronie ekranu. Jeśli planujesz grawerować na obiektach o nieregularnych rozmiarach, zamiast autofokusa zaleca się użycie dołączonego bloku stałego ogniskowania. Po rozpoczęciu zadania wyświetlany jest podstawowy pasek procesu zakończenia i duży przycisk pauzy lub zatrzymania.

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Można również dokonać drobnych korekt mocy lub szybkości ekranu procesu. Jeśli jednak napotkasz jakiekolwiek poważne problemy, prawdopodobnie najlepiej będzie nacisnąć przycisk zasilania ze względu na brak przycisku zatrzymania awaryjnego. W przeciwnym razie nastąpi niewielkie opóźnienie w zatrzymaniu pracy bezpośrednio za pomocą ekranu dotykowego.

Jeśli podczas operacji wystąpi utrata zasilania, opcji grawerowania wznowienia K1 Pro Max można używać tylko podczas pracy w trybie offline lub za pośrednictwem aplikacji. Aby uniknąć błędów po wznowieniu, wystarczy upewnić się, że grawer lub powierzchnia grawerująca nie porusza się, jeśli tak się stanie. Dodatkowo musisz upewnić się, że funkcja automatycznego powrotu do domu przy uruchomieniu nie jest włączona.

Uwagi dotyczące oprogramowania i aplikacji

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

iKier K1 Pro Max jest kompatybilny z LaserGRBL lub Lightburn. Jeśli używasz systemu macOS, Lightburn jest jedyną opcją. Chociaż Lightburn jest objęty bezpłatną wersją próbną, po tym okresie będziesz musiał kupić licencję, aby nadal korzystać z K1 Pro Max, więc uwzględnij ten koszt przy swojej decyzji. Licencja kosztuje 60 dolarów i zapewnia aktualizacje przez rok (po roku będzie nadal działać, po prostu nie będziesz już otrzymywać żadnych aktualizacji).

Chociaż wybór oprogramowania będzie zależał od preferencji i systemu operacyjnego, Lightburn oferuje bardziej usprawnioną i przyjazną dla użytkownika opcję konfigurowania zadań i kontrolowania wielu dodatkowych funkcji K1 Pro Max. W kilku prostych krokach będziesz mógł włączyć autofokus, cięcie wgłębne i pozycjonowanie pomocnicze.

Dzięki Lightburn możesz dostosować projekt za pomocą wielu typów warstw, co pozwala na stworzenie znacznie bardziej złożonego grawerowania przy minimalnych czkawkach. A dzięki systemowi przełączania mocy lasera można łatwo zmieniać moc podczas wieloetapowej pracy, która łączy grawerowanie i cięcie.

Czasami pojawiają się dziwne błędy dotyczące łączności lub pozycjonowania K1 Pro Max, ale zazwyczaj można je rozwiązać, uruchamiając ponownie urządzenie lub wysyłając laser do domu.

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli wydajesz tyle na droższy K1 Pro Max, warto skorzystać z jego integracji z Lightburn. Ułatwi to także tworzenie plików do grawerowania w trybie offline.

Jeśli odważysz się wypróbować aplikację iKier na smartfony, w zależności od telefonu mogą również wystąpić problemy z łącznością i błędy. Nawet na nowszym telefonie aktualizacja systemu za pośrednictwem aplikacji nie powiodła się pomimo nawiązanego połączenia. W rzeczywistości nie mogłem przetestować wydruku z aplikacji ze względu na błąd, który pojawiał się na końcowym etapie eksportu z powrotem do K1 Pro Max. Jednak wykrył działanie urządzenia i pojawiły się powiadomienia o alertach.

Podobnie jak w przypadku większości aplikacji do grawerowania na smartfony, istnieje bardzo minimalistyczny interfejs do pracy i niewielka ilość edycji obrazu.

Grawerowanie za pomocą iKier K1 Pro Max

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Pod względem jakości iKier K1 Pro Max charakteryzuje się dokładnością grawerowania 0,01 mm i oferuje małą plamkę świetlną o rozdzielczości 2K przy użyciu mocy lasera 24W. W zależności od integracji oprogramowania opcje grawerowania obrazu można dostosować, aby uzyskać pożądany efekt i wykończenie.

Podczas pierwszej pracy z obrazem będziesz musiał poeksperymentować, ponieważ ciemniejsze obrazy lub te z większą ilością czerni mogą dać efekt bardziej subtelnego reliefu. Wypróbuj różne wstępne ustawienia i ustawienia obrazu, zwłaszcza podczas pracy z różnymi materiałami.

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Korzystając z mocy lasera 24 W i cieńszego drewna, zazwyczaj można wyciąć swój projekt bez przełączania na moc 48 W. Te połączone prace grawerskie trwają zwykle od dwudziestu minut do godziny, w zależności od poziomu szczegółowości.

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Przy zwiększaniu rozmiaru obrazu 10 x 10 cali z szybkością 1700 mm na minutę iKier K1 Pro Max zajmował około dwóch i pół godziny. Dla porównania, utworzenie obrazu o wymiarach około 11 x 11 cali i podobnym poziomie złożoności trwało około trzech godzin przy szybkości 2000 mm na minutę.

Moc cięcia w K1 Pro Max

Aby przetestować siłę cięcia K1 Pro Max, wyciągnąłem kawałki drewna iglastego o dwóch różnych rozmiarach i różnej grubości (3/8 cala i 11/16 cala), używając trybu mocy lasera 48 W. Jeśli zamierzasz ciąć głębiej niż zwykle w przypadku łóżka laserowego o strukturze plastra miodu, warto podnieść K1 Pro Max. Jego nogi nie są regulowane, więc będziesz musiał podnieść każdą z czterech stóp do góry o coś o tej samej wysokości, ale jest to możliwe.

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Przy grubości 3/8 cala można go było przeciąć w 6 przejściach przy mocy lasera 90% i prędkości cięcia 900 mm/min na łożu o strukturze plastra miodu. W przypadku grubości 11/16 cala oznaczało to do 16 przejść przy tej samej mocy lasera wynoszącej 90% i prędkości cięcia 900 mm/min. Przy 16 przejściach wypchnięcie wyciętego kawałka wymagało niewielkiego wysiłku, natomiast przy 20 przejściach wyskoczyło samoistnie.

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Dzięki dołączonemu wspomaganiu powietrznemu zwęglenie zostało znacznie zmniejszone i nie było płomieni. Jeśli pracujesz z bardziej standardowymi rodzajami i grubościami drewna rzemieślniczego (do 3 mm balsy lub MDF), K1 Pro Max może z łatwością przeciąć, szczególnie w przypadku łóżka o strukturze plastra miodu.

Czy warto kupić iKier K1 Pro Max?

Jamesa Hirtza / MakeUseOf

Kosztujący około 2000 dolarów iKier K1 Pro Max nie jest tani, ale wypełnia lukę pomiędzy laserami diodowymi o niższej mocy a cenowymi modelami CO2. Oferuje większy obszar grawerowania i dodatkowe funkcje mające na celu uproszczenie zarówno konfiguracji, jak i stylu pracy. Jednak dla tych, którzy nie są jeszcze zaznajomieni z oprogramowaniem do grawerowania i szukają uproszczonego doświadczenia użytkownika, niektóre z jego zalet mogą okazać się niepotrzebne.

Jeśli jednak chcesz dostroić lub produkować masowo z większą częstotliwością, funkcje premium zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo i kontrolę. iKier K1 Pro Max przypadnie do gustu bardziej doświadczonym użytkownikom grawerów laserowych lub osobom poszukującym bardziej rozbudowanych zastosowań. Proces ten wiąże się z kilkoma czkawkami, ale przełączalny element mocy K1 Pro Max sprawia, że ​​jest on wart rozważenia dla tych, którzy szukają większej elastyczności dzięki laserowi diodowemu.

iKier K1 Pro Max

Dla tych, którzy szukają solidnego zestawu opcji do swojego grawera laserowego, iKier K1 Pro Max oferuje funkcje usprawniające przepływ pracy. Dzięki 32-bitowej płycie głównej, przełączanej mocy lasera 24 W lub 48 W i dołączonemu wspomaganiu pneumatycznemu, masz dużą kontrolę przy wyborze najlepszego podejścia do zadania grawerowania lub lasera. Aby pomóc w optymalnym ustawieniu wszystkiego, K1 Pro Max oferuje również zmotoryzowaną oś Z, pozycjonowanie krzyżowe w podczerwieni i opcję automatycznego ustawiania ostrości. Łożyska liniowe umożliwiają również szybsze grawerowanie, a iKier K1 Pro Max osiąga prędkość do 900 mm/s. Ponadto iKier oferuje szereg funkcji bezpieczeństwa obejmujących zamek zabezpieczający, żyroskop, wyłączniki krańcowe i wykrywanie płomienia.

x