4 metody identyfikowania i blokowania śledzenia aplikacji na Androidzie

Przez cały dzień aplikacje monitorują, co robimy z naszymi urządzeniami i wysyłają te informacje do odległych serwerów. Wiemy, że tak się dzieje, ale nie ma prostego sposobu, aby temu zapobiec. Na szczęście dzięki odpowiednim aplikacjom możesz zakończyć większość tego śledzenia.

1. Sprawdź opis aplikacji w Sklepie Play

Z biegiem lat Google coraz lepiej informował, czy aplikacja udostępnia dane stronom trzecim i jakiego rodzaju informacje gromadzi. Możesz sprawdzić, czy twórcy aplikacji podejmują kroki w celu zabezpieczenia Twoich danych, np. szyfrują przesyłane informacje lub umożliwiają usunięcie konta.

Informacje te znajdziesz, odwiedzając stronę aplikacji w Sklepie Play i przewijając w dół do sekcji „Bezpieczeństwo danych”. Dane Google mogą pomóc Ci ocenić, czy aplikacja jest śledzona, ale nie podpowiedzą, jak ją zatrzymać. Jeśli więc chcesz aktywnie uniemożliwić aplikacji śledzenie Cię, musisz polegać na narzędziach innych firm, które omówimy poniżej.

2. Sklep Aurora

Aurora to alternatywny sposób uzyskiwania dostępu i pobierania aplikacji ze Sklepu Play. Dzięki Aurorze możesz pobierać aplikacje anonimowo, bez tworzenia konta Google. To już jest plus dla prywatności, ponieważ nikt nie otrzymuje dziennika wszystkich zainstalowanych aplikacji. Możesz jednak jeszcze bardziej ograniczyć śledzenie, korzystając z dodatkowych informacji o aplikacjach, które ujawnia.

Gdy przeglądasz stronę aplikacji w Aurorze, dostępna jest sekcja „Prywatność”, która zawiera listę znanych modułów śledzących zawartych w aplikacji. Jeśli przewiniesz dalej, zobaczysz także sekcję „Uprawnienia”, która zawiera listę dokładnych uprawnień, o które prosi aplikacja.

Nie możesz zablokować śledzenia za pomocą Aurory, ale może pomóc Ci określić, których aplikacji należy unikać. Dowiesz się także, które moduły śledzące wymagają blokowania w inny sposób i jakie uprawnienia należy cofnąć.

Pobierać: Sklep Aurora (Bezpłatny)

3. NetGuard

Teraz, gdy jesteś gotowy, aby wziąć działania w swoje ręce, czas pobrać NetGuard. Jest to aplikacja firewall, która nie wymaga rootowania urządzenia. Dzięki NetGuard możesz monitorować cały ruch przychodzący i wychodzący z Twojego urządzenia oraz zakręcać kran.

Domyślnie NetGuard umożliwia blokowanie ruchu na poziomie aplikacji. Może to być świetne rozwiązanie w przypadku aplikacji, których możesz używać w trybie offline, ale mogą być podatne na wyciek informacji o Tobie, np. aplikacje do edycji obrazów, które zapewniają przydatne funkcje, ale potajemnie Cię śledzą. Jeśli jednak naprawdę chcesz uniemożliwić innym uzyskanie wglądu w sposób korzystania z telefonu, NetGuard umożliwia również blokowanie usług na poziomie systemu. Obejmuje to Usługi Google Play.

Zablokowanie Usług Google Play pozwala w pewnym sensie usunąć Google z urządzenia bez konieczności instalowania niestandardowej pamięci ROM. Pamiętaj tylko, że może to spowodować uszkodzenie niektórych nieoczekiwanych funkcji, takich jak możliwość otrzymywania powiadomień push z niektórych aplikacji.

NetGuard może być również bardziej szczegółowy, umożliwiając blokowanie określonych połączeń. Jest to przydatne, jeśli chcesz korzystać z aplikacji, ale chcesz tylko zatrzymać śledzenie jej w tle.

Pobierać: NetGuard (Dostępne bezpłatne zakupy w aplikacji)

4. Prywatna przeglądarka DuckDuckGo

NetGuard może stać się skomplikowany i zastraszający. Jeśli chcesz zablokować śledzenie przez strony trzecie bez konieczności angażowania się w to osobiście, sprawdź ochronę przed śledzeniem aplikacji DuckDuckGo. Możesz włączyć tę funkcję i mieć pewność, że ochroni Cię ona przed dużą ilością śledzenia przez osoby trzecie.

Używanie DuckDuckGo jako przeglądarki blokuje również część śledzenia, które napotykasz podczas przeglądania Internetu. Nie jest to niezawodna ochrona, ale jest to najłatwiejszy krok, jaki możesz podjąć, aby ograniczyć śledzenie bez kierowania całego ruchu przez VPN.

Pobierać: Prywatna przeglądarka DuckDuckGo (Bezpłatny)

Zatrzymaj śledzenie aplikacji w jej śladach

Czytając o ogromnej liczbie śledzenia online, któremu jesteśmy poddawani, łatwo można poczuć się przytłoczonym i zamkniętym. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nic z tym zrobić.

Chociaż chodzenie z kartą SIM zawsze daje komuś możliwość obserwowania nas, nie oznacza to, że musimy otwierać śluzy i zapewniać taką możliwość setkom firm. Masz moc, aby je powstrzymać, jednocześnie używając telefonu do robienia tego, co kochasz.