12/08/2021

Szyfrowanie BitLocker systemu Windows 10 już nie ufa Twojemu dyskowi SSD

Udostępnij teraz w social media:

Wiele konsumenckich dysków SSD twierdzi, że obsługuje szyfrowanie, a funkcja BitLocker im wierzy. Ale, jak dowiedzieliśmy się w zeszłym roku, dyski te często nie służyły do ​​bezpiecznego szyfrowania plików. Microsoft właśnie zmienił system Windows 10, aby przestał ufać tym szkicowym dyskom SSD i domyślnie stosował szyfrowanie programowe.

Podsumowując, dyski półprzewodnikowe i inne dyski twarde mogą twierdzić, że są „samoszyfrujące”. Jeśli tak, funkcja BitLocker nie wykona żadnego szyfrowania, nawet jeśli ręcznie włączysz funkcję BitLocker. Teoretycznie to było dobre: ​​dysk mógł sam wykonać szyfrowanie na poziomie oprogramowania układowego, przyspieszając proces, zmniejszając zużycie procesora i być może oszczędzając trochę energii. W rzeczywistości było źle: wiele dysków miało puste hasła główne i inne przerażające awarie bezpieczeństwa. Dowiedzieliśmy się, że konsumenckim dyskom SSD nie można ufać w implementacji szyfrowania.

Sprawdź -   15 najlepszych nowych funkcji w aktualizacji Windows 10 19H1 z kwietnia 2019 r

Teraz Microsoft zmienił sytuację. Domyślnie funkcja BitLocker ignoruje dyski, które twierdzą, że są samoszyfrujące, i wykonuje szyfrowanie w oprogramowaniu. Nawet jeśli masz dysk, który twierdzi, że obsługuje szyfrowanie, funkcja BitLocker w to nie uwierzy.

Ta zmiana pojawiła się w systemie Windows 10 KB4516071 aktualizacja, wydana 24 września 2019 r. Została zauważona przez SwiftOnSecurity na Twitterze:

Microsoft rezygnuje z producentów dysków SSD: system Windows nie będzie już ufał dyskom, które twierdzą, że mogą się szyfrować, zamiast tego funkcja BitLocker domyślnie korzysta z szyfrowania AES przyspieszanego przez procesor. To jest po exposé na temat szerokich problemów z szyfrowaniem opartym na oprogramowaniu sprzętowym.https://t.co/6B357jzv46 pic.twitter.com/fP7F9BGzdD

Sprawdź -   12 rzeczy po wyjęciu z pudełka Maca potrafią tego, czego komputery PC nie potrafią

– SwiftOnSecurity (@SwiftOnSecurity) 27 września 2019 r

Istniejące systemy z funkcją BitLocker nie zostaną automatycznie zmigrowane i będą nadal używać szyfrowania sprzętowego, jeśli zostały pierwotnie skonfigurowane w ten sposób. Jeśli masz już włączone szyfrowanie BitLocker w swoim systemie, musisz odszyfrować dysk, a następnie zaszyfrować go ponownie, aby upewnić się, że funkcja BitLocker używa szyfrowania programowego, a nie szyfrowania sprzętowego. Ten biuletyn zabezpieczeń firmy Microsoft zawiera polecenie, za pomocą którego można sprawdzić, czy system korzysta z szyfrowania sprzętowego lub programowego.

Jak zauważa SwiftOnSecurity, nowoczesne procesory radzą sobie z wykonywaniem tych działań w oprogramowaniu i nie powinno być zauważalnego spowolnienia, gdy funkcja BitLocker przełącza się na szyfrowanie programowe.

Jeśli chcesz, funkcja BitLocker może nadal ufać szyfrowaniu sprzętowemu. Ta opcja jest domyślnie wyłączona. W przypadku przedsiębiorstw posiadających dyski z oprogramowaniem układowym, którym ufają, opcja „Konfiguruj użycie szyfrowania sprzętowego dla stałych dysków danych” w obszarze Konfiguracja komputera Szablony administracyjne Składniki systemu Windows Szyfrowanie dysków BitLocker Naprawione dyski danych w zasadach grupy pozwoli im ponownie aktywować szyfrowanie sprzętowe. Wszyscy inni powinni zostawić to w spokoju.

Sprawdź -   Jak otworzyć Edytor rejestru w systemie Windows 10

Szkoda, że ​​Microsoft i reszta z nas nie może ufać producentom dysków. Ale to ma sens: jasne, twój laptop może być wykonany przez firmę Dell, HP, a nawet sam Microsoft. Ale czy wiesz, jaki dysk jest w tym laptopie i kto go wyprodukował? Czy ufasz producentowi tego dysku, który bezpiecznie obsługuje szyfrowanie i wydaje aktualizacje, jeśli wystąpi problem? Jak się dowiedzieliśmy, prawdopodobnie nie powinieneś. Teraz Windows też nie będzie.

x