Uruchom Bash jako administrator z menu kontekstowego w systemie Windows 10

Rocznicowa aktualizacja dodała Bash do Windows 10. Ta funkcja sama w sobie była główną atrakcją aktualizacji. Ta funkcja jest przeznaczona dla programistów, a nie dla przeciętnego użytkownika końcowego. Bash w Windows 10 znacznie ułatwia programowanie na platformie Windows. Jest to również świetny sposób, aby zachęcić programistów do uaktualnienia do systemu Windows 10, ponieważ nie można uzyskać Bash natywnie w starszych wersjach systemu Windows. Jest to funkcja dostępna tylko w systemie Windows 10. Bash w systemie Windows 10 jest funkcją opcjonalną, więc nie jest zintegrowany tak jak wiersz polecenia. Jeśli chcesz uruchomić Bash jako administrator z menu kontekstowego i móc go otworzyć w dowolnej lokalizacji folderu, musisz nieco poprawić rejestr. Oto jak.

Uzyskaj Bash w systemie Windows 10

Zanim będziesz mógł uruchomić Bash jako administrator, musisz się upewnić, że został zainstalowany. Proces jest dość prosty; włącz tryb programisty w aplikacji Ustawienia w sekcji Dla programistów. Będziesz potrzebować uprawnień administratora, aby go włączyć.

Po włączeniu otwórz aplikację Panel sterowania i przejdź do Programy> Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. Wybierz Podsystem Windows dla systemu Linux.

Otwórz wiersz polecenia (z uprawnieniami administratora) i wpisz Bash. Windows 10 pobierze i zainstaluje Bash. Uruchomienie może zająć od piętnastu do trzydziestu minut.

Uruchom Bash jako administrator

Uruchomienie Basha jako administratora jest dość łatwe, ale po prostu nie jest to możliwe z menu kontekstowego prawego przycisku myszy. Możesz uruchomić aplikację Bash z menu wyszukiwania systemu Windows lub menu Start, ale nie możesz jej otworzyć bezpośrednio w folderze.

Otwórz rejestr systemu Windows. Wpisz „regedit” w pasku wyszukiwania i otwórz go z uprawnieniami administratora. Przejdź do następującej lokalizacji;

HKEY_CLASSES_ROOTDirectoryshell

Utwórz nowy podklucz o nazwie AdminBash. Nowy klucz będzie miał domyślną wartość ciągu. Kliknij go dwukrotnie i zmień wartość na następującą.

Run Bash As Admin

Następnie w właśnie utworzonym kluczu Bash Admin utwórz kolejny klucz i nazwij go Command. Wewnątrz tego klucza, podobnie jak w poprzednim, znajduje się ciąg o nazwie Default. Kliknij go dwukrotnie i zmień wartość na następującą.

powershell -c start -verb runas cmd '/c start /D """%V""" bash.exe'

Zrestartuj Explorer.exe. Kliknij folder prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Uruchom Bash jako administrator z menu kontekstowego. Otworzy się program Windows PowerShell i zostanie wyświetlony monit o wprowadzenie hasła administratora. Po poprawnym wprowadzeniu hasła Bash otworzy się.

Zastrzeżenie

Bash nie będzie mógł otworzyć folderu, który ma spacje w nazwie. Na przykład możesz użyć opcji menu kontekstowego, aby otworzyć folder o nazwie „Cool-Stuff”, ale nie możesz go użyć do otwarcia folderu o nazwie „Cool-Stuff”. W Bash zwykle omija się to, dodając cudzysłowy wokół nazwy folderu, ale opcja menu kontekstowego na to nie pozwala. Ten hack jest zatem ograniczony.

Jeden z naszych czytelników Liandri uczynił to zastrzeżenie przestarzałym. Wartość ciągu została zaktualizowana w poprzedniej sekcji do wartości sugerowanej poniżej w komentarzu. Został należycie przetestowany i działał bez zarzutu. Ten hack będzie teraz działał dla folderu ze spacjami w nazwie lub bez.

Bash w systemie Windows 10 jest dostępny w rocznicowej aktualizacji i nowszych kompilacjach.