Uważaj na te 8 oszustw internetowych podczas przeglądania Internetu

Czy wiesz, że liczba cyberprzestępstw gwałtownie wzrosła w ostatnim czasie? Chciałbym przedstawić niektóre z najnowszych metod oszustw internetowych, które wykorzystują naiwność internautów.

Sieć internetowa od zawsze była polem do popisu dla pomysłowych oszustów. Nie tak dawno popularne były fałszywe e-maile o wygranych loteriach z Nigerii, które naciągnęły tysiące osób na całym świecie. Wyłudzanie danych i kradzież tożsamości to zjawiska, które również zadomowiły się w cyfrowym świecie. Jeżeli uważasz, że te metody są zaawansowane, to przygotuj się na poznanie jeszcze nowszych oszustw, które w ostatnim czasie zyskały na popularności.

Dlaczego ostatnio obserwujemy taki wzrost liczby oszustw internetowych?

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do przeniesienia ogromnej liczby ludzi do świata online. Pomimo, że osoby w każdym wieku coraz chętniej korzystają z usług online, to znaczna grupa osób dopiero teraz rozpoczęła swoją przygodę z Internetem.

Trudno o lepszą okazję dla oszustów! Już i tak dynamicznie rozwijająca się cyberprzestępczość stała się w ostatnim czasie jeszcze bardziej zuchwała. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że niewielkie i dyskretne oszustwa online przekształciły się w pełnoprawny przemysł wraz z nadejściem pandemii.

W jaki sposób oszustwa internetowe działają na ludzi?

Gdy ktoś próbuje Cię oszukać w realnym świecie, masz taką samą kontrolę nad sytuacją jak oszust. Jeżeli zostaniesz okradziony, możesz skonfrontować się z tą osobą i podjąć próbę odzyskania swoich pieniędzy. Oszust internetowy ma możliwość ukrycia się w mrocznych zakamarkach Internetu, gdy tylko zdobędzie Twoje pieniądze.

Oszustom nie jest łatwo wyłudzić pieniądze, ponieważ dostęp do informacji jest ogromny. Możesz łatwo sprawdzić informacje o produkcie czy usłudze, którą oszust próbuje Ci sprzedać i w ten sposób zdemaskować jego podstęp.

Dlatego przestępcy starają się zyskać Twoje zaufanie, przedstawiając niewiarygodne oferty. Wytwarzają także poczucie pilności w umyśle ofiary, co prowadzi do podejmowania pochopnych decyzji. Najlepszym sposobem na uniknięcie oszustwa jest nie działanie pod wpływem impulsu w sytuacjach, kiedy płacisz lub subskrybujesz cokolwiek online.

Najczęstsze rodzaje oszustw internetowych

Oszustwa internetowe przybierają różne formy, ale te związane z aplikacjami na smartfony odnotowują gwałtowny wzrost. Nowi użytkownicy sieci często obdarzają zaufaniem aplikacje dostępne w sklepach Google Play lub App Store, co prowadzi do powstawania licznych aplikacji oszustów na tych platformach. Podejrzane aplikacje do gier hazardowych, randek, zakupów czy pożyczania pieniędzy, to tylko niektóre z metod, które wykorzystuje się do oszukiwania początkujących internautów. Poza tym popularne są także oszustwa oparte na socjotechnikach, gdzie oszust kontaktuje się z ofiarą bezpośrednio.

Przyjrzyjmy się szczegółowo kilku typowym oszustwom online:

Aplikacje oferujące pożyczki

Pandemia wywarła ogromny wpływ na sytuację finansową wielu ludzi na całym świecie. Pożyczka stała się bardzo atrakcyjną opcją dla osób z ograniczonymi dochodami lub pilnymi potrzebami. Zaciągnięcie pożyczki w banku jest żmudnym procesem, ponieważ wymaga zgromadzenia dużej ilości dokumentów, przedstawienia zabezpieczenia i poręczyciela, a także wiąże się z długim czasem oczekiwania.

Z kolei aplikacje pożyczkowe reklamują się, że udzielają pożyczek już w 15 minut od przesłania dokumentów na ich platformie. Jak myślisz, co wybierze osoba w potrzebie finansowej? Aplikacje te przyciągają miliony użytkowników, dzięki reklamom internetowym. Pomimo, że proces pożyczania pieniędzy jest niezwykle szybki w takich aplikacjach, to wykorzystują one wszystkie nieuczciwe sztuczki, aby naciągnąć ludzi i zmusić ich do zapłaty wygórowanych odsetek.

Dokumenty kredytowe są tak sformułowane, że przeczytanie ich i zrozumienie wszystkich warunków jest praktycznie niemożliwe dla osoby o niewielkiej wiedzy finansowej. Ponadto, wymagają dostępu do wielu funkcji urządzenia, które nie są związane z procesem udzielania pożyczki.

Znane są przypadki, w których aplikacje te nękały użytkowników poprzez robienie zdjęć za pomocą kamery smartfona (korzystając z uprawnienia do aparatu) i wysyłanie ich do kontaktów ofiary (używając uprawnienia do kontaktów). Dodatkowo, kara wzrasta w sposób wykładniczy w stosunku do i tak wysokich odsetek, w przypadku opóźnienia spłaty.

Uważaj na te fałszywe aplikacje pożyczkowe i wybieraj tylko te, które posiadają certyfikaty rządowe i dobre opinie.

Aplikacje do zakupów

Branża e-commerce to rynek o wartości 4,28 biliona dolarów, który rozwija się w szybkim tempie. Pomimo, że giganci e-commerce podejmują ogromne wysiłki, aby zachęcić coraz więcej osób do zakupów online, wiele oszukańczych stron wykorzystuje luki związane z dobrym pozycjonowaniem, reklamami i niewiarygodnymi cenami, aby oszukiwać ludzi.

Stworzenie fałszywej strony e-commerce, która przyciągnie sporą liczbę odwiedzających nie jest w dzisiejszych czasach trudne. Oszuści pozycjonują swoje strony w Google, wykorzystując skuteczne techniki SEO i reklamy w wyszukiwarkach. Linki do tych stron internetowych wyglądają na prawdziwe, dla przeciętnego użytkownika, o ile nie sprawdzi dokładnie adresu URL.

Ponadto, produkty na takich stronach są zazwyczaj znacznie tańsze niż u innych popularnych marek, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla kupujących. Strona poprosi Cię o podanie podstawowych informacji, takich jak numer telefonu, adres, e-mail i imię, tak jak każda inna strona.

Nawet jeśli nie dokonasz płatności, już przekazałeś swoje dane osobowe osobom o niecnych zamiarach. W kolejnym kroku strona przekieruje Cię na stronę płatności. I zgadłeś! Zamówiony produkt nigdy nie dotrze pod wskazany adres.

Numery kontaktowe lub adresy e-mail nie odpowiadają, więc nie masz możliwości odzyskania pieniędzy. Te oszukańcze strony internetowe zazwyczaj naciągają ludzi na niewielkie sumy. W rezultacie, ofiara nie podejmuje większego wysiłku, aby odzyskać stracone pieniądze.

Aplikacje podróżnicze

Większość z nas szukała w wyszukiwarce fraz typu „tanie hotele” lub „tanie loty”. Chociaż najpopularniejsze wyniki wyszukiwania zazwyczaj prowadzą do prawdziwych stron internetowych, to istnieje także kilka podejrzanych lub płatnych wyników. Te oszukańcze strony internetowe mają prosty plan – anulować rezerwację podróży i nie zwrócić pieniędzy.

Oszukańcze platformy zazwyczaj podają powody takie jak nagły wzrost taryf lub problemy techniczne, które powodują anulowanie rezerwacji. Następnie dają Ci możliwość zapłacenia większej kwoty za tą samą rezerwację lub anulowania jej i rozpoczęcia procesu zwrotu pieniędzy.

Gdy tylko wybierzesz opcję anulowania, podobnie jak zrobiłaby to większość osób, które wybrały stronę internetową z tanią rezerwacją, wpadasz w błędne koło wnioskowania o zwrot pieniędzy i ich nieotrzymywania. Większość ludzi nie dokłada większych starań, aby odzyskać swoje pieniądze, co jest głównym źródłem dochodu dla oszustów turystycznych.

Oszustwa związane z hazardem/zakładami

Hazard jest poważnym uzależnieniem, przez które wiele osób straciło oszczędności całego życia. O ile w tradycyjnych grach hazardowych mamy do czynienia z kilkoma zwycięzcami i wieloma przegranymi, o tyle w hazardzie online zwycięzca jest tylko jeden – twórca platformy. Te aplikacje działają na prostej zasadzie – na początku dają użytkownikowi wygrać, a kiedy ten się uzależni, to obrabowują go do gołej skóry.

Możesz zastanawiać się, w jaki sposób platforma hazardowa może decydować o przebiegu gry. Przecież gra może iść w każdym kierunku, a szansa na wygraną lub przegraną jest losowa. To tutaj do gry wkracza algorytm stojący za platformami hazardowymi. Specjalnie zaprojektowany algorytm decyduje o losie wszystkich gier na platformie i wykorzystuje optymalne sposoby na wyłudzanie pieniędzy od użytkowników.

Najczęściej spotykany schemat wygląda tak, że początkowo użytkownik wygrywa większą kwotę. Uważa, że mógłby wygrać jeszcze więcej, gdyby zainwestował więcej pieniędzy. W tym momencie algorytm aplikacji zaczyna działać i użytkownik przegrywa. Następnie użytkownik próbuje odzyskać straty, co powoduje kolejne przegrane i tak w kółko. Można z całą pewnością stwierdzić, że wszystkie internetowe platformy hazardowe używają algorytmów, które przynoszą korzyści jedynie twórcom, a ich użytkowanie stanowi poważne zagrożenie dla Twoich pieniędzy.

Aplikacje randkowe

Lista oszustw związanych z aplikacjami randkowymi jest tak długa, że dorównuje wszystkim innym oszustwom. Mamy do czynienia z oszustwami opartymi na socjotechnikach w legalnych aplikacjach randkowych, jak również z oszukańczymi aplikacjami randkowymi. Oba te rodzaje oszustw prowadzą do tego, że tysiące ofiar traci pieniądze na rzecz oszustów.

Nie jest tajemnicą, że nawet najbardziej popularne aplikacje randkowe posiadają ogromną ilość fałszywych profili, z których wiele próbuje nakłonić użytkowników do zapłaty. Oszuści wykorzystują wszystkie znane chwyty, aby zyskać Twoje zaufanie i przekonać Cię, że druga osoba jest Tobą zainteresowana.

Inne oszustwa polegają na tym, że sama aplikacja randkowa jest oszustwem. Takie aplikacje zatrudniają osoby, które udają zainteresowanie użytkowników i zachęcają ich do zakupu płatnych planów subskrypcji. Inne oszukańcze strony mogą wysyłać Ci SMS-y z botami i prosić o zapłacenie za dalszą rozmowę. Uważaj na wszystkie tego typu platformy i upewnij się, że nigdy nie płacisz osobie poznanej w sieci, zanim jej nie poznasz.

Oszustwa związane z pracą zdalną

Czy nie brzmi idealnie, praca zdalna z dobrym wynagrodzeniem i niewielkimi wymaganiami? To właśnie oferuje wiele oszustw związanych z pracą z domu, osobom szukającym wsparcia finansowego. Liczba osób poszukujących pracy wzrosła wykładniczo z powodu pandemii, co doprowadziło do wzrostu liczby oszustw związanych z pracą zdalną.

Najczęściej spotykanym oszustwem związanym z pracą zdalną jest oszustwo polegające na wprowadzaniu danych. Niektóre z tych oszustw wymagają opłaty symbolicznej sumy pieniędzy, aby móc podjąć pracę. Jeszcze gorsze oszustwa polegają na zleceniu wykonania projektu, a następnie odrzuceniu go z powodu rzekomych błędów. W takim przypadku oszust twierdzi, że poniósł straty finansowe z powodu Twoich błędów w pracy i prosi o zapłatę, w przeciwnym razie zgłosi sprawę na policję. Wiele ofiar padło ofiarą takich taktyk i straciło znaczne kwoty.

Oto kilka sprawdzonych stron, na których można znaleźć pracę zdalną.

Oszustwa online związane z MLM (marketing wielopoziomowy)

Oszustwo MLM polega na obiecywaniu ludziom świetlanej przyszłości. Firmy MLM teoretycznie sprzedają różne produkty, ale nie stosują tradycyjnych metod sprzedaży. Tradycyjna sprzedaż polega na wprowadzeniu produktu na rynek i jego reklamowaniu.

Z kolei firmy MLM zachęcają ludzi do kupowania produktów, robiąc z nich pseudopracowników firmy. Zachęca się ich do rekrutowania kolejnych osób do firmy i wydłużania łańcucha, co ma doprowadzić do ich szybkiego wzbogacenia się.

Ostatnio to oszustwo przeniosło się do Internetu, gdzie oszuści używają określeń takich jak „marketing cyfrowy” czy „marketing afiliacyjny”, aby brzmieć wiarygodnie dla ofiar. Osoby mniej obeznane z nowymi technologiami padają ofiarą fałszywych programów, w których wykorzystuje się te same stare schematy MLM, tylko inaczej nazwane. Te oszukańcze programy pobierają pieniądze w formie opłaty rejestracyjnej i wykorzystują ofiary do werbowania kolejnych.

Oszustwa typu phishing

Oszustwa phishingowe mają na celu nakłonienie ofiar do przesyłania pieniędzy lub udostępniania danych finansowych oszustom. Oszustwa tego typu rozwinęły się, gdy płatności online stały się bardzo popularne i łatwe w obsłudze. Oszuści podszywają się pod pracowników banku lub urzędników państwowych i próbują wyłudzić numery ubezpieczenia społecznego lub dane kart kredytowych.

Popularne są również oszustwa phishingowe na platformach sprzedażowych takich jak OLX czy eBay. Oszuści nakłaniają Cię do wysłania im pieniędzy, tak, abyś uwierzył, że faktycznie je otrzymujesz. Uważaj na oszustwa phishingowe i nigdy nie udostępniaj nikomu swoich tajnych danych uwierzytelniających.

Jak zapobiegać oszustwom internetowym?

Po zapoznaniu się z najnowszymi metodami wykorzystywanymi przez oszustów do naciągania ludzi, warto również poznać sposoby na zapobieganie oszustwom internetowym. Oto kilka najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas surfowania po Internecie:

  • Unikaj klikania w podejrzane linki, nawet jeśli zostały wysłane do Ciebie przez znajomą osobę.
  • Zabezpiecz swoje konta e-mail i w mediach społecznościowych za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego.
  • Nigdy nie udostępniaj nikomu swoich danych finansowych, haseł, haseł jednorazowych, ani żadnych innych poufnych informacji.
  • Nie spiesz się podczas dokonywania płatności online i upewnij się, że wcześniej sprawdziłeś wiarygodność produktu czy marki. Proste wyszukiwanie w Google pokaże Ci opinie na temat większości produktów.
  • Upewnij się, że korzystasz z oprogramowania chroniącego przed kradzieżą tożsamości, aby zapewnić dodatkową warstwę zabezpieczeń.
  • Nie pobieraj nieznanych aplikacji ze sklepu Play/App Store.
  • Nie przyznawaj aplikacjom uprawnień do dostępu do niepotrzebnych funkcji urządzenia. Przykładowo, aplikacja aparatu nie powinna mieć dostępu do Twojej listy kontaktów.
  • Nie daj się zwieść niewiarygodnym ofertom online. Pamiętaj, że nie wszystko złoto, co się świeci.
  • Zainstaluj rozszerzenie zwiększające bezpieczeństwo przeglądarki internetowej.

Jak zgłosić oszustwo internetowe?

Jeżeli padniesz ofiarą oszustwa internetowego, powinieneś niezwłocznie zgłosić to odpowiednim władzom. W każdym kraju działa portal, na którym można zgłaszać tego typu przypadki. Władze zaproponują Ci najlepsze sposoby na odzyskanie poniesionych strat i uniknięcie cyberprzestępczości w przyszłości. Oto kilka popularnych organów zajmujących się zapobieganiem oszustwom na świecie:

Podsumowanie 👮‍♂️

Oszuści nieustannie szukają sposobów na naciąganie ludzi w Internecie. Najlepiej być na bieżąco z informacjami o najnowszych metodach oszustw internetowych i zachować czujność podczas surfowania po sieci. Pamiętaj, aby nie spieszyć się podczas płacenia za produkt lub usługę i szukać sygnałów ostrzegawczych.

Teraz możesz sprawdzić, ile warte są Twoje dane w dark webie.