Windows 10 – jak go zoptymalizować by działał szybciej?

Udostępnij teraz w social media:

Windows 10 – Jak Go Zoptymalizować By Działał Szybciej?

Wstęp

Windows 10 to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie. Choć ten system ma wiele zalet, to czasami może powodować problemy z wydajnością. Jeśli Twój komputer z systemem Windows 10 działa wolniej, niż byś chciał, to w tym artykule podpowiemy, jak go zoptymalizować, aby działał szybciej.

Zaktualizuj system operacyjny

Jeśli Twoje urządzenie ma starszą wersję Windows 10, to możliwe, że wydajność Twego komputera jest ograniczona. Aktualizacja systemu do najnowszej wersji może przyspieszyć działanie Twojego komputera.

Ustawienia systemowe

1. Wyłącz Animacje Windows:

Windows 10 ma wiele efektów wizualnych, które wydają się piękne, ale jednocześnie obciążają Twój komputer. Aby wyłączyć efekty wizualne, wpisz „prestacje” w polu wyszukiwania menu Start, następnie wybierz „Ustawienia wydajności komputera i dostosuj go do swoich potrzeb”. Odznacz „Animacje w oknach” i zapisz.

  Najlepsze gry z rodzaju RPG jakie warto zagrać w tym roku na Windowsie?

2. Włącz szybkie uruchamianie:

Szybkie uruchamianie jest opcją, która pozwala na szybsze uruchamianie systemu. Aby włączyć tę funkcję, przejdź do Panelu sterowania i wybierz „Opcje zasilania”. Następnie wybierz „Zmień ustawienia planu” i kliknij „Zmień ustawienia zasilania zaawansowane”. Wybierz „Ustawienia zasilania” i odznacz „Włącz szybkie startowanie”. Zapisz ustawienia.

Czystość systemu

1. Usuń niepotrzebne programy:

Niepotrzebne programy często zajmują miejsce na dysku twardego i obciążają system. Aby usunąć niepotrzebne programy, przejdź do Panelu sterowania, wybierz „Programy i funkcje” i wybierz program, który chcesz odinstalować. Kliknij przycisk „Odinstaluj”.

2. Wyczyść dysk twardy:

Wyczyść dysk twardy na swoim komputerze, aby zwolnić miejsce i poprawić wydajność. Aby wyczyścić dysk twardy, wpisz „czyszczenie dysku” w polu wyszukiwania menu Start, a następnie wybierz sposób, w jaki chcesz wyczyścić dysk.

  Co wybrać? Instagram czy TikTok? Porównanie i wskazówki dla marketerów

Zmiana Programów Startowych

Niektóre programy uruchamiają się automatycznie wraz z systemem, co może spowalniać jego działanie. Zmiana programów startowych może pomóc w poprawie wydajności Twojego komputera. Aby zmienić programy startowe, wpisz „Kreator konfiguracji systemu” w polu wyszukiwania menu Start, następnie kliknij pozycję „Konfiguracja startowa”. Odznacz niepotrzebne programy.

Podsumowanie

Optimalizacja systemu operacyjnego Windows 10 może przyspieszyć jego działanie. Najważniejsze jest wyłączenie zbędnych animacji Windows, włączenie szybkiego uruchamiania, usunięcie niepotrzebnych programów i zmiana programów startowych.

FAQs

1. Jak mogę zoptymalizować Windows 10, aby działał szybciej?

Windows 10 można zoptymalizować przez zaktualizowanie systemu operacyjnego, zmianę ustawień systemowych, usunięcie niepotrzebnych programów, wyczyszczenie dysku twardego lub zmianę programów startowych.

  Najlepsze aplikacje do edycji zdjęć na Androidzie i iOS

2. Czy włączenie szybkiego uruchamiania wpłynie na wydajność systemu?

Tak, włączenie szybkiego uruchamiania może wpłynąć na wydajność systemu i skrócić czas uruchamiania komputera.

3. Jak mogę znaleźć niepotrzebne programy do usunięcia?

Aby znaleźć niepotrzebne programy do usunięcia, przejdź do Panelu sterowania, wybierz „Programy i funkcje” i wybierz program, który chcesz usunąć.

4. Czy zmiana programów startowych pomoże w poprawie wydajności systemu?

Tak, zmiana programów startowych może pomóc w poprawie wydajności systemu i skrócić czas uruchamiania komputera.

5. Czy wyczyszczenie dysku twardego wpłynie na wydajność systemu?

Tak, wyczyszczenie dysku twardego może wpłynąć na wydajność systemu i przyspieszyć jego działanie poprzez zwolnienie miejsca na dysku.

x