Windows 7 ma tylko rok poprawek zabezpieczeń

Firma Microsoft przestanie wspierać system Windows 7 z aktualizacjami zabezpieczeń 14 stycznia 2020 r. To znowu jak z Windows XP – ale znacznie gorzej. O wiele więcej osób trzyma się Windows 7 niż XP.

Użycie systemu Windows 7 jest nadal wysokie

Jeśli nadal używasz systemu Windows 7, nie jesteś sam. Według Rynek netto Dzielić35,63% użytkowników systemu Windows nadal używa systemu Windows 7 (stan na grudzień 2018 r.). Windows 10 ma 52,36% użytkowników systemu Windows.

W kwietniu 2013 r., Kiedy Windows XP pozostał tylko rok wsparcia 24,93% użytkowników Windowsa trzymało się XP. Zdecydowane 62,27% użytkowników komputerów stacjonarnych używało już systemu Windows 7.

Microsoft ma tutaj poważny problem. Microsoft wkracza w ten domowy odcinek z największym jak dotąd bałaganem związanym z aktualizacjami systemu Windows 10. Microsoft raczej nie przedstawia argumentów za Windows 10 sceptycznym użytkownikom Windows 7.

Dlaczego koniec wsparcia technicznego ma znaczenie

Koniec wsparcia to wielka sprawa. Oznacza to, że Microsoft przestanie wydawać poprawki bezpieczeństwa dla problemów w Windows 7, co sprawi, że systemy Windows 7 będą coraz bardziej podatne na ataki. Luki w zabezpieczeniach znalezione i naprawione w nowszych wersjach systemu Windows często dotyczą również systemu Windows 7. Oznacza to, że osoby atakujące mają plan ataku na systemy Windows 7, który z czasem będzie coraz mniej bezpieczny.

Koniec wsparcia technicznego Microsoft zachęci również inne firmy do zaprzestania wspierania systemu Windows 7. Aplikacje klasyczne systemu Windows ostatecznie przestaną obsługiwać starsze wersje systemu Windows. Prawdopodobnie nie nastąpi to natychmiast, ponieważ Windows 7 nie jest tak długi w zębie, jak Windows XP, gdy został pozostawiony. Ale nie zdziw się, gdy nowe aplikacje lub aktualizacje istniejących aplikacji przestaną obsługiwać system Windows 7. Na przykład nie możesz już używać nowoczesnej przeglądarki internetowej w systemie Windows XP.

Co powinieneś zrobić

Jeśli używasz systemu Windows 7, nadal masz rok, aby zdecydować, co robisz. Firmy i agencje rządowe mogą płacić za drogie przedłużone umowy pomocy technicznej, aby nadal otrzymywać poprawki zabezpieczeń, jeśli migracja trwa dłużej niż rok, ale Microsoft stara się wprowadzić wszystkich do nowszych wersji systemu Windows.

Kiedy nadejdzie czas, powinieneś poważnie rozważyć aktualizację do systemu Windows 10, zamiast trzymać się niezałatanego i coraz bardziej podatnego na ataki systemu Windows 7. Nadal istnieją legalne, oficjalne sposoby bezpłatnego uzyskania systemu Windows 10, nawet jeśli przegapiłeś dużą ofertę bezpłatnej aktualizacji firmy Microsoft. Wszystko, co musisz zrobić, to wpisać kod produktu Windows 7 podczas instalacji systemu Windows 10.

Jeśli denerwuje Cię system Windows 10 – cóż, rozumiemy. Nie jesteśmy tutaj po to, aby wypychać system Windows 10. Zalecamy, aby zamiast trzymać się mniej bezpiecznego systemu Windows 7, ale zalecamy również zainstalowanie Linuksa, kupowanie Chromebookalub przejście na komputer Mac.

Krótko mówiąc, nie zalecamy długoterminowego trzymania się podatnej na atak wersji systemu Windows.

Ale czy Windows 10 nie jest okropny?

Podczas gdy Windows 10 ma wiele ulepszeń niskiego poziomu i lepszą obsługę sprzętu, Microsoft boryka się z błędami aktualizacji i wstawianiem coraz większej liczby reklam. Windows 10 jest lepszy od Windows 7 pod wieloma względami – ale jest też gorszy pod innymi względami.

Byliśmy krytyczni wobec systemu Windows 10, ale też go pochwaliliśmy. Uruchamia się szybciej niż Windows 7, ma lepszą obsługę nowoczesnego sprzętu, jest bardziej stabilny po wyjęciu z pudełka i jest wyposażony w przydatne ulepszenia bezpieczeństwa. Ma nawet mniejsze funkcje, które będą przydatne dla maniaków, takie jak informacje o użyciu GPU w Menedżerze zadań i natywne montowanie ISO w Eksploratorze plików.

Microsoft musi oczyścić swoje działania i przestać niszczyć rzeczy. Aktualizacja systemu Windows 10 z października 2018 r. Była największą jak dotąd katastrofą, ale Microsoft działa trochę skarcony. Miejmy nadzieję, że Microsoft może naprawić proces tworzenia systemu Windows. Firma Microsoft już teraz sprawia, że ​​system Windows 10 jest mniej irytujący, zapewniając domyślnie czystsze menu Start i pozwalając użytkownikom odinstalować więcej wbudowanych aplikacji.

Ale pomijając skargi dotyczące systemu Windows 10, wolelibyśmy raczej używać wersji systemu Windows obsługiwanej przez poprawki zabezpieczeń niż trzymać się systemu Windows 7.

Po prostu umieśćmy to w kontekście: większość użytkowników systemu Windows 10 nie napotkała tych błędów. Większość systemów Windows 10 działa dobrze. Większość użytkowników systemu Windows 10 nadal nie korzysta nawet z błędnej aktualizacji z października 2018 r. (Po prostu nie klikaj „Sprawdź aktualizacje”!)

Nie usprawiedliwiamy tutaj rekordów Microsoftu. Wszyscy powinniśmy oczekiwać od nich czegoś lepszego. Należy jednak pamiętać, że pomimo tego, że problemy te są szeroko zgłaszane, większość użytkowników systemu Windows 10 nigdy ich nie napotkała.

Czy możesz nadal używać systemu Windows 7?

Technicznie rzecz biorąc, możesz nadal używać systemu Windows 7. Firma Microsoft nie dezaktywuje go nagle i nie przestanie działać z dnia na dzień – dzieje się tak tylko w przypadku niestabilnych wersji systemu Windows.

Możesz nadal korzystać z systemu Windows XP również dzisiaj. Ale nie otrzymuje nowych poprawek zabezpieczeń, a firmy programistyczne rezygnują z jego wsparcia. Nawet usługa gier Steam firmy Valve właśnie przestała działać w systemie Windows XP – i to pomimo tego, że Steam nadal sprzedaje niektóre gry, które zostały zaprojektowane dla systemu Windows XP i na nim działają najlepiej. Nowy sprzęt często nie będzie działał dziś z systemem Windows 7, a to tylko się pogorszy.

Internet to brudne i niebezpieczne miejsce. Zdecydowanie zalecamy korzystanie z nowoczesnego, bezpiecznego systemu operacyjnego z zainstalowanymi najnowszymi poprawkami zabezpieczeń, niezależnie od tego, jaki jest system operacyjny.

Masz jeszcze rok!

Nie bądźmy jednak zbyt apokaliptyczni. Pozostał jeszcze rok poprawek zabezpieczeń dla systemu Windows 7. Oznacza to, że Microsoft ma rok na zebranie się w całość i poprawę aktualizacji systemu Windows 10 bez powodowania problemów.

A jeśli naprawdę chcesz, aby system Windows 10 nie aktualizował się tak bardzo, zawsze możesz uzyskać system Windows 10 Professional i opóźnić aktualizacje. Większość błędów zostanie rozwiązana, zanim te aktualizacje dotrą do twojego komputera.

x