Udostępnij teraz w social media:

Microsoft ciężko pracuje nad PowerToys dla Windows 10. Ten projekt typu open source dodaje wiele zaawansowanych funkcji do systemu Windows, od zmiany nazwy pliku zbiorczego po alternatywę Alt + Tab, która umożliwia wyszukiwanie okien za pomocą klawiatury.

Pierwotnie opublikowaliśmy ten artykuł 1 kwietnia 2020 roku. Zaktualizowaliśmy go informacjami o najnowszym PowerToy: ColorPicker. Jest to część PowerToys 0.20, którą Microsoft wydał 31 lipca 2020 roku.

Jak zdobyć Microsoft PowerToys

Możesz pobierz PowerToys z GitHub i włącz żądane funkcje w aplikacji Ustawienia PowerToys. Jest darmowy i open-source. Pobierz plik MSI „PowerToysSetup” z witryny internetowej i kliknij go dwukrotnie, aby go zainstalować.

Aby uzyskać dostęp do ustawień PowerToys po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, znajdź ikonę PowerToys w obszarze powiadomień (zasobnik systemowy) na pasku zadań, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz „Ustawienia”.

Jak zaktualizować PowerToys

Czy masz zainstalowaną starszą wersję PowerToys? Możesz teraz sprawdzać dostępność aktualizacji bezpośrednio z panelu Ustawienia ogólne. W sekcji Ustawienia ogólne przewiń w dół i kliknij „Sprawdź aktualizacje” u dołu panelu, aby sprawdzić dostępność nowej wersji.

Począwszy od wersji 0.18, możesz także włączyć funkcję „Pobierz aktualizacje automatycznie”, aby PowerToys automatycznie pobierał i instalował aktualizacje.

Jeśli nie widzisz tego przycisku, musisz pobierz najnowszy pakiet PowerToys z GitHub i zainstaluj go, aby zaktualizować.

Próbnik kolorów, szybki selektor kolorów dla całego systemu

Próbnik kolorów PowerToys na tle pulpitu Bing.

Osoby pracujące z grafiką, od projektantów stron internetowych po fotografów i grafików, często muszą zidentyfikować określony kolor i go używać. Dlatego narzędzia takie jak Photoshops mają narzędzie do wybierania kolorów (kropli do oczu), które pozwala skierować kursor myszy na część obrazu, aby dokładnie określić, jaki to kolor.

Color Picker to narzędzie do kropli do oczu, które działa w dowolnym miejscu w systemie. Po włączeniu go w PowerToys naciśnij Win + Shift + C, aby otworzyć go w dowolnym miejscu. Zobaczysz kod koloru wyświetlany zarówno w formacie szesnastkowym, jak i RGB, dzięki czemu możesz go używać w innych programach.

Kliknij raz, a szesnastkowy kod koloru zostanie skopiowany do schowka, abyś mógł go wkleić. Jeśli wolisz RGB, możesz otworzyć ekran Color Picker w oknie ustawień PowerToys i wybrać opcję kopiowania kodu koloru RGB po kliknięciu.

Sprawdź -   Jak sprawdzić układ Trusted Platform Module (TPM) w systemie Windows 10

PowerToys Run, szybki program uruchamiający aplikacje

Program uruchamiający aplikacje PowerToys Run w systemie Windows 10.

PowerToys Run to tekstowy program uruchamiający aplikacje z funkcją wyszukiwania. W przeciwieństwie do klasycznego okna dialogowego Uruchom systemu Windows (Win + R) ma funkcję wyszukiwania. W przeciwieństwie do pola wyszukiwania w menu Start chodzi o uruchamianie rzeczy na komputerze zamiast przeszukiwania sieci za pomocą Bing.

Oprócz aplikacji, PowerToys Run może szybko znajdować pliki. Może nawet znajdować otwarte okna i przełączać się na nie – wystarczy wyszukać ich tytuł okna.

Aby go otworzyć, naciśnij Alt + spacja. Ten skrót klawiaturowy można dostosować w panelu uruchamiania PowerToys w ustawieniach PowerToys.

Zacznij wpisywać frazę, aby wyszukać aplikacje, pliki, a nawet otwarte okna. Użyj klawiszy strzałek, aby wybrać element z listy (lub po prostu pisz dalej, aby ją zawęzić) i naciśnij klawisz Enter, aby uruchomić aplikację, otworzyć plik lub przejść do okna.

PowerToys Run ma kilka innych funkcji, takich jak przycisk „Otwórz jako administrator” i „Otwórz folder zawierający” dla każdej opcji na liście. W przyszłości będzie miał wtyczki, takie jak kalkulator.

Menedżer klawiatury do ponownego mapowania skrótów klawiaturowych

Zmiana przypisania klawiszy i skrótów klawiaturowych w programie Keyboard Manager PowerToy.

Menedżer klawiatury zapewnia łatwy interfejs do ponownego przypisywania pojedynczych klawiszy na klawiaturze i skrótów z wieloma klawiszami.

Narzędzie „Remap Keyboard” umożliwia zmianę pojedynczego klawisza na nowy. Każdy klawisz na klawiaturze może działać jak każdy inny klawisz – w tym specjalne klawisze funkcyjne. Na przykład możesz zmienić klawisz Caps Lock, którego nigdy nie używasz, w klawisz Wstecz przeglądarki, aby łatwiej poruszać się po Internecie.

Okienko „Ponowne odwzorowanie skrótów” umożliwia zmianę skrótów z wieloma klawiszami na inne. Na przykład Win + E zwykle otwiera okno Eksploratora plików. Możesz utworzyć nowy skrót klawiaturowy Win + Space, który otwiera okno Eksploratora plików. Twoje nowe skróty klawiaturowe mogą zastąpić istniejące skróty klawiaturowe wbudowane w system Windows 10.

PowerRename, zbiorcza zmiana nazwy plików

Wsadowa zmiana nazwy pliku za pomocą PowerRename PowerToy firmy Microsoft

Microsoft PowerToys zawiera narzędzie do zmiany nazwy partii o nazwie „PowerRename”. Po włączeniu tej funkcji można kliknąć prawym przyciskiem myszy jeden lub więcej plików lub folderów w Eksploratorze plików i wybrać „PowerRename” z menu kontekstowego, aby go otworzyć.

Sprawdź -   Automatycznie przełącz się na ciemny motyw w nocy w systemie Windows 10

Pojawi się okno narzędzia PowerRename. Możesz użyć pól tekstowych i pól wyboru, aby szybko zbiorczo zmieniać nazwy plików. Na przykład możesz usuwać słowa z nazwy pliku, zamieniać frazy, dodawać liczby, zmieniać wiele rozszerzeń plików jednocześnie i nie tylko. Możesz nawet użyć wyrażeń regularnych. Okienko podglądu pomoże Ci dostosować ustawienia zmiany nazwy przed przejściem do zmiany nazw plików

To narzędzie jest znacznie prostsze niż większość narzędzi do zmiany nazw partii innych firm dostępnych dla systemu Windows.

Image Resizer, Bulk Image Resizer

Korzystanie z programu Image Resizer PowerToy systemu Windows 10

PowerToys oferuje szybką zmianę rozmiaru obrazu, która integruje się z Eksploratorem plików. Po włączeniu wybierz jeden lub więcej plików graficznych w Eksploratorze plików, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz „Zmień rozmiar zdjęć”.

Otworzy się okno Image Resizer. Następnie możesz wybrać rozmiar plików graficznych lub wprowadzić niestandardowy rozmiar w pikselach. Domyślnie narzędzie utworzy kopie wybranych plików obrazów o zmienionym rozmiarze, ale możesz również zmienić rozmiar i zastąpić oryginalne pliki. Możesz nawet kliknąć przycisk „Ustawienia” i skonfigurować zaawansowane opcje, takie jak ustawienia jakości kodera obrazu.

To narzędzie umożliwia szybką zmianę rozmiaru jednego lub większej liczby plików graficznych bez otwierania bardziej skomplikowanej aplikacji.

FancyZones, menedżer okien oparty na strefach

Konfigurowanie stref za pomocą FancyZones PowerToy

FancyZones to menedżer okien, który umożliwia tworzenie układów „stref” dla okien na pulpicie. Okna zazwyczaj pozwalają na „przyciąganie” okien w układzie 1 × 1 lub 2 × 2. FancyZones pozwala tworzyć bardziej złożone układy.

Domyślnie możesz nacisnąć Windows + `(to tylda, klawisz nad klawiszem Tab), aby otworzyć Edytor stref. Następnie, przeciągając i upuszczając okno, możesz nacisnąć i przytrzymać klawisz Shift (lub inny przycisk myszy, taki jak prawy przycisk myszy), aby wyświetlić strefy. Upuść okno w strefie, a zostanie ono przyciągnięte do tego układu na ekranie.

FancyZones oferuje szybki sposób konfigurowania złożonych układów okien bez ostrożnej zmiany rozmiaru każdego okna. Po prostu upuść okna do stref. Możesz skonfigurować wszystkie z wielu opcji i skrótów klawiaturowych, otwierając okno Ustawienia PowerToys i klikając „FancyZones” na pasku bocznym.

Przewodnik po skrótach (dla klawisza Windows)

Nakładka przewodnika po skrótach klawiszowych Windows w PowerToys

System Windows jest pełen skrótów klawiaturowych, które używają klawisza Windows. Na przykład, czy wiesz, że możesz nacisnąć Windows + E, aby otworzyć okno Eksploratora plików, Windows + i, aby otworzyć okno Ustawienia, lub Windows + D, aby wyświetlić pulpit? Możesz także nacisnąć Windows + 1, aby aktywować pierwszy skrót do aplikacji z lewej strony paska zadań, Windows + 2, aby aktywować drugi i tak dalej.

Sprawdź -   Jak automatycznie uruchamiać skrypty programu PowerShell w systemie Windows 10

Przewodnik po skrótach klawiszowych Windows pomoże ci nauczyć się i zapamiętać te skróty. Po włączeniu możesz przytrzymać klawisz Windows na klawiaturze przez około jedną sekundę, aby wyświetlić nakładkę, która wyświetla popularne skróty. Zwolnij klawisz, aby zamknąć nakładkę.

Podgląd Eksploratora plików (dla SVG i Markdown)

Podgląd pliku SVG w okienku podglądu Eksploratora plików.

Eksplorator plików ma okienko podglądu, które może wyświetlać podgląd obrazów i innych typów plików bezpośrednio w Eksploratorze plików. Naciśnij Alt + P w Eksploratorze plików, aby go pokazać lub ukryć. Wybierz plik, a natychmiast zobaczysz podgląd.

Po włączeniu funkcji obsługi podglądu Eksploratora plików w PowerToys, system Windows będzie mógł wyświetlać podglądy obrazów SVG (skalowalnej grafiki wektorowej) i dokumentów sformatowanych w Markdown.

Co się stało z Window Walkerem?

Wyszukiwanie okna przeglądarki Chrome w programie Window Walker PowerToy

Aktualizacja: Ten PowerToy został teraz połączony z PowerToys Run. Możesz wpisać tytuł okna w polu PowerToys Run, aby znaleźć i przełączyć się do niego.

Window Walker to tekstowa alternatywa Alt + Tab z funkcją wyszukiwania. Aby go otworzyć, naciśnij Ctrl + Win. Pojawi się pole tekstowe.

Zacznij wpisywać frazę, aby wyszukać otwarte okna, które do niej pasują. Na przykład, jeśli masz otwartych wiele okien przeglądarki Chrome, możesz wpisać „Chrome”, a zobaczysz ich listę. Użyj klawiszy strzałek, aby przewijać okna i naciśnij Enter, aby wybrać jedno.

To narzędzie może być bardzo pomocne, jeśli masz otwartych wiele okien i szukasz w szczególności jednego. Na przykład, jeśli masz otwartych dziesięć różnych okien przeglądarki i szukasz takiego, które wyświetla konkretną witrynę, możesz nacisnąć Ctrl + Tab, rozpocząć wpisywanie nazwy witryny i znaleźć okno przeglądarki, w którym jest wyświetlana ta witryna.

Pakiet PowerToys jest wciąż na wczesnym etapie, z zaplanowano więcej narzędzi przed wydaniem 1.0. Microsoft spodziewa się wydania ostatecznej wersji we wrześniu 2020 roku.

Będziemy aktualizować ten artykuł o nowe funkcje, gdy zostaną wydane.