Wyjaśnienie automatyzacji DevOps [+5 Tools]

Automatyzacja DevOps pomaga zamknąć pętlę informacji zwrotnych między zespołami deweloperskimi i operacyjnymi przy minimalnym wysiłku ludzkim w celu szybkiego wdrażania usług i aplikacji.

Konsumpcja produktów lub usług technologicznych gwałtownie wzrosła. Teraz programiści i producenci znajdują się pod ciągłą presją, aby zaspokoić popyt, wprowadzać innowacje, tworzyć, wprowadzać na rynek, aktualizować i powtarzać.

Od produkcji towarów konsumpcyjnych po rozwój zaawansowanego technologicznie oprogramowania IoT, wszędzie znajdziesz integrację i zrobotyzowaną automatyzację procesów.

DevOps niczym się nie różni. Wiele aplikacji i praktyk automatyzuje powtarzalne zadania cyklu DevOps, aby pomóc Ci publikować oprogramowanie, aplikacje mobilne, usługi internetowe lub towary fizyczne szybciej niż konkurencja.

Nie znasz jeszcze automatyzacji DevOps lub nie wiesz od czego zacząć? Kontynuuj czytanie!

Czym jest automatyzacja DevOps?

Automatyzacja DevOps to zestaw technologii i narzędzi, które wykonują powtarzalne zadania i rutynowe zadania, które inżynierowie oprogramowania lub produktu wykonywaliby ręcznie. Zamyka również pętle i luki w informacjach zwrotnych i prośbach z operacji do zespołu programistów i odwrotnie.

Automatyzacja zadań programistycznych w całym cyklu życia oprogramowania (SDLC) pomaga zespołom operacyjnym i zespołom opracowującym aplikacje współpracować.

Taka współpraca może dotyczyć wszystkiego w cyklu DevOps, na przykład ciągłego doskonalenia projektów, wersji kompilacji, testów, wydań, wdrożeń i śledzenia aplikacji. Ma to również zastosowanie do cykli życia produktów i usług.

Poniżej przedstawiono dwa główne cele automatyzacji cyklu DevOps:

  • Usprawnij współpracę między zespołami w projektach
  • Automatyzuj powtarzalne, rutynowe, ręczne i podatne na błędy zadania.

Praktyki i narzędzia automatyzacji DevOps przyspieszają cykle wprowadzania produktów na rynek, redukując wąskie gardła spowodowane błędami ludzkimi, kunktatorstwem, niedoborami umiejętności itp. W ten sposób Twój zespół ds. rozwoju i operacji doświadcza mniejszej liczby i krótszych pętli informacji zwrotnych.

Możesz zastosować automatyzację w różnych zadaniach DevOps. Oto kilka przykładów:

  • Efektywnie stosuj najnowsze kody do ostatniego zatwierdzenia
  • Do ostatecznej wersji w repozytorium oprogramowania
  • Do aktualizacji usług
  • W samodzielnej aplikacji gotowej do wprowadzenia na rynek

Automatyzacja umożliwia uczynienie procesu DevOps opłacalnym, niedrogim i gotowym na przyszłe wyzwania dzięki ciągłemu i przyrostowemu rozwojowi oprogramowania/produktu/usługi.

Ponadto możesz zoptymalizować automatyzację za pomocą kontenerów, Kubernetes i infrastruktury mikrousług.

Potrzeba automatyzacji w DevOps

Potrzebujesz automatyzacji w DevOps, aby członkowie Twojego zespołu DevOps mogli spędzać więcej czasu na burzy mózgów, opracowywaniu nowych kodów, testowaniu kodów itp. Eliminuje to przyziemne i podatne na błędy zadania z tablic ogłoszeń Twoich zespołów. W związku z tym mogą częściej współpracować i bez wysiłku odpowiadać na zapytania innych.

Inne godne uwagi powody, dla których warto wprowadzić kulturę automatyzacji DevOps do swojej firmy, to:

Stałe funkcje i funkcje

Możesz ujednolicić swój produkt, aplikację lub usługę, używając zrobotyzowanego narzędzia do automatyzacji procesów na każdej fazie cyklu DevOps. Roboty nie popełniają błędów, dopóki kod nie jest błędny.

Dlatego jeśli chcesz wyprodukować więcej kopii oprogramowania lub usługi dla różnych urządzeń i platform, użyj zautomatyzowanego DevOps.

Zwiększa szybkość rozwoju

Jeśli potrzebujesz opracować więcej aplikacji lub usług w krótszym czasie, najlepiej sprawdzi się automatyzacja DevOps. Wdrażając tę ​​praktykę, możesz zyskać przewagę konkurencyjną nad rywalami i szybko wprowadzić swój produkt na rynek.

Nie tylko początkowy produkt, jeśli później użytkownicy i etyczni hakerzy wykryją jakiekolwiek błędy lub zagrożenia bezpieczeństwa, możesz niemal natychmiast wypchnąć poprawki. W ten sposób zwiększasz zaufanie użytkowników do Twojej marki.

Sprawia, że ​​DevOps jest skalowalny

Możesz skalować proces programowania szybciej dzięki zautomatyzowanemu DevOps niż w przypadku konwencjonalnego DevOps.

Sprawia, że ​​DevOps jest elastyczny

Zmiany mogą nastąpić w każdej chwili w Twojej firmie lub na rynku. Takie zmiany będą wymagały natychmiastowych aktualizacji produktu lub usługi, aby sprostać zapotrzebowaniu klientów na funkcje i funkcjonalności. Czasami możesz nawet zmienić wizualizację swojej marki, którą chcesz w produktach i usługach.

W zautomatyzowanym procesie DevOps musisz wprowadzić szybkie zmiany konfiguracji, aby zastosować je we wszystkich usługach i produktach. Dlatego możesz pozostać w wyścigu o ciągłe zmiany w dynamice rynku.

Rodzaje automatyzacji DevOps

Rodzaje automatyzacji DevOps w firmie różnią się w zależności od branży, bazy klientów, wielkości rynku, inwestycji, wdrażania chmury itp. Oto standardowe typy automatyzacji DevOps, które można wdrożyć:

# 1. Testowanie automatyczne

Zautomatyzowane kompleksowe testy identyfikują defekty, błędy, luki w zabezpieczeniach i usterki na wczesnym etapie potoku ciągłej integracji i ciągłego dostarczania (CI/CD).

Ta automatyzacja w DevOps zapewnia regularne, bezpieczne i wysokiej jakości dostarczanie produktów, usług lub aplikacji użytkownikom.

#2. Zautomatyzowane CI/CD

Te potoki są najlepiej dopasowane i często ćwiczone przez zwinne zespoły DevOps. Automatyzacja automatyzacji CI/CD ma kluczowe znaczenie dla tworzenia dobrej jakości i bezpiecznego kodu.

Pomaga to również w spełnieniu krytycznych potrzeb biznesowych. Możesz także rozszerzyć ten proces na ciągłe wdrażanie — w stosownych przypadkach — gdzie wszystkie udane modyfikacje i aktualizacje automatycznie przejdą na poziom produkcyjny.

#3. Automatyczna współpraca

Organizowanie spotkań, burzy mózgów i wydarzeń na tablicy cyfrowej może kosztować Twoje zespoły DevOps dużo czasu. Ponadto inżynierowie nie powinni być zajęci organizowaniem spotkań.

Nadchodzi automatyzacja we współpracy DevOps. Wiele narzędzi, takich jak Bitbucket Server, Atlassian Confluence, Microsoft Teams, Atlassian JIRA, Basecamp itp., ułatwia zautomatyzowaną współpracę.

#4. Automatyczne udostępnianie sieci

W takiej automatyzacji DevOps programiści zawsze uzyskują dostęp do potrzebnych zasobów obliczeniowych na żądanie. Inżynierowie nie muszą angażować się w konfigurowanie systemu. Możesz używać Kubernetes, kontenerów i wielu innych narzędzi do udostępniania sieci i platform obliczeniowych.

#5. Automatyczne monitorowanie aplikacji

Możesz skonfigurować zautomatyzowane narzędzia do monitorowania aplikacji i usług w swoim projekcie DevOps. Wszelkie przestoje, problemy z usługą, błędy, opóźnienia itp. będą monitorowane automatycznie. Zmniejsza średni czas naprawy (MTTR). Możesz także dostarczać dane za pomocą narzędzi dynamicznego menedżera środowiska (DEM).

Przypadki użycia automatyzacji DevOps

Rozwój oprogramowania

Największa automatyzacja DevOps ma miejsce w branży tworzenia oprogramowania. Automatyzacja zapewnia płynną komunikację między członkami zespołu, co skutkuje lepszą i szybszą współpracą. Dzięki temu procesowi podział projektu i przydział zadań do różnych zespołów może odbywać się automatycznie.

Zautomatyzowane metody DevOps mogą również pomóc we wczesnym wykrywaniu defektów. Co więcej, zmniejsza liczbę błędów i promuje łatwiejsze usuwanie błędów w całym cyklu życia oprogramowania. Wreszcie, ułatwia szybsze tworzenie oprogramowania i dostarczanie go klientom.

Internetowa firma zajmująca się handlem finansowym

Internetowe firmy zajmujące się handlem finansami mogą zautomatyzować swój proces opracowywania i testowania poprzez automatyzację DevOps.

Pomaga organizacjom ukończyć proces wdrażania w mniej niż minutę, co przy ręcznych wysiłkach zajmowało dni, a nawet tygodnie. Czas przetwarzania również zostaje skrócony, a interesy klientów są zaspokajane.

Dostawcy usług telekomunikacyjnych

Automatyzacja DevOps pomaga firmom telekomunikacyjnym wdrażać nowe cykle sieciowe poprzez projektowanie i wdrażanie. Oprócz tego testowanie staje się również wielokrotnie szybsze.

Co więcej, automatyzacja pomaga tym firmom codziennie dodawać poprawki bezpieczeństwa do ich warstw sieciowych przy minimalnym wysiłku. Chroni dane użytkownika przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami bezpieczeństwa.

Bankowość

Firmy bankowe i fintech muszą uważać na zgodność danych. Banki mogą integrować środki bezpieczeństwa i zgodności poprzez automatyzację procesu DevOps. Ponieważ automatyzacja przyspiesza integrację, ryzyko zagrożeń bezpieczeństwa jest mniejsze.

Skraca to również czas potrzebny na testowanie regresji. Dzięki temu banki mogą oferować swoim klientom wysokiej jakości aplikacje w krótszym czasie. Obejmuje również mniej czasu obliczeniowego, co oznacza, że ​​firmy muszą na to wydawać mniej.

Przemysł samochodowy

Zwiększanie skali produkcji w przemyśle samochodowym oznacza gorączkową metodę. Ważne jest, aby producenci wychwycili błąd przed procesem. Automatyzacja DevOps pomaga im to łatwo zrobić i promuje bezproblemowe skalowanie produkcji.

Cechy

Obecnie w ekosystemie DevOps brakuje pełnego narzędzia do automatyzacji usług. Większość projektów korzysta z różnych narzędzi dla różnych faz cyklu życia DevOps aplikacji lub produktu. Jednak poniżej przedstawiono standardowe funkcje, które musi oferować narzędzie do automatyzacji DevOps:

  • Kompleksowe szyfrowanie kodów oprogramowania lub danych projektowych produktów, aby rywale i hakerzy nie mogli przechwycić Twojej własności intelektualnej ani danych biznesowych.
  • Oparte na sztucznej inteligencji uzupełnianie kodu i sugestia składni dla powtarzalnych skryptów.
  • Platforma skryptowa, taka jak Google Colab, zapewnia dostęp do różnych popularnych i najczęściej używanych bibliotek kodu. W ten sposób programiści mogą wybrać biblioteki i wprowadzić drobne zmiany, aby napisać dużo kodu w ciągu kilku minut.
  • Funkcje zarządzania projektami dzielą duże projekty na mniejsze zadania i szybko je wykonują.
  • Holistyczny pulpit nawigacyjny dla jednego lub wielu projektów DevOps.
  • Zaoferuj ekosystem identyczny z produkcją, aby programiści mogli pracować na standardowej platformie. Ograniczy to problemy rozwojowe.
  • Ciągłe testowanie i sprawdzanie luk w zabezpieczeniach na zapleczu w zautomatyzowanym procesie.

Następnie omówimy, jak wybrać odpowiednie narzędzie do automatyzacji DevOps.

# 1. Łatwość użycia

Oprogramowanie do automatyzacji DevOps powinno mieć interfejs, z którego każdy może korzystać bez poczucia wyzwania. Różne zespoły będą korzystać z tej aplikacji, co dla wielu może być nowym doświadczeniem. Dlatego narzędzia te powinny być przyjazne dla użytkownika, łatwe w użyciu i oferować niezbędne wizualizacje dla każdego użytkownika.

#2. Skalowalność

Wraz z rozwojem Twojej firmy Twój zespół może się rozwijać. Jeśli Twoja aplikacja do automatyzacji DevOps nie oferuje skalowalności, wkrótce będziesz szukać innego narzędzia. Aby uniknąć takich sytuacji, postaw na aplikację, która oferuje skalowalność zgodnie z Twoimi wymaganiami.

#3. Funkcje a cena

Wybierając platformę automatyzacji DevOps, każda firma musi porównać cenę z wartością, którą oferuje. Sprawdź, czy narzędzie będzie oferować wszystkie potrzebne Ci funkcje i ile będzie Cię to kosztować.

#4. Integracja

Różne zespoły będą korzystać z tych narzędzi, więc powinny one obsługiwać integrację ze wszystkimi powszechnie używanymi aplikacjami, aby zapewnić płynny przepływ pracy. Upewnij się, że zintegrowałeś go z narzędziami programistycznymi, IDE, platformami do zarządzania projektami, frameworkami testowymi i narzędziami komunikacyjnymi.

Znajdź poniżej niektóre narzędzia do automatyzacji DevOps, którym ufa najbardziej skuteczny zespół DevOps:

Doker

Docker to narzędzie do przyspieszonego tworzenia aplikacji. Miliony programistów używają tej platformy do szybkiego tworzenia, uruchamiania i udostępniania nowoczesnych aplikacji. Możesz go używać przez cały cykl życia programowania, aby pominąć powtarzające się zadania konfiguracyjne.

Ta wszechstronna platforma zawiera interfejsy użytkownika, interfejsy CLI i interfejsy API, które współpracują ze sobą w celu wydajnego i przewidywalnego programowania. Obsługuje również partnerów w chmurze, takich jak AWS, Azure i JFrog.

Jenkinsa

Jenkins to odpowiednia platforma do prac programistycznych dowolnej wielkości. Jest to serwer automatyzacji typu open source, którego można używać do tworzenia, wdrażania lub automatyzacji dowolnego projektu DevOps.

Możesz zainstalować ten niezależny program w systemach operacyjnych Windows, Mac, Linux i Unix. Korzystając z setek wtyczek, możesz zintegrować je z innymi używanymi narzędziami.

Git

Możesz zautomatyzować proces DevOps za pomocą Git. Ten system o otwartym kodzie źródłowym może szybko i wydajnie obsługiwać projekty dowolnej wielkości. Oferuje również funkcje, takie jak wiele przepływów pracy, wygodne obszary przemieszczania i tanie lokalne rozgałęzienia.

Ponieważ ta aplikacja wykonuje wszystkie operacje lokalnie, można zauważyć dużą szybkość procesu. Ze względu na rozproszony i rozgałęziony system, można tu zaimplementować dowolną liczbę przepływów pracy.

Ansibl

Dzięki funkcjom automatyzacji Ansible możesz przekształcić praktyki DevOps w projekcie programistycznym. Umożliwia szybszą i lepszą modernizację IT oraz wdrażanie aplikacji. Zespoły mogą łatwo zrozumieć, zaadoptować i używać tej platformy do szybkiego wykrywania błędów.

Jest to również przydatne w przypadku niezawodnych wdrożeń i skoordynowanych pętli sprzężenia zwrotnego. W ten sposób pracownicy mogą reagować i skalować przepływ pracy zgodnie z zapotrzebowaniem.

Szef Kuchni Postępu

Progress Chef to platforma, która łączy programistów i administratorów systemu. Rozwiązanie składa się z czterech produktów: Chef Infra, Chef Habitat, Chef InSpec i Chef Automate.

Oferuje kompletne rozwiązanie do automatyzacji aplikacji i infrastruktury. Zespoły mogą przyspieszyć przepływ pracy DevOps za pomocą Progress Chef, zapewniając jednocześnie zgodność, zarządzanie, dostarczanie aplikacji i bezpieczeństwo w chmurze.

Ostatnie słowa

Aby rozwijać swoją firmę, musisz szybciej rozwijać usługi i produkty. Firmy znajdujące się pod taką presją wykorzystują automatyzację w swoich procesach DevOps.

Automatyzacja DevOps nie eliminuje siły roboczej z potoku rozwoju produktu, usługi lub aplikacji. Zamiast tego podnosi jakość Twoich produktów i ogranicza błędy.

Zastosuj automatyzację DevOps, aby jak najszybciej wprowadzić produkt na rynek z najmniejszą liczbą błędów. Ponadto często aktualizuj swój produkt bez rozbijania banku. Aby uzyskać pomoc, możesz skorzystać z powyższych narzędzi automatyzacji DevOps.

Następnie możesz sprawdzić cykl życia DevOps.