Wyjaśnione w 5 minut lub mniej

W ostatnich dziesięcioleciach świat był świadkiem ogromnego rozwoju technologicznego. Sztuczna inteligencja jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za te przełomowe zmiany.

O dziwo, wykorzystanie AI jest dziś tak powszechne, że nawet tego nie zauważamy. Od aktualizacji pogody Siri po spersonalizowane rekomendacje Netflix, sztuczna inteligencja sprawia, że ​​jest to możliwe.

Większość zastosowań sztucznej inteligencji, które widzisz teraz, jest wykonywana przez sztuczną wąską inteligencję lub ANI. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ANI.

Co to jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja (AI) to nurt nauki zajmujący się budowaniem inteligentnych maszyn, które mogą wykonywać zadania, które zwykle wymagają ludzkiej inteligencji. Pozwala maszynom modelować zdolności ludzkiego umysłu, a nawet je ulepszać.

Sztuczna inteligencja stała się integralną częścią naszego codziennego życia. Większość firm technologicznych korzysta obecnie z jakiejś formy sztucznej inteligencji, a wiele z nich również inwestuje w tę technologię.

Sztuczna wąska inteligencja (ANI)

Sztuczna wąska inteligencja (ANI) jest również znana jako słaba sztuczna inteligencja i wąska sztuczna inteligencja. Ta technologia może wykonać określone zadanie w oparciu o określony zestaw danych. Niektóre przykłady ANI to rozpoznawanie twarzy, gra w szachy, samojezdne samochody itp.

Sztuczna wąska inteligencja ma ograniczoną funkcjonalność i dlatego jest uważana za słabą. Wąska sztuczna inteligencja nie ma świadomości, samoświadomości i prawdziwej inteligencji. W żaden sposób nie dorównuje ludzkiej inteligencji. Ale jego wartość polega na skupieniu i zorientowaniu na cel.

Jak działa ANI?

System sztucznej inteligencji zwykle przechodzi szkolenie na określonym zbiorze danych, aby mógł zrozumieć problem, który ma rozwiązać. Po osiągnięciu tego celu ANI może wykorzystać tę wiedzę do podejmowania decyzji, przewidywania wyników i wykonywania działań.

Na przykład, jeśli chcesz wytrenować wąski system sztucznej inteligencji, aby identyfikował ptaki na obrazach, musisz go wyszkolić za pomocą zestawu danych zawierającego obrazy ptaków. Po szkoleniu ANI będzie w stanie zidentyfikować ptaki, gdy zobaczy je na innych obrazach.

Rodzaje sztucznej wąskiej inteligencji

ANI może być wielu typów. Dwa główne typy wąskiej sztucznej inteligencji to:

  • Reaktywna sztuczna inteligencja: Ten podstawowy ANI nie ma pamięci ani możliwości przechowywania danych. Naśladuje zachowanie ludzkiego umysłu i może reagować na interpretacje bez wcześniejszego doświadczenia.
  • AI z ograniczoną pamięcią: Jest to bardziej zaawansowany poziom ANI. Pozwala to na przechowywanie danych, a tym samym umożliwia precyzyjną interpretację danych statystycznych.

Różnica między ANI i AGI

  • ANI może wykonywać określone zadania, podczas gdy AGI może podejmować ogólne inteligentne działania.
  • Wąska sztuczna inteligencja uczy się na podstawie modeli domeny stałej dostarczanych przez programistów. Wręcz przeciwnie, ogólna sztuczna inteligencja może samouczyć się i rozumować w swoim środowisku.
  • ANI zwykle wykonuje refleksyjne zadania bez zrozumienia. AGI ma pełne ludzkie zdolności poznawcze.
  • Wąska sztuczna inteligencja czerpie zrozumienie z wielu oznaczonych przykładów. Jednak ogólna sztuczna inteligencja uczy się głównie na podstawie nieustrukturyzowanych danych i kilku przykładów.
  • Sztuczna wąska inteligencja nie może wykorzystać swojego zrozumienia w żadnym innym zadaniu lub dziedzinie. Jednak ogólna sztuczna inteligencja może przenieść wiedzę do pracy w innej domenie.

Korzyści ze sztucznej wąskiej inteligencji

Szybkie podejmowanie decyzji

Systemy sztucznej inteligencji o wąskiej inteligencji mogą przetwarzać dane i kończyć zadania szybciej niż ludzie. W rezultacie może przyczynić się do szybszego podejmowania decyzji. Stąd ogólna produktywność, wydajność i jakość życia w dużym stopniu się poprawiają.

ANI, używane przez IBM Watson, pomaga lekarzom podejmować decyzje w oparciu o dane, dzięki czemu opieka zdrowotna jest szybsza i lepsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Wykonywanie przyziemnych zadań

Kolejną zaletą ANi jest to, że uwalnia ludzi od powtarzalnych rutynowych zadań. Ułatwia nam codzienne życie, począwszy od regulacji głośności muzyki, a skończywszy na wyłączeniu światła w jadalni, które mogłeś przegapić.

Co więcej, autonomiczne samochody napędzane przez ANI oferują nam wolny czas na ulubione zajęcia podczas utknięcia w korku.

Cięcie kosztów

Korzystanie z ANI często pomaga obniżyć koszty pracy ręcznej. Zamiast wyznaczać specjalistę ds. bezpieczeństwa, możesz mieć CCTV w bramie swojego biura i pozwolić sztucznej wąskiej inteligencji zająć się tym zadaniem.

Blok budulcowy dla lepszego rozwoju sztucznej inteligencji

System ANI działa również jako podstawa różnych wersji sztucznej inteligencji, takich jak ogólna sztuczna inteligencja i super sztuczna inteligencja. Rozpoznawanie mowy to rodzaj ANI, który obsługuje konwersję mowy na tekst z dużą dokładnością.

Wydajna wydajność pojedynczego zadania

Jeśli chodzi o wykonywanie pojedynczych zadań, systemy Narrow AI radzą sobie z tym lepiej niż ludzie. Wyobraź sobie wykrywanie raka na podstawie zdjęć rentgenowskich lub ultrasonograficznych. System ANI może wykryć guz nowotworowy dokładniej niż wyszkolony radiolog.

Przypadki użycia sztucznej wąskiej inteligencji

# 1. Rolnictwo

ANI może pomóc w różnych zadaniach związanych z rolnictwem, w tym w monitorowaniu upraw i zwalczaniu szkodników. Na przykład możesz użyć ANI do analizy obrazów przycinania w celu określenia, czy istnieje jakakolwiek infekcja. Powinien również być w stanie zrozumieć szkodniki, aby móc określić ich najskuteczniejsze leczenie.

#2. Opieka zdrowotna

ANI odgrywa również znaczącą i użyteczną rolę w branży opieki zdrowotnej. Może pomóc w diagnozie stanu zdrowia i przewidywaniu wyników leczenia pacjenta. Lekarze mogą używać wąskiej sztucznej inteligencji do analizowania obrazów pacjentów z rakiem, aby znaleźć pacjentów z potencjalnymi objawami raka.

#3. Produkcja

Produkcja to kolejny sektor, w którym dynamicznie rozwija się wykorzystanie sztucznej wąskiej inteligencji. Od kontroli jakości po kontrolę produktów, ANI można wykorzystać do zapewnienia mniejszej ilości pracy ludzkiej, ale większej wydajności. Na przykład dobrze wyszkolony system ANI może sprawdzać produkty i identyfikować te z wadami.

#4. Finanse

Nawet w sektorach finansowych obserwuje się rosnące wykorzystanie ANI. Ta technologia może analizować dane finansowe i przewidywać trendy rynkowe oraz inne kluczowe czynniki gospodarcze i biznesowe. Możesz sprawić, by ten system przeszedł przez studia przypadków, aby znaleźć możliwości inwestycyjne dla funduszu hedgingowego.

#5. Transport

ANI pomaga również w planowaniu tras, śledzeniu floty i zarządzaniu ruchem. Przy odpowiednim użytkowaniu może zoptymalizować trasy dostaw i zmniejszyć zużycie paliwa.

#6. Obsługa klienta

Jest to jeden z tych sektorów, w których używany jest ANI. W dziale obsługi klienta wąska sztuczna inteligencja może odpowiadać na zapytania klientów i rozwiązywać problemy. Na przykład możesz wyszkolić ten system ANI, aby odpowiadał na często zadawane pytania i oferował klientom rozwiązania za pośrednictwem chatbota.

Wyzwania ANI

# 1. Potrzeba niezwyciężonego bezpieczeństwa

Sztuczna inteligencja jest nadal delikatnym systemem, w którym inni mogą wprowadzać szum, aby zmylić system. Atakujący mogą zmienić kod programu AI, aby włamać się do systemu oprogramowania samojezdnych samochodów. Tak więc zapewnienie bezpieczeństwa na poziomie wojskowym staje się wyzwaniem dla systemów ANI.

#2. Z zastrzeżeniem ludzkiej wydajności

ANI w dużej mierze zależy od ludzi, jeśli chodzi o pomyślne wykonanie zadania. W ten sposób podlega ich wadom. Wyobraź sobie, że operator błędnie definiuje zadanie w systemie ANI. W takim przypadku, bez względu na rozmiar zbioru danych, system wyciągnie fałszywy wniosek.

#3. Może być stronniczy

Pomimo uczenia się z dużego zbioru danych, ANI ma tendencję do dostarczania nieprawidłowych wyników bez wiarygodnego wyjaśnienia. Zwykle za takie problemy odpowiadają zbiory danych zawierające tendencyjne informacje. Poza tym brakuje zdrowego rozsądku.

Wniosek

Sztuczna wąska inteligencja zrewolucjonizowała już różne aspekty naszego życia. Pomimo pewnych wyzwań oferuje wiele korzyści, a mianowicie podejmowanie decyzji, wykrywanie twarzy i automatyzację.

Działa również jako blok fundamentowy dla przyszłej sztucznej inteligencji, takiej jak ogólna sztuczna inteligencja. Aby dowiedzieć się więcej o sztucznej inteligencji, możesz wziąć udział w dowolnym z tych kursów online, aby nauczyć się sztucznej inteligencji.