Wykrywanie obecności Bluetooth 5.1 może być przyszłością Smarthome

Bluetooth 5.1 umożliwia urządzeniom śledzenie siebie z dokładnością do centymetra. Ale Bluetooth 5.1 nie służy tylko do znajdowania kluczy – to precyzyjne śledzenie pozycji pozwoli Twojemu smarthomowi dowiedzieć się, kim jesteś i gdzie jesteś w domu.

Twój Smarthome nie wie, gdzie jesteś

Smarthomy świetnie nadają się do automatyzacji oświetlenia, klimatyzacji lub ekspresu do kawy zgodnie z harmonogramem, ale nie działają zgodnie z Twoim ogólnym zachowaniem. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie smarthomy są oparte na harmonogramach i poleceniach i w większości nie wykrywają obecności. Twój dom nie zna Twojej dokładnej lokalizacji; nie jest świadomy tego, w którym pokoju spędzasz najwięcej czasu, a bez tego nie może nic za Ciebie zrobić. W najlepszym przypadku może robić rzeczy na twoje polecenie (nawet jeśli jest to polecenie zaplanowane).

Jeśli jesteś poza domem, problem tylko się pogarsza. Gdy wyjeżdżasz lub przyjeżdżasz, każda wiedza o Twojej obecności opiera się na geofencing. Ale geofencing może być niedokładny i wyzwalać się za późno, za wcześnie lub co gorsza, gdy nie ma Cię w pobliżu domu. Ta ostatnia możliwość jest powodem, dla którego wiele inteligentnych urządzeń ogranicza swoje możliwości dzięki geofencingowi; na przykład większość inteligentnych zamków nie odblokuje drzwi w oparciu o geofencing.

Bluetooth 5.1 może uczynić Twój Smarthome mądrzejszym

Obecnie Bluetooth nie jest zbyt dobry do znajdowania i lokalizowania rzeczy (lub osób). Może pomóc ci znaleźć pomieszczenie, w którym znajduje się obiekt, ale nie zawęzi bardziej lokalizacji, dlatego właśnie urządzenia śledzące, takie jak Tile i Trackr mają wbudowane alarmy dźwiękowe. Ale Bluetooth SIG wprowadził wersję 5.1, która radykalnie poprawia świadomość lokalizacji. Połączenie Bluetooth 5.1 umożliwia zarówno kierunkowe, jak i pozycjonowanie z dokładnością do centymetra. Oznacza to, że wiesz dokładnie, gdzie w pomieszczeniu znajduje się przedmiot i w jakim kierunku. Lub, jeśli nosisz tag lub telefon Bluetooth 5.1, Twój smarthome może dokładnie wiedzieć, gdzie jesteś i w jakim kierunku się poruszasz.

Bluetooth 5.1 służy nie tylko do wyszukiwania rzeczy; to może być przyszłość smarthome.

Twoja muzyka może towarzyszyć Ci w domu

Jeśli zaczynasz piosenkę na inteligentnym głośniku w swoim salonie, a potem musisz iść do kuchni na drinka, nie możesz zabrać ze sobą muzyki – przynajmniej nie bez słuchawek. Najbliższą opcją jest dźwięk w wielu pokojach, ale odtwarzanie muzyki w całym domu nie zawsze jest tym, czego chcesz. Jeśli jesteś sam w domu, nie potrzebujesz muzyki odtwarzanej w odległych zakątkach domu. Ale jeśli Twój smarthome mógł podążać twoją ścieżką z salonu do kuchni iz powrotem, twoja muzyka mogłaby poruszać się razem z tobą, płynnie przenosząc się z głośnika do głośnika. A jeśli wolisz, muzyka może się zatrzymać lub wstrzymać, ponieważ opuściłeś pokój.

Światła mogą się świecić tylko w pomieszczeniach, z których korzystasz

Salon kina domowego podczas nocy filmowej

Podobnie, gdy wchodzisz do szafy lub łazienki, Twój dom może Cię wykryć i włączyć światła. Późną nocą mogłoby to wyeliminować potrzebę szukania włącznika światła lub łańcuszka. Gdy wychodzisz z szafy lub łazienki, światła mogą się wyłączyć. Gdy spacerujesz po domu, Twoje światła mogą podążać. Jeśli ktoś już jest obecny, światła mogą pozostać włączone, gdy wychodzisz.

Twoje preferowane sceny, kolory i poziomy jasności mogą uruchamiać się automatycznie po przybyciu do domu lub wejściu do pokoju. Kiedy siadasz na kanapie, aby oglądać telewizję, smarthome (z możliwością wykrywania Twojej lokalizacji i kierunku do centymetra) może zorientować się, gdzie jesteś, że patrzysz na telewizor, i automatycznie włącza elektronikę, jednocześnie ściszając światła.

Inteligentniejsze ogrzewanie i chłodzenie

Automatyczna kontrola obecności w pomieszczeniu może również wykraczać poza oświetlenie i muzykę. Dzięki lepszemu wykrywaniu obecności Twój dom może dokładniej wyłączyć ogrzewanie lub klimatyzację, gdy wychodzisz do pracy. Gdy wchodzisz do sypialni w jasny, słoneczny dzień, możesz zrezygnować ze światła i automatycznie podnieść rolety, wpuszczając naturalne światło słoneczne. Wiedząc, że jesteś w badaniu, system klimatyzacji może kontynuować ogrzewanie, nawet jeśli termostat zwykle wykrywałby Twoją nieobecność i przełączałby się w tryb ekonomiczny.

Ta sama metoda sterowania pomieszczeniem dotyczy urządzeń podłączonych do inteligentnych wtyczek, takich jak przenośne grzejniki lub osuszacze.

Twój asystent Wi-Fi i głosowy też może być mądrzejszy

Amazon Echo i Google Home obok siebie

Sieci kratowe stają się coraz bardziej powszechne, szczególnie w większych domach. Rozpracowują pomysł łączenia ze sobą kilku przedłużaczy Wi-Fi i inteligentnego przekazywania jednego urządzenia drugiemu bez konieczności stosowania dodatkowych haseł. Jednak dzięki wykrywaniu obecności Twoja sieć kratowa może nadać priorytet najbliższemu routerowi. Dając wyższy priorytet, powinieneś cieszyć się lepszą prędkością i bardziej niezawodnym połączeniem na wszystkich urządzeniach.

Asystenci głosowi również skorzystaliby na lepszym zrozumieniu tego, kim jesteś. Obecnie zarówno Alexa, jak i Google Home obsługują wiele profili użytkowników i próbują rozróżniać na podstawie Twojego głosu, ale nie zawsze jest to niezawodne. A to pozostawia irytację związaną z koniecznością jawnego przełączania profili, zanim uzyskasz dostęp do muzyki i procedur.

Ale dzięki połączeniu Bluetooth 5.1 Twój asystent głosowy miałby dodatkowy punkt danych, aby fizycznie się z Tobą dopasować; może porównać posiadane dane dotyczące kierunku Twojego głosu z informacjami, które posiada na temat kierunku połączenia Bluetooth. Informacje te zapewniłyby bardziej wiarygodne doświadczenie w odróżnianiu Cię od innych użytkowników w Twoim domu.

Dzisiejsze wykrywanie obecności nie jest tak dobre

Artysta renderujący system sterowania automatyką smarthome

Możesz to zrobić teraz, ale rozwiązania często pozostawiają wiele do życzenia. Czujniki ruchu nie potrafią odróżnić człowieka od zwierzęcia, ani też nie potrafią zrozumieć różnicy między Tobą a innymi osobami w Twoim domu. Kamery potrafią odróżnić, ale wiąże się to z rozpoznawaniem twarzy, co może budzić pewne obawy dotyczące prywatności. Geofencing ogranicza się do przyjazdu i wyjazdu i może być zawodny.

A co z gośćmi i prywatnością?

Jedyną wadą tej sugestii jest to, że musisz coś nosić, aby to wszystko działało. Może to być Twój telefon obsługujący Bluetooth 5.1 (i być może aplikacja) lub może to być tag podobny do tego, co oferują Tile lub Trackr. Jeśli zapomnisz urządzenia w pracy lub zostawisz je w innym pokoju, smarthome nie będzie wiedział, gdzie jesteś. Jedynym sposobem, aby zaoferować to gościom w Twoim domu, byłoby przekazanie im tagu Bluetooth lub skonfigurowanie telefonu do łączenia się z systemem inteligentnego domu.

Nie każdy będzie chciał nosić jeden z tych tagów lub zainstalować aplikację, co może dotyczyć nawet osób mieszkających w Twoim domu. Należy również przemyśleć pewne konsekwencje dla prywatności. Chociaż możesz mniej rozmawiać ze swoim smarthome, nie zastąpi to całkowicie zawsze słuchających urządzeń, takich jak Alexa i Google Home. Potencjalnie pozwolisz Amazon, Google i innym producentom urządzeń smarthome dowiedzieć się więcej o tym, gdzie jesteś w domu i jakie pokoje najczęściej odwiedzasz.

Podobnie jak w przypadku większości technologii smarthome, wygoda i prywatność to działanie równoważące, więc nie będzie to dla wszystkich. Ale lepsze wykrywanie obecności jest obecnie kluczowym brakującym elementem smarthomów, a Bluetooth 5.1 może być sposobem na odblokowanie inteligentniejszego domu.

x