Zwiększ prywatność online dzięki tym 5 przeglądarkom z wbudowaną siecią VPN

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że korzystanie z VPN to jedno z najskuteczniejszych działań, które możesz podjąć, by zwiększyć swoją prywatność i poziom bezpieczeństwa w sieci. Kluczem jest jednak staranny wybór odpowiedniej usługi VPN, dostosowanej do Twoich indywidualnych wymagań.

Na przykład, osoby często podróżujące potrzebują VPN, aby uzyskać dostęp do treści, które są blokowane w niektórych regionach geograficznych. Osoby pracujące zdalnie powinny zabezpieczyć swoje połączenie internetowe, szczególnie gdy korzystają z publicznych sieci Wi-Fi. Z kolei entuzjaści gier online cenią sobie VPN za redukcję opóźnień i zapewnienie stabilnego połączenia.

Dla większości użytkowników dedykowane sieci VPN, takie jak ExpressVPN czy NordVPN, doskonale spełniają swoje zadanie. Jednak dla tych, którzy poszukują lżejszego i bardziej ekonomicznego rozwiązania, przeglądarka z wbudowanym VPN może być bardziej odpowiednia. Jest to szczególnie trafny wybór, jeśli większość Twojej aktywności online ogranicza się do przeglądania stron internetowych.

W takim przypadku nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania ani zarządzania oddzielną aplikacją. Bezpieczne surfowanie po internecie jest dostępne od razu. Jeśli temat Cię zainteresował, zachęcam do lektury. Przedstawię kilka z najlepszych przeglądarek, które oferują wbudowaną, niezawodną sieć VPN.

Zalety i wady przeglądarkowego VPN

Zanim przejdziemy do analizy poszczególnych przeglądarek, warto rozważyć, czy tego typu rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie. Podobnie jak inne konfiguracje VPN, te zintegrowane z przeglądarkami posiadają zarówno mocne, jak i słabe strony. Poniżej przedstawiam ich listę, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji:

Zalety

  • Łatwość konfiguracji – zwykle wystarczy włączyć opcję VPN w ustawieniach przeglądarki.
  • Brak konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania do uruchomienia i zarządzania VPN.
  • Mniejsze zużycie zasobów, ponieważ VPN jest integralną częścią przeglądarki i oferuje tylko podstawowe funkcje.
  • Dostępność niezawodnych bezpłatnych wersji, ponieważ nie są głównym produktem sprzedaży, a subskrypcje płatne są zazwyczaj tańsze.
  • Możliwość korzystania z zabezpieczonej przeglądarki bez wpływu na inne aktywności na urządzeniu, co jest szczególnie przydatne podczas grania w gry – można to osiągnąć również w dedykowanych VPN, ale wymaga to konfiguracji tunelowania dzielonego.

Wady

  • Zazwyczaj brak zaawansowanych funkcji, takich jak tunelowanie dzielone, multi-hop, kill switch, stały adres IP, tryb stealth, czy dodatkowej ochrony np. zapory ogniowej lub ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.
  • Ograniczona liczba serwerów w porównaniu z dedykowanymi sieciami VPN.
  • Zwykle to producent przeglądarki decyduje o typie szyfrowania, w przeciwieństwie do dedykowanych VPN, gdzie użytkownik ma większy wybór.
  • Potencjalnie większe problemy z prywatnością, ponieważ firmy stojące za przeglądarkami często zbierają dane o użytkownikach i tworzą ich profile.
  • Wyższe prawdopodobieństwo rozłączeń i niestabilności połączenia, gdyż VPN działa jako część przeglądarki, a brak wyłącznika awaryjnego dodatkowo pogarsza sytuację.
  • Konieczność zmiany przeglądarki, przynajmniej w momencie, gdy chcesz korzystać z VPN.

Jeśli zalety przeważają nad wadami w Twoim przypadku, zapoznaj się z listą najlepszych przeglądarek z wbudowaną siecią VPN:

Opera

Opera była pionierem w implementacji wbudowanego VPN i z biegiem czasu stale go udoskonalała. Rozpoczęła od bezpłatnego VPN, a obecnie oferuje również wersję Pro, która działa jak dedykowany VPN i szyfruje całe urządzenie bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Opera, oparta na silniku Chromium, jest bardzo zbliżona do Chrome, ale oferuje kilka dodatkowych funkcji, takich jak blokowanie reklam, oszczędzanie transferu danych, tryb oszczędzania baterii, podpowiedzi AI i portfel kryptowalut.

Darmowy VPN Opery

Bezpłatna wersja VPN w Operze pozwala na wybór serwera z trzech lokalizacji: Ameryka, Azja i Europa. Jeśli lokalizacja nie ma dla Ciebie znaczenia, możesz wybrać opcję „Optymalna lokalizacja”, która wybierze najlepsze połączenie spośród dostępnych. Nie ma także ograniczeń danych, więc można z niej korzystać za darmo i bez ograniczeń.

Opera zapewnia, że dla bezpłatnej wersji VPN obowiązuje ścisła polityka braku logów. Ponad 100 serwerów gwarantuje szybkie połączenie. Usługa wykorzystuje szyfrowanie AES-256 i chroni przed wyciekami DNS, nawet w wersji darmowej.

Opera Pro VPN

Wersja Pro również działa z poziomu przeglądarki bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, ale zapewnia ochronę całego urządzenia poprzez szyfrowanie całego połączenia internetowego. Możesz zaszyfrować do 6 urządzeń stacjonarnych i mobilnych. Oferuje wszystkie funkcje wersji bezpłatnej, ale dodatkowo umożliwia połączenie z ponad 30 lokalizacjami i korzystanie z ponad 3000 serwerów. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe i czat na żywo to dodatkowe atuty wersji Pro.

Podobnie jak w przypadku większości innych VPN, aby skorzystać z 7-dniowego bezpłatnego okresu próbnego, wymagane jest podanie danych karty kredytowej. Subskrypcja jest jednak bardzo korzystna cenowo i kosztuje tylko 3,99 USD miesięcznie przy rocznej subskrypcji.

Zarówno darmowy, jak i płatny VPN są również dostępne w Opera GX, alternatywnej przeglądarce przeznaczonej dla graczy.

  • Działa na:

  • Windows

  • Linux

  • iOS

  • Android

  • macOS

2. Brave

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, Brave może znacznie poprawić Twoje doświadczenia związane z korzystaniem z internetu. Jest to przeglądarka stawiająca na prywatność i bezpieczeństwo, wyposażona w liczne funkcje chroniące użytkownika online, w tym VPN.

Brave posiada szereg zabezpieczeń chroniących przed reklamami, skryptami śledzącymi, pobieraniem odcisków palców, plikami cookie między witrynami, phishingiem i złośliwymi skryptami. Dodatkowo, oferuje ciekawy system nagród, który umożliwia zarabianie tokenów za oglądanie reklam wyświetlanych w przeglądarce. Można je wymienić na karty podarunkowe, kryptowaluty lub wesprzeć twórców treści.

Brave VPN

Brave VPN nie posiada darmowej wersji, ale możesz skorzystać z 7-dniowego okresu próbnego (wymagane jest podanie danych karty kredytowej). Subskrypcja obejmuje zaporę ogniową, która chroni przed atakami sieciowymi, oraz VPN szyfrujący połączenie.

VPN w pełni szyfruje połączenie, zapewniając ochronę całego urządzenia. Można z niego korzystać na maksymalnie 5 urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Usługę VPN dostarcza firma Guardian VPN, co oznacza, że jej jakość jest taka sama jak w przypadku ich oferty. Użytkownik ma do dyspozycji serwery w 13 lokalizacjach, a połączenie jest zabezpieczone protokołem tunelowania IKEv2 i szyfrowaniem AES-256.

Cena tego VPN, jak na przeglądarkowe rozwiązanie, jest stosunkowo wysoka – 9,99 USD miesięcznie.

  • Działa na:

  • Windows

  • Linux

  • iOS

  • Android

  • macOS

Bezpieczna przeglądarka Avast

Kolejna przeglądarka stawiająca na bezpieczeństwo pochodzi od znanego producenta oprogramowania antywirusowego – Avast. Poza VPN, Bezpieczna przeglądarka Avast oferuje wiele funkcji bezpieczeństwa, takich jak blokowanie reklam, blokowanie skryptów śledzących, rozszerzona ochrona, ochrona przed phishingiem oraz specjalny tryb bankowy, który zapewnia bezpieczeństwo podczas korzystania ze stron finansowych i handlowych.

Wygląd przeglądarki jest bardzo podobny do Chrome, więc użytkownicy Chrome nie powinni mieć problemów z jej obsługą. Dostęp do VPN można uzyskać z paska adresu, a jego ustawienia można dostosować w sekcji prywatności i bezpieczeństwa.

Avast Secure Browser VPN

Avast VPN nie jest darmowy, ale można go przetestować w ramach 30-dniowego okresu próbnego (wymagane jest podanie danych karty kredytowej). Podobnie jak inne tego typu usługi, Avast zapewnia, że nie gromadzi logów i szyfruje połączenie za pomocą szyfrowania AES-256. Umożliwia podłączenie do 5 urządzeń i dostęp do serwerów w ponad 30 lokalizacjach na całym świecie.

Avast chwali się również autorskim protokołem, który przyspiesza ładowanie stron internetowych nawet 4-krotnie. Ponadto ustawienia usługi są znacznie bardziej elastyczne niż w przypadku innych przeglądarek z tej listy. Można na przykład ustawić automatyczne włączanie VPN w różnych sytuacjach, na przykład podczas łączenia się z publiczną siecią Wi-Fi lub w trybie prywatnym.

Przeglądarka posiada nawet wyłącznik awaryjny, który chroni użytkownika w przypadku rozłączenia z VPN. Roczna subskrypcja kosztuje 4,17 USD/miesiąc, a dwuletnia – 2,92 USD/miesiąc.

  • Działa na:

  • Windows

  • iOS

  • Android

  • macOS

Epicka przeglądarka

Również Epicka przeglądarka koncentruje się na prywatności, co zresztą jest oczywiste, gdy mowa o przeglądarce z VPN. Ta przeglądarka idzie jednak o krok (a nawet kilka kroków) dalej, domyślnie wymuszając tryb prywatny i blokując wszystkie skrypty śledzące.

Osobiście nie poleciłbym jej jako przeglądarki do codziennego użytku, ponieważ blokuje zbyt wiele elementów, co negatywnie wpływa na komfort przeglądania. Jednak jest idealna, jeśli priorytetem jest dla Ciebie prywatność i chcesz wyeliminować wszelkie ryzyko związane z bezpieczeństwem.

Epicka przeglądarka blokuje potencjalne śledzenie w pasku adresu/adresie URL, instalatorach i aktualizacjach, stronach z błędami, plikach cookie, rozszerzeniach, skryptach stron, reklamach, danych nagłówka strony odsyłającej i wielu innych obszarach. Dodatkowo, na stałe włączona jest opcja „Nie śledź”, a także ochrona przed pobieraniem odcisków palców i wydobywaniem kryptowalut.

Epicka przeglądarka VPN

VPN w Epickiej przeglądarce różni się od innych VPN tym, że jest hybrydą proxy i VPN. Wykorzystuje serwer proxy do zmiany adresu IP i szyfruje cały ruch w przeglądarce, podobnie jak VPN.

Nie szyfruje jednak całego połączenia, przez co jego działanie ogranicza się jedynie do przeglądarki. Wszelkie żądania sieci spoza przeglądarki nadal są narażone.

Oferuje połączenie z maksymalnie 8 lokalizacjami z wieloma serwerami w każdej z nich. Co ważne, jest to całkowicie darmowe i bez żadnych ograniczeń. Jeśli obawiasz się o swoją prywatność, Epicka przeglądarka jest pewnym sposobem na jej zapewnienie bez potrzeby korzystania z dodatkowych narzędzi czy dostosowywania ustawień.

  • Działa na:

  • Windows

  • Android

  • macOS

Przeglądarka Aloha

Jeśli szukasz przeglądarki z VPN na swój telefon, to Przeglądarka Aloha może być zdecydowanie lepszym wyborem niż inne przeglądarki z tej listy z mobilnymi aplikacjami. Posiada wszystkie ważne funkcje, których poszukują użytkownicy mobilni, w tym blokowanie reklam, odtwarzacz multimedialny z obsługą VR, narzędzie do pobierania multimediów, przyspieszanie pobierania (wielowątkowe), menedżer plików, udostępnianie plików przez Wi-Fi i wiele innych.

Bardzo spodobała mi się również funkcja prywatnego przeglądania, w której można zabezpieczyć prywatne okna hasłem.

Bezpłatny VPN z przeglądarką Aloha

Darmowy VPN w przeglądarce Aloha można włączyć klikając ikonę tarczy w lewym górnym rogu. Po włączeniu automatycznie połączy Cię z najszybszym serwerem i nie ma żadnych limitów w korzystaniu z VPN.

Nie można jednak samodzielnie wybrać lokalizacji VPN, a jego działanie ogranicza się tylko do przeglądarki Aloha. Pozostałe aplikacje w telefonie nadal będą narażone.

Darmowa wersja doskonale nadaje się do uzyskiwania dostępu do treści z ograniczeniami regionalnymi na telefonie, bez obaw o limity danych i wolne serwery.

Płatny VPN z przeglądarką Aloha

Aby ręcznie wybrać lokalizację z ponad 30 dostępnych, należy przejść na wersję Pro. Wersja Pro umożliwia również korzystanie z VPN na całym urządzeniu i automatyczne włączanie go po uruchomieniu przeglądarki Aloha. Podobnie jak w innych przypadkach, usługa wykorzystuje szyfrowanie AES-256, ochronę DNS oraz politykę braku logów.

Koszt subskrypcji, wynoszący jedynie 29,99 USD rocznie, czyni tę usługę bardzo atrakcyjną cenowo.

Podsumowanie 💭

Jako wieloletni użytkownik Opery, osobiście nigdy nie miałem problemu z ich VPN. Jest zawsze stabilny, a prędkość internetu spada tylko o 2-3 Mb/s podczas połączenia.

Jednak w przypadku lepszych funkcji związanych z prywatnością, Avast i Brave są zdecydowanie lepszym wyborem. Ponownie podkreślę, że nie polecam Epickiej przeglądarki do codziennego użytku, ale jest to najlepsza opcja, gdy priorytetem jest paranoiczny poziom ochrony prywatności.

Możesz również zapoznać się z najlepszymi przeglądarkami proxy, które zapewniają prywatność podczas korzystania z internetu.