13 dobrych zasobów do nauki SQL i NoSQL

SQL i NoSQL są poszukiwane, a poznanie tych umiejętności technicznych może pomóc poprawić perspektywy zawodowe.

Te umiejętności są niezbędne dla programistów, analityków danych, analityków biznesowych lub każdego, kto pracuje w powiązanych dziedzinach z danymi.

I jak być może wiesz, podążanie za trendem i podnoszenie umiejętności pomaga na dłuższą metę, a także dodaje więcej umiejętności do swojego CV.

Według SkalaSiatka raport, SQL jest nadal bardzo poszukiwany, a 60% wszystkich baz danych jest używanych pomimo popularnych ofert innych baz danych. A MySQL jest najpopularniejszym ze wszystkich, z 39,52% popytem.

Ale czy wiesz, czym są SQL i NoSQL?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „nie”, przyjrzyjmy się szybko tym umiejętnościom technicznym, zanim odkryjemy przydatne zasoby edukacyjne.

Co to jest SQL?

Zanim przejdziemy do SQL, ważne jest, aby wiedzieć trochę o bazach danych.

Największym atutem firmy są dane. A żeby je skutecznie przechowywać i organizować, potrzebna jest wydajna baza danych. Baza danych, która może przechowywać dane, manipulować nimi, analizować i nie tylko.

Structured Query Language (SQL) to język używany do interakcji z relacyjną bazą danych opartą na tabeli. Mówiąc najprościej, ten typ bazy danych jest znany jako baza danych SQL. Korzystanie z programowania SQL ułatwia wyszukiwanie, wstawianie, usuwanie lub aktualizowanie danych w bazie danych.

SQL to wszechstronny i potężny język, który wymaga zdefiniowania schematów strukturalnych, aby można było odpowiednio zorganizować nasze dane.

Przykłady niektórych baz danych SQL: MySQL, Microsoft SQL Server, PostgreSQL, Oracle, itp. Wspomniano tutaj więcej baz danych typu open source.

Najważniejsze cechy bazy danych SQL:

  • Wysoce wszechstronny, który można zastosować do dużej liczby modeli danych, dzięki czemu nadaje się do zastosowań wszelkiego rodzaju
  • Baza danych SQL jest skalowalna w pionie dzięki zwiększeniu pamięci RAM, SSD lub procesora i jest wystarczająco wytrzymała, aby wytrzymać większe obciążenie
  • Ogromny zbiór funkcji i narzędzi zwiększających jego moc i użyteczność
  • Ogromna społeczność z doskonałym wsparciem i dokumentacją

Co to jest NoSQL?

Baza danych NoSQL nie jest relacyjna, a jej dane są zorganizowane w nietabelaryczną strukturę. Przeważnie dane tutaj nie składają się ze schematu. Zamiast tego ma parę klucz-wartość i jest oparty na dokumencie.

Kilka przykładów baz danych NoSQL: MongoDB, Redis, DynamoDB, RavenDB itp.

Najważniejsze cechy baz danych NoSQL:

  • Ponieważ nie ma wstępnie zdefiniowanego schematu, dane można organizować i przechowywać z większą elastycznością. Przydatne jest dostosowanie struktury danych w zależności od typu aplikacji, którą chcesz opracować.
  • NoSQL jest również skalowalny, ale w poziomie. Oznacza to, że do bazy danych można dodać większą liczbę serwerów. Jest to korzystne dla mocniejszych i bardziej rozbudowanych aplikacji.

Sprawdź różnicę między SQL a NoSQL.

Po co uczyć się SQL i NoSQL?

Ponieważ dane napędzają współczesny świat, ludzie wyszukują i wykorzystują dane, aby uzyskać wgląd i opracować świadomą strategię biznesową, operacje, marketing i nie tylko.

Wiele firm korzysta z ogromnych relacyjnych baz danych, które wymagają od pracowników podstawowej znajomości baz danych i SQL jako jednej z umiejętności technicznych.

Średnio, programiści SQL otrzymują pensję w wysokości około 70-90 tysięcy dolarów rocznie w USA.

Patrząc na wysokie wymagania, warto uczyć się SQL i NoSQL, aby uzyskać lepsze perspektywy kariery. Aby zdobyć umiejętności, spójrzmy na niektóre zasoby, które możesz wykorzystać i uzyskać certyfikat.

Bootcamp SQL

Udemy pomaga w nauce języka SQL, oferując ten program – “Kompletny Bootcamp SQL”. Kurs nauczy Cię, jak używać SQL do tworzenia zapytań do bazy danych i przeprowadzania analizy danych.

Dowiesz się, jak wykonać GRUPOWANIE za pomocą instrukcji i replikować raporty zapytań oraz sytuacje ze świata rzeczywistego. Za pomocą PostgreSQL możesz pisać i odczytywać złożone zapytania do bazy danych. Umiejętności nabyte podczas tego kursu dotyczą innych baz danych SQL, w tym MySQL, Amazon Redshift, Microsoft SQL Server, Oracle itp.

Ten kurs obejmuje testy i wyzwania przez cały czas trwania, które pomogą Ci poprawić naukę. Syllabus obejmuje podstawy składni SQL, uruchamianie zaawansowanych zapytań przy użyciu operatorów ciągów i porównania. Dzięki nim zrozumiesz, jak korzystać z Pythona i rozwiniesz swoje umiejętności w zakresie SQL.

Nauczysz się również typowych poleceń, takich jak SQL JOIN, twórz bazy danych i tabele przy użyciu ograniczeń dotyczących wpisów danych. Nauczysz się konfigurować bazy danych i przywracać je, odkąd rozpoczniesz kurs bez oglądania, jak ktoś inny koduje dla ciebie.

Pod koniec tego kursu będziesz czuć się komfortowo, umieszczając SQL i PostgreSQL w swoim CV, aby uzyskać lepsze możliwości. Do nauki tego kursu nie są potrzebne żadne wcześniejsze umiejętności techniczne ani doświadczenie. Obsługuje 8 języków, w tym angielski i ma 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

Jest więcej Kursy SQL możesz odkrywać na Udemy.

Datacamp

Poznaj podstawy tabel zapytań przy użyciu relacyjnych baz danych, takich jak SQL Server, MySQL i PostgreSQL, biorąc udział w kursie Datacamp. Jest to 4-godzinny kurs i zawiera 1 wideo i 41 ćwiczeń.

Aby pomóc Ci zostać wydajnym analitykiem danych, analitykiem lub powiązanym profesjonalistą, Datacamp uczy, jak wyodrębniać i organizować dane za pomocą SQL. Kurs zapozna Cię ze składnią SQL, którą współużytkuje wiele baz danych, takich jak Oracle, MySQL i inne.

Znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć, aby efektywnie pracować z współczesnymi bazami danych. Program kursu obejmuje krótkie wprowadzenie do relacyjnych baz danych, ich struktury oraz sposobu komunikowania się z nimi za pomocą żargonu bazodanowego.

Nauczysz się analizować dane za pomocą typowych poleceń SQL, a następnie wybierać kolumny i podsumowywać je z tabel. Następnie nauczysz się filtrować wiersze w tabeli, która spełnia określone kryteria. Zrozumiesz, jak używać wspólnych operatorów porównania, wzorców dopasowania tekstu, łączenia różnych kryteriów i wielu innych.

Dowiedz się, jak wykorzystać funkcje agregujące do podsumowania danych i uzyskać szczegółowe informacje. Nauczą Cię arytmetyki SQL, aliasów i tego, jak z nich korzystać, aby uzyskać bardziej czytelne wyniki. Zrozumiesz grupowanie i sortowanie wyników według praktyki, pojedynczych i wielu kolumn.

CodeAcademy

Opanuj SQL z CodeAcademy dołączając do 1M+ studentów, którzy już podjęli ten kurs. Pomogą Ci nauczyć się interakcji z relacyjnymi bazami danych za pomocą SQL. Dowiesz się, jak manipulować danymi za pomocą SQL, tworząc, uzyskując dostęp i aktualizując wszystkie dane w bazie danych.

Potem przychodzi część, w której uczą cię, jak stworzyć tabelę, SQLite, i dołączają quiz, aby ocenić twoją wiedzę. W dalszej części kursu nauczysz się wykonywać złożone zapytania za pomocą podstawowych funkcjonalności zapytań i słów kluczowych.

Zawiera również quiz na temat zapytań, a następnie projekt dotyczący restauracji w Nowym Jorku. Naucz się zaawansowanych funkcji agregujących, aby łatwo wykonywać złożone operacje i rozwiąż quiz. Obejmuje 2 projekty dotyczące „Trendów w Startupach” i „Jak włamać się do hakerów”.

Poszerz swoją wiedzę i twórz zapytania, które współdziałają z wieloma tabelami. Ta część zawiera również quiz i projekt „Lyft Trip Data”. Nie ma żadnych wymagań wstępnych do nauki kursu, który trwa około 8 godzin i zawiera certyfikat po ukończeniu.

SQLBolt

SQLBolt oferuje serię lekcji wraz z ćwiczeniami, które pomogą Ci z łatwością nauczyć się języka SQL. Lekcje rozpoczynają się wprowadzeniem do zapytania SQL i jego różnych części. Następnie nauczą Cię, jak zmienić schemat lub tabelę.

Będziesz mógł stworzyć nowy stół od podstaw z interaktywnymi lekcjami wyjaśnionymi w najprostszym języku. Z każdą postępującą lekcją zapoznasz się z różnymi koncepcjami, po których następują interaktywne ćwiczenia na końcu każdego rozdziału.

Możesz kontynuować naukę we własnym tempie i bez obaw eksperymentować z pomysłami i ćwiczeniami. Jeśli masz już pewną wiedzę na temat SQL, możesz ją pominąć i przejść dalej za pomocą linków, które możesz znaleźć na pulpicie nawigacyjnym, ale radzą one przejrzeć je od razu. Pod koniec tego kursu zdobędziesz mocne podstawy SQL i wykorzystasz je w swoich projektach.

Certyfikacja Oracle

„Kompletny kurs certyfikacyjny Oracle SQL” to kolejne wspaniałe źródło nauki języka SQL na Udemy. Pomoże Ci przygotować się do pracy i zostać certyfikowanym programistą Oracle SQL.

Dowiesz się, jak programować w SQL i rozwiązywać wiele problemów z bazami danych. Będziesz kodować z instruktorem, aby wdrożyć i przećwiczyć swoje nauki. Dzięki nim zrozumiesz działanie bazy danych Oracle, aby uzyskać podstawowe pojęcie na jej temat.

Ogólna treść kursu została zaprojektowana w taki sposób, aby pomóc Ci zdać egzamin Oracle 1Z0-071 Database SQL.

Możesz zatrzymać wideo i ukończyć podane ćwiczenia przed wznowieniem. Tematy poruszane w tym kursie to podstawy tabel, różne klauzule i operatory, takie jak „gdzie”, „wybierz”, „ORAZ”, „LUB”, „NULL” itp.

Zawiera również zapytania tabelowe, funkcje, sprzężenia, tworzenie tabel, polecenia, obiekty, widoki i wiele innych. Każdy może wziąć udział w tym kursie, który zostanie programistą, mistrzem SQL i zostanie programistą Oracle SQL.

Niezbędny SQL

Szkolenie i certyfikacja SQL Essentials” to doskonała opcja, którą oferuje Edureka. Jest to kurs online we własnym tempie stworzony do samodzielnego szkolenia, w którym każdy uczestnik może rozpocząć kurs w dogodnym dla siebie czasie.

Szkolenie zorganizowane obejmuje również ćwiczenia przeglądowe, które wzmacniają uczenie się. Uczą cię poprzez filmy, zadania, PPT, projekty i dodatkowe działania, aby zwiększyć potencjał uczenia się. Będziesz współpracować z ekspertem na żywo i rozwiejesz swoje wątpliwości w czasie rzeczywistym, do którego masz dostęp z dowolnego miejsca.

Naucz się pisać kody SQL, korzystaj z SQL Server Management Studio; dowiedzieć się, jak sortować, pobierać, grupować, filtrować i obliczać; agregować dane z bazy danych. Dodatkowo ucz się przeszukiwać dane z relacyjnej bazy danych i manipulować nimi.

Po ukończeniu kursu możesz zdefiniować RDBMS, jego 3 formularze normalizacyjne, używać instrukcji DDL oraz tworzyć/zarządzać tabelami. Wykonuj manipulacje danymi za pomocą DML, pobieraj dane za pomocą instrukcji SQL Select, sortuj i ograniczaj dane, wyświetlaj dane z różnych tabel i korzystaj z wbudowanych funkcji.

Ten kurs jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych osób w bazach danych. Kurs nie wymaga wcześniejszych umiejętności ani znajomości baz danych, ale jest to dodatkowa korzyść, jeśli masz trochę wiedzy na temat DBMS. Obejmuje dwa projekty – budowanie relacyjnej bazy danych z wieloma tabelami, ćwiczeniami i problemami na podstawie schematu.

Edureka zapewnia dożywotni dostęp do tego kursu, gdy za niego zapłacisz, w tym filmy, treści edukacyjne w LMS i forum dyskusyjne. Po pomyślnym ukończeniu kursu i projektu Edureka oferuje certyfikację.

Certyfikacja MongoDB

Edureka oferuje jeszcze jeden kurs – Szkolenie certyfikacyjne MongoDB. Pomoże Ci nauczyć się umiejętności bazy danych NoSQL, CRUD, architektury MongoDB, projektowania schematów, modelowania danych, dzielenia na fragmenty i zapytania, pozyskiwania i indeksowania z rzeczywistymi studiami przypadków.

Kurs ma na celu zapoznanie Cię z rolami ekspertów MongoDB w organizacji, projektowanie schematów z zaawansowanymi zapytaniami i rozwiązywanie problemów z wydajnością.

Poznasz strukturę agregacji w MongoDB, strategie odzyskiwania i tworzenia kopii zapasowych oraz ich dostępność i skalowalność za pomocą shardingu. Dowiedz się, jak skonfigurować zreplikowany klaster, zarządzać zestawami replik, fragmentami, serwerem konfiguracji routera zapytań, kluczami i różnymi narzędziami MongoDB przydatnymi do tworzenia aplikacji i ich wdrażania.

Poza tym uczy, jak zintegrować MongoDB z Hadoop, przeprowadzić migrację danych, zintegrować z Pentaho, Jaspersoft, Robomongo i zarządzać wdrożeniami za pośrednictwem usług chmurowych MongoDB. Kurs nie ma żadnych wymagań wstępnych.

Ale jeśli znasz języki programowania, takie jak Java, podstawową wiedzę o bazach danych i umiejętności edytora tekstu, takie jak edytor VI, jest to korzystne. Ten kurs jest świetny dla administratorów baz danych, inżynierów serwerów, inżynierów ds. wizualizacji i analityki danych, inżynierów aplikacji i programistów technologii internetowych, mobilnych, chmurowych i społecznościowych.

Inne funkcje zawarte w tym kursie to studia przypadków z życia wzięte, zadania praktyczne dla każdej klasy, dożywotni dostęp do treści z prezentacjami, przewodniki instalacji, nagrania zajęć, quizy i certyfikat „MongoDB Expert”.

Podstawy SQL

„Podstawy SQL” oferowane przez Whizlaby jest świetny dla początkujących, którzy chcą zrozumieć zarówno podstawowe, jak i zaawansowane koncepcje SQL. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć karierę w nauce o danych, architekturze rozwiązań, tworzeniu aplikacji i zarządzaniu bazami danych.

Ten kurs pomaga zdobyć rozległą wiedzę na temat SQL oraz różnych podejść i metod komunikowania się z bazami danych. Możesz pisać i czytać polecenia SQL, rozwijać umiejętności rozpoznawania SQL, różnej użyteczności i funkcjonalności do manipulacji danymi.

Ten kurs obejmuje ponad 3 godziny filmów i 7 wykładów, które obejmują ważne tematy dotyczące SQL. Ten kurs wymaga wcześniejszego praktycznego doświadczenia w językach programowania, podstawowej wiedzy o bazach danych i umiejętności instalowania bazy danych MySQL.

Po ukończeniu kursu zdobądź certyfikat, który jest ważny przez całe życie. Opłata za kurs wynosi 6,86 USD, w tym 100% bezwarunkowej gwarancji zwrotu pieniędzy. Możesz także wybrać roczny plan subskrypcji ze wszystkimi kursami Whizlabs o wartości około 2500 USD za jedyne 99 USD, w tym wsparcie premium i praktyczne laboratoria przez 1 rok.

MongoDB Wprowadzenie

Coursera oferuje kurs „Wprowadzenie do MongoDB”, że możesz zapisać się za darmo i dołączyć do ponad 40 000 studentów.

Pomaga wykorzystać moc MongoDB w analizie danych i opanować jej podstawy, model danych, pracę z ich interfejsem API CRUD, platformą agregacji i importem danych do klastrów. Nauczą Cię tych tematów za pomocą aplikacji demonstracyjnej, aby poznać prostotę i praktyczność MongoDB.

Dodatkowo będziesz pracować z podstawowymi seriami i narzędziami, takimi jak Atlas, kompas MongoDB, jego baza danych jako usługa, wizualizacja schematów i inne narzędzia wiersza poleceń. Kurs zawiera filmy, odczyty i quizy na każdy tydzień, aby zapewnić kompleksowy wgląd w różne aspekty MongoDB.

Kurs na poziomie średniozaawansowanym jest w 100% online i ma elastyczny termin, który może być dostosowany do Twojego harmonogramu. Ukończenie kursu zajmuje około 17 godzin i zawiera napisy w 12 językach, w tym w języku angielskim oraz w głównych językach europejskich i azjatyckich. Po ukończeniu kursu zdobądź certyfikat i udostępnij go gdziekolwiek chcesz.

edX

Przyspiesz swoją karierę dzięki programowi MicroBachelors przez edX – „Wprowadzenie do baz danych”. Tutaj dowiesz się, jak stosować zapytania SQL do czytania, tworzenia, usuwania i aktualizowania baz danych.

Będziesz mógł zaimplementować koncepcje ograniczenia integralności referencyjnej i ograniczenia integralności jednostki, które obejmuje definicję klucza obcego. Naucz się szkicować modele danych, takie jak ER, w celu definiowania struktur baz danych, używać języka SQL do tworzenia schematów baz danych dla relacyjnych i koncepcyjnych modeli danych.

Możesz stosować przechowywane funkcje, wyzwalacze i procedury za pośrednictwem komercyjnych RDBMS i definiować kontrolę współbieżności z jej wpływem na poziomy izolacji. Program kursu zawiera wprowadzenie do zapytań do bazy danych (zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych) oraz obejmuje zaawansowaną administrację bazami danych.

Aby zdobyć certyfikat i zaliczenie, musisz ukończyć kurs i zaliczyć co najmniej 70% oceny. Program obejmuje 3 wysokiej jakości kursy z fachowym instruktażem, szkoleniem we własnym tempie i trwa około 4 miesięcy.

Amazon DynamoDB

Oferowany przez AWS, Coursera oferuje dla Ciebie kolejny kurs – Amazon DynamoDB który pomaga budować aplikacje oparte na bazach danych NoSQL.

Ten kurs jest całkowicie darmowy, a już do niego dołączyło ponad 6 000 osób. Zawiera wprowadzenie do bazy danych NoSQL wraz z wyzwaniami, jakie może rozwiązać. Ich doświadczeni instruktorzy zabiorą Cię w głąb tematów Amazon DynamoDB.

Tematy te obejmują odzyskiwanie, klucze partycji, tabele globalne, zestawy SDK, szyfrowanie i zabezpieczenia, aplikacje bezstanowe oraz najlepsze praktyki branżowe. Kurs obejmuje szkolenie oparte na wideo, które prowadzą trenerzy-eksperci AWS i demonstranci.

Zawiera również praktyczne ćwiczenia praktyczne, które możesz uruchomić samodzielnie na swoim koncie AWS. W ten sposób możesz budować, zarządzać i wdrażać swoje aplikacje oparte na DynamoDB. Ten kurs na poziomie średniozaawansowanym jest w 100% online z elastycznymi terminami, dostępnych jest 12 języków napisów, a jego ukończenie zajmuje około 9 godzin.

W3resource

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bazach danych, SQL i NoSQL, zobacz W3resource. Jest to doskonały przewodnik obejmujący kompleksowy przegląd powiązanych terminologii, takich jak RDBMS, systemy rozproszone i inne.

Ten odpowiednio skonstruowany przewodnik został stworzony tak, aby początkujący mogli łatwo zrozumieć, podczas gdy doświadczeni mogą odświeżyć swoją wiedzę i nauczyć się kilku rzeczy. Zaczyna się od historii relacyjnych baz danych, reguł ACID oraz zalet i wad systemów rozproszonych.

Następnie obejmuje historię NoSQL, jego znaczenie, przykłady, zalety i wady, różnicę między RDBMS i NoSQL, twierdzenie CAP, kategorie NoSQL, typy baz danych i wiele innych.

Wniosek

SQL i NoSQL to niezbędne umiejętności dla naukowców zajmujących się danymi, analityków, programistów itp. Tak więc, jeśli chcesz rozpocząć karierę w tych dziedzinach, nauka SQL i NoSQL byłaby pomocna, zarówno pod względem wiedzy, jak i wynagrodzenia.