4 najlepsze nowe funkcje programu Microsoft Paint

Wraz z premierą systemu Windows 11 firma Microsoft w końcu zdecydowała się na bardzo potrzebne zmiany w wyglądzie swojej popularnej, klasycznej aplikacji Paint. Od tego czasu firma dodała do aplikacji więcej funkcji, z których najważniejszą jest tryb ciemny, w którym aplikacja dostosowuje motyw w oparciu o ustawienia systemu.

Nowa aplikacja Paint zapewnia także ulepszenia interfejsu użytkownika i ulepszony zestaw narzędzi, nie rezygnując przy tym z prostoty i dostępności edytora graficznego. Jeśli przeprowadzasz aktualizację do systemu Windows 11, oto nowości w nowej aplikacji Microsoft Paint.

1. Microsoft Paint przechodzi gruntowną modyfikację projektu

Nowa aktualizacja wprowadza subtelne, ale ważne zmiany w aplikacji związanej ze starzeniem się grafiki. Osoby zaznajomione z aplikacją MS Paint zauważą, że interfejs wyskakujących okienek Edytuj kolor, Zmień rozmiar i Pochyl jest teraz zgodny ze stylem systemu Windows 11.

Ponadto nowa aktualizacja zapewnia ulepszoną obsługę czytników ekranu, aby poprawić dostępność. Rozwiązuje także problem nieoczekiwanego przenoszenia pól tekstowych, jeśli używasz edytora IME, a także poprawia niepoprawnie zlokalizowane okna dialogowe w językach hebrajskim, holenderskim, norweskim i innych. Na koniec, kliknięcie próbki koloru z wciśniętym klawiszem Shift spowoduje wybranie jej jako koloru dodatkowego.

2. Ciemny tryb Painta jest dostępny dla każdego

Po pierwszym ogłoszeniu w styczniu tego roku, obsługa trybu ciemnego dla aplikacji Paint jest obecnie udostępniana w stabilnej wersji. Aplikacja działa niezależnie od aktualizacji systemu Windows, dlatego należy odwiedzić sklep Microsoft Store, aby zainstalować najnowsze aktualizacje dostępne dla aplikacji Paint.

Aby włączyć tryb ciemny, kliknij nowy przycisk Ustawienia (ikona koła zębatego) w prawym górnym rogu aplikacji Paint. Kliknij Motyw aplikacji, aby rozwinąć sekcję motywów. Wybierz opcję Ciemny, aby włączyć tryb ciemny w obszarze Wygląd. Możesz też ustawić opcję „Ustawienia systemowe”, aby aplikacja dostosowała się do preferencji trybu ciemnego systemu Windows 11.

Tryb ciemny jest dostępny w programie Paint w wersji 11.2304.17.0 i nowszych.

3. Wyśrodkowane płótno do malowania

Płótno Microsoft Paint tradycyjnie znajdowało się w lewym górnym rogu aplikacji, co ulegnie zmianie wraz z nową aktualizacją. Wersja 11.2306.23.0, dostępna tylko w kompilacjach Canary i Developers w momencie pisania tego tekstu, dodała obsługę wyśrodkowanego obszaru roboczego.

Wyśrodkowane płótno zapewnia równowagę wizualną i pomaga skupić uwagę na treści. Podobnie jak w przypadku trybu ciemnego, ta funkcja prawdopodobnie ostatecznie trafi do stabilnej wersji.

4. Ulepszone sterowanie powiększeniem i dostępność

Nowa aplikacja Paint oferuje także ulepszone sterowanie zoomem, dzięki czemu powiększanie i pomniejszanie jest płynniejsze i zapewnia większą precyzję. Ponadto nowa opcja „Dopasuj do okna” pozwala szybko dostosować się do rozmiaru okna, uzupełniając nową, wyśrodkowaną kompozycję płótna.

Firma Microsoft zaktualizowała także okno dialogowe Właściwości obrazu, aby dopasować je do stylu systemu Windows 11. Co więcej, aplikacja oferuje teraz ulepszone klawisze dostępu i obsługę skrótów w celu zwiększenia dostępności za pomocą klawiatury. Ponieważ większość skrótów klawiaturowych w programie Paint jest dziedziczona z poprzedniej wersji, przyzwyczajenie się do skrótów klawiaturowych nie powinno stanowić problemu.

Chociaż firma stopniowo dodaje ulepszenia ogłoszone na początku tego roku, w tym tryb ciemny i wyśrodkowane płótno, zintegrowanie funkcji zakładek poprawi wielozadaniowość aplikacji Paint.

Klasyczna aplikacja Paint już tu pozostanie

Ciągłe wsparcie firmy Microsoft w dostosowaniu klasycznej aplikacji Paint do języka projektowania systemu Windows 11 oznacza, że ​​aplikacja nadal będzie częścią systemu operacyjnego Windows. Dzięki nowym ulepszeniom program MS Paint pozostanie dobrą opcją do podstawowej edycji, w tym szybkiego tworzenia podręczników użytkownika, dodawania komentarzy do zrzutów ekranu, a nawet konwertowania obrazów do różnych formatów.