6 wskazówek dotyczących organizowania aplikacji na iPhone’a

Porządkowanie ekranu głównego iPhone’a lub iPada może być nieprzyjemnym doświadczeniem. Nawet jeśli masz na myśli układ, sztywne podejście Apple do umieszczania ikon może być nieprecyzyjne i frustrujące.

Na szczęście aktualizacja Apple iOS 14 sprawi, że ekran główny będzie znacznie lepszy jeszcze w tym roku. W międzyczasie jednak oto kilka wskazówek, jak organizować aplikacje i sprawić, by ekran główny był bardziej funkcjonalną przestrzenią.

Jak zorganizować ekran główny

Aby zmienić kolejność ikon aplikacji na ekranie głównym, stuknij i przytrzymaj jedną, aż wszystkie ikony zaczną drżeć. Możesz także dotknąć i przytrzymać jeden z nich, a następnie w wyświetlonym menu stuknąć „Edytuj ekran główny”.

Następnie zacznij przeciągać ikony w dowolne miejsce na ekranie głównym.

Przeciągnięcie aplikacji do lewej lub prawej krawędzi przeniesie ją na poprzedni lub następny ekran. Czasami jednak dzieje się tak, gdy tego nie chcesz. Innym razem musisz na chwilę najechać kursorem, zanim iPhone przełączy ekrany główne.

Możesz tworzyć foldery, przeciągając jedną aplikację i przytrzymując ją na drugiej przez sekundę. Gdy aplikacje drżą, możesz zmieniać nazwy folderów, dotykając ich, a następnie dotykając tekstu. Jeśli chcesz, możesz także używać emotikonów w etykietach folderów.

Przeciąganie ikon po ekranie pojedynczo może być czasochłonne i frustrujące. Na szczęście możesz wybrać wiele ikon jednocześnie i umieścić je wszystkie na ekranie lub w folderze. Podczas gdy ikony drgają, chwyć aplikację jednym palcem. Następnie (wciąż trzymając aplikację), stuknij inny palec innym palcem. W ten sposób możesz układać wiele aplikacji, aby naprawdę przyspieszyć proces organizacji.

Animowany plik GIF pokazujący, jak wybierać i przenosić wiele ikon aplikacji na ekranie głównym.

Po zakończeniu porządkowania przesuń palcem w górę od dołu (iPhone X lub nowszy) lub naciśnij przycisk Początek (iPhone 8 lub SE2), aby aplikacje przestały drżeć. Jeśli na jakimkolwiek etapie chcesz wrócić do organizacji Apple iOS, po prostu przejdź do Ustawienia> Ogólne> Resetuj> Resetuj układ ekranu głównego.

Umieść ważne aplikacje na pierwszym ekranie głównym

Nie musisz wypełniać całego ekranu głównego przed przejściem do następnego. To kolejny przydatny sposób tworzenia podziałów między określonymi typami aplikacji. Na przykład aplikacje, których używasz najczęściej, możesz umieścić w Docku, a wszystkie pozostałe na ekranie głównym.

Ikony aplikacji na ekranie głównym iOS.

Za każdym razem, gdy odblokujesz urządzenie, jako pierwszą zobaczysz ekran główny. Możesz w pełni wykorzystać tę przestrzeń, umieszczając aplikacje, do których chcesz mieć szybki dostęp, na pierwszym ekranie.

Jeśli wolisz bardziej przejrzysty wygląd, rozważ niewypełnianie całego ekranu. Otwieranie i przewijanie folderów zajmuje trochę czasu, dlatego lepiej umieścić je na drugim ekranie głównym.

Możesz umieścić foldery w Docku

Jednym ze sposobów, aby uczynić Dock bardziej użytecznym, jest umieszczenie w nim folderu. Jeśli chcesz, możesz nawet wypełnić Dock folderami, ale prawdopodobnie nie jest to najmądrzejsze wykorzystanie miejsca. Większość ludzi nieświadomie korzysta z Docka, aby uzyskać dostęp do aplikacji, takich jak Wiadomości, Safari czy Mail. Jeśli jednak uznasz to za ograniczenie, utwórz tam folder.

Folder w Docku iOS.

Będziesz mieć teraz dostęp do tych aplikacji, niezależnie od tego, który ekran główny przeglądasz. Foldery wyświetlają dziewięć aplikacji naraz, więc dodanie jednej może zwiększyć pojemność Docka z czterech do 12, a jedyną karą jest dodatkowe dotknięcie.

Organizuj foldery według typu aplikacji

Najbardziej oczywistym sposobem organizowania aplikacji jest podzielenie ich według celu na foldery. Liczba potrzebnych folderów zależy od liczby posiadanych aplikacji, tego, co robią i jak często uzyskujesz do nich dostęp.

Najlepiej będzie stworzyć własny system organizacji dostosowany do Twojego przepływu pracy. Przyjrzyj się swoim aplikacjom i dowiedz się, jak możesz je pogrupować w znaczący, praktyczny sposób.

Foldery aplikacji na ekranie głównym iOS uporządkowane według typu.

Na przykład możesz mieć zdrowy nawyk kolorowania i kilka aplikacji uważności. Możesz je wszystkie zgrupować w folderze o nazwie „Zdrowie”. Jednak prawdopodobnie bardziej sensowne byłoby utworzenie osobnego folderu „Książki do kolorowania”, aby nie trzeba było przewijać niepowiązanych aplikacji, gdy chcesz kolorować.

Podobnie, jeśli tworzysz muzykę na swoim iPhonie, możesz chcieć oddzielić syntezatory od automatów perkusyjnych. Jeśli Twoje etykiety są zbyt szerokie, trudno jest znaleźć rzeczy, gdy ich potrzebujesz.

Aktualizacja iOS 14, która ma zostać wydana jesienią tego roku, będzie zawierała „Bibliotekę aplikacji”, która automatycznie porządkuje aplikacje w ten sposób. Do tego czasu ich uporządkowanie zależy od Ciebie.

Organizuj foldery na podstawie działań

Możesz dalej kategoryzować aplikacje na podstawie czynności, które pomagają w wykonywaniu. Niektóre typowe etykiety folderów w tym systemie organizacji mogą obejmować „Czat”, „Szukaj” lub „Odtwórz”.

Jeśli nie uważasz, że ogólne etykiety, takie jak „Fotografia” lub „Praca”, są bardzo przydatne, spróbuj zamiast tego. Możesz także używać emotikonów do oznaczania działań, ponieważ teraz jest jeden do prawie wszystkiego.

Organizuj alfabetycznie

Kolejną opcją jest porządkowanie aplikacji w kolejności alfabetycznej. Możesz to zrobić bardzo łatwo, resetując ekran główny – po prostu wybierz Ustawienia> Ogólne> Resetuj> Resetuj układ ekranu głównego. Aplikacje Stock pojawią się na pierwszym ekranie głównym, ale wszystko inne będzie wymienione alfabetycznie. Możesz zresetować w dowolnym momencie, aby zreorganizować rzeczy.

Ponieważ foldery w systemie iOS nie mają sztywnego limitu aplikacji, możesz także porządkować je alfabetycznie w folderach. Podobnie jak w przypadku porządkowania aplikacji według typu, ważne jest, aby nie tworzyć bariery, umieszczając setki aplikacji w jednym folderze.

Cztery foldery na ekranie głównym iOS oznaczone alfabetycznie.

Najlepszą rzeczą w tej metodzie jest to, że nie musisz myśleć o tym, co robi aplikacja, aby ją znaleźć. Po prostu wiesz, że aplikacja Airbnb znajduje się w folderze „AC”, a Strava znajduje się w folderze „MS”.

Organizuj ikony aplikacji według koloru

Prawdopodobnie już skojarzyłeś swoje ulubione aplikacje z kolorem ich ikon. Kiedy szukasz Evernote, być może szukasz białego prostokąta i zielonej plamki. Aplikacje takie jak Strava i Twitter są łatwe do znalezienia, ponieważ ich silna, żywa marka wyróżnia się nawet na zagraconym ekranie głównym.

Grupowanie aplikacji według koloru nie jest dla wszystkich. Jest to głównie opcja dla aplikacji, których nie chcesz przechowywać w folderach. Ponadto będzie działać dobrze tylko w przypadku tych, których używasz najczęściej.

Cztery niebieskie ikony aplikacji iOS.

Jedną z odmian tego podejścia byłoby zrobienie tego według folderu, przy użyciu kolorowych emotikonów do oznaczenia, które aplikacje należą do tego folderu. W sekcji symboli w selektorze emotikonów znajdują się kółka, kwadraty i serca w różnych kolorach.

Użyj Spotlight zamiast ikon aplikacji

Najlepszym podejściem do organizacji aplikacji jest całkowite jej unikanie. Możesz szybko i efektywnie znaleźć dowolną aplikację, wpisując kilka pierwszych liter jej nazwy w wyszukiwarce Spotlight.

Aby to zrobić, rozwiń ekran główny, aby wyświetlić pasek wyszukiwania. Zacznij pisać, a następnie dotknij aplikacji, gdy pojawi się w poniższych wynikach. Możesz nawet pójść o krok dalej i wyszukiwać dane w aplikacjach, takich jak notatki Evernote lub dokumenty na Dysku Google.

Wyniki wyszukiwania Spotlight.

Jest to zdecydowanie najszybszy sposób interakcji z aplikacjami poza Dockiem lub głównym ekranem głównym. Możesz wyszukiwać kategorie aplikacji (np. „Gry”), panele ustawień, osoby, wiadomości, podcasty, muzykę, zakładki lub historię Safari i wiele więcej.

Możesz nawet przeszukiwać internet, App Store, Mapy lub Siri bezpośrednio, wpisując zapytanie, przewijając do dołu listy, a następnie wybierając jedną z dostępnych opcji. Aby uzyskać najlepsze wyniki, możesz także w pełni dostosować wyszukiwanie Spotlight, aby wyświetlało tylko to, co chcesz.

x