8 najlepszych narzędzi do monitorowania zmian w witrynie

Życie to niespodzianki. Ale w biznesie niespodzianki są niemile widziane, zwłaszcza gdy dotyczy to Twojej witryny.

Dla firm, które działają w Internecie, zapanowanie nad wszystkim wydaje się niemożliwe.

Nie możesz kontrolować, kto odwiedza Twoją witrynę, jakich sposobów ludzie używają do oszukania/złamania systemu i co mówią o tym klienci. To, co możesz kontrolować (monitorować), to treści zawarte na stronie, czy to same pliki kodu, strony i posty, obrazy i inne pliki przechowywane na serwerze i tak dalej. Nazwijmy je zbiorczo „zmianami w witrynie”.

Teraz pytanie brzmi, czy powinieneś się tym przejmować?

Dlaczego zmiany na stronie mają znaczenie

Zaskakujące jest to, że właściciele firm nie myślą o zmianach na stronach internetowych częściej, nawet w przypadku witryn opartych na treści, gdzie treść jest dla firmy „make or break”.

Czemu?

Być może zostali przyzwyczajeni do myślenia, że ​​jest to poza zasięgiem; że może nie jest to możliwe, a może jest to tak skomplikowane, że wydane środki nie są tego warte?

Chciałbym argumentować, że wszystkie te wnioski są błędne.

Zmiana strony internetowej może oznaczać wiele bardzo ważnych rzeczy.

Ataki bezpieczeństwa

Prawie wszystkie aplikacje internetowe przechowują niektóre dane konfiguracyjne w swoim środowisku lub plikach konfiguracyjnych (użytkownicy WordPressa rozpoznają plik wp-config.php). Zmiany w tych plikach, jeśli nie są zamierzone, mogą oznaczać naruszenie bezpieczeństwa, w wyniku kradzieży informacji lub, co gorsza, informacje są pobierane z uszkodzonego źródła.

Tak się dzieje w przypadku ataku zatruwającego DNS, z tą różnicą, że tym razem serwer zostanie skompromitowany, a atak prawdopodobnie pozostanie niezauważony.

Źródło: incapsula.com

Ma to kluczowe znaczenie w przypadku witryn WordPress, gdzie atakujący polega na zmianie niektórych ważnych plików, które są w jakiś sposób dostępne. Podsumowując, jeśli nie dokonałeś żadnych zmian w treści i plikach swojej witryny, a jednak coś się zmieniło, jest to dzwonek alarmowy.

Kontrowersyjna treść

W przypadku witryn, które zależą od treści generowanych przez użytkowników, ryzyko jest jeszcze większe. Możliwe, że jakiś przypadkowy użytkownik (lub nawet konkurencja!) umieścił w Twojej witrynie treści bluźniercze lub chronione prawem autorskim, co wpędza Cię w potencjalne kłopoty. Nawet jeśli Twoja witryna nie opiera się na treściach generowanych przez użytkowników, możliwe jest, że ktoś dokona zmiany i doda/usunie treść w sposób uciążliwy dla Twojej działalności.

Na przykład, jak możesz mieć pewność, że ktoś przypadkowo nie usunął Twojej strony z polityką prywatności, która jest tak ważna dla zgodności z RODO? A może nowy autor treści użył terminu, który jest politycznie niepoprawny i należy go unikać w Twojej branży. ?

Zastosowania monitorowania zmian są nieograniczone, w zależności od tego, jakie obszary Cię interesują. Na przykład możesz użyć monitorowania zmian treści w następujących sytuacjach:

 • Zniekształcenie strony internetowej
 • Brakujące lub uszkodzone elementy strony
 • Nieplanowane zmiany kodu (HTML lub inne)
 • Monitorowanie konkurencji
 • Monitoring aktualności (przydatny dla Twojego działu PR)

Gdy już wiesz, o co toczy się gra, nadszedł czas, aby podjąć działania — za pomocą jednego z narzędzi, które omówimy dalej.

Wersja

Wersja to „proste, potężne rozwiązanie SaaS” dla wszystkich Twoich potrzeb związanych z monitorowaniem zmian. Działa wyjątkowo dobrze dla tych, którzy chcą monitorować na dużą skalę.

Może być używany do indeksowania stron Twojej witryny lub po prostu jako narzędzie do odkrywania nowych treści. Największe wrażenie zrobiły na mnie ich szczegółowe raporty. Sprawdź kilka zrzutów ekranu:

A to tylko wierzchołek góry lodowej! Kasy Wersja Teraz.

Fluxguard

Monitorowanie publicznie widocznych treści i plików jest w porządku, ale co, jeśli Twoja treść jest zablokowana za formularzem logowania? Dobrze, Fluxguard rozwiązuje te obawy.

Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych narzędzi, takich jak Bezgłowy Chrome oraz Lalkarz, Fluxguard może wysyłać formularze logowania i łatwo wchodzić w interakcję z dowolną częścią strony. Możesz także przeprowadzaj audyty Google Lighthouse do całej witryny.

Niektóre niesamowite funkcje Fluxguarda to:

 • Śledzenie pełnej aktywności sieci
 • Śledzenie plików cookie pod kątem UX i zgodności
 • Archiwa do wykazania historycznej zgodności
 • Zaawansowane filtry i przekształcenia
 • Dopracowane, wizualne porównania na stronie

Wizualizacja

Jestem fanem prostoty i minimalizmu, więc nie mogę pominąć rozwiązania, które skupia się na laserze. To samo dotyczy Wizualizacja jeśli szukasz prostego monitorowania na poziomie strony i chcesz mieć prosty model cenowy.

Dlaczego miałbyś korzystać z usługi, która jest śmiesznie prosta? Cóż, rozejrzałem się po ich stronie i znalazłem kilka genialnych aplikacji:

 • Skanowanie witryn rządowych w poszukiwaniu wolnych miejsc pracy
 • Monitorowanie witryn uczelni pod kątem wyników egzaminów
 • Sprawdzanie nowych recenzji ulubionej restauracji na Yelp itp.
 • Kontrolowanie dostawców pod kątem podstępnych zmian cen?

Podsumowując, pokazuje to, że technologia jest ograniczona w swoich możliwościach, ale nieograniczona w swoich zastosowaniach.

ContentKing

Wysoko oceniane w witrynach takich jak Product Hunt, ContentKing zapewnia audyt SEO i śledzenie treści w czasie rzeczywistym bez obciążania ręki i nogi. Działa w chmurze i codziennie monitoruje Twoje właściwości internetowe.

Otrzymasz praktyczne zadania i informacje dotyczące najnowszych wydarzeń w Twojej witrynie, a wszystko to dzięki inteligentnemu algorytmowi. To rozwiązanie również natychmiast powiadamia Cię, gdy coś się zepsuje w Twojej witrynie. Zasadniczo pomaga ci to być na bieżąco z problemami i awariami.

Oprócz tego możesz śledzić wszystkie zmiany dokonywane w Twoich usługach internetowych. Niezależnie od tego, czy są one nowe, usunięte czy przekierowane, ContentKing przechwytuje wszystko i zgłasza je w płynny sposób. Możesz analizować, eksportować lub robić, co chcesz, z gromadzonymi danymi.

Plany cenowe tego rozwiązania zaczynają się od 39 USD miesięcznie, ale istnieje bezpłatny okres próbny, z którego można skorzystać przed jakimkolwiek zobowiązaniem.

Sken.io

Sken.io to kolejna fajna propozycja, jeśli chodzi o monitorowanie stron internetowych.

To, co różniło się od tej usługi, to to, że skupiają się na aplikacji mobilnej i rozszerzeniu Chrome dla alertów. Chodzi o to, że możemy nie zawsze monitorować naszą skrzynkę pocztową lub nie chcemy być spamowani!

Jego cechy to:

 • Monitoruj całą stronę lub tylko jej sekcję. Albo nawet element!
 • Zaawansowany harmonogram
 • Usuń irytujące elementy z monitorowania (wyskakujące okienka itp.)
 • Raportowanie w stylu wykresu do wizualnego sprawdzania zmian w liczbach (cena, liczba recenzji itp.)

Usługa twierdzi również, że jest to „najlepsze” renderowanie stron internetowych na świecie, ale nie jestem pewien, czy mogę to zrobić. Wszystko powiedziane i zrobione, jest to całkiem fajna usługa, którą warto sprawdzić.

Wachete

Monitoruj pojedyncze strony lub całe portale, to jest obietnica Wachete. Połącz to z historycznym archiwum z 6 miesięcy, a otrzymasz całkiem solidną ofertę dla przedsiębiorstw.

Wachete idzie również o krok dalej, jeśli chodzi o funkcje. Oprócz standardowych funkcji oferowanych przez inne narzędzia do monitorowania stron internetowych w tej kategorii, oferuje:

 • Interfejs API REST do programowego uzyskiwania dostępu do informacji.
 • Konwertuje monitorowane strony na kanał RSS, który możesz subskrybować!?
 • Integracja z popularnymi narzędziami innych firm, takimi jak Zapier

Och, i na wypadek, gdybyś się zastanawiał, Wachete może również indeksować strony za formularzem logowania.

ChangeTower

ChangeTower ma kilka funkcji, które pomagają nie tylko monitorować zmiany, ale także odkrywać niesamowite aplikacje w Twojej firmie.

Niektóre z funkcji oferowanych przez ChangeTower to:

 • Połącz warunki razem: Dodaj tyle warunków do reguły monitorowania, ile chcesz.
 • Ustawienia czułości: Ty decydujesz, jaki powinien być próg wyzwalania alertów.
 • Śledzenie zmian podobne do edytora tekstu: obszerne raporty o zmianach, które wyglądają jak dziennik zmian z potężnego edytora tekstu, takiego jak Dokumenty Google lub Word.
 • Migawki wizualne: Wizualnie zobacz, co dzieje się ze zmianami zawartości.
 • Alerty dla wielu użytkowników: Powiadom cały swój zespół lub tylko siebie, gdy gówno uderzy w wentylator.

ChangeTower to inteligentna, wydajna oferta, której zaufały takie marki jak IBM, Huawei, PWC, Salesforce i nie tylko, więc jesteś w dobrym towarzystwie!

Distill.io

Dla osób poszukujących kompleksowej i schludnie wyglądającej usługi, Distill.io to dobra opcja.

Po pierwsze, funkcje, które nie są tak powszechne wśród omówionych tutaj trackerów witryn: rozszerzenie do Chrome, aplikacja mobilna i monitorowanie stron prywatnych (w tym plików PDF). A teraz fajne rzeczy:

 • Integruje się ze Slackiem i Discord
 • Webhooki do niestandardowych integracji
 • Importuj/eksportuj dane w wielu formatach
 • Umożliwia korzystanie z niestandardowych serwerów proxy

Podsumowując, oferta pełna mocy!

Wniosek

Monitorowanie stron internetowych jest jak jedna z tych rzeczy, o których istnieniu nigdy nie wiedziałeś, ale teraz nie możesz bez nich żyć. Gdy dostrzeżesz potencjał tego prostego pomysłu, nie można nie wykorzystać go i ulepszyć swojego biznesu!