8 najlepszych projektów zabitych przez Google i dlaczego za nimi tęsknimy

  • Google ma na swoim koncie ogromne sukcesy, ale nie jest też pozbawione wielu nieudanych projektów.

  • Stadia, Google+ i Android Auto na telefony to trzy przykłady nieudanych projektów Google o ogromnym potencjale.

  • W przeszłości Google przerywał projekty z kilku powodów, takich jak brak popytu, chęć skupienia się na innych obszarach lub ewolucja projektów w większe, nowe projekty.

Wśród wszystkich sukcesów Google leży cmentarz nieudanych projektów. Od Podcastów Google po Android Things – oto najlepsze projekty, które Google usunął i dlaczego nie uważamy, że były to takie złe pomysły.

1 Podcasty Google

Podcasty rozwinęły się wykładniczo na przełomie 2010 i 2020 roku, a Google Podcasts było próbą firmy dorównania Spotify i Apple Music. Usługa Podcasty Google została pierwotnie uruchomiona w sierpniu 2018 r. i można było na niej znaleźć wiele interesujących programów. Przykładami są „Deep Dive With Ali Abdaal” i „Dziennik dyrektora generalnego” Stevena Bartletta.

Z Podcastów Google można było korzystać bezpłatnie na urządzeniach z systemem iOS i Android. Co więcej, możesz słuchać podcastów za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Pod koniec 2023 r. Google ogłosił, że zaprzestanie udostępniania aplikacji w kwietniu 2024 r., a zamiast tego podcasty będą pojawiać się w YouTube Music.

Dlaczego nam tego brakuje: Podcasty Google to przyjazny dla użytkownika sposób na oglądanie ulubionych programów bez konieczności zakupu subskrypcji usługi przesyłania strumieniowego. Użytkownicy Apple mogą zamiast tego korzystać z Apple Podcasts za darmo, ale znalezienie bezpłatnych alternatyw dla Podcastów Google jest trudniejsze dla właścicieli Androida.

Jeśli jesteś użytkownikiem Androida, rozważ sprawdzenie najlepszych aplikacji do podcastów na Androida.

2 stadiony

dronepicr/Wikimedia Commons

Uruchomiona w listopadzie 2019 r. Stadia była jedną z najbardziej głośnych porażek Google’a. Usługa gier w chmurze miała imponujące portfolio gier, w tym Assasin’s Creed, FIFA i Far Cry. W gry możesz grać na wiele sposobów, w tym na telewizorze i w aplikacjach.

Użytkownicy mogli kupować pakiety subskrypcji Stadia za 10 dolarów miesięcznie, które obejmowały strumieniowanie w rozdzielczości 4K. Jednak usługa miała również bezpłatny plan. Google ogłosił, że zaprzestanie świadczenia usługi we wrześniu 2022 r., a następnie zamknie Stadię w 2023 r.

Dlaczego tego przegapiliśmy: chociaż Stadia spotkała się z krytyką, która skłoniła niektórych użytkowników do wcześniejszej rezygnacji z subskrypcji, była to interesująca koncepcja. Ostatecznie projekt wymagał znacznie więcej wysiłku, ale mógł być znacznie większy, niż był.

3 Android Auto dla telefonów

Google/Wikimedia Commons

Android Auto dla telefonów to kolejny obiecujący, ale krótkotrwały projekt Google. Podczas gdy Android Auto zwykle wymaga skonfigurowania telefonu do tworzenia kopii lustrzanych, wyraźną wadą jest to, że Twój samochód potrzebuje ekranu. Ideą Android Auto było ułatwienie kierowcom dostępu do map i innych przydatnych informacji w samochodach, które ich nie posiadały.

Firma Google uruchomiła Android Auto dla telefonów w 2019 r., a następnie zaprzestała projektu w 2022 r. Jednak w 2021 r. zaczęła wycofywać Android Auto dla telefonów, a użytkownicy nie mogli zainstalować programu od wersji Androida 12.

Dlaczego tego brakuje: Chociaż większość nowoczesnych samochodów ma wbudowane ekrany, ta funkcja była przydatna dla osób posiadających samochody, które ich nie mają. Na szczęście Android Auto sam w sobie jest nadal dostępny.

4 Google+

Google/Wikimedia Commons

Jeśli byłeś online na początku 2010 roku, prawie na pewno słyszałeś o Google+. Jak podaje portal, po raz pierwszy wprowadzono go w 2011 r Wiadomości Yahoow grudniu 2012 r. Google+ miał 500 milionów użytkowników (choć aktywnych było tylko 100 milionów kont). Dzięki Google+ możesz udostępniać aktualizacje zdjęć i linki zewnętrzne innym użytkownikom. Możesz dać +1 ogłoszeniom, które Ci się podobają, co działa w taki sam sposób, jak przycisk „Lubię to” na Facebooku.

Google+ umożliwia także komentowanie i udostępnianie wpisów. Jednak w kwietniu 2019 r. platforma została zamknięta. Platforma jest obecnie usługą B2B znaną jako Google Currents.

Dlaczego tego nam brakuje: Google+ na początku był trudny w nauce, ale okazał się bardzo przydatny do odkrywania interesujących treści; Dzielenie się pomysłami było szczególnie pomocne dla przedsiębiorstw. Google+ był także fajną alternatywą dla Facebooka, jeśli chciałeś czegoś podobnego bez łączenia się konkretnie ze znajomymi.

5 iGoogle

Interfejs Google zmienia się w ciągu roku i zawiera różne motywy, ale czy fajnie byłoby w pełni dostosować swoją stronę główną? Cóż, właśnie to próbowało rozwiązać iGoogle. Uruchomiony w 2005 roku serwis iGoogle umożliwia wybór własnych motywów i dodawanie wszelkiego rodzaju widżetów. Na stronie głównej możesz zobaczyć pogodę, swój kalendarz i wiele więcej. Powyższy (starożytny!) przykład wideo doskonale ilustruje, o co chodziło iGoogle: dostosowywanie własnej strony internetowej.

Google wycofał iGoogle w 2013 roku. Firma poszła w tym kierunku już rok wcześniej, zapowiadając, że usunie widżety społecznościowe z iGoogle, aby więcej energii poświęcić…

… Google+.

Dlaczego nam tego brakuje: iGoogle wcześnie przyjrzało się niezliczonym możliwościom dostosowywania, jakie mamy obecnie na naszych urządzeniach. Ale nawet teraz chcielibyśmy, żeby to wróciło. Strona główna Google nadaje się do wyszukiwania w Internecie, ale miło byłoby również uzyskać przegląd pogody i nie tylko; nie wszyscy lubią zamiast tego korzystać ze swoich urządzeń.

6 Czytnik Google

Nadążanie za informacjami zawsze było wyzwaniem w Internecie, nawet w jego początkach. Czytnik Google chciał zapewnić użytkownikom łatwy sposób śledzenia najważniejszych historii i treści w oparciu o ich zainteresowania.

Po wydaniu w październiku 2005 r. Czytnik Google działał prawie osiem lat, zanim został zamknięty w lipcu 2013 r.

Dlaczego tego nam brakuje: Czytnik Google byłby szczególnie pomocny w dobie współczesnego Internetu, gdzie ilość dostępnych informacji jest nieograniczona. Było to przydatne narzędzie do agregowania wszystkiego, co lubisz konsumować, bez konieczności ręcznego wyszukiwania tych witryn. Dobra wiadomość jest jednak taka, że ​​kilka rozszerzeń do przeglądarki Chrome może pomóc w lepszym czytaniu artykułów online.

7 Picasa

Gavina Phillipsa/MakeUseOf

Picasa była jedną z wcześniejszych opcji porządkowania zdjęć online, uruchomioną w 2002 roku. Ale to było coś więcej niż tylko miejsce do przechowywania wszystkiego w plikach i folderach; możesz także edytować swoje zdjęcia. W programie Picasa możesz dostosować oświetlenie zdjęć, usunąć efekt czerwonych oczu i wprowadzić automatyczną korektę kontrastu i kolorów, a także wiele więcej.

Google zdecydował się zamknąć Picasę w 2016 roku i zintegrować swoje narzędzia do organizacji i edycji ze Zdjęciami Google. Jeśli więc chcesz uzyskać do nich dostęp już dziś, zamiast tego przejdź do Zdjęć Google. Alternatywnie wypróbuj te bezpłatne alternatywy dla Photoshopa.

Dlaczego tego nam brakuje: Program Picasa stanowi doskonałe wprowadzenie do edycji zdjęć i zawiera wiele takich samych narzędzi, jakie można znaleźć w płatnych programach, takich jak Adobe Lightroom. Aby uzyskać dostęp do wielu narzędzi do edycji Zdjęć Google, potrzebujesz także płatnej subskrypcji, podczas gdy w przypadku programu Picasa nie było to możliwe.

8 Karton Google

Maurizio Pesce/Wikimedia Commons

W dzisiejszych czasach nie trzeba daleko szukać, żeby porozmawiać o rzeczywistości wirtualnej (VR), ale czy wiesz, że Google przez prawie siedem lat prowadził własny projekt VR? Google Cardboard umożliwił umieszczenie smartfona w kartonowej przeglądarce i przeglądanie treści VR bez płacenia tysięcy dolarów za zestaw słuchawkowy. W rzeczywistości uczestnicy festiwalu Coachella 2016 otrzymali własne wersje.

Google wysłał dziesiątki milionów zestawów słuchawkowych, w tym do różnych instytucji edukacyjnych. Projekt zakończył się jednak w marcu 2021 r.

Dlaczego tego nam brakuje: Google Cardboard został zaprojektowany wyłącznie po to, aby zwiększyć zainteresowanie technologią VR, ale był to ciekawy sposób, aby zobaczyć, jak VR będzie wyglądać w praktyce. Był to także świetny sposób na zaangażowanie większej liczby młodych ludzi w procesy techniczne stojące za rzeczywistością wirtualną i potencjalnie wyhodowanie większej liczby innowatorów.

Choć Google poniósł porażkę w kilku projektach lub dobrowolnie je unicestwił, eksperymentalny charakter firmy jest również powodem jej sukcesu. Ponieważ Google nadal zajmuje czołową pozycję w przestrzeni technologicznej, spodziewamy się w przyszłości wielu ekscytujących innowacji — nawet jeśli nie każdemu się to opłaci.