Firma Microsoft wprowadziła zmiany w sposobie dostarczania aktualizacji po wydaniu systemu Windows 10. Wcześniej aktualizacje były wymuszane na użytkownikach, co skutkowało nieoczekiwanym ponownym uruchamianiem systemu. W odpowiedzi na liczne skargi, firma zrezygnowała z wymuszonego restartu. Obecnie Windows 10 instaluje aktualizacje w czasie, gdy system nie jest używany, a użytkownik może zamknąć system po zakończeniu instalacji aktualizacji.
W systemie Windows 7 użytkownicy mieli możliwość zamknięcia systemu bez instalowania aktualizacji, co dawało im kontrolę nad tym, kiedy aktualizacje były instalowane. W przypadku Windows 10, początkowo ta opcja została usunięta, ale została przywrócona w aktualizacji z maja 2020 roku. Użytkownicy systemu Windows 10 w wersji 2004 mają możliwość zamknięcia systemu bez instalowania aktualizacji.
Zamknij bez instalowania aktualizacji w systemie Windows 10
Sprawdzenie wersji systemu Windows
Aby sprawdzić wersję systemu Windows, wykonaj następujące kroki:
- Stuknij skróty klawiaturowe Win + R, aby otworzyć okno uruchamiania.
- W polu uruchamiania wpisz „winver”, a następnie naciśnij Enter.
- W oknie Informacje o systemie Windows sprawdź numer wersji.
1. Przycisk zasilania
Aby zamknąć system bez instalowania aktualizacji, możesz skorzystać z przycisku zasilania.
Otwórz menu Start, kliknij przycisk zasilania. Wybierz opcję „Zamknij”, która nie wspomina o aktualizacjach. System zostanie zamknięty bez instalacji aktualizacji.
2. Alt + F4
Możesz również zamknąć system bez instalowania aktualizacji za pomocą kombinacji klawiszy Alt + F4.
Przejdź do pulpitu i upewnij się, że wszystkie okna są zamknięte lub zminimalizowane. Stuknij skrót klawiaturowy Alt + F4, aby otworzyć menu zamykania systemu Windows. Wybierz opcję „Zamknij system”.
Odkładanie aktualizacji
W systemie Windows 10 istnieje możliwość odłożenia aktualizacji na dłuższy czas. Jednakże, aktualizacje, które zostały pobrane, zostaną zainstalowane przy następnym zamknięciu systemu przez użytkownika. Aby uniknąć instalacji aktualizacji, można pozostawić system w trybie uśpienia, co pozwoli użytkownikom na odłożenie zainstalowanych aktualizacji, które są zwykle pobierane w tle.
Wniosek
Instalacja aktualizacji nie zawsze kończy się po wyłączeniu systemu. Czasami wymaga ona zakończenia procesu przy następnym uruchomieniu komputera, co może wydłużyć czas oczekiwania na dostęp do pulpitu. Dlatego ważne jest, aby użytkownicy byli świadomi opcji zamknięcia systemu bez instalacji aktualizacji, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Źródło: newsblog.pl
BIULETYN
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.