Jak ustawić ostrość za pomocą obiektywów z szeroką przysłoną

Ostrość jest łatwa, gdy używasz przysłony f / 8 lub węższej: większość rzeczy w scenie będzie prawie ostra. Kiedy zaczniesz używać szerokich otworów przysłony, takich jak f / 2.8, f / 1.8, a nawet f / 1.2, zaczniesz tracić ostrość dużo bardziej. Oto jak uzyskać najlepsze wyniki podczas ustawiania ostrości obiektywami o szerokiej przysłonie.

Kiedy mówimy o skupieniu, mówimy o ostrości. Powiedz, że robisz portret. Niezależnie od tego, czy używasz f / 1.8, czy f / 16, obiektyw nadal będzie skupiony na tym samym punkcie: modelu. Różnica polega na tym, że głębia ostrości – lub pod względem ostrości, zakres akceptowalnej ostrości – jest znacznie większa dla f / 16. Spójrzmy na to w akcji.

Wyobraź sobie, że używasz obiektywu 85 mm w aparacie pełnoklatkowym, gdy obiekt jest oddalony o 2,5 metra. Przy f / 1.8 ostra głębia ostrości wynosi zaledwie dziewięć centymetrów, cztery centymetry przed ogniskiem i pięć za nim.

Oznacza to, że jeśli skupisz się na dłoni fotografowanej osoby znajdującej się na sześciu centymetrach od jej twarzy, jej twarz na ostatecznym zdjęciu będzie zamazana. Widać to na poniższym zdjęciu: ręce fotografowanego obiektu są ostre, ale znajdują się na tyle daleko przed jego twarzą, że nie ma ich oczu.

Wyobraź sobie, że przełączasz się na f / 16. Tym razem masz zakres akceptowalnej ostrości wynoszący 82 centymetry, 35 centymetrów przed ogniskiem i 48 centymetrów z tyłu. To znacznie łatwiejszy cel do trafienia. Możesz skupić się na ich wyciągniętym ramieniu i prawdopodobnie nadal uzyskasz dobre zdjęcie.

Przysłona to tylko jeden z czynników wpływających na głębię ostrości. Drugim ważnym jest ogniskowa. Gdybyś zmienił obiektyw na 35 mm i pozostał w tej samej odległości od obiektu, przy f / 1.8 miałbyś głębię ostrości 54 centymetry, a przy f / 16, miałbyś absurdalne 72 metry. Dlatego w przypadku teleobiektywów to, co liczy się jako szeroki otwór przysłony, jest węższe. Na obiektywie 200 mm f / 5,6 to z pewnością szeroka przysłona, ale na obiektywie 17 mm tak nie jest. Postępuj zgodnie z radami zawartymi w tym artykule, gdy uznasz, że to pomoże.

Zwróć uwagę, że do tych obliczeń używam Kalkulator online DOFMaster. To świetne narzędzie i proponuję poświęcić kilka minut na podłączenie sprzętu, którego zwykle używasz, aby sprawdzić, jaką uzyskasz głębię ostrości.

Dobrze, zakryjmy to, zajmijmy się tym. Przy szerokich przysłonach, chyba że używasz starego sprzętu przeznaczonego do ręcznego ustawiania ostrości lub blokowania aparatu na statywie, musisz użyć autofokusa. Nie będziesz w stanie ręcznie skupić się na locie. Oznacza to, że musisz sprawić, by autofokus działał dla Ciebie.

Użyj pojedynczego punktu autofokusa

Każdy aparat ma wiele punktów autofokusa. Możesz wybierać między wszystkimi różnymi punktami, ich podgrupami lub pojedynczym punktem autofokusa. Omówiłem to szczegółowo w artykule na temat maksymalnego wykorzystania autofokusa.

Ogólnie rzecz biorąc, grupa punktów autofokusa zapewnia najlepszą równowagę w większości sytuacji. Daje ci to pewną kontrolę nad tym, gdzie twój aparat będzie próbował ustawić ostrość, bez zbytniego ograniczania. Jednak podczas pracy z szeroką przysłoną chcesz być restrykcyjny. Przy dostatecznie małej głębi ostrości można wyostrzyć nos i brwi fotografowanej osoby, a jej oczy są rozmyte.

W tym celu najlepsze wyniki uzyskasz, używając pojedynczego punktu autofokusa – lub być może bardzo małej grupy punktów – umieszczonych bezpośrednio nad tym, gdzie chcesz ustawić ostrość aparatu. W przypadku dobrych portretów oznacza to umieszczenie aktywnego punktu autofokusa bezpośrednio na oku fotografowanej osoby.

Jedyną inną opcją autofokusa, której warto używać przy szerokich przysłonach, jest autofokus z wykrywaniem oka, jeśli twój aparat go obsługuje. Dzięki niemu Twój aparat radzi sobie z umieszczeniem pojedynczego punktu autofokusa.

Użyj ciągłego autofokusa

Podobnie, twój aparat będzie miał trzy różne tryby autofokusa: pojedynczy, hybrydowy i ciągły.

Pojedynczy autofokus działa na zasadzie wyszukiwania ostrości, a po jego znalezieniu pozostaje zablokowany; doskonale nadaje się do krajobrazów, ale jeśli masz niewielką głębię ostrości i poruszający się obiekt, bardzo przegapisz ostrość.

Z drugiej strony ciągły autofokus stale śledzi obiekt; możesz przegapić kilka ujęć, ponieważ aparat zdecyduje się na sekundę ustawić ostrość na tle, ale ogólnie będzie to bardziej niezawodne. To ten, którego powinieneś użyć.

Hybrydowy autofokus łączy pojedynczy i ciągły autofokus. Problem polega na tym, że gdy głębia ostrości jest naprawdę płytka, hybrydowy autofokus może nie dostosować się do niewielkich ruchów obiektu. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule na temat różnych trybów autofokusa.

Strzelaj seriami

Nawet jeśli używasz pojedynczego punktu autofokusa i trybu ciągłego, nadal przegapisz kilka ujęć. Taka jest rzeczywistość pracy z naprawdę małą głębią ostrości. Dobrą rzeczą jest to, że możesz pompować swoje liczby za pomocą trybu serii.

Teraz nie musisz trzymać spustu migawki tak, jakbyś grał w Call of Duty. Po prostu robiąc zdjęcie, zamiast zatrzymywać się po jednym, zrób trzy lub cztery zdjęcia. Nawet jeśli fotografowany obiekt się poruszy, autofokus zdąży nadrobić zaległości.

Inną rzeczą jest to, że kiedy robisz serie, nie musisz się martwić, że obiekt zostanie nieruchomy. Możesz zachęcić ich do ruchu, zmiany pozycji i ogólnie do aktywności. Uzyskasz lepsze wyniki i zrobisz bardziej naturalne zdjęcia, a także więcej ostrych zdjęć.

Nowoczesne aparaty bardzo dobrze radzą sobie z ogniskowaniem przy obiektywach o szerokiej aperturze. Wystarczy prawidłowo korzystać z autofokusa. Ostatnią wskazówką jest przeczytanie naszego artykułu o fokusie przycisków wstecz. Ta profesjonalna technika zapewnia jeszcze większą kontrolę.

Kredyty graficzne: Kanon