Od dłuższego czasu procesory są wytwarzane przez firmę Intel. Jeśli kilka lat temu planowałeś zakup laptopa lub komputera stacjonarnego, niezależnie od tego, czy był to Mac, czy urządzenie z systemem Windows, istnieje duże prawdopodobieństwo, że byłby on wyposażony w procesor Intela. Sytuacja ta jednak uległa zmianie. Apple zaczęło produkować własne procesory, a użytkownicy systemu Windows mają teraz więcej możliwości wyboru.
Procesory AMD w Windows 11
AMD jest znane przede wszystkim z produkcji kart graficznych, lecz również wytwarza procesory CPU. Współczesne modele laptopów i komputerów stacjonarnych, które mają zainstalowany system Windows 11, często są wyposażone w chipy AMD (modele z procesorami Intel nadal są dostępne w sprzedaży). Jeśli korzystasz z Windows 10 i posiadasz procesor AMD, istnieje duża szansa, że będziesz mógł zaktualizować swój system do Windows 11 bez żadnych problemów.
Kompatybilność procesorów AMD z Windows 11
Microsoft opublikował listę zgodnych procesorów AMD dla Windows 11. Jeśli Twój procesor jest na tej liście, będziesz mógł bez przeszkód zaktualizować swój system operacyjny. Warto jednak zauważyć, że lista ta nie jest wyczerpująca. Podobnie jak w przypadku procesorów Intela, mogą istnieć inne modele AMD, które spełniają minimalne wymagania dla Windows 11, które to brzmią: 1 GHz lub szybszy, z przynajmniej dwoma rdzeniami na zgodnym 64-bitowym procesorze lub systemie na chipie. Jeżeli Twój procesor AMD spełnia te kryteria, nawet jeśli nie znajduje się na liście zatwierdzonych modeli, możesz przeprowadzić aktualizację do Windows 11.
Jak znaleźć model i specyfikacje swojego procesora AMD
Możesz skorzystać z Menedżera zadań, aby sprawdzić, jaki procesor posiadasz, a także jego model, prędkość i liczbę rdzeni.
Aby to zrobić, otwórz Menedżera zadań.
Następnie przejdź do zakładki „Wydajność”.
Wybierz swój procesor z kolumny po lewej stronie.
W prawym górnym rogu okna znajdziesz nazwę i numer modelu swojego procesora.
Przewiń w dół, aby zobaczyć liczbę rdzeni oraz informację, czy jest to procesor 32-bitowy czy 64-bitowy.
Podsumowanie
Procesory AMD wciąż pozostają w cieniu, mając znacznie mniejszy udział w rynku, jednak ich seria Ryzen szybko zyskuje popularność wśród entuzjastów gier. Te chipy są w stanie konkurować z procesorami Intela na równych zasadach. Jeśli planujesz zbudować własny komputer, czyli kupujesz wszystkie komponenty samodzielnie, warto rozważyć dostępne opcje zarówno procesorów Intela, jak i AMD. Choć często są nieco droższe, ich wydajność może zrekompensować tę różnicę w cenie.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.