Zwiększ sprzedaż dzięki sprytnym strategiom marketingowym FOMO

Czy zdarzyło Ci się dokonać zakupu tuż przed zakończeniem promocji? Jeśli tak, to najprawdopodobniej zadziałał na Ciebie marketing oparty na FOMO – lęku przed przegapieniem okazji.

FOMO to technika marketingowa, która nakłania klientów do podjęcia konkretnych działań. Oddziałuje na psychikę, wzbudzając przekonanie, że zaniechanie zakupu poskutkuje utratą czegoś wyjątkowego. Strategia ta zwykle przyspiesza proces decyzyjny konsumentów.

Jednak, aby odnieść sukces, marketerzy muszą zachować balans między perswazją a nachalnością. Zrozumienie mechanizmów działania FOMO oraz zastosowanie skutecznych taktyk może znacząco zwiększyć sprzedaż.

Czym jest marketing FOMO?

To rodzaj marketingu, który bazuje na chęci kupującego do skorzystania z każdej nadarzającej się okazji. Firmy, wykorzystując tę strategię, prezentują swoje produkty w kontekście pilności i obawy przed żalem. W efekcie, konsumenci często dokonują zakupu pod wpływem impulsu.

Ludzie z natury unikają ryzyka, dlatego ten sposób oddziaływania na klientów jest niezwykle skuteczny. Nawet jeśli wiąże się to z zakupem rzeczy, której być może nie potrzebujemy od razu, lub której nie planowaliśmy kupować, to pod wpływem FOMO często decydujemy się na transakcję.

FOMO wykorzystuje też ludzki strach przed późniejszym żalem. Gdy produkty są oferowane w promocji przez ograniczony czas, kupujący często decydują się na zakup z obawy przed tym, że w przyszłości będą tego żałować. Marketingowcy dążą do wywołania tego rodzaju niepokoju u klientów, aby zwiększyć swoje obroty.

FOMO i mikroinfluencerzy

Przedsiębiorstwa chcące skutecznie wykorzystać FOMO, często angażują mikroinfluencerów. To osoby, które mają mniej niż 50 000 obserwujących.

Mimo mniejszej publiczności, cieszą się większym zaangażowaniem odbiorców. Są bardziej przystępni cenowo, dlatego wykorzystanie ich w strategii FOMO jest bardzo efektywne. Można też nawiązać współpracę z wieloma mikroinfluencerami jednocześnie, aby promować produkt.

Obecnie wiele marek współpracuje z setkami mikroinfluencerów, aby skłonić odbiorców do zakupu ich produktów. FOMO staje się odczuwalne, gdy klient widzi, że wielu znanych mu influencerów poleca dany produkt. Dodanie kodu promocyjnego dla osób, które trafiły na stronę z postu influencera, znacząco podnosi sprzedaż i generuje większe przychody.

FOMO – nowa norma w marketingu

Rynek jest bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek. Firmy często mają trudności ze sprzedażą produktów i usług z powodu ogromnej konkurencji. Wysoka skuteczność FOMO sprawiła, że stało się ono nieodłącznym elementem strategii marketingowej.

FOMO, jako strategia marketingowa zorientowana na klienta, odwołuje się do jego emocji, co może prowadzić do impulsywnego zakupu.

Przykładem może być sprzedaż na żywo na Facebooku. Gdy influencer prezentuje suknię ślubną od projektanta, z ograniczoną ilością dostępnych sztuk, widzowie odczuwają silną potrzebę zakupu, aby nie przegapić szansy posiadania czegoś ekskluzywnego. To znakomity przykład działania strategii FOMO.

Rodzaje marketingu FOMO

#1. Dowód społeczny FOMO w mediach społecznościowych

Dowód społeczny stał się popularną formą marketingu FOMO. Wykorzystanie mediów społecznościowych do prezentowania doświadczeń użytkowników z danym produktem lub usługą, jest bardzo skuteczne.

Gdy ludzie widzą, że inni kupują lub zapisują się na dany produkt czy usługę, traktują to jako potwierdzenie jego wartości i podejmują decyzje zakupowe na podstawie pozytywnych opinii. Dlatego tak często decydujemy się na zakup produktów z dobrymi recenzjami i referencjami wideo.

Ta odmiana FOMO wykorzystuje naturalną skłonność konsumentów do podążania za trendami. Jest to skuteczna metoda wpływania na decyzje zakupowe, zwłaszcza w przypadku droższych produktów.

#2. FOMO – Pilność

W tej strategii marketingowej, zadaniem marketerów jest wywołanie u kupujących poczucia pilności, aby szybko podjęli decyzję o zakupie. Chodzi o to, aby komunikaty marketingowe sprawiały wrażenie, że natychmiastowe działanie jest konieczne, jeśli nie chcemy przegapić atrakcyjnej oferty.

Aby wzbudzić w użytkownikach poczucie pilności, stosuje się w komunikatach marketingowych frazy zachęcające do natychmiastowego działania, na przykład:

  • Kup Teraz!
  • Ograniczona liczba sztuk!
  • Pozostało tylko (x sztuk)!
  • Pospiesz się, zanim będzie za późno!

#3. Limit czasowy FOMO

Nic nie działa lepiej, niż technika FOMO oparta na ograniczonym czasie. Stwarza sytuację, w której potencjalni klienci muszą podjąć decyzję w określonym terminie. W takich sytuacjach ludzie są bardziej skłonni do działania, aby skorzystać z danej oferty.

Taka taktyka FOMO jest często widoczna w sklepach internetowych, gdzie przy niektórych produktach umieszczany jest zegar odliczający. Sygnalizuje on, że musisz dokonać zakupu, zanim promocja wygaśnie. Jest to szczególnie korzystne w przypadku sprzedaży produktów cyfrowych.

#4. FOMO – Stracona szansa

Wykorzystanie strachu przed przegapieniem okazji to powszechna taktyka w marketingu FOMO. Umiejętnie gra na emocjach i uświadamia, jak byśmy się czuli, gdybyśmy z danej szansy nie skorzystali.

Ponieważ nikt nie lubi tracić, ludzie w takich sytuacjach podejmują działania.

Ta strategia marketingowa jest często wykorzystywana w okresie świątecznym, kiedy firmy oferują produkty po obniżonych cenach. Do tej odmiany FOMO należą frazy typu:

  • Przejdź dalej, jeśli nie chcesz skorzystać z okazji.
  • Nie przegap tej fantastycznej oferty.
  • Kliknij teraz, aby zagwarantować sobie tę cenę.
  • Wyróżnij się z tłumu.

Przykłady marketingu FOMO

  • Licznik odwiedzających na żywo
  • Recenzje i referencje klientów
  • Cytaty i rozmowy na żywo
  • Osoby oglądające ten produkt, kupiły także…
  • Pozostała liczba sztuk
  • Dowód społeczny
  • Wyprzedaż poranna
  • Dostęp do treści po zapisie
  • Produkt na zamówienie
  • Darmowa wysyłka przez ograniczony czas
  • Oferta na zakup zestawu
  • Niski stan magazynowy
  • Ostatni dzień specjalnej ceny

Strategie marketingowe FOMO

Aby wdrożyć strategie FOMO i zwiększyć sprzedaż, poprawić rozpoznawalność marki i rozwinąć firmę, można zastosować jedną lub więcej z następujących technik:

Cytat celebryty lub influencera

Jeżeli chcesz wypromować swoją markę lub produkt, nic nie sprawdzi się lepiej niż zaangażowanie influencerów lub celebrytów. Możesz wykorzystać ich wypowiedzi, chwalące Twój produkt, na stronie internetowej, aby wzmocnić przekaz reklamowy.

Wykorzystanie w marketingu FOMO opinii osób znanych i lubianych przyniesie korzyści Twojej firmie. Oprócz wzrostu sprzedaży, influencerzy zapewnią większy ruch na Twojej stronie i leady, a także zwiększą zaufanie do marki.

Pamiętaj jednak, aby umieścić cytat w widocznym miejscu na stronie. Warto dodać go również do strony docelowej i strony produktu.

Ustaw limity czasowe

Jeżeli wdrażasz marketing FOMO, ustalenie terminu jest niezbędne. Każdy termin, nawet w sklepie internetowym, zmusza użytkowników do natychmiastowego działania. Ludzie często decydują się na impulsywne zakupy, gdy widzą że czas na decyzję się kończy.

Możesz wykorzystać ten mechanizm także przy wyprzedażach. Pamiętaj, że termin musi być nieprzekraczalny. Jeśli klienci zauważą, że termin jest przesuwany, przyzwyczają się do tego i metoda przestanie działać.

Umiejętne komunikaty

W marketingu FOMO, bardzo ważne jest, w jaki sposób przekażesz wiadomość klientom. Musisz tak sformułować komunikat, aby wywołać poczucie pilności. Wiadomość powinna zachęcać do zakupu, ale nie może być nachalna.

Używanie asertywnego języka i mocnych czasowników jest często najlepszym sposobem na skuteczne FOMO. Poniższe zwroty są doskonałym przykładem, jak można nakłonić użytkowników do podjęcia natychmiastowego działania.

  • Nie przegap tej oferty!
  • Pozostało tylko X miejsc!
  • Ostatnia szansa na zakup!
  • Czas ucieka!

Wiele kanałów

Marka powinna stosować podejście omnichannel, aby dotrzeć do wszystkich potencjalnych klientów. W dzisiejszych czasach ludzie używają różnych platform społecznościowych do interakcji z markami, a nie wykorzystanie tego, byłoby błędem.

Czasami, dobrym rozwiązaniem jest wzbudzenie FOMO na jednym kanale, informując, że pewne treści lub oferty będą dostępne tylko na innych kanałach. To zachęci ich do obserwowania Twoich profili w innych mediach społecznościowych. W ten sposób możesz powiększyć grono swoich obserwujących w różnych mediach.

Dowód społeczny lub referencje

Dowód społeczny to kolejny sposób na wzbudzenie FOMO wśród użytkowników. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, trzeba wiedzieć, jak i kiedy z niego korzystać. W większości przypadków, najlepiej zastosować go na końcu procesu zakupowego, tuż przed podjęciem decyzji.

Publikowanie pozytywnych opinii od obecnych klientów w postach w mediach społecznościowych, ma ogromny wpływ na odbiorców. Użycie na stronie narzędzi do wyświetlania powiadomień o ostatnich działaniach użytkowników, również buduje efekt FOMO.

Pakiety produktów

Wiele branż wykorzystuje pakiety produktów do sprzedaży krzyżowej. Polega to na tym, że klient, który zdecyduje się na zakup kilku produktów, zamiast jednego, otrzymuje zniżkę na cały zestaw. Takie pakiety działają jako forma nagrody dla klientów, którzy kupują więcej produktów za jednym razem.

Możesz umieścić zegar odliczający przy ofercie pakietowej, aby wzmocnić efekt pilności. Firmy często stosują tę technikę FOMO w okresie świątecznym i w celu pozbycia się produktów o krótkim terminie przydatności.

Oferta specjalna na ograniczony czas

Ta ograniczona czasowo wyprzedaż, wykorzystuje motyw niedoboru, aby wywołać FOMO. Wiele firm oferuje wyprzedaże sezonowe, aby obniżyć koszty magazynowania, pozbyć się nadwyżek i szybko zwiększyć dochody.

Chociaż wyprzedaże sezonowe można organizować o każdej porze roku, trzeba umiejętnie zaprojektować taką ofertę. Firmy mogą obniżyć ceny lub utworzyć unikalne zestawy. Nawet zaoferowanie produktu za darmo, to dobry pomysł. Bez względu na to, co robisz, postaraj się zaprezentować coś, czego klienci nie będą chcieli przegapić.

Wyskakujące okienko z zamiarem wyjścia

Sklepy internetowe i detaliści często borykają się z problemem zwlekania użytkowników i ich krótką koncentracją. Czasami ludzie zamykają stronę bez dokonania zakupu lub pozostają na niej bez podjęcia żadnej akcji. Możesz rozwiązać oba problemy, wyświetlając wyskakujące okienko przy próbie zamknięcia strony.

Najlepsze miejsce do wyświetlenia takiego okienka, to strona z ceną lub kasa. Upewnij się, że wyskakujące okienko zawiera ofertę, dostępną tylko w tym czasie. Dodatkowym atutem będzie połączenie go z minutnikiem. Ponieważ przedstawia odbiorcom coś nieoczekiwanego, często kupują produkt pod wpływem impulsu.

Pokaż niedobór

Marketing FOMO często wykorzystuje podkreślenie ograniczonej podaży. Konsumenci często działają pod wpływem impulsu, gdy widzą, że tylko nieliczni mogą stać się posiadaczami danego produktu.

Wyeksponowanie popularności i wartości produktu, działa dwukierunkowo, skłaniając klientów do jego zakupu.

Nie zdziw się, jeśli powiem Ci, że to podejście działa nawet bez włączonego zegara odliczającego. Firmy turystyczne i rezerwacyjne, wykorzystują je, aby wzbudzić strach przed przegapieniem okazji, wśród podróżnych i turystów. Możesz również użyć tego powiadomienia o niskim stanie zapasów w swoim sklepie internetowym.

Ekskluzywność

Oferowanie ekskluzywności jest jednym ze sposobów wywołania FOMO wśród użytkowników. Firmy mogą go wykorzystać, aby pośrednio nakłonić ludzi do udostępnienia swoich adresów e-mail. Niezależnie od strategii marketingowej, niezbędne jest posiadanie bazy adresów e-mail zaangażowanych subskrybentów.

Wysoki zwrot z e-mail marketingu, to nie jedyna korzyść z posiadania listy mailowej. Pozwala też kategoryzować klientów i analizować ich.

Ponieważ surowe przepisy dotyczące spamu utrudniają zdobywanie nowych subskrybentów, możesz budować swoją listę, dostarczając im oryginalne oferty i unikalne treści. Oferując im wiadomości o najlepszych okazjach, możesz zachęcić więcej osób do rejestracji, przy użyciu swoich adresów e-mail.

Podsumowanie

Ideą marketingu FOMO jest wzbudzenie u kupującego poczucia pilności. Dlatego jest to strategia silniejsza od innych podejść marketingowych. Jednak nadużywanie FOMO spowoduje utratę jego skuteczności.

Ten artykuł pozwolił Ci poznać najlepsze strategie marketingowe FOMO i zachęcić większą liczbę klientów do zakupu Twoich produktów. Ponadto możesz skupić się na wideo marketingu jako strategii promocyjnej.