aptX kontra LDAC: jaka jest różnica?

  • Kodeki Bluetooth to programy umożliwiające transmisję dźwięku między urządzeniem a słuchawkami. Kompresują i kodują dane audio, dzięki czemu mogą być zrozumiane przez oba urządzenia, dzięki czemu możesz słuchać muzyki.
  • aptX, opracowany przez Qualcomm i LDAC, opracowany przez Sony, to dwa popularne kodeki Bluetooth. aptX jest szeroko stosowany w urządzeniach z Androidem, podczas gdy LDAC oferuje dźwięk o wysokiej rozdzielczości, ale ma ograniczoną kompatybilność.
  • Porównując aptX i LDAC, LDAC zapewnia najlepszą jakość dźwięku przy najwyższej przepływności, ale może być niestabilny w przypadku wahań sygnału. aptX Adaptive oferuje bardziej niezawodną jakość dźwięku i mniejsze opóźnienia, co czyni go lepszym wyborem dla większości użytkowników. Wybierając kodek Bluetooth, weź pod uwagę sposób użytkowania i kompatybilność urządzenia.

Słuchawki Bluetooth stały się dość popularne w ostatniej dekadzie, tym bardziej, że (niestety) pozbyliśmy się gniazda słuchawkowego. I chociaż nie musisz być maniakiem audio, aby używać słuchawek Bluetooth, bardzo przydatne jest poznanie technologii, która w nich zawarta, aby wiedzieć, które kupić.

Dowiedzmy się o dwóch najczęściej używanych kodekach Bluetooth — aptX i LDAC — używanych przez firmy do zapewnienia działania słuchawek Bluetooth. Porównamy również te dwa, aby zobaczyć, który jest lepszy: aptX lub LDAC.

Co to jest kodek Bluetooth?

Kodek Bluetooth to program przesyłający dźwięk ze źródła (telefonu lub laptopa) do słuchawek. Kompresuje te dane, aby zmniejszyć rozmiar pliku i koduje je w formacie zrozumiałym dla słuchawek. Używając tego samego kodeka, słuchawki dekodują zakodowane dane, dzięki czemu możesz słuchać muzyki.

Mówiąc najprościej, kodek to język zrozumiały zarówno dla telefonu, jak i słuchawek, i używany do wzajemnej komunikacji. Dlatego, aby móc słuchać muzyki, słuchawki (odbiornik Bluetooth) muszą obsługiwać ten sam kodek audio, co telefon (nadajnik Bluetooth).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz dokładniej sprawdzić działanie kodeków Bluetooth.

Dźwięk Bluetooth 101

Zanim porównamy aptX i LDAC, najpierw zrozumiemy kilka niezbędnych terminologii.

  • Częstotliwość próbkowania: liczba próbek (kawałków danych) pobranych z oryginalnego pliku audio w ciągu jednej sekundy. Jest reprezentowany w kHz lub Hz. Im wyższa częstotliwość próbkowania, tym dokładniejsza reprodukcja dźwięku. Wyższa częstotliwość próbkowania zazwyczaj oznacza lepszą jakość dźwięku.
  • Głębia bitowa: liczba bitów cyfrowych (1 i 0) reprezentujących pojedynczą próbkę. Głębia bitowa określa rozmiar pliku i jest oznaczona jako „bit”. Im większa głębia bitowa, tym większy rozmiar pliku.
  • Szybkość transmisji: liczba bitów przesłanych ze źródła do odbiornika w ciągu jednej sekundy. Jest to oznaczone jako Kbps lub Mbps. Wyższa szybkość transmisji oznacza lepszą jakość dźwięku, ale także większy rozmiar pliku.

Jeśli jesteś ciekawy, możesz dowiedzieć się więcej o głębi bitowej i częstotliwości próbkowania.

Co to jest kodek Bluetooth aptX?

Źródło obrazu: Rydo87/Wikimedia

aptX, skrót od Audio Processing Technology, to rodzina kodeków Bluetooth opracowanych przez firmę Qualcomm do bezprzewodowego przesyłania danych. Jego najstarsza wersja, aptX, została opracowana w 1980 roku i nadal jest używana na większości urządzeń z Androidem. Jednakże urządzenia z systemem iOS nie korzystają z kodeków aptX.

Przez długi czas bezprzewodowy dźwięk miał złą opinię w branży audio ze względu na słabą jakość w porównaniu z dźwiękiem przewodowym. Ale zaczęło się to zmieniać, gdy Qualcomm opracował aptX, aby zapewnić wysoką jakość dźwięku dla urządzeń bezprzewodowych. Wykorzystując to, Sennheiser wypuścił w 2009 roku pierwszy zestaw słuchawkowy Bluetooth z obsługą aptX, co oznaczało wejście aptX na rynek słuchawek konsumenckich.

Od tego czasu Qualcomm wypuścił więcej wersji aptX, aby rozwiązać różne problemy w branży audio. Od 2023 r. dostępnych będzie siedem kodeków aptX: aptX, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Low Latency, Enhanced aptX, aptX Lossless i aptX Live.

Co to jest kodek Bluetooth LDAC?

Źródło obrazu: Sony/Wikimedia

LDAC został opracowany przez firmę Sony i wydany w 2015 r. Firma Sony łączy w kodeku LDAC technologię zarówno stratną, jak i bezstratną. LDAC został opracowany, aby umożliwić przesyłanie dźwięku o wysokiej rozdzielczości przez Bluetooth w połączeniu z adaptacyjną szybkością transmisji. Z tego powodu LDAC nie ma kilku wariantów, takich jak aptX, co stanowi oczywistą różnicę między tymi dwoma kodekami.

W oparciu o siłę sygnału LDAC może przełączać pomiędzy trzema przepływnościami: 330 kb/s, 660 kb/s i 990 kb/s. Biorąc pod uwagę jego zdolność do oferowania dźwięku o wysokiej rozdzielczości, Japan Audio Society (JAS) przyznało mu certyfikat „Hi-Res Audio Wireless”. Podobnie jak aptX, LDAC nie jest dostępny dla urządzeń iOS i jest dostępny na urządzeniach z Androidem z systemem Oreo 8.0 lub nowszym.

aptX kontra LDAC: co jest lepsze?

W tej sekcji, dla lepszego zrozumienia, skupiamy się jedynie na wariantach aptX, które ściśle konkurują z LDAC.

Kodek

Szybkość transmisji

Maksymalna częstotliwość próbkowania

Maksymalna głębia bitowa

Czas oczekiwania

aptX

384 kb/s

48 kHz

16-bitowy

50-150 ms

aptX HD

566 kb/s

48 kHz

24-bitowy

~150 ms

aptX Adaptacyjny

279 kb/s–420 kb/s

48 kHz

24-bitowy

80 ms

LDAC

330 kb/s/660 kb/s/990 kb/s

96 kHz

24-bitowy

~200 ms

Od samego początku LDAC generuje najlepiej brzmiący dźwięk, gdy znajduje się w górnej granicy adaptacyjnej przepływności, tj. 990 kb/s. Jednak protokół LDAC ma tendencję do niestabilności dźwięku w przypadku wahań sygnału w związku z ciągłym przełączaniem pomiędzy trzema przepływnościami.

Kolejną wadą protokołu LDAC jest to, że po przełączeniu na najniższą przepływność, czyli 330 kb/s, działa gorzej niż oryginalny kodek aptX przy przepływności 384 kb/s. Jednak aptX HD z szybkością transmisji 567 kb/s pozostaje w tyle w porównaniu ze średnią szybkością transmisji bitów LDAC wynoszącą 660 kb/s.

Ponadto aptX Adaptive oferuje bardziej niezawodną jakość dźwięku w porównaniu do LDAC. Ten pierwszy swobodnie dostosowuje przepływność w zakresie 279 kbps–420 kbps w zależności od siły sygnału. Ten ostatni może przełączać się tylko pomiędzy trzema wstępnie ustawionymi szybkościami transmisji bitów, co czyni aptX Adaptive lepszym wyborem, jeśli chodzi o uniknięcie ostrych drgań w dźwięku, nie wspominając już o niższym opóźnieniu.

Którego kodeka Bluetooth powinienem używać?

Wybierając konkretny kodek Bluetooth, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • Swobodne słuchanie: do słuchania muzyki potrzebny jest kodek zapewniający wysoką jakość dźwięku, która utrzymuje się nawet wtedy, gdy jesteś z dala od telefonu. aptX i aptX Adaptive są doskonałym wyborem do tego celu. Jeśli jednak zależy Ci na możliwie najlepszym dźwięku, LDAC jest wyraźnym zwycięzcą.
  • Gry: w przypadku gier mobilnych, takich jak PUBG, preferowane są kodeki takie jak aptX i aptX Adaptive, ponieważ zapewniają małe opóźnienia i stabilną jakość dźwięku.
  • Oglądanie filmów: podobnie jak w przypadku gier, potrzebujesz kodeka o niskim opóźnieniu, aby zapewnić synchronizację obrazu i dźwięku ze słuchawek lub głośników Bluetooth. W tym celu aptX Adaptive jest bardziej odpowiedni niż reszta.
  • Wykonywanie połączeń: do połączeń potrzebna jest dobra jakość dźwięku, dlatego lepszym wyborem będą kodeki takie jak LDAC i aptX Adaptive. aptX Adaptive zawiera funkcję zwaną aptX Voice, dodaną specjalnie w celu utrzymania czystego dźwięku podczas połączeń.

Pamiętaj jednak, że czasami nawet jeśli chcesz wybrać konkretny kodek, może to nie być możliwe. Na przykład, chociaż w systemie Android możesz łatwo przełączać się między kodekami Bluetooth, w systemie iOS proces ten nie jest już tak łatwy. Podobnie bardzo trudno jest zmienić domyślny kodek Bluetooth w systemie Windows lub macOS, nawet jeśli wiesz, że Twoje słuchawki Bluetooth obsługują różne opcje.

aptX kontra LDAC: wybierz kodek Bluetooth, który Ci odpowiada

Technologia Bluetooth jest wciąż stosunkowo nowa (w ogólnym rozrachunku!) i przed nią jeszcze długa droga, aby dorównać technologii przewodowej. Właśnie dlatego różnice między tymi kodekami są bardzo minimalne i ledwo zauważalne dla niewprawnych uszu w czasie rzeczywistym.

Jednak przed zakupem słuchawek Bluetooth należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: sposób użytkowania i ich zgodność z kodekiem telefonu. Gdy masz pewność co do tych dwóch, znacznie łatwiej jest wybrać parę słuchawek.