Co to jest przeglądarka Wave? Czy to wirus?

Jeśli nie jesteś wyjątkiem jednym na milion, masz zainstalowaną przeglądarkę na swoim komputerze i smartfonie. Używasz go do surfowania po Internecie, pracy, komunikowania się z innymi i nie tylko.

Istnieją jednak znaczne różnice między przeglądarkami. Niektórzy stawiają na pierwszym miejscu szybkość i wygodę, inni skupiają się na prywatności, a jeszcze innych można używać tylko do specjalistycznych zadań. Niektóre z nich są potencjalnie złośliwe, jak na przykład przeglądarka Wave.

Czy przeglądarka Wave jest bezpieczna?

Na oficjalnej stronie internetowej przeglądarka Wave jest reklamowana jako wyjątkowa alternatywa dla głównego nurtu oprogramowania, która gwarantuje „anonimowość Twoich danych” i oferuje użytkownikom spersonalizowane doświadczenia. „Nie tylko nie przekazujemy Twoich danych osobom trzecim, ale nawet sami ich nie przechowujemy” – czytamy na stronie internetowej.

Wave jest dostępny na Windows, MacOS, Android i iOS. Można go znaleźć w Google Play i App Store, co oznacza, że ​​spełnił wymagania tych marketplace’ów pod względem funkcjonalności i bezpieczeństwa. Nic z tego nie oznacza, że ​​przeglądarka Wave jest bezpieczna. Jednocześnie nie jest to ani wirus komputerowy, ani złośliwe oprogramowanie. Jak to możliwe?

Przeglądarka Wave jest klasyfikowana jako potencjalnie niechciany program (PUP). Jak sugeruje sama nazwa, PUP nie są z natury złośliwe w najściślejszym tego słowa znaczeniu. Mogą jednak wykazywać pewne zachowania, które bezpośrednio lub pośrednio wyrządzają szkodę: wyświetlają niechciane reklamy, spowalniają urządzenie użytkownika, zbierają nadmierną ilość danych i tym podobne.

Jeśli masz na swoim urządzeniu przeglądarkę Wave, jest więcej niż prawdopodobne, że nie zainstalowałeś jej celowo — prawdopodobnie była ona dołączona do innego oprogramowania. Zwykle w ten sposób te niechciane programy pojawiają się na urządzeniu. Twoje oprogramowanie antywirusowe prawdopodobnie nie wykryło Wave, więc je pobrałeś i zainstalowałeś. Podczas procesu instalacji mógł Cię nakłonić do zaznaczenia kilku pól, których nie powinieneś, co pozwoliło mu zaimportować dane i stać się Twoją domyślną przeglądarką.

Z drugiej strony możesz nawet nie zauważyć od razu niczego podejrzanego. W końcu Wave tak naprawdę jest przeglądarką. W rzeczywistości opiera się na Chromium, projekcie przeglądarki internetowej typu open source, który stanowi podstawę dla przeglądarek Chrome, Microsoft Edge, Brave i kilku innych podobnych produktów. Ale poczekaj kilka minut, a zdasz sobie sprawę, że jesteś bombardowany irytującymi reklamami, w tym wyskakującymi okienkami. Zauważysz także, że nie są wyświetlane trafne wyniki wyszukiwania, a jedynie reklamy lub linki prowadzące do witryn niezwiązanych z wprowadzonym słowem kluczowym.

Właśnie dlatego, że Wave nie wyświetla najtrafniejszych wyników wyszukiwania, ale raczej prowadzi do witryn internetowych płacących za reklamy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że natkniesz się na podejrzane strony internetowe, w tym zawierające złośliwe oprogramowanie. Innymi słowy, mimo że Wave sam w sobie nie jest złośliwym oprogramowaniem, może przekierować Cię do witryn phishingowych lub miejsc zawierających złośliwe programy, zagrażając Twojemu bezpieczeństwu i prywatności.

Czy zatem przeglądarka Wave jest bezpieczna? Odpowiedź brzmi: nie. Choć może nie jest to wirus ani złośliwe oprogramowanie, z pewnością jest to program, którego nie chcesz mieć na swoim urządzeniu. W najlepszym przypadku Wave będzie wyświetlać irytujące reklamy i nieistotne wyniki wyszukiwania, a w najgorszym znacząco zagrozi Twojemu bezpieczeństwu.

Jak usunąć przeglądarkę Wave z urządzenia

Jeśli przez pomyłkę zainstalowałeś Wave na swoim iPhonie lub telefonie z Androidem, możesz go usunąć tak samo, jak każdą inną aplikację. W systemie Android dotknij i przytrzymaj aplikację Wave, a następnie dotknij Odinstaluj i OK. Jeśli używasz iPhone’a, dotknij i przytrzymaj ikonę przeglądarki Wave, aż pojawi się wyskakujące menu, a następnie wybierz Usuń aplikację i potwierdź.

Jeśli masz komputer Mac, powinieneś móc usunąć przeglądarkę Wave w ciągu kilku minut. Kliknij ikonę Findera i przejdź do aplikacji (lewy górny róg menu). Kliknij prawym przyciskiem myszy przeglądarkę Wave i wybierz opcję Przenieś do kosza. Opróżnij kosz i uruchom skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

W systemie Windows proces jest nieco bardziej skomplikowany. Podobnie jak w przypadku większości PUP, przeglądarki Wave nie można odinstalować jak zwykłego programu. Jeśli spróbujesz usunąć go w zwykły sposób, na przykład za pomocą Panelu sterowania, prawdopodobnie pojawi się ponownie. Oznacza to, że musisz ręcznie usunąć wszystkie pliki związane z Wave.

Jak usunąć przeglądarkę Wave w systemie Windows: 5 kroków

 • Kliknij ikonę Windows na pasku zadań i wpisz „aplikacje”. Wybierz opcję Dodaj lub usuń programy lub Aplikacje i funkcje (lub podobną, w zależności od wersji systemu Windows). Znajdź przeglądarkę Wave na liście zainstalowanego oprogramowania i kliknij Odinstaluj.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz z menu opcję Menedżer zadań. Na karcie Procesy poszukaj wszystkiego, co jest związane z Wave. Gdy znajdziesz proces powiązany z przeglądarką, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku, a następnie usuń wszystkie pliki z folderu. Jeśli nie widzisz tej opcji, kliknij opcję Zakończ zadanie.
 • Po zakończeniu wszystkich procesów związanych z Wave przejdź do zakładki Uruchamianie w Menedżerze zadań. Znajdź i wyłącz wszystkie elementy związane z przeglądarką Wave.
 • W czwartym kroku musisz usunąć Wave z rejestru Windows. Wyszukaj „Edytor rejestru” na pasku wyszukiwania, a następnie uruchom narzędzie. Usuń pliki powiązane z przeglądarką Wave.
 • Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności zalecamy wykonanie skanowania w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, aby upewnić się, że przeglądarka Wave została całkowicie usunięta. Pobierz bezpłatny pakiet antywirusowy, jeśli jeszcze go nie masz.
 • Nie zawsze tak się dzieje, ale jest możliwe, że Wave przeniknął do Twojej zwykłej przeglądarki, zmienił ustawienia i zainstalował podejrzane rozszerzenia lub dodatki. Jeśli uważasz, że tak jest, najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne uruchomienie przeglądarki do ustawień domyślnych. W każdym razie powinieneś rozważyć przejście na bezpieczną i prywatną przeglądarkę.

  Chroń swoje urządzenie przed niechcianymi programami

  PUP takie jak przeglądarka Wave są dość powszechne. Programy te mogą nie być tak niebezpieczne jak inne zagrożenia, ale zawsze są uciążliwe i czasami mogą pośrednio zagrozić bezpieczeństwu.

  Aby temu zapobiec, wystarczy podjęcie podstawowych środków ostrożności. Zdobądź wiedzę na temat zagrożeń w Internecie, pobieraj oprogramowanie wyłącznie ze zweryfikowanych źródeł, zachowaj ostrożność podczas instalowania nowego programu, aktualizuj system i korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania antywirusowego.

  x