Czy możesz umieścić inteligentny wyświetlacz na kuchence mikrofalowej?

Inteligentne wyświetlacze są wspaniałymi towarzyszami w kuchni: możesz z łatwością postępować zgodnie z przepisem, zadzwonić do kogoś podczas przygotowywania posiłków lub zapewnić sobie rozrywkę podczas sprzątania. Ale w zależności od tego, gdzie umieścisz inteligentny wyświetlacz lub inną elektronikę, możesz mieć kłopoty.

Ekranowanie mikrofalowe, wyjaśnione

Kuchenki mikrofalowe działają poprzez podgrzewanie potraw krótkimi falami radiowymi. Te fale radiowe wędrują przez mały kanał, zwany „falowodem”, w kierunku komory na żywność. Talerz obrotowy obraca jedzenie, aby można je było ugotować tak równomiernie, jak to możliwe, a metal, z którego wykonana jest kuchenka mikrofalowa, powoduje, że sygnały radiowe odbijają się wokół wnętrza komory na żywność. Cząsteczki w twoim jedzeniu szybko zaczynają wibrować, co podgrzewa twój posiłek.

Metalowa obudowa działa również jako ekran elektromagnetyczny. Mikrofale wyrzucają fale radiowe, a osłona zatrzymuje większość z nich w komorze na żywność, ale ekranowanie degraduje się z czasem. Jeśli zdarzyło Ci się, że Twoja sieć bezprzewodowa zadziałała podczas podgrzewania przekąsek, najprawdopodobniej masz starszą kuchenkę mikrofalową, a ekranowanie stało się mniej skuteczne.

Jak przetestować ekranowanie mikrofal

Najlepszym sposobem na przetestowanie ekranowania kuchenki mikrofalowej jest pobranie aplikacji analizatora Wi-Fi. Oto, czego potrzebujesz:

Komputer stacjonarny lub laptop z systemem Windows 10 skonfigurowany do łączenia się z częstotliwością 2,4 GHz
Analizator WiFi ze sklepu Microsoft Store

Krok pierwszy: Wymuś połączenie systemu Windows na częstotliwości 2,4 GHz

Zmuszenie urządzenia do łączenia się z Wi-Fi powyżej 2,4 GHz jest ważne dla testu, ponieważ jest to częstotliwość, na której działają również kuchenki mikrofalowe. Większość nowoczesnych urządzeń i sieci automatycznie przełącza się między 2,4 GHz a szybszą częstotliwością 5 GHz. Mikrofale nie powodują zakłóceń w paśmie 5 GHz, więc jeśli mamy zamiar przetestować ekranowanie, musimy się pozbyć tej opcji.

Aby zmusić urządzenie z systemem Windows do korzystania z częstotliwości 2,4 GHz, zacznij od kliknięcia logo Windows w lewym dolnym rogu. Wpisz „urządzenie”, a następnie wybierz „Menedżer urządzeń”.

Wybierz strzałkę listy rozwijanej obok pozycji „Karty sieciowe”. Kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę swojej karty bezprzewodowej. Zwykle będzie to mieć w nazwie słowo „Wireless-AC Adapter” lub coś podobnego. Karta sieci bezprzewodowej w moim komputerze nosi nazwę „Intel (R) Dual Band Wireless-AC 8265”. Z menu kontekstowego, które się otworzy, wybierz „Właściwości”.

W oknie Właściwości wybierz zakładkę „Zaawansowane”. Otwórz menu „Wartość”, wybierz jedną z wartości zaczynających się od „2,4 Ghz”, a następnie kliknij „OK”.

Nie musisz restartować ani nic. Twoja karta Wi-Fi powinna teraz łączyć się tylko z częstotliwością 2,4 Ghz.

Krok drugi: Użyj analizatora Wi-Fi, aby przetestować swoją sieć

Otwórz analizator WiFi. Zobaczysz szczegóły swojej sieci u góry. Powinieneś zobaczyć częstotliwość wymienioną w zakresie 2,4 GHz. Wybierz „Analizuj” w lewym górnym rogu.

Wybierz „Wykres” w prawym dolnym rogu.

Wykres przedstawia stan sieci w czasie rzeczywistym i pokazuje zakłócenia (jeśli występują) pochodzące z korzystania z kuchenki mikrofalowej.

Ten wykres przedstawia siłę sygnału sieci w czasie. Niebieska linia z symbolem Wi-Fi po lewej stronie to połączenie między naszym routerem a komputerem, podczas gdy każda z pozostałych linii odpowiada innym urządzeniom 2,4 GHz w pobliżu. Siła sygnału jest mierzona w decybelach miliwatach (dBm), a im niższa liczba, tym lepszy jest sygnał.

Moje stanowisko testowe składa się z mojego biurka umieszczonego na swoim zwykłym miejscu na biurku, mojej kuchenki mikrofalowej po lewej stronie biurka i mojego routera umieszczonego około sześciu stóp od kuchenki mikrofalowej. Gdy kuchenka mikrofalowa znajduje się między komputerem a routerem, będziemy mogli sprawdzić, czy moja kuchenka mikrofalowa nie uszkodzi mojej sieci 2,4 GHz.

Wykres WiFi Analyzer pokazuje około dwóch minut, więc zrobiłem zrzut ekranu przedstawiający dwie minuty normalnej aktywności, bez włączonej kuchenki mikrofalowej. Oto jak to wygląda:

Następnie ustawiłem kuchenkę mikrofalową na dwie minuty, uruchomiłem i obejrzałem ładne kolory na wykresie. Oto, jak to wygląda, gdy działa kuchenka mikrofalowa:

Uruchomiłem kuchenkę mikrofalową jeszcze kilka razy, wszystkie z porównywalnymi wynikami. To zupełnie nowa kuchenka mikrofalowa, więc ekranowanie nie uległo degradacji na tyle, aby wywołać niepokój.

Dotyczy to tylko kilku Twoich urządzeń. Jeśli używasz inteligentnego wyświetlacza, wysokiej klasy tabletu lub laptopa do śledzenia przepisów, prawdopodobnie obsługuje on 5 GHz. Oznacza to, że nawet jeśli ekranowanie w kuchence mikrofalowej zacznie słabnąć, urządzenie będzie mogło używać drugiej częstotliwości do strumieniowego przesyłania przepisów i filmów. Jeśli masz starsze urządzenie (a nawet niektóre nowe tablety z niższej półki), układ Wi-Fi w nim może zezwalać tylko na połączenia 2,4 GHz, co spowodowałoby, że w grę wchodziło ekranowanie mikrofalówki.

Jeśli osłona kuchenki mikrofalowej jest wadliwa, niekoniecznie zrujnuje to twój gadżet. Jednak zakłócenia pochodzące z kuchenki mikrofalowej mogą oznaczać, że Twój gadżet nie odbiera tak silnego sygnału Wi-Fi, więc Twój przepis, rozmowa wideo lub inne treści mogą zostać przerwane.

Nadal nie powinieneś umieszczać inteligentnego wyświetlacza w pobliżu kuchenki mikrofalowej

Pomijając potencjalne zakłócenia, kolejnym ważnym powodem, dla którego nie należy trzymać elektroniki w pobliżu kuchenki mikrofalowej, jest to, że mikrofale mogą łatwo się obrzydzić. Twoja kuchenka mikrofalowa ma otwory wentylacyjne i nierzadko można znaleźć na niej i wokół niej cząsteczki tłuszczu i jedzenia. Umieszczenie inteligentnego wyświetlacza lub tabletu na górze oznacza po prostu, że urządzenie zostanie pokryte brudem, który w najlepszym przypadku jest po prostu obrzydliwy, aw najgorszym może zostać zniszczony.

Najlepsze miejsce do przechowywania gadżetów

Reszta blatu kuchennego może również gromadzić się tłuszcz, więc może to nie być najlepsze miejsce do umieszczenia wyświetlacza. Możesz umieścić tablet na swojej lodówce jeśli ma szalenie silne magnesy (lub jeśli nie masz nic przeciwko kupowaniu uchwyt magnetyczny) lub, jeśli to możliwe, postępuj zgodnie z przepisami wyświetlanymi na telewizorze w salonie. Lub możesz po prostu umieścić wyświetlacz na części blatu, o której wiesz, że nie będzie wokół niego latać jedzenie.

Umieszczenie inteligentnego wyświetlacza lub innego gadżetu we własnym miejscu w kuchni wymaga pewnego rozważenia, ale gdy osiągniesz idealne ustawienie, będziesz mógł oglądać i robić niesamowite przepisy, dać dobry pokaz podczas pieczenia i nie tylko!

x