Czy Twoje ulubione aplikacje na iPhone’a będą działać na iPadzie?

Każdy ma swoje ulubione aplikacje. Chociaż wiele z nich będzie działać na iPhone’ach i iPadach, nie wszystkie wykorzystują większy ekran iPada. Wyjaśnimy, jak sprawdzić, które aplikacje powinny działać dobrze, zanim je pobierzesz.

Różne typy aplikacji

App Store zawiera miliony aplikacji, ale nie wszystkie są sobie równe. Aby ustalić, czy aplikacja na iPhone’a będzie działać na Twoim iPadzie, musisz trochę wiedzieć, jak działają aplikacje i App Store.

Istnieją cztery typy aplikacji, które może stworzyć programista:

Tylko iPhone: te aplikacje są przeznaczone dla iPhone’a i nie mogą w ogóle działać na iPadzie. Liczba aplikacji należących do tej kategorii jest niewielka i zwykle są to te, które wymagają sprzętu, którego nie ma w iPadzie.
Dotyczy telefonu iPhone: te aplikacje są przeznaczone do pracy na telefonie iPhone. Są zbudowane z myślą o ekranie iPhone’a, a interfejsy są odpowiednio skalowane. Będą jednak działać w trybie zgodności z iPhonem po zainstalowaniu na iPadzie. Podczas pracy w trybie zgodności z iPhonem aplikacje pojawiają się na ekranie iPada tak samo, jak na iPhonie. Użytkownicy mogą zdecydować, czy będą wyglądać tak samo, jak wyświetlacz smartfona lub być powiększone i rozciągnięte, aby wypełnić większy ekran tabletu.
Tylko iPad: te aplikacje działają tylko na iPadzie. Niewiele i wiele osób jest to zwykle gry lub aplikacje do rysowania, które nie są odpowiednie dla mniejszego ekranu.
Uniwersalny: te aplikacje są zaprojektowane tak, aby działały równie dobrze na iPhonie i iPadzie. Po zainstalowaniu na iPhone’ach aplikacja wyświetla interfejs specyficzny dla smartfona. Po zainstalowaniu na iPadzie interfejs aplikacji zmienia się na bardziej dostosowany do większego wyświetlacza i potencjalnie współpracuje z akcesoriami, takimi jak Apple Pencil. Są to rodzaje aplikacji, do tworzenia których Apple zachęca programistów.

Najlepsze aplikacje dla właścicieli iPadów

Czy Twoja ulubiona aplikacja na iPhone’a będzie działać na Twoim iPadzie? Jeśli jest uniwersalny lub specyficzny dla iPhone’a, odpowiedź brzmi: tak. Idealnie byłoby, gdybyś potrzebował uniwersalnej aplikacji, zwłaszcza jeśli używasz również iPhone’a. Otrzymasz dwie aplikacje w jednym i obie maksymalnie wykorzystają urządzenia, na których są zainstalowane. Jednak aplikacja tylko na iPada z pewnością wystarczy, jeśli nie używasz iPhone’a.

Ostatecznością jest użycie aplikacji dla iPhone’a. Będzie działać na iPadzie w trybie zgodności z iPhonem; nie będzie to łatwe dla oczu, ale to lepsze niż nic, jeśli jesteś w potrzebie. Sugerujemy skontaktowanie się z programistą i zapytanie, czy trwają prace nad uniwersalną aplikacją.

Aplikacji tylko na iPhone’a nie można w ogóle zainstalować na iPadzie, więc nie musisz się martwić, że przypadkowo je pobierzesz. Po prostu nie pojawiają się w App Store na iPadzie.

Jak zidentyfikować aplikacje uniwersalne na iPadzie

Najłatwiejszym sposobem zidentyfikowania uniwersalnej aplikacji na iPadzie jest spojrzenie na zrzuty ekranu w App Store. Jeśli widzisz zrzuty ekranu z iPada, to dobrze – aplikacja jest albo uniwersalna, albo tylko dla iPada. I tak nie pozostaniesz z wysadzonym interfejsem iPhone’a.

Overcast iPad App Store Zrzut ekranu

Poniżej zrzutów ekranu zobaczysz również listę oficjalnie obsługiwanych urządzeń. Aplikacje uniwersalne będą wyświetlać informacje o zgodności z iPhonem, gdy lista będzie wyświetlana na iPadzie.

Jak zidentyfikować aplikacje uniwersalne na iPhonie

Ta sama notatka jest widoczna w App Store na iPhonie. Jeśli wersja na iPada jest dla Ciebie ważna, przed pobraniem sprawdź, czy aplikacja jest uniwersalna – powie, że oferuje aplikację na iPada, jeśli jest.

Aplikacje wymienione jako „Zgodne z iPhone’em” w sekcji Informacje (na dole pozycji App Store) są przeznaczone tylko dla iPhone’a. Te z napisem „Zgodne z iPhonem, iPadem i iPodem Touch” są specyficzne dla iPhone’a, chyba że pod zrzutami ekranu wymieniona jest wersja na iPada.

Zrzut ekranu Overcast iPhone App Store

Jeśli aplikacja jest przeznaczona tylko dla iPhone’a lub tylko dla iPhone’a, rozważ znalezienie alternatywy.

Większość wysokiej jakości aplikacji – z wyjątkiem Instagrama – jest prawdopodobnie uniwersalna i powinna działać równie dobrze na iPadzie, jak na iPhonie. W ostatnich latach programiści zaczęli tworzyć uniwersalne aplikacje i jest ich o wiele więcej niż kiedyś.