Czy Zoom naprawdę monitoruje, których aplikacji używasz podczas rozmowy?

Wirusowe posty w mediach społecznościowych twierdzą, że Zoom, popularne narzędzie do wideokonferencji, pozwala gospodarzom „monitorować, jakie programy uruchamiają użytkownicy podczas rozmowy”. Czy więc Twój szef (lub przyjaciel) naprawdę może zobaczyć, co robisz, gdy rozmawiasz przez Zoom? Nie.

Co to jest „Śledzenie uwagi” w Zoom?

Zoom ma funkcję „śledzenia uwagi”, którą gospodarze mogą włączyć. Jeśli osoba prowadząca rozmowę na to zezwala, może sprawdzić, czy zwracasz uwagę na prezentacje z udostępnianiem ekranu. Ale ta funkcja jest bardzo ograniczona. Oto, co musisz wiedzieć:

Śledzenie uwagi Zoom jest domyślnie wyłączone, chyba że host go włączy.
Funkcja śledzi uwagę, gdy ktoś korzysta z funkcji udostępniania ekranu Zoom. Nie śledzi uwagi, gdy po prostu rozmawiasz na czacie wideo.
Zoom śledzi tylko uwagę. W szczególności powie gospodarzowi, jeśli ktoś nie miał aktywnego okna Zoom na swoim pulpicie w ciągu ostatnich 30 sekund.
Zoom nie informuje hosta, której aplikacji używasz. Host może tylko sprawdzić, czy okno Powiększenie było aktywne na pulpicie w ciągu ostatnich 30 sekund.

Innymi słowy, ta funkcja jest przeznaczona dla osób prowadzących prezentacje wizualne. Jeśli ktoś prowadzi prezentację, może zobaczyć, kto faktycznie ogląda, a kto zminimalizował okno powiększenia i robi inne rzeczy. Gospodarz nie może zobaczyć, co robią ci ludzie.

Co widzi gospodarz, gdy śledzenie uwagi jest włączone w Zoom. Szara ikona po lewej stronie nazwiska każdej osoby wskazuje, że w ciągu ostatnich trzydziestu sekund nie było aktywne okno Powiększenie.

Czy możesz zobaczyć, czy śledzenie uwagi jest włączone?

Jest jeden problem: chociaż gospodarz może włączyć lub wyłączyć śledzenie uwagi, osoby biorące udział w połączeniu nie są wyświetlane, czy śledzenie uwagi jest włączone, czy nie. Nie ma żadnego ostrzeżenia, że ​​będziesz śledzony w ten sposób. Chcielibyśmy, aby Zoom wyświetlał powiadomienie lub pozwalał rozmówcom zobaczyć, czy jest włączony. Ludzie czuliby się bardziej komfortowo.

Ostatecznie śledzenie uwagi jest niezwykle ograniczone. Gospodarze widzą bardzo niewiele – widzą tylko, czy aktywnie oglądasz prezentacje, czy nie. Śledzenie uwagi jest podobne do potwierdzeń przeczytania, które pokazują, czy czytałeś wiadomości w aplikacjach takich jak Facebook Messenger, iMessage firmy Apple i WhatsApp.

Oficjalna dokumentacja Zoom więcej szczegółów na temat śledzenia uwagi.

Cześć, funkcja śledzenia uwagi jest domyślnie wyłączona – po włączeniu gospodarze mogą stwierdzić, czy uczestnicy mają otwartą i aktywną aplikację, gdy funkcja udostępniania ekranu jest używana. Nie śledzi żadnych aspektów twojego audio / wideo ani innych aplikacji w twoim oknie. https://t.co/sWWfrsXe42

– Zoom (@zoom_us) 22 marca 2020 r

x