Czym jest świat proceduralny w grach wideo?

Photo of author

By maciekx

Jeśli jesteś zapalonym entuzjastą gier, prawdopodobnie obiło ci się o uszy pojęcie proceduralnego świata. Ale czym tak naprawdę jest? I jak wpływa na twoją rozgrywkę?

Zgłębmy tajniki świata generowanego proceduralnie, przeanalizujmy jego mechanizm działania i przedstawmy kilka przykładów gier, które korzystają z tej technologii.

Czym jest generowanie proceduralne?

Większość gier opiera się na ręcznie projektowanych światach, takich jak serie Grand Theft Auto czy Call of Duty. Oznacza to, że za każdym razem, gdy uruchomisz grę, zastaniesz ten sam, niezmienny świat.

Choć to podejście jest kluczowe w przypadku tytułów, które wiernie odwzorowują rzeczywistość lub gier e-sportowych, w których liczą się umiejętności gracza, może też prowadzić do szybkiego znużenia. Ponadto, rozległa, ręcznie stworzona mapa przekłada się na duży rozmiar pliku gry. Przykładowo, San Andreas z GTA V, będąca rekonstrukcją południowej Kalifornii, zajmuje aż 95 GB.

Aby zaoszczędzić przestrzeń dyskową i zapewnić unikalną mapę dla każdej rozgrywki, programiści zaczęli wykorzystywać generowanie proceduralne. Zamiast tworzyć mapę element po elemencie, gry z generowanym proceduralnie światem używają algorytmu, który automatycznie kreuje środowisko gry.

Dzięki temu, nawet jeśli wielokrotnie zagrasz w dany tytuł, za każdym razem doświadczysz unikalnego otoczenia. Co więcej, generowanie proceduralne nie ogranicza się wyłącznie do kreacji fizycznego świata gry. Twórcy wykorzystują je również do generowania unikalnych dialogów, scenariuszy, a nawet zachowań postaci niezależnych (NPC).

Na czym polega działanie generowania proceduralnego?

Generowanie proceduralne opiera się na algorytmie i tzw. ziarnie (ang. seed). To one stanowią fundament tego, co ma zostać wygenerowane, będąc swego rodzaju szablonem. Jak stwierdza blog zespołu X, ziarno jest „DNA konkretnej kopii wszystkiego, co jest generowane proceduralnie”.

Na przykład, za ziarno można przyjąć ludzkie ciało. Następnie, wprowadzając zmienne do algorytmu, można sprawić, by za każdym razem generowana postać przypominała człowieka, ale jednocześnie wyróżniała się unikalnymi cechami.

W generowaniu proceduralnym ziarno zapewnia, że za każdym razem otrzymamy pożądany rezultat, natomiast zmienne nadają mu unikalności. Łącząc zmienne z generatorem liczb losowych (RNG), można wygenerować praktycznie nieskończoną liczbę wariantów gry.

Jakie gry wykorzystują generowanie proceduralne?

Wiele tytułów stosuje generowanie proceduralne. W rzeczywistości ta metoda tworzenia światów gier jest znana już od 1978 roku, kiedy to została zastosowana w grach Beneath Apple Manor i Rogue (1980).

Poniżej znajduje się kilka współczesnych przykładów gier, które wykorzystują tę technikę do generowania sesji rozgrywki.

No Man’s Sky

Źródło obrazu: PlayStation/Youtube

Ten tytuł jest jednym z najlepszych przykładów współczesnych gier o eksploracji kosmosu, w dużej mierze dzięki zastosowaniu generowania proceduralnego. Twórcy gry wykorzystali tę technikę do stworzenia ponad 18 kwintylionów (18 z 18 zerami) planet, które gracz może swobodnie eksplorować.

Dzięki tej technologii, każda planeta posiada własny, niepowtarzalny ekosystem – obejmujący roślinność, zwierzęta, warunki klimatyczne, a nawet obce rasy, z którymi można handlować lub walczyć. Pomimo rozległości świata gry, jej rozmiar to zaledwie 15 GB.

Civilization VI

Źródło obrazu: Cywilizacja Sid Meiera/Youtube

Chociaż seria Civilization posiada kilka map wzorowanych na konkretnych regionach świata i jedną mapę świata, podstawowy tryb gry bazuje na generowaniu proceduralnym, tworząc za każdym razem niepowtarzalne mapy. Oznacza to, że rozpoczynając losową rozgrywkę, zawsze otrzymasz wyjątkowy świat.

Ta funkcja sprawia, że Civilization oferuje niemal nieskończoną regrywalność. Nawet po latach grania, każda sesja stanowi nowe wyzwanie. Z tego względu Civilization VI, najnowsza odsłona serii, uchodzi za jedną z najlepszych gier offline, w które można grać na iPadzie.

Rust

Źródło obrazu: Facepunch/Youtube

Rust to jedna z najlepszych gier survivalowych, oferująca ogromne i unikalne mapy. Generowane proceduralnie mapy zapewniają, że każda z nich jest niepowtarzalna, a elementy naturalne i struktury stworzone przez graczy są losowo rozkładane przy każdej iteracji.

Graj w unikalnych światach gier stworzonych za pomocą generacji proceduralnej

Mimo że generowanie proceduralne istnieje od kilkudziesięciu lat, nadal stanowi znakomitą technikę generowania unikalnych światów w najnowszych grach. Jeśli więc szukasz tytułu, który zapewni ci nieskończoną zabawę, wybierz grę z mapą generowaną proceduralnie.


newsblog.pl