Jeżeli jeszcze nie wiesz, Menedżer zadań w Windows 10 zyska możliwość wyświetlania wydajności GPU w nadchodzącej aktualizacji Fall Creators. Menedżer zadań to funkcja obecna w systemie od dłuższego czasu, lecz dotychczas nie oferował wsparcia dla procesorów graficznych. GPU odgrywa kluczową rolę w działaniu komputera, dlatego brak informacji na temat jego wydajności był sporym niedopatrzeniem. To niedociągnięcie zostanie naprawione w aktualizacji Fall Creators, a aby móc zobaczyć wydajność GPU w Menedżerze zadań, wystarczy zainstalować tę aktualizację, gdy będzie dostępna. Jeżeli już korzystasz z Fall Creators Update poprzez program Windows Insider, a opcja GPU nie jest widoczna w Menedżerze zadań, niestety mamy dla Ciebie złe wieści.
Nowa funkcjonalność obsługuje zarówno wbudowane, jak i dedykowane procesory graficzne, ale istnieje jeden warunek. Sterownik Twojego GPU musi być zgodny z WDDM w wersji 2.0 lub nowszej. Jeśli Twój sterownik nie spełnia tego wymogu, nie będziesz mógł zobaczyć wydajności GPU w Menedżerze zadań.
Jeżeli nie widzisz opcji GPU w Menedżerze zadań systemu Windows 10, rozważ wykonanie poniższych kroków.
Sprawdzenie wsparcia WDDM 2.0
Aby sprawdzić, czy Twój system obsługuje WDDM 2.0, otwórz okno dialogowe uruchamiania za pomocą kombinacji klawiszy Win + R. Wprowadź polecenie Dxdiag.exe i naciśnij Enter. Jeśli pojawi się jakiekolwiek okno, wybierz „Tak”.
Kiedy narzędzie dxdiag zostanie uruchomione, przejdź do zakładki „Wyświetlanie”. W sekcji „Sterowniki” odszukaj informację o Modelu sterownika. Jeśli nie widnieje tam WDDM 2.0 lub wyższa wersja, oznacza to, że Twój sterownik nie jest kompatybilny z nową funkcjonalnością.
Aktualizacja sterownika
Chociaż jest to mało prawdopodobne, warto sprawdzić, czy dostępna jest aktualizacja sterownika. Może się okazać, że Twój chipset jest kompatybilny z nową funkcją, a jedynie sterownik wymaga odświeżenia. Po premierze aktualizacji Fall Creators na koniec roku, warto odczekać kilka miesięcy, aby sprawdzić, czy producent układu udostępni nową wersję sterownika dla Twojego modelu.
Producenci układów często wydają aktualizacje sterowników po dużych aktualizacjach systemu Windows 10, więc istnieje szansa, że Twoje urządzenie również otrzyma taką aktualizację. Należy jednak mieć na uwadze, że zgodnie z danymi Microsoftu, około 70% komputerów z Windows 10 jest zgodnych z tą nową funkcją. Jeżeli Twój sprzęt jest starszy, aktualizacja sterownika może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Alternatywne narzędzia
Jak już wcześniej wspomniano, to pierwsza wersja Windows, która umożliwia monitorowanie wydajności GPU w Menedżerze zadań. Z uwagi na to, że użytkownicy od dawna potrzebowali tych danych, istnieje wiele aplikacji stworzonych przez firmy zewnętrzne, które oferują takie informacje. Jeśli Twój system jest zbyt stary, by obsługiwać tę nową, domyślną funkcję, warto poszukać zewnętrznego narzędzia do monitorowania wydajności GPU.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.