Inżynieria platformy a DevOps: czym się różnią?

Inżynieria platform i DevOps to dwie dyscypliny, które optymalizują procesy tworzenia oprogramowania. Chociaż celem każdego z nich jest usprawnienie rozwoju produktu, każdy ma inne podejście.

Praktyki DevOps pomagają programistom produktów i zespołom operacyjnym współpracować i współpracować. Z drugiej strony inżynieria platform tworzy i utrzymuje scentralizowaną platformę, na której zespoły DevOps mogą uzyskiwać dostęp do zautomatyzowanych, samoobsługowych narzędzi i przepływów pracy wielokrotnego użytku.

W tym artykule dowiemy się o inżynierii platformy i DevOps, co robi każde podejście i jakie są jego zalety. Przyjrzymy się również różnicom i przyszłości obu dyscyplin.

Czym jest inżynieria platformowa

Inżynieria platformy to praktyka projektowania, budowania i utrzymywania infrastruktury programistycznej w celu poprawy doświadczenia i produktywności programistów. Zapewnia współdzielone, samoobsługowe narzędzia wielokrotnego użytku, do których programiści mogą uzyskiwać dostęp z centralnej lokalizacji.

Inżynierowie platform koncentrują się na tworzeniu i utrzymywaniu podstawowych platform, narzędzi i procesów, które wspierają tworzenie oprogramowania. Pomaga poprawić niezawodność i skalowalność infrastruktury programistycznej, poprawiając w ten sposób szybkość dostarczania oprogramowania.

W praktyce procesy rozwoju, technologie i narzędzia ewoluują wraz z rozwojem produktu i jego złożonością. A inżynieria platformy zapewnia ciągłą ewolucję procesów i narzędzi programistycznych w miarę rozwoju produktu.

Obejmują one takie kwestie, jak wymagania dotyczące testów, przechowywanie, konieczność przestrzegania norm regulacyjnych i inne. Takie podejście gwarantuje, że to, co jest wymagane do spełnienia nowych wymagań, jest dostępne z wyprzedzeniem.

Zwykle inżynierowie platformy projektują, tworzą i zarządzają narzędziami i przepływami pracy, których potrzebują programiści, aby ułatwić sobie pracę, wydajniej pracować i szybciej dostarczać aplikacje. Dzięki samoobsługowemu dostępowi programiści mogą swobodnie korzystać ze wszystkich narzędzi i możliwości bez konieczności polegania na infrastrukturze i operacjach oraz innych zespołach.

Na przykład programiści nie muszą ciągle prosić o zatwierdzenie, aby uruchomić nowe środowisko przejściowe lub uruchomić izolowane środowisko programistyczne. W praktyce proces zatwierdzania może spowolnić proces i skutkować nieefektywnym rozwojem produktu.

Dostęp samoobsługowy rozwiązuje te i inne problemy, umożliwiając programistom niemal natychmiastowy dostęp do szerokiej gamy funkcji i możliwości.

Jak rozwija się inżynieria platform

Inżynieria platformy tworzy zestaw zorganizowanych grup usług, procesów, narzędzi i innych zasobów, z których mogą korzystać programiści bez bezpośredniego zarządzania nimi lub konieczności ich zrozumienia. Dyscyplina obejmuje szeroki zakres potrzeb rozwojowych.

Wraz z ewolucją aplikacji i infrastruktury programistycznej staje się ona coraz bardziej złożona i zawiera tak wiele ruchomych części, że większość twórców oprogramowania nie jest w stanie nadążyć. W praktyce programiści są zobowiązani do zarządzania infrastrukturą, ale nie mają odpowiednich umiejętności ani zasobów do zarządzania powstającymi technologiami.

Kiedy zespoły zgodnie z wymaganiami zajmują się rzeczami przekraczającymi ich możliwości, produktywność spada, a ryzyko błędów wzrasta. A inżynieria platform staje się opłacalnym rozwiązaniem, które może poprawić doświadczenie programistów i szybkość dostarczania produktów. Platforma zapewnia dostęp do niestandardowych, sprawdzonych samoobsługowych narzędzi wielokrotnego użytku i przepływów pracy.

Inżynieria platformy tworzy wewnętrzną platformę programistyczną, której programiści mogą używać do tworzenia swoich produktów. Platforma obejmuje wszystkie technologie i narzędzia połączone ze sobą w celu stworzenia scentralizowanego zbioru samoobsługowych narzędzi i procesów.

Praktyka inżynierska opiera się na szerokiej gamie narzędzi, które dają programistom swobodę wyboru tego, czego chcą.

Źródło obrazu: Platformengineering.org

Po utworzeniu tworzy złotą ścieżkę, którą zespoły DevOps mogą wykorzystać do tworzenia swoich produktów. Zapewnia samoobsługową infrastrukturę, w której programiści mogą tworzyć swoje środowisko programistyczne za pomocą potrzebnych im narzędzi bez czekania na zatwierdzenie.

Ogólnie rzecz biorąc, inżynieria platformy jest jak kolejny etap DevOps, który może pomóc dużym firmom w opracowaniu samoobsługowych konfiguracji i standardów wielokrotnego użytku, które następnie oferują jako produkty wewnętrzne. Jako krok naprzód w DevOps, inżynieria platformy umożliwia programistom łatwe przestrzeganie praktyk DevOps, ale mogą się różnić w zależności od organizacji.

Korzyści z wewnętrznych platform programistycznych

Inżynieria platform oferuje szeroki zakres korzyści, a firmy nie powinny wahać się przed jej wdrożeniem. Główne korzyści to:

  • Pomaga przyspieszyć dostarczanie aplikacji, dzięki czemu firmy mogą w odpowiednim czasie zrealizować użyteczną wartość biznesową.
  • Praktyka zapewnia narzędzia wielokrotnego użytku z funkcjami samoobsługi i zautomatyzowanymi operacjami infrastruktury, które pomagają poprawić produktywność i doświadczenie programistów, standardowe praktyki DevOps oraz bezpieczny i skalowalny potok programistyczny.
  • Przyspieszenie rozwoju oprogramowania. Powstałe w ten sposób wewnętrzne platformy programistyczne oferują zautomatyzowane procesy i infrastrukturę samoobsługową, co pomaga zredukować stratę czasu i biurokrację, a tym samym poprawić produktywność.
  • Zwiększa specjalizację i koncentrację: pozwala programistom skoncentrować się na rozwoju (co robią najlepiej); w praktyce rurociąg CI/CD, infrastruktura i wdrażanie rozproszone to złożone systemy, które wymagają wysoce wyspecjalizowanych umiejętności. Jednak dzięki inżynierii platformy programiści nie muszą rozumieć systemów i mogą skupić się na tworzeniu oprogramowania zamiast próbować zrozumieć i pracować nad podstawową infrastrukturą.

Co to jest DevOps

DevOps to podejście, które ma na celu zwiększenie częstotliwości i wydajności wydawania oprogramowania. Łamie silosy między zespołami, jednocześnie promując współpracę między nimi.

Metoda tworzenia oprogramowania wykorzystuje automatyzację, ciągłe monitorowanie, integrację, ciągłe dostarczanie, testowanie, zarządzanie konfiguracją oraz narzędzia i praktyki zarządzania incydentami w celu wspierania różnych procesów w potoku CI/CD.

Deweloperzy współpracują z zespołem operacyjnym, aby skrócić czas kompilacji i pomóc firmom szybko i często wypuszczać nowe produkty i funkcje.

Ostatecznym celem podejścia DevOps jest automatyzacja i skrócenie pętli sprzężenia zwrotnego oraz cyklu tworzenia oprogramowania. Usprawnia fazy tworzenia oprogramowania, takie jak planowanie, tworzenie, budowanie, konfigurowanie, monitorowanie i weryfikacja.

Korzyści z praktyk DevOps

DevOps zapewnia szeroki zakres korzyści. Niektóre z nich obejmują:

  • Szybszy rozwój i wdrażanie oprogramowania i funkcji
  • Ulepszone i stabilne środowisko pracy
  • Lepsza jakość produktu
  • Ciągłe dostarczanie oprogramowania i funkcji
  • Lepsze, niezawodne i szybsze techniki rozwiązywania problemów
  • Zmniejszone koszty tworzenia oprogramowania

Inżynieria platformy a DevOps

Poniżej przedstawiono niektóre kluczowe różnice między inżynierią platformy a DevOps.

Inżynieria platformyDevOpsInżynieria platformy buduje wewnętrzną platformę programistyczną, która minimalizuje potrzebę koordynacji. Praktyki DevOps mają na celu poprawę koordynacji i współpracy między programistami a operacjami.
Zespół DevOps często wybiera narzędzia, które pomogą im osiągnąć ich cele. Tworzy samoobsługową platformę dla narzędzi, procesów i przepływów pracy DevOps. Dyscyplina, która zapewnia zespołom DevOps skalowalną, scentralizowaną platformę samoobsługi dla ich przepływów pracy i narzędzi. Poprawia współpracę między zespołami programistycznymi i operacyjnymi. Organizacja może wdrożyć inżynierię platformy dopiero po pomyślnym wdrożeniu środowiska DevOps. Firmy zaczynają od DevOps przed wdrożeniem inżynierii platformy, a nie odwrotnie. oraz sprawdzone narzędzia i przepływy pracy, z których zespoły DevOps powinny korzystać w zależności od potrzeb programistów. Zaangażowany w etapy rozwoju i cyklu życia operacji, takie jak planowanie, kodowanie, budowanie, testowanie, operacje, monitorowanie, wdrażanie i wydawanie oprogramowania i funkcji. Pracuje i wspiera zespoły wewnętrzne. Udostępnia oprogramowanie i funkcje bezpośrednio klientom i innym użytkownikom zewnętrznym.
Nie pracuje nad projektami biznesowymi, ale tworzy i utrzymuje platformę wymaganą do tego przez zespoły DevOps. Zespoły DevOps mogą podejmować i pracować nad projektami biznesowymi podczas opracowywania oprogramowania.

Zwykle kombinacja narzędzi na wewnętrznej platformie programistycznej może różnić się w zależności od środowiska.

Typowe narzędzia inżynierii platformy

  • Kubernetesa
  • Poprzeczna
  • GitLab CI
  • Za kulisami
  • Zapytanie
  • ArgoCD

Narzędzia DevOps usprawniają współpracę, automatyzację i inne procesy, które poprawiają jakość produktu i czas dostawy. Dostępność narzędzi i wiedzy sprawiła, że ​​wiele organizacji wdrożyło DevOps. W praktyce zespoły wykorzystują zestaw narzędzi w różnych kombinacjach.

Niektóre z popularnych narzędzi to:

  • Jenkinsa
  • Doker
  • Marionetka
  • Stopnie
  • KołoCi
  • Kumpel
  • Git
  • Github
  • Szef kuchni
  • Kubernetesa
  • Ansibl
  • Terraformacja

Inżynieria platform pojawia się wraz z dojrzewaniem i skalowaniem DevOps

Dzisiaj inżynieria platform pojawia się wraz z dojrzewaniem i skalowaniem DevOps. Dyscyplina wygląda na kolejny etap ewolucji DevOps. DevOps już prawie osiągnął etap dojrzałości, ponieważ nadal ewoluuje, a inżynieria platform wygląda na to, że będzie to kolejny etap. Wraz ze skalowaniem pojawiają się nowe wyzwania i możliwości.

Inżynieria platformy zapewnia samoobsługowe procesy i narzędzia wielokrotnego użytku, dzięki czemu programiści nie muszą ciągle tworzyć nowych sposobów działania. Idealnie oznacza to, że nie muszą tworzyć nowych narzędzi, ale zamiast tego mogą korzystać z tego, co zostało sprawdzone. Zwykle praktyki DevOps podążają określoną ścieżką do dojrzałości.

Model dojrzałości DevOps pokazuje całą drogę rozwoju DevOps. Model dojrzałości DevOps pomaga zidentyfikować trzy rzeczy.

  • Ocena aktualnego stanu i możliwości praktyk DevOps.
  • Zidentyfikuj słabe punkty, które wymagają poprawy
  • Zdefiniuj kroki, które należy podjąć, aby osiągnąć docelowe cele DevOps.

Organizacja może ocenić swoje możliwości pod względem kultury i strategii, automatyzacji, struktury i procesów, a wreszcie współpracy i udostępniania.

W idealnym przypadku model dojrzałości DevOps obejmuje pięć następujących kroków transformacji.

  • Faza początkowa: obejmuje podział tradycyjnych silosów deweloperskich na zespoły programistów i zespoły operacyjne
  • Zarządzany etap: zmiana sposobu myślenia zespołów programistów, aby skupić się na zwinnych praktykach programistycznych. Ten etap obejmuje również wdrożenie wstępnej automatyzacji operacji, jednocześnie zachęcając do współpracy między zespołami deweloperskimi i operacyjnymi.
  • Zdefiniowany etap: Proces transformacji rozpoczyna się od zdefiniowanych procesów i zautomatyzowanych procedur
  • Zmierzone: ocena i ciągłe doskonalenie procesów i zautomatyzowanych przepływów pracy
  • Zoptymalizowany: Organizacja może teraz dostrzec korzyści DevOps, a także usunąć wszelkie luki w celu poprawy wydajności.

Gdy DevOps dojrzewa i skaluje się, osiąga etapy Zmierzone i Zoptymalizowane, w których organizacja zaczyna teraz analizować praktyki i narzędzia. Obejmuje to sprawdzenie, w jaki sposób zespoły używają narzędzi do rozwiązania tego samego problemu. Daje też możliwość zidentyfikowania obszarów problemowych i nieefektywności.

Aby zoptymalizować systemy, organizacje mogą teraz wykorzystywać inżynierię platform do tworzenia samoobsługowych narzędzi wielokrotnego użytku, które mogą obsługiwać z centralnego miejsca, umożliwiając w ten sposób zespołom dostęp i korzystanie z tych samych narzędzi i procesów zamiast tworzenia własnych.

Czy Platform Engineering może zdominować DevOps?

Inżynieria platformy jest idealnym wdrożeniem praktyk i koncepcji DevOps, a nie zamiennikiem. Ogólnie rzecz biorąc, celem DevOps jest wykorzystanie procesów, narzędzi i ram współpracy w celu poprawy jakości oprogramowania i cyklu życia oprogramowania. Wykorzystuje różne praktyki i narzędzia w celu usprawnienia rozwoju, monitorowania i zarządzania.

To, co robi inżynieria platformy, polega na połączeniu tych procesów, narzędzi i najlepszych praktyk w celu stworzenia samoobsługowych usług i narzędzi wielokrotnego użytku, z których mogą korzystać różne zespoły w całej organizacji.

W idealnym przypadku inżynieria platformy zwiększa produktywność programistów, zapewniając spójność i wydajność. Praktyka zapewnia łatwą w użyciu platformę rozwoju i rozwoju produktu. Platforma oferuje samoobsługowe narzędzia wielokrotnego użytku ze zautomatyzowanymi procesami infrastrukturalnymi.

A programiści mogą uzyskać dostęp do konfigurowalnych komponentów i usług wielokrotnego użytku. W idealnej sytuacji platforma oferuje korzyści, takie jak ustandaryzowane komponenty produkcyjne, narzędzia i zautomatyzowane procesy.

Na przykład, jeśli każdy zespół produktowy chce wdrożyć usługę zarządzania tajemnicami, w całej organizacji będzie istniało wiele różnych mechanizmów. Zamiast budować własny mechanizm przez każdy zespół, inżynierowie platformy mogą świadczyć usługi i oferować je z centralnego miejsca.

Ma to zalety, takie jak posiadanie standardowego produktu, możliwość ponownego użycia i zmniejszona strata czasu. W konsekwencji osiąga to powtarzalność, która jest jednym z fundamentalnych elementów modelu dojrzałości DevOps.

Przyszłość inżynierii platform i DevOps

Przyszłość zarówno inżynierii platform, jak i DevOps rysuje się w jasnych barwach. Już teraz obecne wdrożenia inżynierii platformowej przynoszą różne korzyści, które będą się zwiększać wraz z rozwojem i dojrzewaniem dyscypliny.

W konsekwencji będzie nadal ułatwiać pracę zespołom DevOps, dając im tym samym możliwość skupienia się bardziej na budowaniu aplikacji zamiast prób zrozumienia infrastruktury i środowiska produkcyjnego.

Chociaż koncentruje się głównie na środowisku wykonawczym, takim jak infrastruktura (Kubernetes itp.), Potok wydawania oprogramowania i inne podstawy, zapewnia również inne drugorzędne funkcje, takie jak zarządzanie certyfikatami i tajemnicami, ćwiczenia inżynierii chaosu, automatyczne odzyskiwanie po awarii i prawdopodobnie będzie obejmować więcej w miarę ewolucji.

Niektóre firmy mogą zdecydować się na kontynuację DevOps bez inżynierii platformy. Ale z czasem mogą stać się niekonkurencyjne, zwłaszcza gdy mają kilka zespołów DevOps, które używają różnych mechanizmów do wykonania tego samego zadania.

Inżynieria platformy wspiera standaryzację cyklu życia oprogramowania, a jej wykorzystanie prawdopodobnie będzie nadal rosło w miarę ewolucji i włączania innych obszarów poza narzędziami i procesami. Będzie się zmieniać wraz z ewolucją procesów, praktyk, technologii i innych części dyscypliny.

Aby poprawić wydajność i jakość produktów, organizacje powinny rozważyć inżynierię platformy, która zapewnia zespołom dostęp do standardowych, samoobsługowych produktów ze scentralizowanego miejsca. Przyspieszy to rozwój, jednocześnie poprawiając wartość biznesową i przychody. Gartner przewiduje, że do 2026 roku około 80% firm będzie miało utworzone zespoły inżynierów platform.

Wniosek

Inżynieria platform to nowa i użyteczna dyscyplina służąca do ulepszania procesów dostarczania oprogramowania bez poświęcania bezpieczeństwa, wydajności i jakości. Inżynieria automatyzuje i upraszcza udostępnianie zasobów i zarządzanie nimi, umożliwiając programistom szybsze dostarczanie wysokiej jakości oprogramowania i funkcji oraz dostarczanie wartości swoim klientom.

Ogólnie rzecz biorąc, inżynieria platformy jest skutecznym sposobem na zwiększenie skali i odblokowanie korzyści DevOps.

Możesz także przeczytać automatyzację DevOps.