Jak sformatować dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11?

Czasami trzeba sformatować dysk twardy lub dysk SSD na komputerze z systemem Windows 11. Czy to za oddanie urządzenia pamięci komuś innemu, czy wymazanie wszystkich danych, aby zacząć od zera. Formatowanie dysku pamięci masowej zmniejsza ryzyko wadliwych sektorów dysku, typowych błędów dysku i defragmentacji dysku. Aby dowiedzieć się, jak sformatować dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11, opracowaliśmy ten przewodnik z czterema prostymi metodami. Możesz wykonać szybkie formatowanie, usunąć dane ze wszystkich sektorów, utworzyć partycje podstawowe i wiele więcej. Więc bez zwłoki przejdźmy dalej i dowiedzmy się, jak sformatować dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11.

Sformatuj dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11 (2022)

W tym przewodniku zawarliśmy cztery sposoby formatowania dysku twardego lub dysku SSD w systemie Windows 11. Od Eksploratora plików po ustawienia, zarządzanie dyskami i wiersz polecenia, wymieniliśmy wszystkie typowe metody. Rozwiń poniższą tabelę i przejdź do dowolnej sekcji.

1. Sformatuj dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11 z Eksploratora plików (najłatwiejsza metoda)

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem sformatowania dysku twardego lub dysku SSD w systemie Windows 11 jest użycie Eksploratora plików systemu Windows 11. Działa zarówno na dyskach zewnętrznych, jak i wewnętrznych i jest znacznie szybszy niż inne techniki. Oto jak działa ta metoda:

1. Naciśnij skrót klawiaturowy Windows 11 „Windows + E”, aby otworzyć Eksplorator plików. Tutaj kliknij prawym przyciskiem myszy dysk twardy lub dysk SSD podłączony do komputera i wybierz „Formatuj” z menu kontekstowego.

2. Następnie w wyskakującym oknie, które się otworzy, upewnij się, że „System plików” jest wybrany jako „NTFS”, co jest systemem plików Windows. Jeśli chcesz, aby dysk twardy był również zgodny z systemem macOS, możesz wybrać system plików „FAT32” lub „exFAT”.

3. Nie zmieniaj rozmiaru alokacji i pozwól, aby był ustawiony domyślnie. Następnie zaznacz pole wyboru „Szybkie formatowanie” w „Opcjach formatu” i kliknij „Start”, aby sformatować dysk pamięci. Następnie w ciągu kilku sekund sformatujesz dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11.

Uwaga: szybkie formatowanie jest szybsze, ale nie usuwa całkowicie danych. Zamiast tego po prostu usuwa odniesienia do pamięci, czyniąc je niedostępnymi. Dane zostaną nadpisane po rozpoczęciu dodawania nowych plików na dysku pamięci. Jeśli chcesz całkowicie wyczyścić dane ze wszystkich sektorów, odznacz Szybki format. Ten krok przydaje się, gdy chcesz oddać urządzenie pamięci innej osobie, ponieważ utrudnia to odzyskanie usuniętych danych za pomocą oprogramowania innej firmy.

2. Sformatuj dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11 w Ustawieniach

Oprócz Eksploratora plików możesz także sformatować dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11 z aplikacji Ustawienia. Oto jak się do tego zabrać:

1. Po prostu naciśnij „Windows + I”, aby otworzyć aplikację Ustawienia w systemie Windows 11. Tutaj przejdź do System -> Pamięć.

2. Następnie rozwiń opcję „Zaawansowane ustawienia pamięci” i wybierz „Dyski i woluminy„.

3. Tutaj kliknij partycję podstawową pod dyskiem HDD lub SSD, który chcesz sformatować. Następnie wybierz opcję „Właściwości”.

4. Następnie kliknij „Format”.

5. W wyskakującym okienku, które się otworzy, ustaw nazwę w polu „Etykieta” i wybierz „NTFS” jako system plików. Na koniec kliknij „Formatuj” i gotowe. W ten sposób można sformatować dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11 za pomocą Ustawień.

3. Sformatuj dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11 za pomocą zarządzania dyskami

Chociaż zarządzanie dyskami może wydawać się nieco zniechęcające dla wielu, jest to w rzeczywistości najlepszy sposób na sformatowanie dysku twardego lub dysku SSD w systemie Windows 11. To moja ulubiona metoda formatowania dysków twardych, dysków SSD, kart SD, pendrive’ów i innych. Powiedziawszy to, zacznijmy.

1. Naciśnij „Windows + X” lub kliknij prawym przyciskiem myszy menu Start, aby otworzyć menu Szybkie łącza. Teraz kliknij „Zarządzanie dyskami„.

2. W oknie Zarządzanie dyskami znajdziesz na dole podłączony dysk twardy lub dysk SSD, zwykle oznaczony jako „Dysk 1” lub wyższy. Po prawej stronie pokaże partycję podstawową. Kliknij to prawym przyciskiem myszy i wybierz „Format„.

3. Następnie nadaj nazwę dyskowi HDD lub SSD w polu „Etykieta woluminu” i kliknij „OK„. Możesz odznaczyć „Wykonaj szybki format”, jeśli chcesz faktycznie usunąć wszystkie dane zamiast odwołań do pamięci.

4. I tak można sformatować dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11 za pomocą Zarządzania dyskami.

4. Sformatuj dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11 z wiersza polecenia (CMD)

Możesz także sformatować dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11 za pomocą terminala wiersza polecenia. Musisz wykonać popularne polecenie diskpart, aby sformatować dysk, dysk lub partycję. To powiedziawszy, spójrzmy

1. Naciśnij klawisz Windows i wpisz „cmd” w polu wyszukiwania w menu Start. Następnie kliknij „Uruchom jako administrator” w prawym okienku, aby otworzyć okno wiersza polecenia. Jeśli chcesz zawsze uruchamiać CMD z uprawnieniami administratora, możesz przejść do naszego połączonego artykułu.

2. Następnie w oknie wiersza polecenia wpisz poniższe polecenie i naciśnij Enter, aby otworzyć DiskPart.

diskpart

3. Następnie uruchom poniższe polecenie, aby wyświetlić listę wszystkich dysków twardych i SSD podłączonych do komputera z systemem Windows 11. Zanotuj numer dysku (pokazany pod drugą kolumną) dysku twardego, który chcesz sformatować. Upewnij się, że wybrałeś prawidłowy numer dysku, ponieważ wybranie niewłaściwego dysku spowoduje nieumyślne wymazanie danych.

list disk

4. Następnie wybierz dysk, uruchamiając poniższe polecenie. Tutaj zastąp X numerem dysku, który zanotowałeś powyżej.

select disk X

5. Na koniec uruchom poniższe polecenie, aby sformatować dysk twardy lub dysk SSD w systemie Windows 11.

clean

6. Teraz musisz zainicjować dysk, aby z niego korzystać. W tym celu uruchom poniższe polecenia jeden po drugim. W piątym poleceniu, w którym przypisujesz literę dysku, zastąp X swoją preferowaną literą. Po zakończeniu możesz użyć sformatowanego dysku twardego lub dysku SSD za pomocą Eksploratora plików.

create partition primary
select partition 1
active
format FS=NTFS quick
assign letter=X
exit

Wymaż dysk twardy lub SSD w systemie Windows 11 na cztery proste sposoby

W ten sposób można wymazać, sformatować, utworzyć partycję i zainicjować dysk w systemie Windows 11. Uwielbiam fakt, że system Windows 11 ma wiele wbudowanych narzędzi do formatowania dysku twardego lub dysku SSD. Możesz wykonać szybkie formatowanie lub odznaczyć i wymazać cały dysk sektor po sektorze, aby zapewnić sobie całkowity spokój. W każdym razie to wszystko w tym przewodniku. Jeśli szukasz sposobu na odinstalowanie aplikacji w systemie Windows 11, od programów systemowych po ukryte aplikacje, możesz zapoznać się z naszym artykułem. A dla tych, którzy chcą przekonwertować dysk z MBR na GPT bez utraty danych w systemie Windows 11/10, przejdź do naszego szczegółowego samouczka, aby zapoznać się z procesem krok po kroku. Jeśli masz jakieś pytania, daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.